Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 299 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
Offline
#141 PostWysłany: 01 Gru 2019 21:29 

Rejestracja: 04 Mar 2018
Posty: 6
Witajcie forumowicze.
Dotychczas głównie czytałem, ale teraz sie pochwalę, że właśnie wjechałem z e-visą do Rijadu (a raczej wlecialem lotem Saudia z Kuwejtu). Póki co żadnych problemów. Podróżuję z żoną i choć ma kupioną abaję, zgodnie z zaleceniami z tripadvisora, do tej pory nie musiała jej ubierać. Głowy też chrześcijanki zakrywać nie muszą.

Na lotnisku zero problemów. Podeszliśmy z wydrukiem e-visy do kolejki "first time entry". Najpierw pan z obsługi kolejki z uśmiechem od ucha do ucha przywitał nas, podkreślając jak bardzo cieszy się, że tu jesteśmy. Potem podeszlismy do stanowiska. Tam pobrali nam odciski palców i zrobili fotkę i powitali w Arabii. Potem jeszcze kolejna kontrola bagażu i mogliśmy przejść do hali baggage claim a stamtąd do przylotów.

Na lotnisku jest darmowe wifi więc zamówienie ubera nie sprawiło problemu. Po wyjściu z terminala staje się pod słupem 18 (od strony ulicy ma wielkie cyfry) gdzie jest też znak informujący, że jest to miejsce odbioru Ubera. Po 5 minutach byliśmy w drodze do miasta, a pół godziny później meldowaliśmy się w hotelu.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania to spróbuję odpowiedzieć w miarę możliwości
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Gran Canaria first minute za 1986 PLN ☀️ Loty i hotel z basenem 🌊 Gran Canaria first minute za 1986 PLN ☀️ Loty i hotel z basenem 🌊
Warto 🔥Zamień chłodne dni na słoneczny relaks na Cyprze ☀️🤩 Loty i noclegi za jedyne 447 PLN 😎 Warto 🔥Zamień chłodne dni na słoneczny relaks na Cyprze ☀️🤩 Loty i noclegi za jedyne 447 PLN 😎
Offline
#142 PostWysłany: 01 Gru 2019 21:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3773
srebrny
Jakie masz plany na KSA, tzn. co chcesz zobaczyć (miejsca) i jak (pieszo, autem, zbiorkomem :lol: ) ?
Jakie masz doswiadczenie w podrózowaniu po krajach arabskich?
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#143 PostWysłany: 01 Gru 2019 21:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 784
Loty: 244
Kilometry: 492 931
Krajów: 62 / 29.0%
niebieski
Pisz relację :D
_________________
Image
Relacja z Malawi
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
 
      
Offline
#144 PostWysłany: 01 Gru 2019 22:57 

Rejestracja: 04 Mar 2018
Posty: 6
Relację postaram się napisać ale nie obiecuję, bo codzienna praca sprawia, że wciąż nie mam na takie rzeczy czasu. Moje podróże są niestety zazwyczaj intensywne, bardziej na zasadzie highlightów w każdym miejscu (praca i dzieci niestety to na mnie wymuszają)

Na bliskim wschodzie zwiedzałem Izrael (Ejlat, Jerozolima), Jordanię (Petra), Liban (Bejrut, jaskinie Jeita), Iran (Shiraz, Jazd, Isfahan, Kaszan) a teraz odwiedziliśmy znajomego pracującego w Kuwejcie. Relacji nigdy nie pisałem ale fotorelacje z tych i innych podróży mam na swojej stronie http://podroze.konieczka.net

W Rijadzie zabawimy dwa dni (planujemy twierdzę Masmak i chop chop square, muzeum króla Abdulaziza, Skywalk), potem 2 dni w Dżedzie (plan dopiero się zrobi ;). Plan pierwotny przewidywał też Mada'in Saleh ale podobno nadal jest nieczynne.

Po KSA poruszać się będziemy samolotami (koszty są śmieszne - loty za 100-150zł) w miastach Uber bo szybko, łatwo i z pewną ceną w przeciwieństwie do Taxi
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
#145 PostWysłany: 11 Gru 2019 10:04 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
PatrykK napisał(a):
Relację postaram się napisać ale nie obiecuję, bo codzienna praca sprawia, że wciąż nie mam na takie rzeczy czasu. Moje podróże są niestety zazwyczaj intensywne, bardziej na zasadzie highlightów w każdym miejscu (praca i dzieci niestety to na mnie wymuszają)

Na bliskim wschodzie zwiedzałem Izrael (Ejlat, Jerozolima), Jordanię (Petra), Liban (Bejrut, jaskinie Jeita), Iran (Shiraz, Jazd, Isfahan, Kaszan) a teraz odwiedziliśmy znajomego pracującego w Kuwejcie. Relacji nigdy nie pisałem ale fotorelacje z tych i innych podróży mam na swojej stronie http://podroze.konieczka.net

W Rijadzie zabawimy dwa dni (planujemy twierdzę Masmak i chop chop square, muzeum króla Abdulaziza, Skywalk), potem 2 dni w Dżedzie (plan dopiero się zrobi ;). Plan pierwotny przewidywał też Mada'in Saleh ale podobno nadal jest nieczynne.

Po KSA poruszać się będziemy samolotami (koszty są śmieszne - loty za 100-150zł) w miastach Uber bo szybko, łatwo i z pewną ceną w przeciwieństwie do Taxi

Rozumiem , że na relację trochę poczekamy.
A na szybko, to jak podróż ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#146 PostWysłany: 11 Gru 2019 11:28 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1433
niebieski
Kurka wodna, wlasnie przeczytalem o tym Mada'in Saleh, troche szkoda ze jest zamkniete. Planuje wypad do Arabii Saudyjskiej na kwiecien i teraz zastanawiam sie, czy nie poczekac troche dluzej, zanim to miejsce otworza.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
 
      
Offline
#147 PostWysłany: 11 Gru 2019 13:08 

Rejestracja: 04 Mar 2018
Posty: 6
Wieśniaka z osiołkiem nie spotkaliśmy, ale w Uberze czy samolocie też da się poznać ciekawych ludzi i z nimi fajnie pogadać, a nawet się zaprzyjaźnić i spędzić pół dnia, a przede wszystkim dowiedzieć się więcej niż przekaże jakikolwiek przewodnik turystyczny :) tak też nam się trafiło.

cześć, właśnie wróciliśmy do domu. podróż była bardzo ciekawa. Na szybko: czy warto? uważam, że tak. nie jest to kraj podobny do któregokolwiek z dotychczas przeze mnie odwiedzonych na Bliskim Wschodzie. Czy jest co zwiedzać? no cóż... w Rijadzie spędziliśmy 3 dni, w Dżedzie 3 dni i zasadniczo zobaczyliśmy wszstko to co chcieliśmy i jeszcze mieliśmy czas wybrać się na pół dnia na plażę (i to taką koedukacyjną, gdzie dziewczyny chodzą w bikini)

Oczywiście żałuję, że nie można odwiedzić Mekki i Medyny, no ale to ciężko przeskoczyć. Natomiast okazja do poznania islamu od podszewki jest tu niepowtarzalna.

Na razie mam do nadrobienia milion rzeczy w pracy, ale jak się z tym uporam, z chęcią podzielę się szczegółami podróży w relacji
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
marcino123 uważa post za pomocny.
 
      
Online
#148 PostWysłany: 11 Gru 2019 15:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2925
Loty: 1023
Kilometry: 2 238 817
Krajów: 143 / 66.8%
HON fly4free
Opowiedz o tych plażach i hotelach w Jeddah bo zastanawiam się czy nie wziąć rodzinki na święta wielkanocne. Jednak pływanie w szmacie i segregacja płciowa nie wchodzi w grę ;)
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#149 PostWysłany: 11 Gru 2019 16:10 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 10222
HON fly4free
-- 11 Gru 2019 14:45 --

Mada'in Saleh jest rzeczywiście zamknięte dla turystów (obcokrajowców)? Skąd ta informacja, bo nigdzie nie mogę znaleźć jej potwierdzenia?

-- 11 Gru 2019 15:10 --

del
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#150 PostWysłany: 11 Gru 2019 17:03 

Rejestracja: 04 Mar 2018
Posty: 6
-- 11 Gru 2019 15:47 --

cart napisał(a):
Opowiedz o tych plażach i hotelach w Jeddah

W hotelach są baseny, ale tam obowiązuje segregacja, zazwyczaj według dni albo godzin. W jednym hotelu mieliśmy basen odkryty, gdzie de facto nikt nie pływał.
W Dżedzie jest takie miejsce La Plage. Wstęp kosztuje niestety 150SAR. Na wejściu stoi ochroniarz, który próbował nam wmówić, że wejście kosztuje 250. Płaność tylko gotówką. Wejście wygląda niepozornie:

-- 11 Gru 2019 15:56 --

Sorry, niechcący wysłałem przed dołączeniem wszystkich zdjęć. Oto fotki z La Plage w Dżedzie

-- 11 Gru 2019 16:03 --

marek2011 napisał(a):
Mada'in Saleh jest rzeczywiście zamknięte dla turystów (obcokrajowców)? Skąd ta informacja, bo nigdzie nie mogę znaleźć jej potwierdzenia?

Informacja z tripadvisora potwierdzona przez tubylców. Zamknięte jest dla wszystkich, niby do lutego, ale tak naprawdę to nie wiadomo. Ludzie na forach opisują jak jechali tam setki kilometrów, żeby odbić się od zamkniętej bramy i nie zobaczyć nic. Wolałem nie ryzykować

Załączniki:
Komentarz do pliku: Do dyspozycji gości jest basen i restauracja
IMG_20191204_174516.jpg
IMG_20191204_174516.jpg [ 826.67 KiB | Obejrzany 2503 razy ]
IMG_20191204_174500.jpg
IMG_20191204_174500.jpg [ 853.96 KiB | Obejrzany 2503 razy ]
Komentarz do pliku: Strefa restauracyjna
IMG_20191204_192828.jpg
IMG_20191204_192828.jpg [ 84.59 KiB | Obejrzany 2503 razy ]
Komentarz do pliku: Na końcu falochronu jest szkoła nurkowania i zejście do rafy - nie było nikogo więc nie wiem jaka cena
IMG_20191204_192518.jpg
IMG_20191204_192518.jpg [ 180.82 KiB | Obejrzany 2503 razy ]
IMG_20191204_192051.jpg
IMG_20191204_192051.jpg [ 97.68 KiB | Obejrzany 2503 razy ]
Komentarz do pliku: I tak to wyglądało
IMG_20191204_192618.jpg
IMG_20191204_192618.jpg [ 103.44 KiB | Obejrzany 2503 razy ]
Komentarz do pliku: wejście jest bardzo niepozorne
IMG_20191204_175424.jpg
IMG_20191204_175424.jpg [ 909.63 KiB | Obejrzany 2514 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
marcino123 uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#151 PostWysłany: 23 Gru 2019 10:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Gru 2012
Posty: 1137
Loty: 178
Kilometry: 311 128
Krajów: 46 / 21.5%
srebrny
Dzisiaj rano aplikowalem o wize turystyczna online do KSA. Wszystko poszlo gladko, po ok. 5 minutach od platnosci i zlozenia wniosku wiza dotarla w formacie PDF na maila.
_________________
Image
Travellista's Diary
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
pbak uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#152 PostWysłany: 23 Gru 2019 22:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 3295
Loty: 413
Kilometry: 656 273
Krajów: 66 / 30.8%
platynowy
A tak wygląda wycinek z 30 dniowej wizy.
Wszystko jest zaopatrzone również w kody kreskowe. O ile dobrze pamiętam na stronie znajduje się nawet info, że nie trzeba mieć wydrukowanej ze sobą "hard copy".

Załącznik:
zzza.jpg
zzza.jpg [ 30.72 KiB | Obejrzany 2396 razy ]
_________________
W "relacjach": Filipiny (2018), Armenia(2017), Argentyna(2016), Kazachstan (2016) i Maroko(2015).

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#153 PostWysłany: 23 Gru 2019 22:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 2961
Loty: 348
Kilometry: 658 488
Krajów: 48 / 22.4%
niebieski
Cel - Dakar? Chetnie coś więcej na priv ;)
_________________
Azory => Egzotyka tuż za rogiem, czyli azorski "double decker" :)
Góra
 Profil Relacje PM off
marcino123 lubi ten post.
 
      
Offline
#154 PostWysłany: 24 Gru 2019 10:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Gru 2012
Posty: 1137
Loty: 178
Kilometry: 311 128
Krajów: 46 / 21.5%
srebrny
Wycinek z obecnej wizy turystycznej wygląda bardzo podobnie.

Załączniki:
Komentarz do pliku: Saudi Visa
Saudi Visa.png
Saudi Visa.png [ 33.03 KiB | Obejrzany 2319 razy ]
_________________
Image
Travellista's Diary
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#155 PostWysłany: 08 Sty 2020 03:57 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1560
Loty: 1029
Kilometry: 1 596 894
Krajów: 130 / 60.8%
niebieski
-- 08 Sty 2020 02:42 --

PatrykK napisał(a):
Oczywiście żałuję, że nie można odwiedzić Mekki i Medyny

Mekki nie można odwiedzić to jasne. Ale dlaczego Medyny też nie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#156 PostWysłany: 08 Sty 2020 08:42 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1915
srebrny
Z tego samego powodu - święte miasto.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#157 PostWysłany: 08 Sty 2020 14:52 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1560
Loty: 1029
Kilometry: 1 596 894
Krajów: 130 / 60.8%
niebieski
Sprawdziłem, generalnie do Medyny wolno wlecieć i wjechać, zamknięte dla niemuzułmanów jest jedynie ścisłe centrum Al Haram czyli to co najciekawsze z muzeum Koranu włącznie.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Offline
#158 PostWysłany: 16 Sty 2020 13:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Gru 2012
Posty: 1137
Loty: 178
Kilometry: 311 128
Krajów: 46 / 21.5%
srebrny
W miniony weekend mialem okazje odwiedzic Arabie Saudyjska korzystajac z wizy turystycznej. Lecialem Aegeanem do Jeddah, mialem takze kupione loty krajowe Saudia na trasie JED-RUH-JED, by zobaczyc stolice kraju.
Po przylocie do Dzuddy niemal godzine czekalismy na autobus, ktory zabierze nas na Terminal North, za to sama kontrola paszportowa byla niesamowicie sprawna, kolejka posuwala sie blyskawicznie, pan pogranicznik nie zadawal zadnych pytan, szybkie skanowanie odciskow palcow, cykniecie fotki, potem odbior bagazu z tasmy, skanowanie walizki i juz jestemy na saudyjskiej ziemi.
Zdecydowanie zycie jest podporzadkowane religii, sklepy czy lokale sa kilka razy dziennie zamykane, by ich pracownici mogli sie pomodlic. Roletami zaslania się drzwi i okna a nastepnie zamyka lokale na klucz. Mozna zobaczyc, ze wyznawcy Allaha korzystaja z dywanikow. Taki rytualny dywanik mialem także w pokoju hotelowym, dodatkowo pomocna jest strzałka wskazująca kierunek Mekki. Kolejna specyfika to segregacja płciowa w postaci osobnych wejść typu single & family, można je spotkać np. w Starbucks Coffee i McDonald's. Kasa za to jest wspólna, a przestrzeń oddzielona jest ścianką działową. Ten sam kasjer najpierw obsługuje kasę męską (single) a potem obok rodzinną (family). Arabki są zwykle ubrane od stóp do glów, widać im tylko oczy a często także na oczach noszą czarny woal. Moim hitem były dwie panie w złotych metalowych maskach na części twarzy, ktore widzialem na lotnisku.
Jesli chodzi o transport publiczny, to zarówno w Rijadzie jak i Jeddzie niemal nie występuje (jeżdżą autobusy firmy SAPTCO). W Rijadzie budowany jest obecnie system metra, pod terminalem krajowym w RUH (Terminal 5) znajduja sie juz nawet oznaczenia prowadzace do podziemnej stacji kolejki. Bardzo dobrze działa Uber (jest takze zwykle tansza opcja Uber Taxi, kiedy to przyjezdza po nas zarejestrowana taksowka), na lotniskach znajdują się specjalnie oznaczone punkty odbioru pasażerów. Nie ma także większych problemów z dostępem do internetu, nie jest on specjalnie ocenzurowany. W Starbucksie dostalem haslo do wifi od baristy, w McDonald’s zas wystarczy wypelnic prosty formularz sie zalogowac. Niemal wszedzie funkcjonuje platnosc kartami Visa i Mastercard. Ceny w sieciowkach bardzo zblizone do polskich, polecam takze lokalna siec fast food Al Baik. Na „starym miescie” w Dzuddzie mozna znalezc pamiatki oraz skosztowac lokalnych specjalow, ceny jedzenia bardziej niz przystepne.
Poza tym wbrew opiniom, z którymi się spotkałem, po miastach da się chodzić pieszo i są tam chodniki. Inna sprawa, że pieszo poruszają się tam zwykle tylko liczni imigranci z Indii lub Azji Południowo-Wschodniej, którzy także i tam stanowią tanią siłę roboczą.
Największe niedogodności odczułem korzystając z toalet, których stan pozostawiał bardzo wiele do życzenia. Raczej nie spotkamy tam sedesów czy pisuarów a jedynie "ubikacje tureckie". Zwykle nie znajdziemy tam także papieru toaletowego a cała łazienka czesto bedzie w wodzie niemal po kostki.
_________________
Image
Travellista's Diary
Góra
 Profil Relacje PM off
15 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#159 PostWysłany: 16 Sty 2020 20:49 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1868
niebieski
A coś więcej o samym zwiedzaniu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#160 PostWysłany: 01 Kwi 2020 14:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 2074
Loty: 362
Kilometry: 483 133
Krajów: 62 / 29.0%
niebieski
@PatrykK
@travellista

W Arabii Saudyjskiej dają pieczątkę do Paszportu jeśli jest się turystą na eVisie? Bo słyszałem że podobno nie dają :(
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 299 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group