Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Przewodniki Łotwa
przewodniki-lotwa,1472,45505
Strona 1 z 1

Autor:  limaK [ 13 Kwi 2014 11:40 ]
Temat postu:  Przewodniki Łotwa

Może jakiś mały dzialik w dziale, by polecać, wymieniać się info o przewodnikach. Który jest szitem, a który jest dobry. :)

Który najlepiej na Łotwę sobie nabyć?

Autor:  ciamek [ 13 Kwi 2014 12:03 ]
Temat postu:  Re: Przewodniki

Na Łotwę dobre są Bezdroża i ExpressMap (oba w opcji Litwa, Łotwa i Estonia)

Natomiast nie kupuj Pascala! O Litwie jest ok, ale na Łotwie czy w Estonii to autor raczej nie był... Np. w Rydze pominął w opisie część zabytków - w tym całą (!) dzielnicę secesyjnych kamienic. Masakra.

Autor:  bonieq2 [ 13 Kwi 2014 12:10 ]
Temat postu:  Re: Przewodniki

W dawnych czasach Pascal w swoich przewodnikach dawał de facto przekład Lonely Planet plus "wątki polskie". Wtedy były całkiem porządne, ale od kiedy piszą sami (nie wiem czy wszystkie) to jest bardzo słabo moim zdaniem. Nie wiem jak z Łotwą, ale kupiłem kiedyś nowszego Pascala Południowo-wschodnia Azja, przekartkowałem potem i ...po kilku dniach sprzedałem i zamieniłem na Lonely Planet. Trochę to śmieszne, że połowa świata jeździ z LP, przez co większość z nich podąża tymi samymi szlakami i jak czegoś nie ma w LP to turystycznie niemalże nie istnieje, ale ich przewodniki są po prostu dobre.
Z Bezdrożami nie miałem za wielę do czynienia, więc może nie powinienem się wypowiadać, ale moje pobieżne wrażenia też nie były zbyt dobre.

Autor:  Anonymous [ 14 Kwi 2014 20:06 ]
Temat postu:  Re: Przewodniki

jeśli chodzi o Rygę to Miasta Marzeń. Moim zdaniem to polskojęzyczne najlepsze przewodniki tylko niepraktyczne przez te twarde okładki...

Autor:  bonieq2 [ 14 Kwi 2014 20:20 ]
Temat postu:  Re: Przewodniki

Anonymous napisał(a):
jeśli chodzi o Rygę to Miasta Marzeń. Moim zdaniem to polskojęzyczne najlepsze przewodniki tylko niepraktyczne przez te twarde okładki...

Dla mnie Miasta Marzeń to fajna lektura przed wyjazdem, nawet na wyjeździe pod kątem zwiedzania (o ile waga nie jest problemem np. wyjazd samochodem)- dobrze jest poczytać o tym co się ogląda, ale w moich kryteriach nie nazywam ich przewodnikami.

Autor:  wordlord [ 15 Kwi 2014 09:40 ]
Temat postu:  Re: Przewodniki

ExpressMap to była moja nadzieja na przewodnik idealny i takim był, ale przy pierwszym wydaniu. Niestety w zeszłym roku wyszło wydanie II które różni się tylko chyba ty napisem na stronie wydawniczej. dane nie są aktualizowane, nie dochodzą opisy nowych atrakcji ogólnie idzie w stronę Pascala :( W zeszłym roku przetestowałem przewodnik po Budapeszcie, Chorwacji i przejrzałem kilka innych.
lokalizacja zabytków się raczej nie zmienia i są dobrze opisane, ale brak nowych ciekawych atrakcji np pooświetlanej fontanny w Budapeszcie czy piwnic pod cesarskim pałacem w Splicie (było tego sporo więcej, ale już zapominałem). godziny otwarcia często się nie zgadzały, przez co mieliśmy problemy z rozplanowaniem planu wycieczki, a ceny w kasach biletowych to był już pewnik, że będą inne.
Najbardziej jednak zawiodłem się gdy napisałem o moich uwagach do wydawcy i moje maile pozostały bez odpowiedzi. Jak widać uważają, że zrobili już przewodnik i ich praca na tym się skończyła, po co się wysilać...

Autor:  Grzegorz40 [ 15 Kwi 2014 10:10 ]
Temat postu:  Re: Przewodniki

wordlord napisał(a):
godziny otwarcia często się nie zgadzały, przez co mieliśmy problemy z rozplanowaniem planu wycieczki, a ceny w kasach biletowych to był już pewnik, że będą inne.


to nie musi koniecznie być błąd; po prostu napisanie przewodnika trochę trwa, potem trochę trwa wydanie przewodnika, a w tym czasie mogą się zmienić godziny otwarcia oraz ceny ;-) godziny otwarcia / ceny z przewodników zawsze traktuję orientacyjnie a planuję w oparciu o godziny otwarcia / ceny z oficjalnych stron internetowych.

Autor:  Anonymous [ 15 Kwi 2014 10:50 ]
Temat postu:  Re: Przewodniki

bonieq2 napisał(a):
Anonymous napisał(a):
jeśli chodzi o Rygę to Miasta Marzeń. Moim zdaniem to polskojęzyczne najlepsze przewodniki tylko niepraktyczne przez te twarde okładki...

Dla mnie Miasta Marzeń to fajna lektura przed wyjazdem, nawet na wyjeździe pod kątem zwiedzania (o ile waga nie jest problemem np. wyjazd samochodem)- dobrze jest poczytać o tym co się ogląda, ale w moich kryteriach nie nazywam ich przewodnikami.


Dlaczego? Czego im brakuje, żeby były przewodnikami? Mają świetne mapy i wszystkie niezbedne informacje. Ja zazwyczaj czytam przed wyjazdem, bo latam zazwyczaj tylko z bagażem podrecznym i zajmują za dużo miejsca ale czasem kseruje mapy lub co ciekawsze strony.

Autor:  bonieq2 [ 15 Kwi 2014 11:02 ]
Temat postu:  Re: Przewodniki

Anonymous napisał(a):
bonieq2 napisał(a):
Anonymous napisał(a):
jeśli chodzi o Rygę to Miasta Marzeń. Moim zdaniem to polskojęzyczne najlepsze przewodniki tylko niepraktyczne przez te twarde okładki...

Dla mnie Miasta Marzeń to fajna lektura przed wyjazdem, nawet na wyjeździe pod kątem zwiedzania (o ile waga nie jest problemem np. wyjazd samochodem)- dobrze jest poczytać o tym co się ogląda, ale w moich kryteriach nie nazywam ich przewodnikami.


Dlaczego? Czego im brakuje, żeby były przewodnikami? Mają świetne mapy i wszystkie niezbedne informacje. Ja zazwyczaj czytam przed wyjazdem, bo latam zazwyczaj tylko z bagażem podrecznym i zajmują za dużo miejsca ale czasem kseruje mapy lub co ciekawsze strony.

Dla mnie przede wszystkich część praktyczna, brak trików, brak konkretnych cen itp. Ja jednak pozostanę wierny Lonely Planet w kwestii przewodników z wszystkimi tego konsekwencjami o których pisałem powyżej - LP to taka instrukcja podróży napisana "for dummies", ale ich rady praktyczne perfekcyjnie się sprawdzają. Poza tym większość moich wypadów nie ogranicza się do jednego miasta, ale większego obszaru - duża i ciężka książka opisująca jedno miejsce jest dla mnie bardzo niepraktyczna w podróży - przed podróżą chętnie. Zaznaczam, że jest to moja osobista i bardzo subiektywna opinia, każdy woli coś innego.

Autor:  wordlord [ 15 Kwi 2014 11:33 ]
Temat postu:  Re: Przewodniki

Anonymous napisał(a):

Dlaczego? Czego im brakuje, żeby były przewodnikami? Mają świetne mapy i wszystkie niezbedne informacje. Ja zazwyczaj czytam przed wyjazdem, bo latam zazwyczaj tylko z bagażem podrecznym i zajmują za dużo miejsca ale czasem kseruje mapy lub co ciekawsze strony.


Zgadzam się absolutnie, ale żadna z cen się nie pokrywała i sporo z godzin otwarcia również nie. Po drugiej czy trzeciej takiej wpadce zacząłem pytać w kasach od kiedy jest nowa cena lub zmiany cen biletów/wprowadzenie biletów lub od kiedy otwarto daną atrakcję. Zazwyczaj dostawałem odpowiedź, że od ponad roku, dużo tez odpowiedzi było, że od ponad dwu lat, tylko jedna osoba powiedziała, że w tym roku wprowadzono nowe opłaty (na przynajmniej 30 miejsc). Wydania były chyba z kwietnia i maja wycieczki sierpień-wrzesień. Co więcej po powrocie poszedłem do księgarni i wyszperałem poprzednie wydanie przejrzałem i porównałem ze swoim i żadna cena nie uległa zmianie! Ktoś po prostu zrobił kopiuj wklej i zmienił numer wydania.
Ja naprawdę rozumiem, że to jest żmudna praca, ale nie by nie kiwnąć nawet palcem przy nowym wydaniu? i to nie tyczy się jednego konkretnego przewodnika tylko chyba wszystkich, bo przejrzałem w sumie 5 i nigdzie informacje nie były aktualizowane.
Niestety po tym i po braku odpowiedzi ExpressMap jest dla mnie skreślony z listy przewodników podobnie jak Pascal.
W tym roku sam przygotowuje przewodnik wyszukuje miejsc i godzin otwarcia, żmudna robota, ale przynajmniej szlak mnie nie trafi, prze czyjaś niekompetencje.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/