Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 274 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Wiadomość
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#261 PostWysłany: 17 Sty 2025 15:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2920
Loty: 1023
Kilometry: 2 238 811
Krajów: 143 / 66.8%
HON fly4free
24-105 ma świetny zakres, ale mam wrażenie, że jakościowo trochę gorzej. Niemniej jednak to bardzo dobry obiektyw. Chyba za duży purysta się zrobiłem ;-)
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Leć do Ameryki Środkowej i zobacz dwa oceany 😮🌊 Bilety do Panamy za 2394 PLN Leć do Ameryki Środkowej i zobacz dwa oceany 😮🌊 Bilety do Panamy za 2394 PLN
Letnia wycieczka bez brania urlopu 😍 Weekend w Sztokholmie za 420 PLN (loty + ⭐⭐⭐⭐ hotel ze śniadaniami) 🇸🇪 Letnia wycieczka bez brania urlopu 😍 Weekend w Sztokholmie za 420 PLN (loty + ⭐⭐⭐⭐ hotel ze śniadaniami) 🇸🇪
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#262 PostWysłany: 18 Sty 2025 13:41 

Rejestracja: 19 Paź 2015
Posty: 134
A ja polecam Sony FE 20-70 f4- wystarczająco szeroki i bardzo uniwersalny, a do tego stosunkowo lekki. Miałem Tamrona 28-200, ale sprzedałem, bo jednak 28 to zdecydowanie za wąsko w wielu przypadkach. Mam zamiar dokupić Tamrona 50-300 i to już pokryje 100% potrzeb.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#263 PostWysłany: 23 Sty 2025 13:30 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 4287
platynowy
Finalnie kupiłem na start Nikon Z5 + Nikkor Z 28 mm f/2.8. Jestem zadowolony, waga do zaakceptowania, nieźle radzi sobie przy słabym oświetleniu i robię nim po 800 zdjęc na jednym ładowaniu. Jeszcze daleko do zamierzonego efektu, dlatego w kolejnych miesiącach dołożę Tamrona 28-75 mm f/2.8 i powinno być dobrze.

ImageImageImageImageImageImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#264 PostWysłany: 13 Mar 2025 20:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2920
Loty: 1023
Kilometry: 2 238 811
Krajów: 143 / 66.8%
HON fly4free
Nadchodzi wiekopomna chwila powrotu do Canona. Czy ktoś z was przechodził z Sony A7III na Canona?
Do wyboru oczywiście R8 albo R6II. Więcej mi przemawia za tym pierwszym, bo mniejszy i różnica w cenie na tyle duża, że mogę kupić dobre szkło. Jak wygląda ergonomia A7III vs. R8? Ja mam małe rączki, więc rozmiar dla mnie jest zaletą.

Jakby ktoś chciał kupić mojego A7III z 12-24/4, 24-105/4 i Tamrona 70-300 to sprzedam okazyjnie, ale nie wiem za ile ;-). Mały przebieg, ale zwiedził z 50 krajów :D
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#265 PostWysłany: 21 Mar 2025 13:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2920
Loty: 1023
Kilometry: 2 238 811
Krajów: 143 / 66.8%
HON fly4free
Odebrałem R8 - ergonomia o kosmos lepsza niż Sony A7III. Zapięty 24-105L i 16/2.8.
Turkmenistan już będzie focony nowym sprzętem 8-)
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
jekyll lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#266 PostWysłany: 10 Maj 2025 19:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2920
Loty: 1023
Kilometry: 2 238 811
Krajów: 143 / 66.8%
HON fly4free
Moje odczucia po 2 wyjazdach i zmianie z Sony A7III na R8.
Różnica jest dla mnie kolosalna. Właściwie to nie wiem dlaczego kiedyś mi przyszło do głowy zmienić na Sony :)

Największą ulgą dla mnie jest to, że skończył mi się problem kurzu i plamek na matrycy. Nie wiem co jest z tym Sony, ale po prostu łapał mi plamek jak szalony, przez co musiałem spędzać mnóstwo czasu na plamkowaniu w fotoszopie. Teraz tak samo żongluję obiektywami, ale problem w ogóle nie występuje.

Uchwyt, ergonomia zdecydowanie na plus. Po prostu lepiej się go trzyma.

Odwzorowanie i głębia kolorów - w końcu mi pasuje. W Sony jakoś nigdy do mnie to nie mówiło. Niby ładne, ale czegoś brakowało. Może to była kwestia lat przyzwyczajeń do lustrzanki Canona.
W każdym razie teraz wszystko cacy :)

Jedyne na co trzeba uważać to szkła z wadami optycznymi. Canon 16/2.8 to mały i tani szeroki kąt, ale gnie i winietuje gorzej niż 30 letni kodak na klisze. Natomiast w PS jest automatycznie włączona korekcja tego i zdjęcia wyglądają dobrze. Jeżeli ktoś jednak chce robić w jpg i nie ma programu do obróbki to może się nadziać. Podobno sytuacja jest taka sama z 14-35.

Załączniki:
19.jpg
19.jpg [ 623 KiB | Obejrzany 2226 razy ]
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#267 PostWysłany: 19 Cze 2026 19:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Wrz 2011
Posty: 755
Loty: 1428
Kilometry: 2 943 707
Krajów: 123 / 57.5%
platynowy
Zmieniłem obiektyw w Sony A7III z Tamrona 28-200 f/2.8-5.6 Di III RXD na Tamrona 70-180 f/2.8 VXD G2.
Różnica kolosalna w szybkości autofocusa i jakości zdjęć. Relacja z Okawango jest już na tym nowym szkle (zdjęcia zwierząt): https://forum.fly4free.pl/delta-okawango-na-smierc-i-zycie,213,186603
_________________
Image

"Turysta to ktoś, kto już od przyjazdu myśli o powrocie do domu, podczas gdy podróżnik nie wie, czy w ogóle wróci"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#268 PostWysłany: 22 Cze 2026 10:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2920
Loty: 1023
Kilometry: 2 238 811
Krajów: 143 / 66.8%
HON fly4free
Do tego Sony to mi się bardzo zwykły Tamron 70-300 podobał. Brak mi takiego obiektywu w L...
Dlatego ja podjąłem decyzję, że robię downgrade. Zmieniam R8 z workiem L'ek na Fujifilm APS-C. 1.5kg mniej w plecaku...
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#269 PostWysłany: 22 Cze 2026 10:39 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 1151
niebieski
Wiesz, nie chcę dyskredytować jakiegoś systemu względem innego, zmiana i poznawanie nowego sprzętu jest zabawą i przyjemnością samą w sobie, ważne żebyś zdawał sobie sprawę z ograniczeń. Jeśli chodzi o Fuji to sporo ludzie piszą o kiepskim af. Do widoczków to będzie wiąż ok, do przyrody, akcji, itd. to bym się zastanowił. Na wielkości też niewiele zyskasz, bo te lepsze szkła nie są jakoś specjalnie mniejsze od ff.
https://forum.nikoniarze.pl/threads/320 ... em-czy-jak
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#270 PostWysłany: 22 Cze 2026 16:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2920
Loty: 1023
Kilometry: 2 238 811
Krajów: 143 / 66.8%
HON fly4free
Zyskam 1.5kg, to jest bardzo dużo. Na tyle dużo, że nie chce mi się często brać obecnego tele, a waży 1.1 kg ;-)

W tym wątku to albo aparat albo obiektyw walnięte, co się może zdarzyć każdemu. Małpki robią ostrzejsze zdjęcia.
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#271 PostWysłany: 22 Cze 2026 19:13 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 1151
niebieski
Fotografujesz długo, więc rad nie będę dawał. Sam się przekonasz, czy pomysł był dobry. Moim zdaniem top do podróży pod względem kompaktowości to Sony a7cII i a7cR dla wymagających. Zwłaszcza ten drugi daje ogromną możliwość cropowania z matrycy 61 Mpix, w trybie aps-c zostaje ~26 Mpix. Wybór obiektywów jest spory, od kompaktowych Sony po różne Tamrony, Sigmy, itd, cena i wielkość wedle kieszeni i uznania.
https://camerasize.com/compact/#951.853 ... 8.853,ha,f

