| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Troszkę Charleroi troszke-charleroi,1505,164374 | Strona 1 z 1 |
| Autor: | Tom Stedd [ 23 Mar 2022 23:15 ] |
| Temat postu: | Troszkę Charleroi |
Znów niskie ceny (78 zł w obie strony) skłoniły mnie do jednodniówki, tym razem w Belgii w Charleroi. Niedawno byłem już na takim wyjeździe, ale udało mi się tylko zrobić dość obszerne spacerowo koło przy lotnisku i już musiałem wracać. Tym razem kilka godzin spędziłem w samym Charleroi. Na pewno to miasto kojarzyć mi się będzie z rozkopami i trwającymi pracami budowlanymi. Pierwsze tego objawy widoczne są już na lotnisku. Załącznik: 01.jpg [ 368.67 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 02.jpg [ 385.87 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Do Charleroi można dostać się autobusem miejskim. Przy lotnisku znajduje się a’la dworzec dla firmy flibco, jednak z nimi raczej nie dojedziemy do miasta. Autokary te kursują np. do Brukseli, a bilety można kupić przed odjazdem w kontenerze. Przyglądałem się fikuśnie pomalowanym pojazdom tej firmy i coś mi nie grało – dopiero później połapałem się, że mają na sobie namalowany fragment samolotu. Coś ciężko skapowałem się w tym malowaniu. Załącznik: 03.jpg [ 358.36 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 04.jpg [ 350.38 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Chcąc jechać do Charleroi trzeba przejść ze 100 metrów i czekać na autobus przy biletomatach. Wcześniej spytałem pracownika flibco, ile kosztuje bilet miejski do Charleroi, a ten z uśmiechem powiedział: „For free”. Podszedłem do biletomatu i okazało się, że on nie działa. Załącznik: 05.jpg [ 381.17 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 06.jpg [ 246.85 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 07.jpg [ 335.78 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Spokojnie zatem wsiadłem do środka i obserwowałem, jak część ludzi siedziało znudzonych, a część skanowało kody QR i ściągało jakąś aplikację i kupowało bilety. Zignorowałem to, dojechałem do końca i wysiadłem spokojnie na dworcu kolejowym. Jako że temat nie dawał mi spokoju, to poleciałem do punktu komunikacji miejskiej i dowiedziałem się, że przejazd z/na lotnisko nie jest „for free”, tylko kosztuje 6 euro. Grzmijcie i plujcie, ale obudziło się we mnie skąpstwo i w drodze powrotnej na lotnisko nie kupiłem biletu. W dwie strony można zaoszczędzić 12 euro, a sam przejazd zajmuje raptem 17 minut bez żadnego przystanku, więc szansa na kontrolę biletu jest chyba minimalna. Cały czas miałem w uszach informację od pracownika flibco: for free, for free. Typ chyba wiedział, że większość pasażerów jeździ na gapę. W internecie za wiele ciekawego o Charleroi nie można znaleźć, w większości negatywne rzeczy. Że bezpłciowe, że brzydkie, że przemysłowe, że w budowie, że brudne, że, że, że … Wpływa to na pewno podświadomie na odbiór miasta i dlatego wysiadając przy dworcu załamałem ręce. Załącznik: 08.jpg [ 389.17 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 09.jpg [ 451.31 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 10.jpg [ 382 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 11.jpg [ 388.58 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Ujrzałem na horyzoncie napis „Primark” i wiedziałem, że tam będzie teren bardziej cywilizowany. Galeria handlowa rano była pusta, ale po południu już była zapchana. Załącznik: 12.jpg [ 242.59 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 13.jpg [ 295.25 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Nie miałem planów na zwiedzenie czegoś, czy pójścia w konkretne z góry ustalone miejsce. Po prostu spacerowałem sobie patrząc na Google Maps. Raz trafiałem lepiej, raz gorzej, raz było szaro, raz kolorowo. Załącznik: 14.jpg [ 415.92 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 15.jpg [ 301.65 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 16.jpg [ 264.93 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 17.jpg [ 309.98 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 18.jpg [ 334.86 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 19.jpg [ 405.89 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 20.jpg [ 373.16 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 21.jpg [ 364.46 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 22.jpg [ 405.55 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 23.jpg [ 419.54 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 24.jpg [ 344.32 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 25.jpg [ 483.67 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 26.jpg [ 497.65 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 27.jpg [ 395.86 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 28.jpg [ 407.15 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 29.jpg [ 441.41 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 30.jpg [ 295.84 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 31.jpg [ 330.62 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 32.jpg [ 435.56 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 33.jpg [ 435.21 KiB | Obejrzany 3019 razy ] W miastach piłkarskich staram się dotrzeć pod miejscowe stadiony. Czasem uda się wejść do środka, czasami trzeba ograniczyć się tylko do popatrzenia z zewnątrz. W Charleroi na początku wszystko było zamknięte na głucho, aż znalazłem wejście „od zaplecza”. Powitał mnie tam przypadkowo spotkany pracownik techniczny pięknym ukłonem i „Bonjour”. Spytałem szpetnym angielskim, czy mogę wejść na murawę, a że jego angielski nie był nawet szpetny, to dla świętego spokoju gestykulując rękoma wskazał mi kierunek. No bo co może chcieć jakiś gość z plecakiem nie gadający po francusku/niderlandzku? Na pewno durny turysta spragniony zobaczenia stadionu. Tak więc zobaczyłem sobie stadion Royal Charleroi Sporting Club. Załącznik: 34.jpg [ 422.83 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 35.jpg [ 407.62 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 36.jpg [ 368.78 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 37.jpg [ 359.04 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 38.jpg [ 343.31 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 39.jpg [ 388.88 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Mapy Googla pokazywały niedaleko drugi stadion piłkarski, więc pomaszerowałem sobie ku niemu. Cóż, tym razem był to obiekt klasy zdecydowanie niższej – Royal Olympic Club Charleroi. Nikt go nie pilnował, wszystko było dostępne. Załącznik: 40.jpg [ 349.29 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 41.jpg [ 325.22 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 42.jpg [ 378.09 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Po mieście, oprócz autobusów, jeżdżą także tramwaje, chyba szumnie nazywane metrem (przynajmniej takie oznaczenia mają stacje – M). Załącznik: 43.jpg [ 313.72 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 44.jpg [ 384.08 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Belgia podobno komiksami stoi. W mieście znajduje się (znów podobno) szlak bohaterów najpopularniejszych komiksów. Mi postacie, a właściwie ich odwzorowania, które spotkałem, niestety nic nie mówiły. Załącznik: 45.jpg [ 482.48 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 46.jpg [ 266.16 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Podczas spacerowania w sumie nie spotkałem żadnego fajnego domu, czy willi. Nic zatem dziwnego, że w agencji nieruchomości mieszkania były dość tanie – i co by nie powiedzieć – kiepskie. Przynajmniej z zewnątrz. Załącznik: 47.jpg [ 358.42 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 48.jpg [ 338.99 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Najbardziej efektowną budowlą, którą widziałem, było coś takiego kominopodobnego. Na pewno w środku był komisariat i inne biura. Załącznik: 49.jpg [ 427.39 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 50.jpg [ 254.92 KiB | Obejrzany 3019 razy ] W Charleroi widziałem wiele różnych murali. I fajnych, i zwykłych. Załącznik: 51.jpg [ 320.47 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 52.jpg [ 412.08 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 53.jpg [ 471.25 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 54.jpg [ 472.03 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 55.jpg [ 396.87 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Miałem też chwilę jak z horroru. Siadłem sobie spokojnie na ławeczce z paróweczkami i piwkiem, żeby je spożyć incognito bez tłumów, a tu nagle zaczął wiać wiatr. Jak w horrorze zaczęły przesuwać się śmieci, reklamówki, zrobiło się ciemniej. Klimat serio niepokojący, bo nie było w pobliżu żadnej żywej duszy. Brrrr… Oddalając się stamtąd natknąłem się chyba na panią lekkich obyczajów o nieco dziwnym wyglądzie, która coś do mnie zagadała (w sumie można domyśleć się o cel) i to było dopełnienie filmowej scenerii. I to wszystko dwa kroki od centrum … Załącznik: 56.jpg [ 398.11 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 57.jpg [ 413.83 KiB | Obejrzany 3019 razy ] To miał być monument ku pamięci Alberta I (kimkolwiek on był). Miał, bo chyba imć Alberta skradziono. A właściwie tablicę mu poświęconą. Załącznik: 58.jpg [ 328.97 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Miejsce z serii: nie wiadomo co to jest, ale każdy to fotografuje. Załącznik: 59.jpg [ 400.34 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Nie wiem, czy to radosna twórczość jakiegoś Araba, czy może istnieje taka sieciówka? Załącznik: 60.jpg [ 451.14 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Stacja paliw połączona z blokiem. W Polsce takie coś by chyba nie przeszło. Załącznik: 61.jpg [ 436.57 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Sklep wolnocłowy na lotnisku. Wybór prezentowych piw nader duży. Ceny oczywiście zaporowe. Załącznik: 62.jpg [ 397.22 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Załącznik: 63.jpg [ 467.77 KiB | Obejrzany 3019 razy ] Podsumowanie? Nie, nie będzie. Za mało widziałem, żeby się wymądrzać. Jedźcie i sami oceniajcie. | |
| Autor: | metia [ 23 Mar 2022 23:41 ] |
| Temat postu: | Re: Troszkę Charleroi |
Co mogę powiedzieć - widzę, że skończyli parę remontów i zaczęli kilka innych Została natomiast zwrócona uwaga na metro - myślę, że niewiele osób o tym wie, ale premetro w Charleroi zaprojektowano w latach 60. jako największy tego typu system w całym Beneluxie: 8 linii i ponad 50 km tras. Nie dlatego, że metro było tam potrzebne, tylko dlatego, że polityka inwestycji w infrastrukturę w Belgii zakładała równy podział środków między Walonię a Flandrię. Projekt metra dostała Antwerpia, więc w Walonii jakieś miasto też musiało dostać. I padło na Charleroi | |
| Autor: | KL_user [ 24 Mar 2022 01:42 ] |
| Temat postu: | Re: Troszkę Charleroi |
Charleroi kilka lat temu wyglądało jak z horroru tj. upadła osada górniczo-hutnicza. Teraz wzięli się trochę do remontów i powoli miasto zaczyna wyglądać lepiej. Od siebie dodam, że warto zajrzeć do stacji metra pn. "Parc" i "Janson". Jedna jest cała w rysunkach z komiksów z Tintinem, a druga z innych belgijskich komisów. Jakby się pokręcić po najbliższych okolicach to jest trochę ciekawostek np.: - muzeum tramwajów w Thuin i oryginalny stary szlak tramwajowy dla zabytkowego taboru jeszcze z czasów sieci SNCV, - statek-kościół w Marchienne-au-Pont i sklep...bułgarski w centrum tego miasteczka, - całkiem spory zamek w Fontaine-l’Évêque . | |
| Strona 1 z 1 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |