| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| CPK cpk,18,143890 | Strona 60 z 114 |
| Autor: | Polbos [ 30 Paź 2023 15:10 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Anonymous napisał(a): Wspomnieliśmy, wcześniej, ale dużo literek, więc pewnie czytać się nie chciało. No tak wielki pan z elity wyśmieje, że pospólstwu pewnie się nie chciało czytać. A akurat wasze komentarze na temat inwestora są jednozdaniowe i nikt nie odpowiada na pytanie jednego z kolegów dlaczego poważny branżowy inwestor miały wykładać dość konkretne pieniądze na mniejszościowy udział w projekcie, który ma być klapą. Myślicie, że bez dokładnego policzenia i przeanalizowania ryzyka, prywatny inwestor wyłoży ok 2 mld $? Ogólnie jak czytam ten wątek to mam nieodparte wrażenie, graniczące wręcz z pewnością, że cześć najaktywniejszych przeciwników klaskała by uszami z radości gdyby to był projekt obozu opozycji. | |
| Autor: | Anonymous [ 30 Paź 2023 15:14 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Tak, wyśmiewam, że się nie chciało czytać (epitety klasowości zostawcie na spotkanie z, wicie rozumicie, kolektywem), bo od razu można poznać kto tu przyszedł dyskutować, a kto tu przyszedł wklejać przekaz dnia: po tym, że nie potrafi przeczytać więcej niż jednego posta wyżej. | |
| Autor: | Robaku [ 30 Paź 2023 15:15 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Polbos napisał(a): Anonymous napisał(a): Wspomnieliśmy, wcześniej, ale dużo literek, więc pewnie czytać się nie chciało. No tak wielki pan z elity wyśmieje, że pospólstwu pewnie się nie chciało czytać. A akurat wasze komentarze na temat inwestora są jednozdaniowe i nikt nie odpowiada na pytanie jednego z kolegów dlaczego poważny branżowy inwestor miały wykładać dość konkretne pieniądze na mniejszościowy udział w projekcie, który ma być klapą. Myślicie, że bez dokładnego policzenia i przeanalizowania ryzyka, prywatny inwestor wyłoży ok 2 mld $? Ogólnie jak czytam ten wątek to mam nieodparte wrażenie, graniczące wręcz z pewnością, że cześć najaktywniejszych przeciwników klaskała by uszami z radości gdyby to był projekt obozu opozycji. @Polbos coś merytorycznego czy tylko polityczne szpileczki? | |
| Autor: | Polbos [ 30 Paź 2023 15:41 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Anonymous napisał(a): Tak, wyśmiewam, że się nie chciało czytać (epitety klasowości zostawcie na spotkanie z, wicie rozumicie, kolektywem), bo od razu można poznać kto tu przyszedł dyskutować, a kto tu przyszedł wklejać przekaz dnia: po tym, że nie potrafi przeczytać więcej niż jednego posta wyżej. No i pomyliłeś się, bo akurat czytam ten temat na bieżąco. Twojej odpowiedzi na pytanie o inwestora nie znalazłem. I myślę, że dalej nie znajdę. Cytuj: coś merytorycznego czy tylko polityczne szpileczki? Przecież ten wątek składa się w zdecydowanej większości z politycznych szpileczek. | |
| Autor: | Anonymous [ 30 Paź 2023 15:47 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
O inwestorze post 1101. I inwestycji cyferki w skrócie - ostatnio post 1152. I nie dziękuj, czytaczu na bieżąco. I naprawdę dajcie już sobie na luz. Matka Partia już nie będzie robiła Cepekiem ludzi w bambuko, choćbyście nie wiem jakich Janke tu wklejali. Inwestor wyszukany na ostatnią chwilę (przecież przez rok twierdzili, że będą Koreańczycy), żeby teraz robić narrację o poważnych planach. Ci ludzie są poważni, to CPK jest poważne. | |
| Autor: | Polbos [ 30 Paź 2023 16:00 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Czyli tylko potwierdziłeś to co napisałem wcześniej. Na pytanie o inwestora odpowiedziałeś w jednym zdaniu. Dodatkowo nie odniosłeś się do merytoryki, tylko wskazałeś, że robili interesy z Rosją. No wyjaśniłeś wszystko, że ho ho. No a oczywiście inwestor na pewno znaleziony na ostatnią chwilę, bo przecież takich inwestorów, którzy chcą zainwestować 2 mld to się znajduje w każdym sklepie z inwestorami. Horała poszedł i sobie przed wyborami wybrał. | |
| Autor: | jaco027 [ 30 Paź 2023 16:00 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Anonymous napisał(a): Ciekawy wywiad Igora Janke dotyczący sensowności zbudowania CPK i istnienia tej koncepcji od lat 70 tych XX wieku. Może pare osób z forum zrozumie głupoty jakie tu wypisuje.4 Masz tutaj transkrypcje tych glupot, ktore wygadywal "ekspert". Przeciez on przeczy sam sobie i oficjalnej propagandzie CPK, pomimo tego ze sie powoluje na nia Muzyka] Igor jank Dzień dobry to jest układ otwarty niezależny program o Polsce i świecie dzisiaj o Polsce o jednej znanej polskiej inwestycji centralny port komunikacyjny sand sztandarowa inwestycja poprzedniego rządu pojawiają się pogłoski dyskusje Czy obecny rząd to zlikwiduje zmieni czy też zostawi o tym czym jest cpk Dlaczego warto albo nie warto ten projekt kontynuować o tym dzisiaj porozmawiamy ten program jest właściwie na zamówienie patronów ponieważ patroni dyskutują między sobą i ze mną na takiej platformie Discord mam taką grupę dyskusyjnego kilku z państwa gorąco dyskutował na ten temat i sprowokowało mnie do tego żebym żebym zrobił na ten temat program wasze życzenia są dla mnie rozkazem więc proszę bardzo program o cpk warto być patronem przy okazji kilku z państwa jak zawsze chciałbym podziękować to są osoby które dołączyły do grona patronów w ostatnim czasie Tomasz betka Tomasz badora Paweł Bień Michał drzyżdżyk Paweł Iwon Bardzo serdecznie wam dziękuję Kto z państwa chciałby dołączyć do tego grona i też mieć wpływ na moje programy Zapraszam na mój profil w serwisie patronite.pl Kto z państwa chciałby przeczytać moją książkę w której również o takich rzeczach tego typu inwestycjach piszę czy rozmawiam z moimi z moimi gośćmi z którymi których zaprosiłem do rozmowy na temat przyszłości polski książka Polska siła jest dostępna link do książki pod nagraniem A teraz już dosyć zapowiedzi zaczynamy A oto mecenasi układu otwartego Now ofm dostawca bram drzwi i ramp dla przemysłu logistyki oraz użytkowników prywatnych e2v firma która zajmuje się sprzedażą zielonej energii w standardzie ESG Kto wygra wielką grę mocarstw