Ps. założyciel tego podlinkowanego wątku jest maniakiem techniki foto, jeśli tak mogę delikatnie napisać. Ma po kilka aparatów Sony, Canon, Nikon i szafę szkieł, więc trochę doświadczenia siłą rzeczy posiada. Widziałem też wpisy innych userów, którzy przeszli z Fuji np. na Nikona. Jeśli fotografujesz przyrodę to po prostu nie spodziewaj się świetnego af, tylko tyle. Do pozostałych zastosowań będzie ok. Siłą Fuji są też symulacje taśmy filmowej i gotowy jpg, jeśli to lubisz. W sumie za to płacisz.
Góra
 Profil Relacje PM off
cart lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#272 PostWysłany: 22 Cze 2026 22:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2920
Loty: 1023
Kilometry: 2 238 811
Krajów: 143 / 66.8%
HON fly4free
ojejku jak dobrze czasami napisać na grupę, bo z tym Sony to mogę mieć Tamron 17-50 i 50-300. Mega fajny i lekki zestaw. Dzięki!
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#273 PostWysłany: 22 Cze 2026 23:34 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 1151
niebieski
Masz pewnie swoje przyzwyczajenia, więc potraktuj to jako delikatną sugestię. Jeśli chodzi o szkła do Sony, które spora grupa uznaje jako "podróżnicze" (cokolwiek to znaczy, przyjmijmy że chodzi o nieduże, bardzo uniwersalne szkła :) ) i niezłe optycznie, zerknij np. na:
Sony 20-70/4;
Tamrony 28-200/2.8-5.6 (tego używam od paru lat i mogę o nim sporo napisać), nowszy 25-200/2.8-5.6,
Sigma 20-200/3.5-6.3
To jakby jedno szkło miało być do większości zastosowań "podróżniczych". Jeszcze parę lat temu takie super zoomy to było zło i generalnie mydło na dłuższym końcu, od paru lat wygląda to zdecydowanie lepiej (żeby nie napisać, że jest przepaść do szkieł sprzed +/-10 lat).

Tamron 17-50/4 nie robi furory, jakość jednak słabsza niż np. Tamron 16-30/2.8, Sigma 16-28/2.8, Sony 16-35/4, 16-25/2.8 czy Tamron 20-40/2.8. W każdym razie jest w czym wybierać.

Tamron 50-300 ma fajny zakres, ale jeśli chciałbyś obiektywu do przyrody to Tamron 50-400 ma zdecydowanie lepszy "zasięg". Różnica między 200 a 300 mm jest w praktyce mało odczuwalna, 400 mm jest już fajne. Waży więcej, ale nie zawsze jedziesz na safari i nie musisz zabierać wszędzie :D

Seria C Sony ma swoje kompromisy, nie każdemu odpowiada płytki grip i nieduże body, przynajmniej do kiedy nie trzeba spakować się do kabinówki czy plecaka na 2 tygodnie ;)
https://sonyalpha.blog/2021/06/11/which ... -sony-a7c/

Sony używam i dlatego piszę o tym systemie, w innych pewnie też znajdziesz jakieś mniejsze szkiełka.Teraz to się mocno wyrównało, w ff jest spora konkurencja (dochodzi jeszcze Pansonic, często w niezłych promocjach). Fuji jakby trochę zaspało ostatnio pod względem technicznym, ale to opinia z tego co czytam, nie z własnego porównania, nie będę jej jakoś mocno bronił.

Ps. Nowsze body jak Sony a7IV, Sony A7C II i niektóre wyższe modele mają funkcję opuszczenia migawki (osłonięcia matrycy listkami migawki) przy zmianie obiektywów. Zdecydowanie mniej się kurzy przy zmianie szkieł.
Góra
 Profil Relacje PM off
ricinus78 lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: Bezlusterkowce
#274 PostWysłany: 23 Cze 2026 01:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2014
Posty: 641
Loty: 174
Kilometry: 355 504
Krajów: 45 / 21.0%
srebrny
Też miałem przez chwilę pomysł zakupu Fujifilm APS-C, ale szczęśliwie ktoś mnie naprowadził na A7CII. Porównując sample na cropie 100% była przepaść, a na cropowaniu mi zależało, bo to jak już wcześniej było wspomniane pozwala nieco "wydłużyć" szkła, co przy odchudzaniu jest istotne :) No i wybór obiektywów na Sony nieporównywalnie większy, gdzie cenowo wychodzi podobnie, jak obiektywy Fuji APS-C, które oczekiwałem, że powinny być dużo tańsze.

j_a napisał(a):
Tamrony 28-200/2.8-5.6 (tego używam od paru lat i mogę o nim sporo napisać)

Też go mam i jestem zadowolony, ale liczyłem że te 28mm będą mniej problematyczne. Po uzupełnianiu zestawu różnymi stałkami ostatecznie wleciał Tamron 16-30/2.8 i teraz w końcu jest idealnie, a Samyanga 24mm/2.8 (który waży 93g!) i tak zostawiam.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 274 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group