Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Obowiązek meldunkowy
obowiazek-meldunkowy,1463,28214
Strona 1 z 3

Autor:  aarekk [ 15 Kwi 2013 15:31 ]
Temat postu:  Obowiązek meldunkowy

Wybieramy się z familją do Petersburga na 5 dni (4 noce), do Rosji po raz pierwszy.
Naczytałem się, ze należy dopełnić obowiązku meldunkowego 72 godziny od przybycia.
Z drugiej strony miła pani z biura, w którym załatwialiśmy vouchery, stwierdziła że przy tak krótkim pobycie obowiązek nas nie dotyczy.
Słyszałem też, że hotele meldują automatycznie. A jak jest z hostelami?
Zawracać sobie tym głowę czy nie zawracać?
W ogóle długo to trwa na posterunku?
Co grozi za niedopełnienie?

Autor:  Grzegorz40 [ 15 Kwi 2013 15:44 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Obowiązku meldunkowego jeszcze nie zgłębiałem, więc na razie nie pomogę. Mam pytanie, biuro ci załatwiało voucher wraz z wizą? Jaki był koszt voucheru? No i prośba o namiar na biuro. Poszukuję biura, które załatwiłoby sam voucher bez całej formalności wizowej, którą chciałbym samodzielnie przejść bez pośrednictwa. Hotel zaśpiewał 1.000 rubli za voucher.

Autor:  aarekk [ 15 Kwi 2013 15:50 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Kupiłem tu:
http://wspolnota2000.com.pl/voucher.php

Płaciłem 60 zł za voucher (aplikowałem w sobotę bo mają zniżkę weekendową)
Dalej jak się uda zamierzam załatwiać bez pośredników.

Autor:  Grzegorz40 [ 15 Kwi 2013 15:55 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Dzięki, to już trochę taniej :) Nawet 50 zł za hotel zarezerwowany na booking.com :)

Autor:  lukaz [ 15 Kwi 2013 15:56 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

@aarekk
Z własnego doświadczenia wiem, że hostele pobierają opłaty za zameldowanie - są to opłaty rzędu 500-1000 rubli/os.

Co do samego obowiązku meldunkowego to ja byłem 4 dni w Moskwie i się nie meldowałem, nie miałem z tym żadnych problemów przy wylocie. W biurze podróży przekazano mi informację, że powinno się zameldować w ciągu 3 dni roboczych od momentu wjazdu do Rosji. U nas był to wypad bardziej weekendowy, więc byliśmy krócej niż 3 dni robocze ;)

@Grzegorz40
Voucher załatwiałem przez stronę: http://wiza.info/voucher_turystyczny, rok temu kosztował 59zł. Po przesłaniu potwierdzenia przelewu od razu otrzymałem voucher na maila, nie było z nim problemów w ambasadzie.

Autor:  Grzegorz40 [ 15 Kwi 2013 15:59 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

@ lukaz

wielkie dzięki :)

Autor:  agnesa [ 28 Kwi 2013 03:41 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

byłam w Rosji 1,5 roku temu, spędziłam tam 3 tygodnie i nigdy ani razu się nie zameldowałam. w kilku hostelach wspominali nam o obowiązku meldunkowym - ale raczej chcieli na nas zarobić, niż rzeczywiście było to potrzebne. Nikt nigdzie tego od nas nie wymagał, myślę, że spokojnie można to olać:)

agnesa
http://travelike.pl/

Autor:  Grzegorz40 [ 30 Kwi 2013 11:35 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Zacząłem czytać o tym obowiązku meldunkowym. Sporo jest na stronie lotniska Szeremietiewo:

http://www.svo.aero/migration/

Z grubsza wydaje się, że obowiązek zameldowania zagranicznego obywatela spoczywa głównie na stronie przyjmującej, czyli na osobie fizycznej lub prawnej, u której zagraniczny obywatel ma mieszkać lub pracować. Strona przyjmująca ma trzy dni robocze na powiadomienie właściwego terytorialnie organu federalnej służby migracyjnej o przybyciu zagranicznego obywatela. W przypadku gdy zagraniczny obywatel zakwaterowany jest w hotelu, organ ten musi być powiadomiony w ciągu jednej doby. Powiadomienia dokonuje hotel. Kosztuje to niewiele: 2 ruble za dobę pobytu, nie więcej niż 200 rubli. Teoretycznie opłaca to strona przyjmująca. Zameldować można się też na poczcie za 180 rubli. W zasadzie z tego opisu na stronie lotniska wynika, że zagraniczny obywatel ma prawo samodzielnie się zameldować, tylko w przypadku gdy ważne przyczyny (np. choroba) uniemożliwiają dokonanie tego przez stronę przyjmującą.

Lekceważyć tego obowiązku chyba nie warto. Wszystko jest dobrze, dopóki nikt nas nie skontroluje. Zgodnie z tym opisem na stronie lotniska, naruszenie przepisów o zameldowaniu pociąga za sobą administracyjną odpowiedzialność zagranicznego obywatela w postaci mandatu od 2.000 do 5.000 rubli, a w szczególnych przypadkach nawet gorzej.

Tu pełny tekst o obowiązku meldunkowym ze strony lotniska:

Миграционный учет иностранных граждан в Российской Федерации

Если иностранный гражданин решил приехать в Российскую Федерацию, ему необходимо знать некоторые основные правила пребывания иностранных граждан в России.

Просим отнестись к этой информации с большой ответственностью. От этого может зависеть успех поездки иностранного гражданина.

С января 2007 г. Федеральным законом «О миграционном учете иностранных граждан и лиц без гражданства в Российской Федерации» и постановлением Правительства Российской Федерации «Об утверждении Правил осуществления миграционного учета иностранных граждан и лиц без гражданства в Российской Федерации» отменена регистрация иностранных граждан и лиц без гражданства по месту пребывания и введен миграционный учёт иностранных граждан по месту пребывания в Российской Федерации.

Процедура постановки на миграционный учет представляет собой информирование (уведомление) территориального органа Федеральной миграционной службы о прибытии иностранного гражданина в место пребывания и должна быть осуществлена в течение трех рабочих дней после прибытия иностранного гражданина в Российскую Федерацию. При этом необходимо знать, что все процедуры по постановке на миграционный учет осуществляет Принимающая сторона, самому иностранному гражданину не требуется обращаться в какие-либо организации и тратить время.

Иностранный гражданин по прибытии в место пребывания предъявляет Принимающей стороне свой паспорт и миграционную карту, которая заполняется при въезде в Российскую Федерацию. При этом изъятие паспорта и миграционной карты не допускается.

Принимающей стороной могут являться как граждане России, так и постоянно проживающие в Российской Федерации иностранные граждане или лица без гражданства (имеющие вид на жительство), а также юридические лица, их филиалы или представительства, у которых иностранный гражданин фактически проживает (находится) либо работает.

При поселении иностранного гражданина в гостиницу, Принимающей стороной является администрация гостиницы, которая в течение одних суток уведомляет территориальный орган Федеральной миграционной службы о прибытии иностранного гражданина, а также выполняет все необходимые действия, связанные с учетом иностранных граждан и несет ответственность за соблюдением установленных правил пребывания.

Все действия, необходимые для постановки на учет выполняет администрация гостиницы.

Принимающая сторона на основании предъявленных иностранным гражданином документов заполняет специальный бланк уведомления о прибытии иностранного гражданина в место пребывания (далее – Уведомление). Далее принимающая сторона в течение одних суток представляет указанный бланк, копию паспорта иностранного гражданина и миграционной карты в территориальный орган Федеральной миграционной службы непосредственно либо направляет по почте. За постановку на миграционный учет взимается государственная пошлина в размере 2 рубля за каждые сутки пребывания, но не более 200 рублей. (Согласно изменениям, внесенным Федеральным законом от 27.12.2009 № 374-ФЗ в ст. 45 части I и в главу 25.3 части II Налогового кодекса Российской Федерации (ст.333.28, п.1, п/п 20). Государственная пошлина уплачивается принимающей стороной.

В организациях почтовой связи функционируют специальные окна, где Принимающей стороне предоставят бланк Уведомления для заполнения. Бланки Уведомления предоставляются бесплатно. За услуги по приему Уведомления в организации почтовой связи взимается соответствующая плата, установленная постановлением Правительства Российской Федерации от 15 января 2007 года № 10. В настоящее время размер этой платы составляет 180 рублей.

Территориальный орган Федеральной миграционной службы либо организация почтовой связи, получившие от Принимающей стороны заполненное Уведомление и указанные выше копии, проставляют в Уведомлении отметки о его приеме и возвращают отрывную часть Уведомления Принимающей стороне.

Принимающая сторона передает иностранному гражданину отрывную часть Уведомления. Наличие у иностранного гражданина отрывной части Уведомления с проставленной отметкой подтверждает его постановку на миграционный учет.

Иностранный гражданин вправе самостоятельно уведомить органы миграционного учета о своем прибытии в место пребывания при наличии документально подтвержденных уважительных причин (болезнь, физическая невозможность и т.д.), препятствующих принимающей стороне самостоятельно направить уведомление в орган миграционного учета.

Постоянно проживающий в Российской Федерации иностранный гражданин также вправе самостоятельно уведомить о своем прибытии в место пребывания соответствующий орган миграционного учета непосредственно либо в установленном порядке почтовым отправлением с письменного согласия принимающей стороны.

При убытии иностранный гражданин передает отрывную часть Уведомления Принимающей стороне для представления его непосредственно либо направления по почте в территориальный орган Федеральной миграционной службы. Такие действия Принимающая сторона обязана совершить в течение двух рабочих дней после убытия иностранного гражданина.

Обращаем Ваше внимание, что срок временного пребывания иностранного гражданина в Российской Федерации определяется сроком действия выданной ему визы.

Срок временного пребывания в Российской Федерации иностранного гражданина, прибывшего в Российскую Федерацию в порядке, не требующем получения визы, не может превышать девяносто суток, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Российской Федерации.

Иностранный гражданин обязан выехать из Российской Федерации по истечении разрешенного срока пребывания. Для продления срока действия визы или срока пребывания необходимо обратиться в органы миграционной службы заранее, до истечения вышеуказанного срока.

Нарушение правил миграционного учета может повлечь за собой административную ответственность иностранного гражданина в виде штрафа в размере от 2000 до 5000 рублей, а в отдельных случаях и с выдворением за пределы Российской Федерации. При этом иностранному гражданину, подвергавшемуся административному выдворению, может быть закрыт въезд в Российской Федерации на срок до пяти лет.

Наличие ксерокопий паспорта, миграционной карты и отрывной части Уведомления при их утрате или каких-либо других непредвиденных обстоятельствах поможет доказать наличие документов и соблюдение правил миграционного учета.

Autor:  szarik [ 07 Maj 2013 15:29 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

info otrzymane od prawnika z naszej ambasady w Moskwie: rejestracja obowiązkowa jest tylko wtedy, jeśli zostajemy w jednym mieście ponad 7 dni roboczych.

Autor:  krasnal [ 07 Maj 2013 16:08 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Jak wspomniał kolega @szarik od 2011 roku czas na meldunek wynosi 7 dni roboczych. http://www.ufms.spb.ru/news/idn-976.html

Autor:  tomwie [ 07 Maj 2013 17:25 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Obowiazek meldunkowy istnieje w Rosji nie od dzis.
Jesli mieszkamy w hotelu, to hotel ma nam obowiazek wydac dokument meldunkowy. Jesli nie jest to hotel lub hostel, trzeba aby zrobila to osoba (lub instutucja), ktora nas zapraszala, i u ktorej mieszkamy. Wtedy zalatwia sie to w urzedzie OVIR.
Nie bagatelizowalbym sprawy meldunku w Rosji. Jest on sprawdzany zarowno przy ewentualnym sprawdzeniu przez milicje na ulicy (czesto niestety sprawdzaja), a takze przy opuszczaniu kraju przez pogranicznikow. Brak meldunku podlega karze.

Autor:  krasnal [ 07 Maj 2013 19:54 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

tomwie napisał(a):
Obowiazek meldunkowy istnieje w Rosji nie od dzis.
Jesli mieszkamy w hotelu, to hotel ma nam obowiazek wydac dokument meldunkowy. Jesli nie jest to hotel lub hostel, trzeba aby zrobila to osoba (lub instutucja), ktora nas zapraszala, i u ktorej mieszkamy. Wtedy zalatwia sie to w urzedzie OVIR.
Nie bagatelizowalbym sprawy meldunku w Rosji. Jest on sprawdzany zarowno przy ewentualnym sprawdzeniu przez milicje na ulicy (czesto niestety sprawdzaja), a takze przy opuszczaniu kraju przez pogranicznikow. Brak meldunku podlega karze.


W takim razie jak odniesiesz się do informacji ze strony MSZ-u? Chodzi mi o pobyty krótsze niż 7 dni.

Cytuj:
Osoby przybywające do Rosji podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ewidencji meldunkowej w ciągu 7 dni roboczych od daty otrzymania przez obcokrajowca zezwolenia na pobyt czasowy lub karty pobytu albo od daty jego przyjazdu do danej miejscowości. Pobyty krótsze, do 7 dni roboczych, nie wymagają zgłoszenia.

Autor:  tomwie [ 07 Maj 2013 20:22 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Odnosze sie wiec ......
Niejednokrotnie bywalo juz tak, ze MSZ pisze jedno a w Rosji okazuje sie, ze jest inaczej. Oni zawsze mowili i mowia o 3 dniach na zameldowanie sie.
Choc teraz sprawdzilem na stronach rosyjskiego ministerstwa spraw wewnetrznych i rzeczywiści pisza tam, ze od marca 2011r "каждый иностранец может без регистрации находиться на территории России не 3 рабочих дня, как это было ранее, а 7 рабочих дней"
Bez wzgledu jednak 3 czy 7 dni meldunek obowiazuje.
Bylem w Rosji, i sluzbowo, i prywatnie ponad 20 razy i przyznam szczerze, ze zawsze bardzo pilnuje meldunku. Mozna moze i wrocic po kilku dniach bez meldunku, ale.... ja nie ryzykowalbym. Znam dobrze ten kraj. Jak napisal kiedys jeden z tamtejszych klasykow ... Rosji rozumem nie zrozumiesz..... Po co miec klopoty ???

Autor:  szarik [ 07 Maj 2013 22:18 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

mając obawy jak to z rejestracją jest zwróciłam się do ambasady, którą miałam dosłownie za rogiem. I tam bardzo miły pan przekazał stosowne info, na wszelki wypadek dał ksero tych przepisów. Nie musiałam ich wyciągać, nikt z ichnich służb mundurowych nie zaczepiał, przy powrocie też nikt o nic nie pytał, niczego nie wymagał, a wracałam w ostatni, trzydziesty dzień obowiązywania wizy. W razie czego miałam jeszcze wszystkie bilety, które dokumentowały gdzie i ile dni przebywałam.

Autor:  pawellacheta [ 25 Sie 2013 22:03 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Myślę, że to też zależy na jakiego policjanta się trafi, jaki ma dzień i... jak bardzo jest się w stanie wtopić w otoczenie :). Podczas naszego wyjazdu grupowego, tylko w ciągu jednego dnia w Petersburgu jeden z kolegów był legitymowany (wraz ze sprawdzaniem zameldowania) aż dwa razy. Poza nim - nikt. Zapewne miały na to wpływ spodnie - hawajki, które miał na sobie.
A już trochę bardziej poważnie... Biorąc pod uwagę to, że obowiązek meldunkowy nawet w Polsce jeszcze oficjalnie funkcjonuje (choć nikt tego nie egzekwuje), to w Rosji jeszcze sporo wody w Wołdze upłynie zanim coś się w tej kwestii zmieni. Jestem tylko ciekaw, jak na granicy potraktowanoby np. trzytygodniową podróż koleją transsyberyjską bez zatrzymywania się po drodze na dłużej niż 7 dni. W sumie bilet na pociąg to też zameldowanie. Poza tym i tak na wizie turystycznej można przebywać tylko miesiąc, więc jakoś by to przeszło, tak myślę.
Ale zgadzam się z poprzednikami: jeżeli jesteśmy dłużej niż 7 dni w jednym miejscu, to nie ma co ryzykować i trzeba się zameldować. No chyba, że lubimy adrenalinę, mamy pieniądze i nie goni nas czas.

Autor:  Doczu [ 05 Sty 2014 05:46 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

pawellacheta napisał(a):
Jestem tylko ciekaw, jak na granicy potraktowanoby np. trzytygodniową podróż koleją transsyberyjską bez zatrzymywania się po drodze na dłużej niż 7 dni.

Musisz zachować bilety na transsiba.

Autor:  medeis [ 05 Sty 2014 11:47 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Doczu napisał(a):
pawellacheta napisał(a):
Jestem tylko ciekaw, jak na granicy potraktowanoby np. trzytygodniową podróż koleją transsyberyjską bez zatrzymywania się po drodze na dłużej niż 7 dni.

Musisz zachować bilety na transsiba.


Odbyłam taką podróż (2tyg) w czerwcu zeszłego roku. Mieliśmy bodajże 5 noclegów w hostelach, reszta w pociągu, i zachowywano się różnie. W jednym hostelu, pani się uparła i nas sama zameldowała (na jedną noc u nich), w reszcie cisza. Generalnie śliski temat, ale fakt, nie wyrzuciliśmy ani jednego biletu i rezerwacji.

Pozostając więcej niż 3 dni w jednym miejscu można się zainteresować tematem, bo spotkanie z milicją nie należy do przyjemnych i nie są to żarty ani stereotypy tylko rzeczywistość.

Autor:  Sarena [ 11 Cze 2017 21:13 ]
Temat postu:  Rejestracja

Cześć! Dostałam od firmy od której mam voucher takiego oto maila: "Uwaga – ze względu na Puchar Konfederacji w piłce nożnej (FIFA 2017) wszyscy obcokrajowcy wjeżdżający do Rosji w okresie od 1 czerwca do 12 lipca 2017 mają obowiązek zarejestrowania się w ciągu 24 godzin od momentu wjazdu". Jeśli ktoś ma rezerwację w hotelu taka rejestracja jest automatyczna (zazwyczaj), ale ja planuję spać w hostelach i co kilka dni zmieniać lokalizację. Czy rejestracja w takim wypadku ma jakikolwiek sens? I co wy w ogóle o tym wszystkim myślicie? Jadę sama i zaczynam już trochę panikować...

Autor:  Anonymous [ 11 Cze 2017 21:47 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Obowiązek rejestracji obcokrajowca spoczywa na stronie goszczącej (dotyczy również hosteli). Jedynym obowiązkiem obcokrajowca jest udostępnienie paszportu i migracyjnej karty w celu zrobienia ksero. Więc trzymaj przy sobie rachunki za hostele i w razie czego możesz śmiało mówić, że udostępniłaś im dokumenty.
Zazwyczaj właściciele hosteli nie chcą mieć do czynienia z FMS i zgłaszają gości w ciągu 24 godzin od przybycia.

Autor:  Doczu [ 13 Cze 2017 05:42 ]
Temat postu:  Re: Obowiązek meldunkowy

Inna sprawa, że jesli będziesz się zachowywać normalnie, to jest znikome ryzyko, że ktoś Ci skontroluje dokumenty.
Wbrew pozorom nikt tam nie "wyłapuje" turystów, a służby mundurowe, mam wrażenie są mniej represyjne niż nasza Policja.

Strona 1 z 3 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/