| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Waluta w Wietnamie waluta-w-wietnamie,1110,59883 | Strona 1 z 4 |
| Autor: | kosik [ 22 Lis 2014 14:13 ] |
| Temat postu: | Waluta w Wietnamie |
Hej Niedługo lecę do Wietnamu (Hanoi). Czy ktoś kto był niedawno mógłby poradzić jaką walutę zabrać? 1. Czy kupować USD przed wyjazdem? 2. Czy pieniądze wybrać z bankomatu już na miejscu, w Wietnamie (na lotnisku)? 3. Czy jest sens brać GBP zamiast USD (dolary pewnie lepsze, ale funty mam akurat)? Na lotnisku opłata za wizę tylko w USD? Dzięki | |
| Autor: | NakatePL [ 22 Lis 2014 14:43 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Weź dolary i na miejscu rrozumienia na dongi. Na lotnisku miej dolary na wize | |
| Autor: | Zeus [ 22 Lis 2014 14:54 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Na lotnisku, za wizę zapłacisz USD, ale także GBP albo EUR, ale reszta będzie za VND Co do wymiany W Wietnamie, za każdą wypłatę z bankomatu, dolicza się jakiś podatek, dlatego warto mieć USD, i wymienić tam No i płacić kartą | |
| Autor: | kosik [ 22 Lis 2014 15:47 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Dzięki za info. Pytam dlatego, że dolary musiałbym dopiero kupić (czyli na wymianie jakaś strata jak to zawsze bywa), natomiast mam trochę funtów, które mógłbym wziąć. Jeśli są wszędzie tak samo respektowane jak dolary to problem byłby z głowy. | |
| Autor: | mrowka [ 22 Lis 2014 15:50 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Ostatnio jak tam byłam to kurs wymiany na lotnisku był korzystniejszy niż gdziekolwiek indziej. | |
| Autor: | Poochaty [ 22 Lis 2014 15:58 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
kosik napisał(a): Pytam dlatego, że dolary musiałbym dopiero kupić (czyli na wymianie jakaś strata jak to zawsze bywa) A nie myslales, zeby zalozyc sobie konto w USD z karta, przelac na nie srodki za pomoca kantoru internetowego, i olac prowizje banku za przewalutowanie? Z doswiadczenia wiem, ze to sa calkiem porzadne oszczednosci, zwlaszcza ze MasterCard i Visa maja bardzo dobre kursy wymiany, a najgorzej zdziera bank na przewalutowaniu transakcji na PLN'y. | |
| Autor: | jacek96 [ 22 Lis 2014 18:14 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Nie sluchaj doradcow, ktorzy zalecaja wymiane funtow na dolary. Funty normalnie sprzedasz i nie stracisz na przewalutowaniu. Nie wiem, czy wszedzie, ale jest odpowiednio duzo miejsc,gdzie skupuja. Miej tylko dolce na wize, bo jak pisze Zeus mozna zaplacic funtami i euro, tylko zapomnial dodac, ze przeliczaja jeden do jednego, wiec slabo na tym wyjdziesz. | |
| Autor: | Kremowka [ 03 Lut 2015 23:24 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Czy będą to GBP, USD czy EUR, to nie bedzie najmniejszego problemu wymienić ich w Wietnamie. Co prawda na mieście raczej ciężko znaleźć "typowy" kantor, ale w jest mnóstwo sklepów ze sprzedażą złota itp. Tam bez problemu wymienią po najlepszym kursie, aczkolwiek trzeba patrzeć na rączki | |
| Autor: | Nando [ 10 Maj 2017 18:02 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
-- 10 Maj 2017 18:01 -- Cześć! Weź ze sobą zarówno gotówkę USD oraz kartę VISA/MasterCard. GOTÓWKA: - na miejscu płacisz za większość rzeczy (przedmioty, jedzenie, atrakcje) w Dongach (VND), natomiast za hotele najtaniej wychodzi płacić w dolarach (USD) - często warto zastanowić się którą walutą wyjdzie dla nas bardziej korzystnie płacić. KARTA: - aby z niej korzystać należy najpierw w Polsce znaleźć informację czy bank pobiera prowizję za przewalutowanie i jak jest ona wysoka, czy są osobne opłaty za wypłaty za granicą a płatności za transakcje bezgotówkowe (kartą), - oprócz gotówki warto zabrać kartę i płacić nią gdzie tylko jest możliwość (w lokalnych garkuchniach czy sklepikach zapłacimy tylko gotówką) ponieważ w wielu bankach aktualnie nie pobiera się prowizji za przewalutowanie, pobierana jest prowizja za przewalutowanie tylko poprzez operatora płatności VISA/MasterCard, która jest aktualnie bardzo niska (1-2 %). - jeżeli to możliwe, nie korzystaj z bankomatów bo w większości z nich niezależnie od naszego banku pobierana jest prowizja przez banki Wietnamskie za wyciągnięcie gotówki, prowizji tej nie da się uniknąć (chyba że natrafimy na bank bez prowizji) KANTORY: - w Wietnamie można wymienić pieniądze w: banku, hotelu, sklepie jubilerskim, polecam banki, jest ich bardzo dużo a mają zdecydowanie lepsze przeliczniki niż hotele czy sklepy. -- 10 Maj 2017 18:02 -- PS. Większość transakcji wykonywana jest za pomocą gotówki, Booking.com oraz Uber w Wietnamie rozliczane są gotówkowo (!!!). | |
| Autor: | kostek966 [ 17 Maj 2017 23:10 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
@Nando, a jak wygląda sprawa wymiany na lotnisku, wcześniej pisano, że tam był najlepszy kurs ? | |
| Autor: | aagu28 [ 18 Maj 2017 11:02 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Ja jeszcze dodam, żeby pamietać aby zabrać najnowsze dolary, starych setek z np 2010/11 roku w Can Tho w bankach nie chcieli nam wymieniać co skończyło się wizytą w sklepie ze złotem dokąd pokierowała nas kasjerka z banku | |
| Autor: | dan19 [ 18 Maj 2017 11:49 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Tak jak pisze @aagu28 najlepiej mieć w miarę nowe dolary. Co do kursu to ja wymieniałem wszystko w hotelach ( Hoi An i Da Nang) i bardzo często mieli lepszy kurs niż w kantorach lub na lotnisku. | |
| Autor: | kostek966 [ 18 Maj 2017 22:11 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
ktoś kto był ostatnio podrzuci jaki był kurs vnd-usd, żebym miał orientację na początek ? | |
| Autor: | cccc [ 19 Maj 2017 01:20 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Ja pamietam, ze najlepiej bylo zabrac USD, gdyz ceny w lepszych restauracjach, czy drogich sklepach z pamiatkami byly podawane w $. Z wymiana nowych, czystych i w miare nie pomietych banknotow $ nie bylo problemu, wymienialem przewaznie w hotelach, a za nowe banknoty o wiekszym nominale byl czasami lepszy kurs. Jednak zapuszczajac sie w odlegle i mniej turystyczne miejsca, kurs byl coraz gorszy. Przy wymianie zwracali uwage na jakosc i date banknotow, mialem problem z jednym banknotem, ze wzgledu na date. Widzialem, ze inni turysci wymieniali EUR czy GBP, ale CHF nie chcieli mi wymienic. Generalnie lepiej wychodzi placic w dongach. Za wycieczki fakultatywne, bookowane na miejscu, trzeba bylo zaplacic w $. Gdy placilo sie karta kredytowa, niektore lepsze restauracje, czy sklepy potrafily doliczac prowizje. Proponuje wczesniej powiadomic bank o wyjezdzie, slyszalem ze niektore banki blokuja placenie karta w Vietnamie. Na wszelki wypadek zawsze lepiej zabrac 2 karty. Karty nie wszedzie byly akceptowane, dlatego polecam zabrac zapas gotowki. Mozna wyplacic pieniadze z automatow np. ATM, ale byly limity dzienne, chyba 2 000 000 dongow, tylko w niektorych rejonach byl problem znalezc taki automat. Czasami, jak sie znalazlo taki automat, to pisalo "out of service", Vietnam pozdrawia. Aktualny kurs $ sprawdzisz w internecie. Pozdr. | |
| Autor: | Maxon [ 19 Maj 2017 08:23 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Byłem całkiem niedawno w marcu w Wietnamie - w większości potwierdzam wszystko co powyżej opisał @cccc Podsumowanie: - zabrać zapas gotówki w USD - nowe niezniszczone banknoty z "dużymi główkami" - zdecydowanie wygodniejsza i bardziej korzystna ewentualna wymiana na dongi - w Wietnamie rządzą dongi, potem dolary, potem długo długo nic i dopiero pozostałe waluty obce. - wymiana na lotnisku w Hanoi - kurs od 22200VND do 22300VND za 1 USD w marcu - teraz może będzie ciut lepszy kurs ok. 22300-22400 - najlepsze kursy w Hanoi i w Sajgonie - poza tymi miastami proponowane kursy wymiany (hotele, sklepy itp.) były zdecydowanie gorsze. - dodatkowo doliczana do rachunku prowizja za płatność kartą wynosi zazwyczaj 3% - zawsze należy mieć zarówno dongi jak i dolary przy sobie i płacić tym co się bardziej opłaca - w sklepach, na ulicy, w kawiarniach zdecydowanie w dongach - z kolei w hotelach i agencjach turystycznych ceny są najczęściej podawane w dolarach a potem przeliczane po różnych kursach na dongi - wtedy często korzystniej jest zapłacić w USD - bankomaty - jeszcze bezprowizyjne były Military Bank ( limit 5 000 000 VND) i Eximbank (limit do 2 000 000 VND) , większe kwoty z pobierających dodatkową prowizję Citi i ANZ. Pieniądze wypłacać z bankomatu przy oddziale banku i w godzinach jego pracy, to na wypadek połknięcia karty | |
| Autor: | cypel [ 19 Maj 2017 09:46 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
info z 15 maja najlepszy kurs $ miałem na lotnisku w Hanoi 1 USD = 22.570 VND na mieście najlepszy kurs jaki wysępiłem u cinkciarzy to 22.500 a przeważnie dawali 22.000 nie wiem ile dawali w bankach | |
| Autor: | FranekXVI [ 12 Lut 2019 16:18 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Orientujecie sie moze, ktore bankomaty sa aktualnie bezprowizyjne w Wietnamie? | |
| Autor: | Emejcz [ 21 Lut 2019 16:53 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Jak jest z tymi dolarami? Mi w kantorze dali takie około 2006 roku. Mówili, że będą ok bo są z dużymi głowami, że tych z małymi nie chcą. Co myślicie? | |
| Autor: | Zeus [ 21 Lut 2019 17:00 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Nie będzie problemu. | |
| Autor: | Apocalipse [ 28 Lut 2019 11:43 ] |
| Temat postu: | Re: Waluta w Wietnamie |
Jedyne bezprowizyjne bankomaty, które opanowalem to VP Bank. Bez problemu działają z Curve i Revolut. Nie działają niestety z kartami allior/T-Mobile. W dużych miastach bez problemu do znalezienia. Jeden na lotnisku w Hanoi. | |
| Strona 1 z 4 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |