Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Stragany uliczne z jedzeniem
stragany-uliczne-z-jedzeniem,802,62229
Strona 1 z 1

Autor:  mihau [ 31 Gru 2014 16:00 ]
Temat postu:  Stragany uliczne z jedzeniem

Jak ktoś chce zjeść czysto i wygodnie w normalnej restauracji w Gwatemali, to musi się liczyć z cenami jak u nas, lub trochę wyższymi. Ale ciekawą alternatywą jest jedzenie ze straganów ulicznych. Jest ich mnóstwo, są w centrach miejsc turystycznych, w centrum każdej wioski czy miasta, czy na rozwidleniach dróg.

Na ogół jedzenie smaczne, do wszystkiego zawsze jest dużo fasoli i tortille kukurydziane. Sanepid by na pewno od razu wszystkie stragany pozamykał :) Standard to nakładanie jedzenia, przyjmowanie płatności czy drobne prace porządkowe wykonywane na przemian przez tę samą osobę.

Ceny takiego posiłku to od 5 GTQ (małe taco z zawartością lub porcja sałatki) do 15 GTQ (solidna porcja śniadaniowa: jajecznica, placek ziemniaczany, fasola).

Często można też od razu napić się kawy (kubek 2 GTQ). Mimo, że w Gwatemali jest mnóstwo plantacji kawy, dla lokalnych mieszkańców jest ona jednak dość droga. Dlatego też najczęściej serwuje się słodką kawę rozpuszczalną (smakuje jak zbożowa), z mlekiem i dużą ilością cukru.

Image

Image

Image

Autor:  Piotr_N [ 03 Sty 2015 11:24 ]
Temat postu:  Re: Stragany uliczne z jedzeniem

Jak i na całym świecie, tak i w Gwatemali trzeba się trzymać jednej ważnej zasady - jedz tam, gdzie jedzą miejscowi.
Uwielbiam uliczne jedzenie, ale to w Gwatemali smakuje tak sobie - może głownie dlatego że podstawą kuchni jest mąka kukurydziana (tortille), fasola i jajka. Potrawy nie są wyszukane, są tanie i dostosowane do kieszeni miejscowych.
Niemniej soczki z pomarańczy tylko u Pań ze straganów (świetne na targu w Chichi). Grille z kurczaka i ryby też są OK.

-- 03 Sty 2015 10:28 --

Polecę jedną fantastyczną rzecz na ze straganu ulicznego: CEVICHE sprzedawane przez dwie Panie na sąsiadujących ze sobą stoiskach (tzw comida) w Moterrico na przeciwko wejścia do hotelu El Delfino. Jedna i druga przyrządza jej inaczej, a każda ma wyjątkowy smak.
Po prostu niebo w gębie, nie mam innych słów.

Autor:  mihau [ 03 Sty 2015 17:27 ]
Temat postu:  Re: Stragany uliczne z jedzeniem

Tortille kukurydziane rzeczywiście szybko się przejadają, ale zdarzają się też dużo lepsze pszenne.

Akurat ceviche nigdzie w Gwatemali nie próbowałem, bo to było jedyne danie przed którym przestrzegali nas lokalesi. Chodzi o higienę, z którą na takich straganach jest problem. Surowa ryba może być nośnikiem bakterii i nicieni, które skutecznie mogą nam obrzydzić cały wyjazd.

Autor:  Piotr_N [ 03 Sty 2015 17:45 ]
Temat postu:  Re: Stragany uliczne z jedzeniem

To jeśli będziesz kiedyś w Monterrico, koniecznie spróbuj.
My tam byliśmy ok 5 dni i codziennie nie odmówiliśmy sobie porcji ceviche. Te dwie kobiety mają bardzo dobrą opinię, w przewodniku Lonely Planet nawet o nich pisano.

Autor:  Pelegrino-1 [ 19 Mar 2017 01:19 ]
Temat postu:  Re: Stragany uliczne z jedzeniem

Śniadanie i kolacja na targu w Antigua 15 GTQ (zwykle jajecznica+frijoles+tacos+platany smażone+ kawa), obiad 20 GTQ łącznie z napojem a czasem z zupą. Jedzenie bardzo dobre i spory wybór posiłków jak również barów. Kanapka z wypełnieniem do wyboru 10 GTQ obok kościoła La Merced. Tam również napoje na gorąco za 5 GTQ np. z banana, ryżu itp. (słodkie).Czekolada do picia na placu centralnym 18 GTQ- przepyszna.

Autor:  Peligrosa [ 06 Mar 2018 23:58 ]
Temat postu:  Re: Stragany uliczne z jedzeniem

W piątek po południu w Antigua na wieżdzie do miasta od stolicy rozkładają się przy drodze lekko na górce przy domach stragany z jedzeniem. Spory wybór. Dobre.

Autor:  becek [ 07 Mar 2018 23:42 ]
Temat postu:  Re: Stragany uliczne z jedzeniem

ja je widziałem w środę, pewnie tez dobre

Autor:  mordki [ 31 Mar 2018 00:30 ]
Temat postu:  Re: Stragany uliczne z jedzeniem

Te stoiska przy kościele merced w Antigui nie są jakieś wybitnie smaczne. Za to koniecznie trzeba spróbować wyciskanych soków, które codziennie można dostać na targowisku.

Autor:  billy [ 31 Mar 2018 02:02 ]
Temat postu:  Re: Stragany uliczne z jedzeniem

Dużo stoisk z jedzeniem jest na tyłach dworca autobusowego tam gdzie zaczyna się targowisko. Tanio smacznie i jak na Gwatemalę spory wybór.

Autor:  amphi [ 22 Maj 2022 09:28 ]
Temat postu:  Re: Stragany uliczne z jedzeniem

W przypadku Antigua istnieje mozliwosc zjedzenia za naprawde nieduze pieniadze w El Porton. Za Q20 w godzinach lunchowych mozna zamowic zestaw dnia czyli: zupa, drugie danie, napoj oraz skromny deser. Niewiele wiecej kosztuja dania z karty. Stosunek jakosci do ceny obledny.
Jesli chodzi o fast food polecam hamburgery, hot dogi etc. na stoisku wewnatrz marketu La bodegona (zaraz przy wejsciu). Zdaje sie hamburger Q12, przy czym jakosc i smak sporo przekracza oczekiwania (zwlaszcza jesli ktos lubi przysmazana cebulke).

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/