dokąd zaprowadzi nas rozwój sztucznej inteligencji Zapisz się na xtb Investing masterclass bezpłatną konferencję online link pod [Muzyka] nagraniem Andrzej banucha ekspert Instytutu wolności Bardzo mi miło że wpadłeś Dziękuję bardzo dziękuję Igorze jest mi bardzo bardzo miło Witam państwa Dzień dobry Zacznijmy od podstawowego pytania fundamentalnego czy cpk to w ogóle dobry pomysł i czy jest potrzebny czy to gigantomania pisowska wyrzucanie pieniędzy po to żeby pokazać coś wielkiego czy też ten projekt ma ręce i nogi to jest do złożone pytanie i nie takie oczywiste Tym bardziej że mogę być trochę nieobiektywny dlatego że jestem wielkim fanem tego projektu od wielu lat w moim w moim przekonaniu ten projekt ma ogromny sens i ma ogromny sens w związku z tym na jakim etapie jest Polska Po co jest ten projekt jakie na jakie potrzeby ma odpowiedzieć prawda bo ten projekt też warto powiedzieć to nie jest tak naprawdę projekt wymyślony przez poprzednią ekipę z się tak naprawdę początki tego pierwszy raz ten pomysł pojawił się chyba w latach 70 zgadza się i on potem przez różne ekipy był powtarzany tylko NIK go nie zaczął realizować tak to nie jest coś takiego co jakby ideowo jak nie wiem aborcja czy są rozmaite takie rzeczy które bardzo dzielą nie to nas dzi dokładnie ten projekt był wymyślony jeszcze w latach 70 i on powstał tuż po tym jak powstała koncepcja centralnej magistrali kolejowej w tamtym czasie inżynierowie na przełomie lat 70 80 zauważyli że skoro jest planowane takie miejsce przecięcia się szlaków kolejowych w Polsce pomiędzy Warszawą a łodzią ale one również ze Śląska z Krakowa na północ i również na zachód miały prowadzić to bardzo szybko wykoncypowac Że to jest doskonałe miejsce na to żeby postawić tam port lotniczy na takim skrzyżowaniu szlaków jako miejsce doskonałym dojeździe jadąc tutaj do ciebie taki stałem w korkach i tak sobie pomyślałem że to jest trochę tak jakbyśmy zastanawiali się czy postawić jakiś sklep prawda z dala od od ulicy czy na skrzyżowaniu Marszałkowskiej prawda nie wiem na przykład rondzie Dmowskiego tak to jest takie miejsce ogromnego ruchu i po prostu logika się składała żeby to ułożyć już w latach 70 No ale tam będzie dalej niż na Okęcie dla mieszkańców będzie dalej natomiast myślę że odległości nie powinno się mierzyć w kilometrach ale powinno się mierzyć w czasie to co jest bardzo istotne to jest to że z centrum Warszawy według tych założeń szybki pociąg będzie dojeżdżał na cpk w 15 minut sprawdziłem wczoraj metro Kabat do centrum jedzie 21 minut Tak więc de facto jest szy szybszy dojazd niż SK Kabat do centrum ale jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz i tutaj Ona jest bardzo istotna w odniesieniu do wszystkich innych propozycji które pojawiają się że tak powiem na rynku jeśli chodzi o alternatywne miejsca do cpk nie trzeba będzie uruchamiać specjalnego pociągu wszystkie pociągi które wyjeżdżają z Warszawy na zachód od Wisły będą przejeżdżały przez cpk czy docelowo do Gdańska do Poznania do Łodzi do na Śląsk do Krakowa wszystkie przejeżdżają przez cpk nie ma linii kolejowej która prowadzi do Baranowa do tego miejsca w którym lot ma być ona ma być prawda to jest to jest założenie tego całego takiego holistycznego układu ale my nie ma jeszcze tej linii trzeba będzie trzeba będzie J zbudować tak A pyta pan Przemo B na discordzie się podpisuje Co zdecydowało o porzuceniu rozwoju Okęcia przecież na moje oklejka h czy Frankfurt leżą w obszarze o podobnym stopniu urbanizacji myślę że o podobnym stopniu urbanizacji to leży London City lotnisko a nie natomiast ograniczenia środowiskowe samoloty nie mogą latać W nocy ze względu na hałas jest ograniczona liczba slotów i ta liczba slotów jest już znana od bardzo wielu lat to nie jest kwestia ostatnich pi czy u lat to jest od wielu lat znana liczba slotów i ta liczba slotów pozwala mniej więcej na obsługę przekładając na średni rozmiar samolotu 22 do 24 milionów pasażerów maksimum natomiast Problem polega na tym że to nie jest tak że te sloty rozkładają się równo w ciągu powiedzmy dnia każdy przewoźnik chce mieć w takim Primie rano i po południu wczesnym wieczorem no i tam już brakuje slotów ja do tej pory pamiętam jak na EKG prezes portu chopena w 2017 roku powiedział że już w tym momencie na tamten moment odmawiali 70 procent zapytań na na sloty prawda No dobrze al są takie głosy które mówią No przecież jest Modlin przecież jest Radom który Radom ście bardzo ładne lotnisko Byłem tam niedawno i było bardzo uroc było pusto nie musiałem stać w kolejkach ale ewidentne było to że po prostu to lotnisko ma ma niedobory lotów tak zarabia Dlaczego nie rozrzucić tego tych lotów tej rosnącej liczby lotów na te lotniska które są niedaleko od Myślę że odpowied wielowarstwowa tak po pierwsze w ogóle jakie mamy potrzeb tak może wymy od tego pytania według według badań czyli międzynarodowego stowarzyszenia przewoźników lotniczych to jest jaka Światowa Organizacja oni przygotowują różnego rodzaju opracowania w Pol właściwie cpk oni tak przewidują tak że cpk w 2035 roku miałoby już obsłużyć około 40 milionów pasażerów Radom jest przygotowany na 1 milion Modlin jest przygotowany na 3,5 miliona w zasadzie jest zatkany tak bo ryer go obsługuje już w tej chwili na maksa No i w tym roku już praktycznie doszliśmy do maksimum Okęcia więc te trzy lotniska i tak w tym w tej chwili nie wystarczą trzeba rozbudować Tak rozumiem że Okęcia nie specjalnie można rozbudować ale Modlin i Radom pewnie można zapewne można by natomiast Pytanie jest czy to ma sens i czy naprawdę czy to naprawdę nam w długim czasie pomoże bo rozbudowujemy trzy różne lotniska mamy trzy różne ośrodki kosztów w tym operacyjnych każdy z tych lotnisk Mam na myśli i Modlin i i Radom zwłaszcza Radom ma bardzo duże problemy z dojazdem jest po prostu nieatrakcyjny nie jest przypadkiem że w Modlinie lata tylko Ryanair po prostu inni przewoźnicy nie są zainteresowani tam jest ciężko dojechać i tak dalej do Radomia jest jeszcze gorzej tak to naprawdę jest bardzo ciężki dojazd ale jest jeszcze druga druga warstwa tego wszystkiego bo tutaj mówimy o czymś takim zwłaszcza w kontekście cpk jak wszelkiego rodzaju synergi jeżeli mamy wszystkie operacje w jednym porcie lotniczym a tym bardziej mówiąc Prost o doskonałym dojeździe zakładając tą całą jakby sieć szybkich kolei bardzo rosną wszelkiego rodzaju synergie które pozwalają przewoźnikom się rozwijać prawda A im łatwiejszy dojazd tym tym chętniej Korzystamy korzystamy z danego lotniska nawet niedawno miałem taką rozmowę ze znajomym który się zastanawiał czy pojechać to czy inne miejsce na wakacje ale stwierdził że o tam wylot jest tylko z jakiegoś tam lotniska trzy godziny dojazdu to nie leci tak do Radomia mamy z Warszawy ponad dwie godziny dojazdu i to już w ogóle wpływa na decyzj prawda Tak ale Kiedy powstawały ten Kiedy powsta kiedy powstawała koncepcja czy w ogóle jakieś tam te poprzednie wersje tej koncepcji czy pomysłów na taki wielki na Wielki hapl No to był czas kiedy wszyscy bardzo wierzyli w rozwijające się lotnictwo dzisiaj względu na walkę z klimatem tryd jest taki że już od latania się odchodzi tak podobno w praktyce nie do końca ale jednak zapewne jakby na to będzie kładziony nacisk tak Czy to czy tych optymistycznych obliczeń sprzed lat nie należy zweryfikować C mi wydaje że ozenia są właśnie aktualne to są obliczenia które już z tego co ja wiem to uwzględniają kryzys Tym bardziej że one właśnie wskazują że 2024 rok to będzie ten rok powrócenia albo przekroczenia tych poziomów z 2019 roku 2023 już jest takim rokiem prawdziwego odbicia Zresztą tutaj przykładem to prawda odbicie jest tylko ja mówię o takim długofalowym myśleniu jakby trendach światowych tak że będzie się nakładać ograniczenia na latanie samolotem To jest bardzo dobre pytanie Unia Europejska chce walczyć z nadmiernymi z nadmiernym lataniem kich odcinkach jestem bardzo sceptyczny dlatego że ostatecznie to się rozbija o CO2 CO2 to jest paliwo syntetyczne i dzisiaj nie ma problemu z tworzeniem paliw syntetycznych dla dla samolotów tak do wykorzystania w transporcie lotniczym A no prawda jest też taka że społeczeństwa bogate zwłaszcza No lubią latanie samolotem i jest ono nie do zastąpienia niczym innym czy to podróże biznesowe Czy podróże wakacyjne nie da się tego zastąpić inaczej no pociągiem nie wybierzemy się w 2000 km podróży prawda o Niektórzy lubią jak się zrobi bardzo szybkie pociągi to To dlaczego nie ale nie da się na pewno do stanu Zjednoczonych pojechać pociągiem ale Kolejny argument który należy wziąć pod uwagę kontrargument przeciwko tej koncepcji No kiedy ta koncepcja powstawała zakładało się że takim wielkim rynkiem do którego ten to lotnisko będzie dostarczać ludzi i towary będą Chiny No bo jesteśmy Chiny chcą być obecne w Europie My akurat jesteśmy po drodze i to takie dobre miejsce do tego żeby być rzeczywiście takim portem przerzutowym No ale sytuacja polityczna na świecie doprowadza do tego że Chiny Stany Zjednoczone No odcinają się mocno od Chin w Europie mówi się coraz bardziej o decoupling i może on nie nastąpi do końca ale zapewne nie będzie tak silnych powiązań Chin ze światem zachodu czy Chin z Europą o jakich myślano wcześniej czy to nie powoduje że ta właśnie koncepcja powinna być zrewidowana znaczy Wydaje mi się że te te prognozy które są obecnie powinny raczej to uwzględniać i mi się wydaje że one to uwzględniają natomiast Spójrzmy na to w ogóle może jeszcze tak jakby krok do tyłu stawiając nie bo ogólnie transport lotniczy oddaje poziom zaawansowania gospodarczego danego kraju danego miejsca i zakładamy co do zasady że Polska gospodarka będzie rosła wraz ze wzrostem gospodarki rośnie wymiana handlowa de cing oznacza jednocześnie że zamiast Chin jest więcej powiedzmy handlu z Indiami z tajwanem z Tajlandią z Wietnamem z indonezją prawda z koreą południową może nawet z Japonią to jest to jest jedna rzecz ale jest taka jeszcze jedna rzecz którą bym bardzo chciał zwrócić uwagę bo są bardzo ciekawe daneo wś na tą dojrzałość polskiego rynku przewozowego z punktu widzenia ilości przewozów lotniczych na 1000 mieszkańców my mamy mniej niż połowę tego co mają Niemcy jesteśmy czwarci od końca w Unii Europejskiej wyprzedzają nas Czechy Estonia mnóstwo różnych krajów i Zasadniczo nie ma uzasadnienia do tego żebyśmy mieli tak mało i jednym z głównych takich powodów że właśnie jest tak niski ten poziom nie jest zamożność społeczeństwa bo ta zamożność nie jest aż tak niska jest oferta jest jest problem podażowy Wydaje mi się że tutaj właśnie Najlepszym przykładem jest Warszawa i i Okęcie gdzie każdy kto szuka miejsca do wylotu na wakacje nagle zauważa że jest mnóstwo ciekawych miejsc z Krakowa z Wrocławia z Poznania nie ma z Warszawy bo Warszawa na przykład jest obs skupiona przez to że ma mało slotów na obsłudze klienta biznesowego ale już nie ma slotów na klienta turystycznego prawda więc więc jak nie ma podaży No to nie ma nie ma wykorzystania danej danej rzeczy i tutaj dochodzimy takie jednej rzeczy ja bym chciał troszeczkę tak płynnie do niej przejść jakby co wyróżnia cpk od wszystkich innych propozycji bo to nie jest tak że to wszystko nie ma ma sensu Jakby to ma sens tylko to jest coś za coś tak jeżeli wybierzemy inne lokalizacje Moim zdaniem to one są krótko perspektywiczne i nie pomogą nam wykorzystać pełnego potencjału natomiast to co daje nam cpk to jest to że daje nam możliwość wykorzystania potencjału pasażerskiego nie tylko Warszawy ale de facto Wszystkich największych aglomeracji w Polsce tak czyli szybki dojazd zakładając tą pełną sieć szybkiej kolei nie tylko do Łodzi ale właśnie do Krakowa na Śląsk do Wrocławia do Poznania do trójmiast powoduje że w zasięgu lotniska nie jest potencjalnych d czy 3 miliony pasażerów tak czy klientów tylko jest 13 15 milionów No tak i to prawda zwłaszcza że jakby bardzo ciekawy ten pomysł robienia sieci kolejowej No ale to jest argument z kolei na rzecz tych osób które mówią No na tym stracą te regionalne lokalne lotniska w całej Polsce które No jedne sobie radzą lepiej jak tam Gdańsk tak ale no ten Radom to naprawdę smutek patrzeć piękny budynek który jest pusty po prostu leciałem latem do Grecji Tam były dwa samoloty dziennie chyba leciało może więcej ale no niewiele naprawdę pustki wiał wiatr hulał po przyjemnym pomieszczeniu Zgadza się znaczy ja czy cpk nie nie zabierze tego Ja przyznam że bardzo lubię ten argument bo ja go trochę Nie rozumiem znaczy i gdybym ja był mieszkańcem Wrocławia to ja bym się cieszył że mam większą ofertę a nie że mam okrojona tylko do mojego ln z Wrocławia tak ale operator portu we Wrocławiu niekoniecznie No bo mogą mu spaść może mu spaść rzy zasadniczo zasadniczo my na to zaczy wydaje mi się że najważniejsza jest oferta D dla obywatela dla dla pasażera tak I tutaj znowu może jeszcze zrobię krok do tyłu i chciałbym taką zupełnie obrazowo przytoczyć pewnego rodzaju taką sytuację Wyobraźmy sobie że jesteśmy jednym z menadżerów w spółce lot i zastanawiamy się czy otworzyć połączenie na przykład do Birmy No szacujemy że w gruncie rzeczy to nie ma szans dlatego że nie zapełnimy samolotu ale na to Patrzymy z punktu widzenia Warszawy i okolic jeżeli na to spojrzymy z całej Polski No to nagle się okaże że na przykład mamy do zapełnienia jeden spokojnie jeden czy dwa samoloty tygodniowo tak tworzą się połączenia Nazwijmy to egzotyczne na które nie byłoby potencjału w małym regionie ale z punktu widzenia powiedzmy całego kraju jest wydaje mi się że to nie będzie stricte konkurencja dla takich portów regionalnych dlatego że jeżeli loty Wrocławianie bardzo lubią loty na Majorkę No to będą je mieli nadal tak no bo nie będą chcieli jechać do cpk tylko wybiorą ten lot po prostu od siebie Natomiast jeżeli będą chcieli polecić do Bangkoku albo do Buenos Aires albo dowolnego innego miejsca Wrocław tego nigdy nie zaproponuje a jeżeli nie będzie cpk to prawdopodobnie nikt nigdy Ja rozumiem że wtedy polecą zwiększą ilość lotów z Wrocławia do do cpk aczkolwiek nie będzie potrzeby bo będzie szybka tak zakładamy że jest ta kolej tak i tutaj jest jeszcze jedna rzecz taka też pod względem takiego czysto procesu logistycznego bo tutaj bardzo za cpiem za tą koncepcją bardzo dużo przemawia taki czysty proces logistyczne to co wspomniałem że wchodzimy na Dworzec Centralny w Warszawie wysiadamy dosłownie na terminalu to nie jest tak że wysiadamy kilometr od terminala i podjeżdżamy czymś tam nie nie wysiadamy na terminalu Mało tego jeszcze w takich pierwotnych założeniach było to że na dworcach kolejowych będzie możliwość jak człowiek oczekuje na pociąg już będzie możliwość zdania bagażu tak Czyli już nie trzeba stać w kolejce do zdawania bagażu tylko się od razu przechodzi przez bramki i się wchodzi i się wchodzi na do odprawy więc więc Ten proces jest bardzo bardzo moc uproszczone No jednocześnie właśnie te szybkie koleje powodują że nie ma potrzeby dowożenia cpk tylko przewiduje takie jedno miejsce z Polski gdzie ewentualnie byłoby dowożenie to jest Szczecin No bo Szczecin jest już na tyle daleko że to jest nawet ponad 4 godziny koleją A na jakim etapie jest dziś ta inwestycja pyta też mój patron Pozdrawiam Panie Marcinie Marcin w na jakim etapie jest ta inwestycja i jaki byłby realistyczny harmonogram przy dalszym politycznym wsparciu tego projektu No bo pojawia się masę głosów że wydano już tyle pieniędzy zatrudniono już tyl ludzi a nawet łopaty nie wbito tak I tutaj Ja myślę że to jest bardzo dobre pytanie tak naprawdę nie jest pytanie do mnie To jest pytanie do do zarządu cpk i ale chciałbym dodać taki komentarz pierwsza rzecz tego rodzaju Inwestycje są bardzo skomplikowane nie wiem czy państwo widzowie śledzą ale na przykład jak długo trwa wybranie wariantu drogi ekspresowej do Płocka prawda to trwa lata dyskusje i tak dalej przygotowanie inwestycji od wariantu położenia przez wszystkie wymogi techniczne badanie gruntów elementy społeczne to jest bardzo bardzo skomplikowana sprawa i ja wiem że cpk z takimi problemami się też mierzy i żeby żeby dać pewnego rodzaju skalę lotnisko w Berlinie decyzja prace były rozpoczęte w 91 roku a budowa została zaczęta O ile pamiętam w 2004 albo 2006 a skończono 2020 czyli Ale nie jest to ten Benchmark do którego chcemy się odć to jest 30 lat Natomiast cpk istnieje od 5 lat prawda I cóż kiedy wbiję łopaty tego nie wiem natomiast taka rzecz która która Myślę że tutaj nas wszystkich troszeczkę może boleć to jest to że przypuszczam jest dużo zamieszania wokół tego projektu z tego powodu Ja bym nawet nie powiedział że to jest brak transparentności bo jak się wejdzie i poszperać nagrania to są konferencje i tak dalej jakieś materiały i można się dosyć dużo dowiedzieć natomiast Wydaje mi się że brakowało takiego zaangażowania po prostu czysto informacyjnego żeby żeby ludzie o tym wiedzieli Natomiast rzeczywiście Myślę że zainteresowanie też jest wzmożone przez to że było duże zainteresowanie polityczne taki prosty przykład z brzegu nikt z nas się nie interesował nad harmonogramem budowy Baltic pip po prostu był budowany Tak ale nikt się z nas tym nie interesował dlatego że mówiąc politycy nie robili z tego sztandaru tak w momencie kiedy robimy sztandar to musimy wiedzieć że jesteśmy na świeczniku i wszyscy na nas się patrzą jak się na nas patrzą Dobrze jest mieć pewnego rodzaju wyższą komunikacj Ja też ten zarzut bym postawił twórcom cpk i zleceniodawcą tego czyli politykom że nie zadbali o to ale to jest wszystkim tak w Polsce to nie jest żadnym usprawiedliwieniem No że nie zadbano o to żeby drugiej stronie politycznej która o której wiadomo było że kiedyś przyjdzie do władzy zaczy czy oni wygrają czy tamci prawda No wiadomo że żyjemy w systemie demokratycznym na szczęście i co jakiś czas władza się zmienia nie wiedzieli oczywiście Obecna władza że przegra pewnie czuła że wygra No ale mogła się spodziewać że kiedyś przegra tak kiedyś nastąpi zmiana jednak do dla tak wielkich projektów tak tak samo jak nie inwestycji w armie należy budować poparcie czy przynajmniej jeśli nie poparcie wprost No to zrozumienie dla również graczy i nad tym nie pracowano i to jest przekonany że my jesteśmy genialni my to zrobimy i tu Przyznaję rację Zgadzam się tylko taki dodam od siebie komentarz Igorze że dużo głębszy wychodzący poza cpk i Myślę że on się też takiej powiedzmy w sferze komentatorów takich zdystansowany do polityki przejawia taka niska dojrzałość Polskiego Państwa znaczy my nie mamy takiego Deep State tak tak u nas nie jest tak jak w Niemczech albo we Francji że nawet w Stanach Zjednoczonych zmienia się ekipa zmienia się administracja projekty są kontynuowane u nas się okazuje że jeden jeden projekt został wzięty na sztandary de facto polityczne No to skoro to jest sztandar polityczny No to druga ekipa robi podecyzyjny [Muzyka] No więc ja osobiście bardzo namawiam do tego żeby Nowa siła Ktokolwiek będzie ministrem Ktokolwiek będzie decydentem No ale mniej więcej wiadomo kto będzie premierem a tu ta decyzja na pewno zapadnie na bardzo wysokim szczeblu żeby przyjrzeć się temu projektowi go naprawdę z tego powodu że zaczęli go poprzednicy żeby go nie niszczyć można go zmienić można inaczej nazwać można go tam coś skorygować i poprawić zawsze można coś poprawić ale żeby Jednak go nie Nie wyrzucać tak ja jeszcze dodam może takie dwie rzeczy bo dlaczego on jest bardzo istotny nie tylko moim zdaniem bo tutaj ja mam doświadczenie bardzo mocno towarowe Miałem okazję pracować przez prawie 4 lata jako dyrektor strategii w PKP kgo zajmowałem się tematami towarowymi i dosyć dobrze zadałem nie tylko od strony tą towarów nie tylko od strony kolejowej Ale w ogóle Narodowej On jest bardzo ważny ze względu właśnie na kargo i my tego kargo dzisiaj nie obsługujemy i w ogóle obsługujemy 1 proc wszystkich przeładunków kargowskie w Unii Europejskiej niemc 34 proc i jak zadałem temat dosyć dobrze w branży bo mam kontakty z branżą i powiedzmy przedstawicielami agencji celnych którzy się takimi rzeczami zajmują prywatnymi podmiotami jak i w ogóle z przedsiębiorstwami logistycznymi po prostu polskie przedsiębiorstwa lotniczo są obsługiwane przez przez porty przez spedytorów przez porty niemieckie tam jest płacony vad tam jest płacone cło No i to Zasil na miliardy złotych w przeliczeniu na polskie miliardy złotych prawda budżet niemiecki i i teraz dlaczego cek jest dla nas ważne no z dwóch powodów Po pierwsze da możliwości typowo infrastrukturalne ale druga rzecz jest bardzo bardzo ważna i myślę że ona jest całkowicie niedostrzeganie odpowiedź dlaczego potrzebujemy Narodowego tak zwanego championa jakkolwiek by to nie zabrzmiało może niektórych to raz jeśli chodzi o lot gro przychodów z właśnie z transportu międzynarodowego lotnic jest z transportu spoza Unii Europejskiej a transport poza Unią Europejską jest odbywa się dosyć rzadko trzeba mieć dużą bazę [Muzyka] populacyjnego większość transportu tego kargowskie jest przewożonych podbrzuszu samolotu pasażerskiego Tak więc bardzo często jest taki to jest trochę taka odpowiedź dlaczego niektórym krajom jak Niemcy Francja i tak dalej czasami się opłacało dopłacać do narodowych przewoźników bo jak mają bardzo duże światowe operac na całym świecie to czasami nawet pusty samolot na siebie zarobi jeżeli Cargo wiedzie w podzus prawda więc to są takie rzeczy które też warto wiedzieć karko zapytam ale jedną rzecz wyjaśnię ponieważ ja tu twórcy cpk Może nie przykładali tak wielkiej wagi ale ja przykładam wielką uwagę do transparencji Andrzej nie pracuje w żadnej firmie związanej z cpk wręcz pracuje teraz w biznesie prywatnym i w ogóle w innej sferze ponieważ PKP Cargo dlatego chciałem to to wyjaśnić a to ważne jest absolwentem szkoły Instytutu Wolności to jest fantastyczny projekt niedługo ogłosimy nową nową rekrutację więc śledźcie stronę Instytutu Wolności ale wracamy do do cpk i do tego Cargo PEK patron Dzięki PEK pyta czy wiadomo jak policzono korzyści z cpk to znaczy jaka miała być proporcja przychodów i dochodów wynikających z ruchu osobowego i ruchu towarowego oraz części lotniskowej części kolejowej zaczy to jest Tak jeśli chodzi o ruch pasażerski tutaj ja myślę że dosyć dużo odpowiada w ogóle ostatnia informacja która została udzielona na temat Bo w ogóle inaczej Jeszcze zaczniemy od początku Są dwa rodzaje przychodów z punktu widzenia takiego projektu to jest przychód dla operatora tego właściciela lotniska czyli opłaty lotniskowe to wszystko co się dzieje na lotnisku strefa bez słowa te sklepy i tak dalej i tak dalej jakieś najm i druga rzecz To jest to co państwo ma z podatków czyli te waty cła i tak dalej to jest głównie kargo i teraz tak jeśli chodzi o tą część biznesową tutaj nie wiem jak to było policzone natomiast wydaje się że my nie musimy mieć bardzo dużej wiedzy na temat tego jak to dokładnie było policzone dlatego że wszedł prywatny inwestor który chce zainwestować 8 miliardów złotych i on ufa że Te wyliczenia są dobre znaczy ja zakładam że jeżeli ktoś wykłada 8 miliardów złotych to on Te wyliczenia dokładnie sprawdził tak mówisz o tych o Vinci airports iad i funduszu IFM Global infrastructure Fund które mają wejść w to mają bo jeszcze nie podpisano rozumem umowy jeszcze nie podpisano z tego co rozumiem to To jest wybór ale domyślam się że to są pewnego rodzaju wiążące wiążące rozmowy tak pod warunkiem że projekt będzie kontynuowany tak pod warunkiem że projekt będzie kontynuowany to jest bardzo ważna rzecz zanim przejdziemy do podatków tak Czyli imf i Vinci daje 8 miliardów złotych afm przepraszam państwo polskie jeszcze nie wiemy Przez jaki podmiot prawdopodobnie będzie cpk pod spodem będzie ten podmiot się nazywał cpk daje też około 89 miliardów złot tam jest podział 49 51 proc 24 miliardy złotych to jest kredyt to jest bardzo ważne że dlatego że mamy ten prywatny podmiot to my wiemy że ten ta SPV tak zwana tak ta spółka która która ma kapitały po polsku spółka specjalnego przeznaczenia prana tylko do tego projektu o kapitałach 40 miliardów złot to oznacza że jej założeniem według prywatnego właściciela jest to że te kapitały przemieni na mają kóry spłaci ten dług i spłaci wkład własny w postaci dywidendy więc możemy powiedzieć że to nie jest koszt to jest inwestycja gdyby to była tylko spółka państwowa możemy sobie woć wprost że to żeby się spłaciła No to na dwoje babka wróżyła bo wiem jak zarządzają się spółki państwowe natomiast no spółki prywatne trochę inaczej działają Po prostu oczekują tego zwrotu druga rzecz że po to jest ten Partner żeby tym właśnie biznesem zarządzał tak dlatego że właściciel państwowy wychodzi z założenia że tak dobrze tym nie będzie zarządzał więc tutaj możemy powiedzieć że te 40 miliardów zł będzie koszt dla podatnika to się po prostu spłaci jako oddzielny jako oddzielny biznes drugą kwestią są te podatki i Podatki zostały wyliczone przez i do 2060 roku sumarycznie na 200 miliardów złotych wpływów to jest sło plus VAT i one zostały policzone na bazie przewidywań iaty właśnie jakie będą przeładunki kargowskie na na tym lotnisku cpk do 2060 roku plus Oxford economics tak czyli oni wzięli dane od instytucji które się tym zajmują to przeliczyli wedł według swoich parametrów Chciałbym dodać też taką jedną rzecz Bo przyznam teraz jest bardzo dużo cpk nie jest tajemnicą że możemy wejdziemy gdziekolwiek dowolne medium to jest bardzo dużo komentarzy też spotkałem się z takimi komentarzami można kupić raport No nie to nie jest tak jeżeli i coś robi czy dowolna inna firma konsultingowa Oni nie dość że można im wytoczyć proces za zą za złą rekomendację Jeżeli taka będzie udowodniona jest ją łatwo udowodnić Jeżeli to są liczby na liczbach się łatwo udowadnia to traci imię trzeba pamiętać przede wszystkim pracują dla prywatnych przedsiębiorstw dla spółek prywatnych i są doradcami tylko i wyłącznie Dzięki zaufaniu jeżeli to zaufanie jest złamane to jest złamane raz tak więc ja myślę że możemy być dość pewni tych liczb Mało tego bym raczej powiedział że one są ostrożnościowe kiedyś pracowałem w konsultingu dosyć dużo wiem że w konsultingu zawsze przyjmuje się Bardzo konserwatywne i ostrożnościowe założenia żeby nikt nie zarzucił braku obiektywizmu a propos tych tej sieci kolejowej która to brzmi bardzo interesujące pyta PK to Czy uważa pan za uzasadnioną realizację części kolejowej bez lotniska lub z bardzo ograniczonym lotniskiem na przykład tylko zastępującym Okęcie z dopasowaniem do ruchu który byłby na Okęciu za 8 lat znaczy sieć Kolejowa sama w sobie ma bardzo duże znaczenie i uważam że ona jest Ja bym powiedział że on ma znaczenie nawet społeczne bo co do szybkiej kolei raczej nie możemy zakładać że ona się będzie zwracać Jak jako biznes ona ma znaczenie społecznej integracji społeczeństwa mobilizacji społeczeństwa pod względem właśnie takim transportowym bo dzisiaj jest z punktu widzenia nowoczesnej gospodarki jest totalną aberracji trwa tam półtorej godziny czy coś takiego to są Dwa sąsiednie miasta to super Ja pamiętam jak przyjechałem na spotkanie dozi 3 i pół godziny z Warszawy i się spóźniłem tak natomiast wiesz Igorze Ja lubię bardzo taki przykład przytaczać między madrytem a Barceloną jest 600 km i potr trwa 3 godziny prawda ja tutaj mówimy o dystansach maksymalnie około 300 km tak do Gdańska czy czy do Wrocławia 350 km nasz kraj ma bardzo duże takie szczęście że jest bardzo skondensowany powierzchniowo wszystkie największe aglomeracje są bardzo blisko siebie No jest tak równomiernie jest długi nie jest krzywy prawda Tylko taki prawie okrągły niemal niemal że właśnie jak taka słynna właśnie ten ta Piasta tak że mamy takie koło z piastą w środku i ten cpk jest dosłownie niemalże w takim środku więc tak to ma bardzo duży sens oczywiście ja wiem że jest dużo komentarzy No a cóż z takimi liniami które na przykład tam cpk przewiduje budowę lini Mazury Ja myślę że tak naprawdę to jest bardzo decyzja mocno naszej wizji politycznej czy my wychodzimy z założenia jako państwo że stać nas żeby zintegrować komunikacyjnie pewne regiony i dopłacać mówiąc wprost czy wychodzimy z założenia że no nie no tam to się nie opłaca tego nie robi tak taki TR trochę twardy kapitalizm Ja wychodzę z założenia że opłaca się z tego prostego powodu że nawet jeżeli tam nie ma wielkiego biznesu tam jest mnóstwo ludzi którzy może dojeżdżać do pracy i i ta praca później jest wykonywana w innym miejscu tak taki też taki argument jak przy budowie dróg szybkiego ruchu i Autostrad tak znaczy one same w sobie zwłaszcza drogi szybkiego ruchu nie przynoszą zysków No bo nie są pobierane o opłaty Ale dzięki temu Polska stała się o niebo bardziej atrakcyjnym miejscem inwestycji No po prostu jest łatwo się po niej poruszać łatwo dowozić towary i te firmy które inwestują coś tam produkują mogą łatwo transportować Tak więc to też jest to znaczy to jest inwestycja która czasami zwraca się bezpośrednio czasami pośrednio tak ja bym w ogóle jeszcze poszedł dalej ale rozwój miast na przykład tak Toż ludzie nie uciekać do Warszawy prawda jak wszyscy ciągle przyjeżdżają do Warszawy no bo tutaj jest praca i będzie ale można też dużo szybciej prosty przykład tak w Łodzi na przykład mieszkania są dużo tańsze w momencie kiedy mamy podróż Kolejową która trwa około 40 minut czy 45 minut z Warszawy do Łodzi naprawdę roznym Wydaje się zamieszkanie w Łodzi prawda wielu innych miastach tak czy na przykład Lublinie Czy w dowolnym innym jeżeli jest tylko szybki dojazd to również dotyczy tych małych miast Ja pochodzę z takiego miasta Dys gosty nie który jest kiedyś miał linię kolejową jako dziecko Jeździłem tam koleją dzisiaj tylko autobusy i to męczarnia tak mobilizacja mobilizacja transportowa jest absolutnie podstawowa dla gospodarki tak bo to jest koszt zaczy my musimy wiedzieć że czasami koszt jest zbyt duży D dla wielu wręcz milionów ludzi żeby podjąć opłacalnosc tak cli znaleźć dobrą pracę w której wykonują prawdziwą wartość dodaną ja kiedyś taki nawet przykład przytaczał w pewnej rozmowie że Wyobraźmy sobie osobę która dostała pracę w Poznaniu ale mieszka w Koninie i musi dojeżdżać autostradą A za autostradę płaci tam 60 zł w jedną stronę nie podejmie tej pracy prawda więc ten transport jest bardzo ważny i on determinuje bardzo wiele rzeczy ale chciałbym jeszcze taką jedną rzecz zwrócić uwagę taką ciekawostkę państwu rzucić Wczoraj się dowiedziałem Rozmawiałem z taką bardzo znamienitego w Unii Europejskiej jest wykonywane przez Polskę przez polskie przedsiębiorstwa na drugim miejscu są jest Hiszpania 12 Czyli jesteśmy mamy trzy razy większą pracę przewozową jako cały biznes logistyczny w Europie dlaczego to mówię bo my w logistyce jako Polacy jesteśmy dobrzy i trochę nas predestynuje jakby lokalizacja na przycięciu tych wszystkich szlaków Ja naprawdę myślę że nie tylko w drogówce tak może być tak znaczy możemy to robić również w lotnictwie i w innych branżach ja mam argument dla polityków jeden poważny polityczny na rzecz tego że warto ja też przyznam Jestem jestem zwolennikiem tej tej inwestycji nie dlatego że zaczął ją poprzedni rząd czy jakikolwiek inny ale mam argument dla polityków ci którzy skończą tą inwestycję to oni będą beneficjentami ci którzy zaczęli n nie będzie pamiętał kto To kto zaczynał tak więc jeśli by się udało ją oddać za kadencji po tego następnego rzędu no to oni jakby będą spijać polityczne polityczne benefity z tego czy Pytanie kiedy zostanie skończone im szybciej tym im szybciej tym lepiej bo wszyscy na tym skorzystamy No dobra ale ale można też zamknąć jak Czy to już jest tak daleko zaawansowane że te koszty będą bardzo duże czy to ciągle jest na takim etapie że no tylko po prostu stracimy szansę ale nie jeszcze jakieś gigantyczne pieniądze wprost W każdym razie teraz to znowu pytanie na dwóch poziomach bo co to znaczy Co to znaczy że stracimy tak bo może być że stracimy potencjalne przychody albo stracimy to co zainwestowaliśmy do tej pory do tej pory jest zainwestowane znowu tutaj właśnie ta komunikacja ze spółką cpk ciężko mi powiedzieć ile kilkaset milionów czy już na te wykupy poszło rzeczywiście miliardy złotych to jest ciężko powiedzieć natomiast no to Nazwijmy to koszty utopiony Nic tego nie zrobiliśmy natomiast no druga rzecz No tracimy potencjalne również przychody tak tracimy i rozwój i rozwój Polski o którym napisałem książkę Kupcie książkę pre w każ tak I tutaj znowu wracamy do tych doradców tak at carney policzył że sam cpk wpłynie na zwiększenie PKB Polski o 990 miliardów zł do 2060 roku stworzenie 330s miejsc pracy znowu ja bym nie powiedział że to jest żadna megalomania ja po prostu nie wierzę w to że firma doradcza bo W takich firmach pracowałem jest w stanie sobie pozwolić na fejkowe liczby bo to jest po prostu uderzenie w wizerunek Zresztą można ją podać do sądu Tak i to jest koniec takiej firmy po prostu ten ten projekt jeszcze jedną rzecz bym państwo dodał bo ja naprawdę ten projekt śledzę od bardzo dawna ale jednocześnie logistykę Jestem wielkim fanem logistyki w ogóle nie ma nigdzie w Europie takiego miejsca gdzie się dosłownie tak jest tak bardzo dużo syner synergii w jednym miejscu Idę o zakład że Francuzi Hiszpanie Włosi czy czy Niemcy dosłownie by się zabili za to żeby mieć takie jedno miejsce gdzie krzyżują się szlaki kolejowe Gdzie można zrobić duże lotnisko które będzie to wszystko obsługiwać krzyżują się szlaki drogowe i to wszystko jest obok stolicy obok największego najważniejszego miasta Tak mamy bardzo unikatowe miejsce i to co powiedziałeś też Igorze my tego nie robimy najbliższe 5 lat my to tak naprawdę jak Zlokalizuj to lotnisko i zakładając że nie będzie Jakiejś wielkiej rewolucji kosmicznej że będziemy latać rakietami to najbliższe 100 lat tam będzie to lotnisko teraz pytanie czy przez te 100 lat chcemy się tak prawda przebijać między modlinem Radomiem a Okęciem które nie będzie więcej obsługiwać mieszkańców i też blokuje rozwój Warszawy i tak dalej Czy decydujemy się po prostu na miasto że tak powiem lotnicze w pewnym sensie z prawdziwego zdarzenia które się będzie rozwijać przez najbliższe kilkadziesiąt lat tak jeszcze raz apeluję do wszystkich którzy interesują się tym żebyśmy zdarli z tego ten wątek polityczny tak że naprawdę jest wszystko jedno czy to zaczęli pisowcy a skończą platformersi czy ktokolwiek tak CPL był za kadencji prawda Platformy Obywatelskiej w 2003 roku w ogóle jeszcze Czyli wcześniej był uruchomiony CPL centralny port lotniczy tak to wtedy nazywano tak i już wtedy przewidywano że tam może być komponent to kolejowy natomiast jak on na twardo został ten komponent kolejowy dodany to stwierdzono że jest w ogóle komunikacyjne tak ale dopiero w 2010 roku po tym jak mieliśmy bardzo wysoką dziurę budżetową bo był kryzys który się przedłużał pamiętamy Dokładnie tak do 2013 roku był bardzo ciężki okres w Europie i w Polsce no to wtedy zrezygnowano z tych planów Ale to nie jest tak że kied że w ogóle było zerowe zainteresowanie wręcz przeciwnie zainteresowanie było duże i były pracę w tym kierunku jeszcze raz zedrzyj politykę wspierajmy się politycznie tam gdzie Gdzie warto się spierać A są punkty wspólne tak i Są rzeczy które będą dobre dla nas wszy skorzystają politycznie ci którzy dokończą ten projekt bo to będzie ich sukces Andrzej banucha ekspert Instytutu Wolności absolwent naszej szkoły przywództwa Instytutu wolności Bardzo ci dziękuję dziękuję dziękuję państ dziękuję wszystkim Napiszcie państwo co Co sądzicie Spróbujcie nie używać nas partyjnych w dyskusji na ten temat tylko merytorycznych argumentów tego bardzo Pozdrawiam serdecznie wszystkich pozdrawiam patronów Dziękuję za inspirację do programu do zobaczenia do [Muzyka] usłyszenia Nagraj to w blisko | |
| Autor: | boots [ 30 Paź 2023 16:25 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Polbos napisał(a): No a oczywiście inwestor na pewno znaleziony na ostatnią chwilę, bo przecież takich inwestorów, którzy chcą zainwestować 2 mld to się znajduje w każdym sklepie z inwestorami. . Nie rozumiem - wstaliśmy z kolan i niby nas nie stać na taką inwestycję? Po kiego nam inwestor? | |
| Autor: | Anonymous [ 30 Paź 2023 16:31 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Poza tym... | |
| Autor: | Polbos [ 30 Paź 2023 16:59 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
pytanie referendalne było o wyprzedaż prowadzącą do utraty kontroli nad spółkami, no ale komuś się nawet nie chciało przeczytać pytań. | |
| Autor: | pbak [ 30 Paź 2023 17:35 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
jaco027 napisał(a): @greg1291 A mozesz podac jakies argumenty... oprocz powolywania sie na autorytett Janke. Przewinalem do 7 minuty i wylaczylem po uslyszeniu: - IATA przewiduje CPK 2035 - 40mln pax - WMI - jest przygotowane na 3,5mln pax - RDO - jest przygotowane na 1 mln pax co wg "experta" udowadnia... no wlasnie co... moze zapodasz? No jak to co, przeciez Polska ma o wiele mniejszy odsetek ludzi korzystajacych z samolotow nizby to wynikalo z wielkosci gospodarki. A jedyne, co ludzi powstrzymuje od latania to brak CPK - jak tylko sie otworzy to caly narod rzuci sie kupowac bilety. Aha, ale tak w zasadzie to nawet jak samolot lata prawie pusty, to i tak zarobi sie na cargo, wiec ci dodatkowi pasazerowie to nie jesz warunek konieczny. Generalnie w wielu miejscach ta rozmowa jest sprzeczna wewnetrznie i to kolejna proba zrobienia z calego projektu tematu ponadpartyjnego... zeby nie pociagnac do odpowiedzialnosci (raczej politycznej niz karnej) obecnych wlodarzy? | |
| Autor: | Robaku [ 30 Paź 2023 17:37 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
A jak sie nie zarobi na cargo, to będzie służyło wojsku. | |
| Autor: | Anonymous [ 30 Paź 2023 18:29 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
pbak napisał(a): No jak to co, przeciez Polska ma o wiele mniejszy odsetek ludzi korzystajacych z samolotow nizby to wynikalo z wielkosci gospodarki. A jedyne, co ludzi powstrzymuje od latania to brak CPK - jak tylko sie otworzy to caly narod rzuci sie kupowac bilety. Najśmieszniejsze jest to, że całą III RP wbijano nam do głów, że po to tworzymy i inwestujemy w lokalne porty międzynarodowe, żeby lot samolotem trafił pod strzechy, był dostępny dla znacznie szerszej rzeszy Polaków niż wcześniej, gdy było Okęcie i pojedyncze loty z Krakowa czy Gdańska. A potem przychodzą fachowcy i maluczkim tłumaczą, że musi być jedno duże lotnisko, bo inaczej Niemce nas zjedzą i każą do Berlina jeździć. | |
| Autor: | snooka [ 30 Paź 2023 18:52 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Anonymous napisał(a): Najlepsi są goście mieszkający niedaleko mnie. Kupili mieszkanie w blokach zbudowanych na wąskim terenie między ruchliwą ulicą, torami linii obwodowej (którą podczas remontu Warszawy Zachodniej jeździ większość Pendolinów do Wschodniej), zajezdnią autobusową, rezerwą na obwodnicę i punktem skupu złomu. Teraz protestują, że dużo pociągów jeździ, autobusy się tłuką nad ranem, smog od samochodów straszny, a złom odbierają o randomowych godzinach. Oczywiście pomijam przypadki, w których PKP zmienia trasę planowanej inwestycji po swoim uważaniu, ale to na szczęście już pojedyncze sytuacje. A bliskość stacji metra "Szwedzka" też im przeszkadza? | |
| Autor: | Anonymous [ 30 Paź 2023 18:55 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
To uważają za jedyny plus, ale i tak narzekają, że daleko. | |
| Autor: | Grzenio1970 [ 30 Paź 2023 19:11 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Japonka76 napisał(a): Polbos napisał(a): A do info o inwestorze się odniesiecie, czy to już niewygodne? Trudno się odnieść do informacji o inwestorze w tej chwili. Została złożona oferta i wstepnie dane konsorcjum zostało wybrane. Ale jeszcze żadnych konkretnych umów nie podpisano, więc nic nie jest wiążące.Wybrani inwestorzy dla CPK Lotnisko nic na razie w newsach nie mówią o Polsce, więc z ostrożności i z doświadczenia czekam na ich potwierdzenie, ponieważ już raz czekałem na Katarczyków ratujących stocznię za premiera Tuska. Plusem w porównaniu z kłamstwem z 2009 jest ich wymienienie z nazwy, więc obecność IFM Global jako współwłaściciela gdańskiego DCT może jednak delikatnie nakierować na cargo, choć IFM widziałbym bardziej jako inwestora w Świnoujściu, pomimo że wstępnie są już tam inwestorzy. Mam nadzieję, że nowa władza nie uwali Świnoujścia. | |
| Autor: | FUX [ 30 Paź 2023 21:44 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Dobre to jest. To o ile razy zwiększy się ilość podróżnych po otwarciu cpk? 3-5 razy w stosunku do całego obecnego ruchu? W takim razie dokąd mam się udać po bilety w promocyjnej cenie i vouchery na kwatery i jedzenie za granicą? Bo skoro ktoś w tym roku leciał 4 razy i może jeszcze raz czy 4, to pewnie pula urlopów także się zwiększy 5-8 razy. Był 6 tygodni za granicą, to państwo da radę i będzie ktoś jeszcze 34 tygodnie na urlopie. Jest moc. | |
| Autor: | j_a [ 30 Paź 2023 22:38 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
A ja chciałbym spytać zwolenników pana Horały o firmę Vinci Airports https://www.vinci-airports.com/en/our-airports-world Ale od początku. Mamy w Polsce firmę Polskie Porty Lotnicze S.A, zajmujące się budową, modernizacją i eksploatacją lotnisk. 100% udziałów PPL wniesiono do CPK Sp. z o.o. wcześniej przekształcając w S.A., zresztą można poczytać podstawowe informacje https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Porty_Lotnicze Trzy dni przed wyborami wjeżdża Horała na białym koniu i przedstawia jako udziałowca czy inwestora CPK (oczywiście nie znamy jakże istotnych szczegółów) firmę VINCI. Firmę zajmującą się mniej więcej tym samym co PPL, czyli zarządzaniem lotniskami. Czyli udziałowcem (?) CPK będzie firma zajmująca się zarządzaniem lotniskami. I teraz pytanie. Jaki to ma sens? Poznamy szczegóły umowy czy deklaracji a może listu intencyjnego, bo nie wiemy jakie dokumenty podpisał Horała, wówczas będzie można powiedzieć o co tu chodzi. Bo dziwne jest to "wstawanie z kolan", kiedy posiada się firmę zarządzającą 10 lotniskami w PL i wybiera do podobnego celu podmiot zagraniczny. | |
| Autor: | Grzenio1970 [ 30 Paź 2023 23:16 ] |
| Temat postu: | CPK |
Jeśli umowa dojdzie do skutku, Vinci i IFM będą udziałowcami CPK.Lotnisko, a nie całego CPK i pośrednio PPL. Poza oczywiście sensem finansowym, jest kilka innych ważnych argumentów dla takiego rozwiązania, które wynikają z profilu działalności Vinci i IFM. | |
| Autor: | boots [ 30 Paź 2023 23:18 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
A to potrzebujemy inwestora? Nie stać nas??? | |
| Strona 60 z 114 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |