| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Rewizja 261/2004 rewizja-261-2004,1498,181865 | Strona 4 z 4 |
| Autor: | lluukk [ 12 Cze 2026 20:48 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
Troszkę informacji (umieściłem wcześniej w temacie "prasówka") już jest. https://www.money.pl/mobility/reforma-p ... 4256a.html | |
| Autor: | jaco027 [ 13 Cze 2026 07:39 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
Tutaj u zrodla: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/ ... h?hl=pl-PL I kilka szczegółów... chyba jest lepiej niz w tych propozycjach... | |
| Autor: | ansbach1 [ 13 Cze 2026 18:37 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
SPLDER napisał(a): Pozostawienie kwot odszkodowań to bardzo zła wiadomość, bo obecne 400 EUR ma siłę nabywczą ok 240 EUR z 2004 roku. De facto obecne odszkodowania są prawie o połowę niższe. Propozycja Niemiec i Francji to 250 EUR na wszystkie loty. Nie było szans na większe, nawet indeksacja upadła. | |
| Autor: | seal [ 13 Cze 2026 19:08 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
No i ciekawe jest artykule na money.pl że ponoć będzie można opuszczać pierwszy odcinek bez konsekwencji... jeśli tak to będzie się działo... | |
| Autor: | SPLDER [ 13 Cze 2026 19:22 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
Nie jestem przekonany czy dla nas będzie to korzystna zmiana. Bilety z Polski czy Skandynawii są zazwyczaj tańsze niż z FRA czy MUC, teraz linia będzie musiała wyrównać te stawki raczej na naszą niekorzyść. | |
| Autor: | marek2011 [ 13 Cze 2026 21:18 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
Ja bym z komentowaniem i analizami zaczekał aż zostanie wszystko klepnięte legislacyjnie i będą przepisy | |
| Autor: | Darek M. [ 14 Cze 2026 11:07 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
Nie ma zmiany w sprawie odszkodowań od linii spoza EU na lotach do UE? Bo moim zdaniem to była jedyna rzecz do zmiany | |
| Autor: | jaco027 [ 14 Cze 2026 12:07 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
Tak jak @marek2011 napisal, to sa jeszcze prace.. prace... prace I moze to jeszcze potrwać. Klauzula noshow jest omawiana. Ale czy wejdzie... zobaczymy https://www.europarl.europa.eu/RegData/ ... M_COM(2025)0630_EN.pdf https://www.europarl.europa.eu/RegData/ ... S_BRI(2026)782609_EN.pdf?hl=pl-PL | |
| Autor: | ansbach1 [ 14 Cze 2026 18:42 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
PE wprowadził ponad 200 poprawek w tym objęcie wszystkich przypadków lotów, ale co ustalono jasne bedzie po publikacji tekstu. | |
| Autor: | ibartek [ 16 Cze 2026 14:24 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
https://www.onet.pl/turystyka/onetpodro ... c,07640b54 Po 13 latach negocjacji Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski sfinalizowały umowę, która istotnie wzmacnia prawa osób podróżujących samolotami. Nowe regulacje mają m.in. uprościć ubieganie się o rekompensaty przy odwołanych lub opóźnionych rejsach. | |
| Autor: | ansbach1 [ 18 Cze 2026 10:11 ] |
| Temat postu: | Re: Rewizja 261/2004 |
To się okaże czy wzmocnią, gdyż zmiany powodują wiele pytań. Pasażer ma złożyć wniosek o odszkodowanie w ciągu 9 miesięcy, ale co jeśli nie złoży? Zamykana jest droga sądowa? W Polsce czas na złożenie reklamacji wynosi rok, tak samo jak przedawnienie. Czym innym jest czas na złożenie reklamacji, wniosku o odszkodowanie, a czym innym przedawnienie. Mało tego w art. 15a jest wskazana procedura skargi do przewoźnika....na którą ma się 1 rok. Nie jest jasna czym się różni skarga od wniosku o odszkodowanie i co jest konieczne, aby móc dalej dochodzić odszkodowania w sądzie. Definicja lotu i lotu łączonego to całkowite odejście od tego co jest teraz zwłaszcza w świetle C-367/20. Czas przylotu ułatwi prowadzenie sporów, ale będzie tworzyło chaos dla pasażerów, którzy będą mieli kłopot z ustaleniem czasu opóźnienia. Nadzwyczajne okoliczności bez zmian w zasadzie poza dodatkową listą trochę sprzeczną z treścią orzeczenia TSUE. Wiele obowiązków brak informacji o sankcjach. Przylot spoza UE liniami spoza UE nadal nie objęte, co wpływ na obniżenia konkurencyjności unijnych przewoźników. | |
| Strona 4 z 4 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |