Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Transport w Salonikach
transport-w-salonikach,1436,179314
Strona 1 z 1

Autor:  Zeus [ 11 Lis 2024 19:35 ]
Temat postu:  Transport w Salonikach

Po 38 latach, Saloniki będą mieć własne metro.





Pierwszy przejazd odbędzie się 30 listopada 2024 roku

Image

Obecna linia będzie łączyć dworzec kolejowy z dzielnicą Nea Elvetia a w przyszłości połączy sie z lotniskiem w Salonikach. Cena biletu: 0.6 eur normlany, ulgowy 0.3 eur

Autor:  Zeus [ 27 Lis 2024 15:35 ]
Temat postu:  Re: Transport w Salonikach

Od 30/11 do 3/12 przejazdy metrem będzie darmowe

https://www.iefimerida.gr/ellada/metro- ... -eisitirio

Autor:  Zeus [ 10 Gru 2024 13:56 ]
Temat postu:  Re: Transport w Salonikach

W Metrze w Salonikach powstały "algorytmy" jak kupic bilet, po awariach kasownikach i biletomatach

Image

Autor:  hanysek81 [ 18 Lut 2025 09:38 ]
Temat postu:  Re: Transport w Salonikach

Z metra nie korzystałem, ale z autobusów już tak.

Mapy Google nie mają aktualnych tras i godzin odjazdów autobusów.
Jest oryginalna aplikacja OASTH bus, ale nie jest intuicyjna w obsłudze, do tego ciężko wyszukać trasę i zlokalizować gdzie właśnie jest autobus danej linii.

Bilet normalny na 70 minut to koszt 0,6€.
Bilet normalny na 24h to koszt 2,5€.
Ceny zdecydowanie zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej.

Zakup biletu papierowego to małe wyzwanie, na stronie https://www.oasth.gr/en/tickets/ticket-outlets/ jest opisane gdzie je kupić, ale tylko takie na pojedyncze przejazdy.

Bilet na 24h udało się kupić w maszynie w autobusie, i jest ważny od momentu zakupu / wydruku. W maszynie płaci się tylko kartą i sprzedaje również bilety na pojedyncze przejazdy.

Niestety jechaliśmy też parę przejazdów na gapę w związku z brakiem możliwości zakupu biletu w autobusie:
- automat informował o braku możliwości zakupu,
- automat działał tylko na doładowanie jakiejś lokalnej karty,
- w jednym autobusie była oklejona taśmą stara maszyna na bilon, z ceną biletu 0,9€.

Generalnie komunikacja nawet fajnie działa, linie którymi jeździliśmy podjeżdżały na przystanki z częstotliwością kilku - kilkunastu minut. Na przystankach jest napisane, która linia się zatrzymuje, w centrum dana linia nie zatrzymuje się na każdym przystanku na swojej trasie.

Autor:  Mobilek [ 18 Lut 2025 14:19 ]
Temat postu:  Transport w Salonikach

Bilet za 0.6€ nie obowiązuje na linię 50 oraz autobus na lotnisko. Dla tych połączeń należy kupić bilet „specjalny” po 2€. Można je kupić normalnie w automatach.

Autor:  Zeus [ 27 Sie 2025 16:14 ]
Temat postu:  Re: Transport w Salonikach

Od 1/9/25 będzie możliwa płatność kartą za bilety w metrze

https://www.voria.gr/article/metro-thes ... in-epomeni

Autor:  Zeus [ 21 Gru 2025 12:58 ]
Temat postu:  Re: Transport w Salonikach

Metro w Salonikach oraz sześć głównych linii autobusowych zostaną uruchomione w pilotażowy system całodobowego transportu w soboty 20 i 27 grudnia. Celem jest zwiększenie możliwości bezpiecznego i niezawodnego transportu w mieście w okresie świątecznym przez całą dobę.

Metro i autobusy na powyższych liniach będą kursować co około 30 minut od północy do 05:00 rano, natomiast w pozostałych godzinach będzie obowiązywać normalna częstotliwość kursowania codziennych linii.

Linie autobusowe:

Kalamaria (6)
Ano Toumpa (14)
Stawroupoli - Polichni (27)
Ampelokipoi - Evosmo (32)
Pilaja - Panorama (58)
Termi (66)
Lotnisko (N1)

Autor:  Zeus [ 17 Cze 2026 09:28 ]
Temat postu:  Re: Transport w Salonikach

Image

Pod koniec lipca do użytku komercyjnego zostanie oddanych pięć dodatkowych stacji metra w Salonikach, a mianowicie:

Nomarchia / Νομαρχία
Kalamaria / Καλαμαριά
Aretsou / Αρετσού
Nea Krini / Νέα Κρήνη
Mikra / Μίκρα

Długość podziemnej linii nr 2 wynosi 4,78 km, a codziennie będzie ona obsługiwać 63 000 pasażerów. Ponadto codziennie na drogach będzie jeździć o około 12 000 samochodów osobowych mniej, a co najważniejsze, odległość od stacji Mikra do centrum Salonik będzie można pokonać w zaledwie 15 minut.

https://www.gocar.gr/news/feed/54007,pe ... hs_an.html

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/