Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Offline
#1 PostWysłany: 14 Lis 2019 08:26 

Rejestracja: 01 Mar 2013
Posty: 227
niebieski
miejscowa waluta praktycznie nie istnieje, bankomaty nie dzialają, wszedzie ceny sa w USD, wiec moja rada to przywiezienie malych nominalow w duzej ilosci, bo nie wszedzie da sie zaplacic kartą.
Przed zakupami w markecie, prosze rowniez wyposazyc sie w.....siatkę, gdyz nie sposob jej zakupic ??


Ostatnio edytowany przez Abcn, 17 Lis 2019 01:29, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
Gran Canaria first minute za 1986 PLN ☀️ Loty i hotel z basenem 🌊 Gran Canaria first minute za 1986 PLN ☀️ Loty i hotel z basenem 🌊
Warto 🔥Zamień chłodne dni na słoneczny relaks na Cyprze ☀️🤩 Loty i noclegi za jedyne 447 PLN 😎 Warto 🔥Zamień chłodne dni na słoneczny relaks na Cyprze ☀️🤩 Loty i noclegi za jedyne 447 PLN 😎
Offline
#2 PostWysłany: 17 Lis 2019 01:27 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1915
srebrny
W kilku krajach Afryki bardzo popularny jest EcoCash. Cywilizacja! :)

https://en.wikipedia.org/wiki/EcoCash
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
Offline
#3 PostWysłany: 17 Lis 2019 08:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 2343
Loty: 418
Kilometry: 752 722
Krajów: 77 / 36.0%
HON fly4free
To prawda. Przecierałem oczy ze zdumienia, gdy zobaczyłem jak to działa w Zimbabwe.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
Offline
#4 PostWysłany: 17 Lis 2019 10:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Krajów: 59 / 27.6%
Zbanowany
Panowie, jak tam byliście to może jakaś relacja? Kraj ciekawy, konkurs na relację miesiąca macie wygrany.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
Offline
#5 PostWysłany: 17 Lis 2019 10:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1673
Loty: 766
Kilometry: 1 302 130
Krajów: 98 / 45.8%
srebrny
@BusinessClass
No co Ty! Nie czytałeś? :shock:
hello-how-are-you-welcome-to-zimbabwe,213,125679
Góra
 Profil Relacje PM off
BusinessClass lubi ten post.
BusinessClass uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#6 PostWysłany: 18 Lis 2019 02:34 

Rejestracja: 01 Mar 2013
Posty: 227
niebieski
Jestem obecnie w Harare, zero czynnych bankomatow, tylko USD :evil:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#7 PostWysłany: 05 Kwi 2020 15:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Pozi, bylem co prawda wiele lat temu, ale nigdy nie licze na bankomaty w takich krajach i mialem odpowiedni zapas gotowki. ;)

Btw testowal ktos EcoCash?
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#8 PostWysłany: 06 Kwi 2024 18:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lut 2015
Posty: 2905
Loty: 582
Kilometry: 1 028 969
Krajów: 86 / 40.2%
platynowy
Zimbabwe wprowadziło nową walutę opartą na złocie.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zimbab ... 23651.html
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#9 PostWysłany: 06 Kwi 2024 19:49 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 2116
złoty
Z tym oparciem na złocie to pewnie jest tak samo jak swojego czasu z inwestycją w Amber Gold :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#10 PostWysłany: 06 Kwi 2024 20:02 

Rejestracja: 25 Mar 2010
Posty: 1067
Loty: 31
Kilometry: 89 760
Krajów: 14 / 6.5%
niebieski
Od 2009 r. faktyczną walutą Zimbabwe jest dolar zatem nie rozumiem tego zdziwienia autora tematu :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#11 PostWysłany: 11 Kwi 2024 13:36 

Rejestracja: 30 Kwi 2015
Posty: 790
niebieski
A w bankomatach normalnie można wypłacać USD? @snooka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#12 PostWysłany: 04 Maj 2024 20:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Maj 2018
Posty: 3230
złoty
Podbijam pytanie, co obecnie wypluwaja bankomaty w Zimbabwe? ( lotnisko najbardziej mnie interesuje)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#13 PostWysłany: 11 Maj 2024 17:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Gru 2019
Posty: 1269
Loty: 202
Kilometry: 404 130
Krajów: 81 / 37.9%
złoty
W bankomatach wypłacisz USD. Dla przykładu w mieście Bulawayo są sklepy, w których ceny są w dolarach Zimbabwe, a przy kasie płaci się i tak w USD. Są sklepy co mają podwójne ceny: w USD i randach południowoafrykańskich oraz takie gdzie ceny tylko w USD.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#14 PostWysłany: 25 Cze 2025 00:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 5947
Loty: 768
Kilometry: 1 121 779
Krajów: 83 / 38.8%
HON fly4free
A właśnie czy Randy są równie akceptowane na równi z USD, czy jednak są trochę gorsze?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#15 PostWysłany: 25 Cze 2025 11:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 1055
Loty: 458
Kilometry: 739 672
Krajów: 85 / 39.7%
srebrny
We wrześniu zeszłego roku, pytali mnie parę razy w jakiej walucie płacę, czy w ZAR czy USD. Zatem wydaje mi się, że w wielu miejscach nie będzie problemu, niemniej - nie miałem randów ;)
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#16 PostWysłany: 02 Lip 2025 23:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 5947
Loty: 768
Kilometry: 1 121 779
Krajów: 83 / 38.8%
HON fly4free
Tak sobie sprawdzam i wydaje się, że usługa paynow topup pozwala na doładowanie aplikacji ecocash z użyciem kart i pajpala.
Wtedy byłoby jak w Kenii, bo mi się wydaje że takie chodzenie z drobnymi banknotami jest sprawnie upierdliwe. Pewnie oni sami zwykle gotówki nie mają?
Ktoś to ćwiczył?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#17 PostWysłany: 21 Lip 2025 17:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 5947
Loty: 768
Kilometry: 1 121 779
Krajów: 83 / 38.8%
HON fly4free
Jakoś misie wydawało, że w Zim tak jak w kilku innych krajach Afryki praktycznie wyeliminowano obrót gotówkowy na rzecz płatności telefonicznych. Namęczyłem się, żeby mieć drobne, rozkminiałem inne opcje, a okazało się, że gotówka ma się dobrze. Gorzej wygląda sprawa z akceptacją kart. Mi się ani razu nie udało
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#18 PostWysłany: 12 Kwi 2026 22:42 

Rejestracja: 25 Lis 2023
Posty: 781
Loty: 198
Kilometry: 486 540
Krajów: 108 / 50.5%
złoty
To i ja dopiszę swoje doświadczenia związane z gotówką, walutą i płatnościami w tym kraju.

Kraj pod względem emisji banknotów jest naprawdę niezłą gratką dla kolekcjonerów, gdzie aplikacje takie jak Maktun pokazują ponad 200 różnych banknotów do kolekcji. Same nominały (wielkość) też są super, ponieważ w kraju łatwo zostać milionerem miliarderem. A podobno każda kobieta potrafi zrobić z mężczyzny milionera... tylko jeśli był miliarderem :P. W tym kraju działa to jednak inaczej:
Załącznik:
ZimbabweWaluta.jpg
ZimbabweWaluta.jpg [ 189.5 KiB | Obejrzany 243 razy ]

Niestety stare banknoty (ZWD, ZWR, ZWL) już nie obowiązują (w tym słynne 100 bilionów dolarów)
Załącznik:
Komentarz do pliku: Zdjęcie pochodzące z Wikipedii dot. artykułu Dolar Zimbabwe (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolar_Zimbabwe)
Zimbabwe_100_TRILLION_przód.jpg
Zimbabwe_100_TRILLION_przód.jpg [ 49.13 KiB | Obejrzany 243 razy ]

i zostały one zastąpione nowa walutą (2024-04-08) o kodzie ZIG / ZiG (Zimbabwe Gold), która oparta jest o rezerwy złota i twardej waluty (niech każdy sam oceni zaufanie :)).
Skoro jest nowa waluta, to trzeba było ją jakoś zdobyć. Niestety w VF nie była nigdzie dostępna... do czasu, aż nie znalazłem bankomatu cbzBank (https://maps.app.goo.gl/onUEJ7vSVdbPtVBL9). Bankomat z Revolutem nie chciał współpracować, ale za to z PKO BP dogadał się świetnie - wypłacił 4x 20 ZIG, ale nie wiadomo po jakim kursie, bo karta zdechła na najbliższe 4-5 dni (zarówno przez aplikację na tel., jak i serwis przez WWW). Być może wypłaciłem równowartość 100 PLN, może 500 PLN, a może 5 000 PLN :D Sam komunikat w banku wyglądał tak:
Załącznik:
PKOBP_KK1.png
PKOBP_KK1.png [ 42.47 KiB | Obejrzany 243 razy ]

Załącznik:
PKOBP_KK2.png
PKOBP_KK2.png [ 38.69 KiB | Obejrzany 243 razy ]

za to papierki eleganckie, jakby bankomat drukował je na miejscu:
Załącznik:
20ZIG.jpg
20ZIG.jpg [ 262.36 KiB | Obejrzany 243 razy ]

Skoro miałem już lokalną walutę, gdzie nie wiedziałem ile jest to w ogóle warte, to trzeba zapytać lokalsów i tutaj było małe zdziwienie. Kelnerka w Marula Cafe powiedziała, że pierwszy raz to na oczy widzi i nie wie ile jest to warte :P Dodała, że jest szansa, że może zapłacimy tym w stolicy Harare, ale w VF nie. Przy okazji to w Marula Cafe udało mi się zapłacić za obiad Revolutem i obciążenie było w USD. Kolejna próba, to sklepy z pamiątkami po drugiej stronie ulicy i tutaj też było wielkie zdziwienie skąd mam te papierki :P Oczywiście również nie dało się nimi zapłacić + dodatowo właściciel z jednego ze sklepów nie chciał uwieżyć, że wypłaciłem je w bankomacie w VF :D

Ostatecznie po kilku dniach przywrócili mi dostęp do karty i pojawiło się rozliczenie wypłaty. 4 banknoty po 20 ZIG kosztowały mnie 11,47 PLN. Bardzo lubię takie "atrakcje" w podróżach :)
Załącznik:
PKOBP_KK3.png
PKOBP_KK3.png [ 40.17 KiB | Obejrzany 243 razy ]

Na koniec dodam, że płatności w gotówce w USD mają się świetnie i warto ze sobą zabrać gotówkę w tej walucie. Niestety wszystko jest drogie i dolary rozdaje się jak cukierki :P
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#19 PostWysłany: 13 Kwi 2026 06:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 2254
Loty: 395
Kilometry: 701 907
Krajów: 73 / 34.1%
niebieski
@tetr1s fajna sprawa :) w VF na każdym kroku zaczepiali i oferowali stare banknoty jako pamiątki. Co do USD to fakt można tam trochę tego zostawić. Mnie najbardziej irytowała nachalność w oczekiwaniu napiwków nawet jak siadałem na piwo warte 3 USD ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
tetr1s lubi ten post.
 
      
Offline
#20 PostWysłany: 13 Kwi 2026 08:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Sie 2021
Posty: 795
złoty
Jako szczęśliwego posiadacza jednej ze wspomnianych czterech 20-zigówek (jeszcze raz dzięki @tetr1s!) najbardziej urzeka mnie kod QR, którego zakładanej funkcji wciąż nie potrafię odgadnąć.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
tetr1s lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group