Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Obiektyw
obiektyw,242,37070
Strona 2 z 6

Autor:  namtih [ 15 Sty 2014 09:10 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Podczas moich podróży ostatnio brałem w plecaku 17-50, 50 i 85, z czego dwóch ostatnich praktycznie w ogóle nie wykorzystałem (może dwa-trzy zdjęcia zrobiłem). Następnym razem wezmę jedynie 17-50 i jak kupię to rybie oko 8mm, bo niczego więcej się generalnie nie opłaca...

Autor:  cypel [ 15 Sty 2014 09:51 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

namtih napisał(a):
Podczas moich podróży ostatnio brałem w plecaku 17-50, 50 i 85, z czego dwóch ostatnich praktycznie w ogóle nie wykorzystałem (może dwa-trzy zdjęcia zrobiłem). Następnym razem wezmę jedynie 17-50 i jak kupię to rybie oko 8mm, bo niczego więcej się generalnie nie opłaca...

rybą pobawisz się miesiąc a później będzie leżała w szufladzie/torbie
IMO szkoda kasy, lepiej kupić coś stałoogniskowego szerokiego

Autor:  kerad85 [ 15 Sty 2014 09:51 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Ja mam Sigmę 17-70 i stałkę 50. Tego drugiego na krótkie podróże nie chce mi się brać. Sigmie natomiast czasem brakuje trochę "zoomu".

Autor:  Aga_podrozniczka [ 15 Sty 2014 10:12 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Hubuus napisał(a):
Kiedyś ktoś mi tak powiedział: “Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kase, a mistrz martwi się o światło.” :)

My strzelamy Nikkor 18-105 i 28-80.


Haha, ja martwie sie o swiatlo, ale nie jestem mistrzem ;-)

Obiektyw standardowy, ktorego uzywam to Canon 28-135mm. Stary obiektyw, niezbyt jasny, ale sprawdza sie. Do tego mam zawsze w torbie szerokokatny (Tokina 11-16mm, 2.8f, ktora zastapi w tym tygodniu Canon 16-35mm 2.8f) i teleobiektyw ( Canon 70-300mm, musialam zastapic stary, ktory padl). Myslalam o wymianie tego pierwszego obiektywu na 24-70 2.8f, ale jak na razie jeszcze nie dojrzalam do jego ceny. Nie jestem pewna czy jest jej warty. To wszystko nosze w plecaku na stale. Najrzadziej uzywam teleobiektywu, nawet nie wiem kiedy mi padl, bo nie pamietam kiedy go ostatnio uzywalam. Szerokokatnego uzywam na kazdym wypadzie, bo fotografuje krajobrazy lub architekture.

A telefon dobrze sie sprawdza do szybkich panoram ;)

Jesli chodzi o kontrole na lotniskach, to tylko w Niemczech mi sie zdarzylo, ze kazali mi wlaczyc aparat. Raz we Frankfurcie, a drugi raz w Monachium podczas zwiedzania lotniska.

Autor:  teleport [ 15 Sty 2014 23:10 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Pytanie bardzo nieprecyzyjne, zadam więc kontrpytania:

Czy masz już lustrzankę? Jeżeli tak jaką? Jeżeli nie ile chcesz na nią wydać?

Ile planujesz maksymalnie wydać na obiektyw?

Generalnie zabierałbym umiarkowany zoom (potrzebna jest uniwersalność, żeby nie brać zbyt dużej ilości obiektywów, a z drugiej strony zbyt duży zoom często jest kompromisem wobec jakości obrazu), chyba, że bardzo zależy Ci na świetle.

Doskonałym optycznie (jak na swoją cenę i krotność) przy cropie uniwersalnym zoomem jest 18-105 Nikona. Canon ma lepsze elitarne FF zwłaszcza - 24-105 L. Z cropów minimalnie lepszy, a dużo droższy od Nikonowego jest 15-85.

Autor:  sherif14 [ 16 Sty 2014 00:37 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Według mnie jest to bardzo precyzyjne pytanie. Mam lustrzankę Sony A55 z kitowym 18-55 i nie miałem okazji zabierać jej jeszcze na wyjazd, dlatego zależało mi konkretnie na opinii jaka ogniskowa jest najbardziej wykorzystywana w podróży. Gdy będę już miał taką wiedzę postaram się sam dobrać jakiś obiektyw wybierając pozostałe parametry.
Pzdr

Autor:  teleport [ 16 Sty 2014 08:03 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

No na Sony niestety się nie znam. Dlaczego pytałem o dodatkowe informacje - generalnie dłuższy zoom, niższa cena = niska jakość zdjęć. Są jednak wyjątki. Np. wspomniany 18-105 Nikona, którego sam jestem szczęśliwym posiadaczem, daje ostrzejszy obraz od Kitowego 18-55, mimo większego zooma i niewielkiej ceny (i ostrzejszy od niektórych nieudanych stałek przy tym samym otworze Nikona, które są droższe - dla ścisłości dodać trzeba że pozwalają też na szersze otwory, chociaż wtedy są totalnym mydłem). W sytuacji, kiedy dłuższy zoom daje wyższą jakość zdjęć wybór jest jasny.

Autor:  sherif14 [ 16 Sty 2014 12:16 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Dzięki za podpowiedzi. Z Waszych wpisów wynika, że jednak szerokie kąty są najczęściej
używane max do 50/70 mm ze zmienną ogniskową. Będę się starał wybrać coś w tym zakresie.

Autor:  nester [ 06 Mar 2014 00:05 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Ja polecam stalke 50mm na 1.4f. Nauczy Cie jak z glowa robic zdjecia, gdzie jak sie ustawic :)

Autor:  stock [ 06 Mar 2014 00:11 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

ja ostatnio obleciałem wszystko 23/2. Im mniej klamotów tym się bardziej człowiek skupia na zdjęciach niż dumaniu jaki słoik zapiąc :)

Autor:  cypel [ 06 Mar 2014 00:22 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

dużo ludzi poleca pięćdziesiątkę bo jest przeważnie tania i jasna a tu nie chodzi o taniość tylko o praktyczność i własne preferencje
jeden lubi córkę, drugi teściową
i moim zdaniem 50mm na aps-c to ta właśnie teściowa,
niewydarzona ogniskowa, za krótko do portretu, za wąsko w chałupie, za długo do landszaftu i ulicy,
jednego za to nie można jej odebrać, na pewno uczy kadrowania i pedałowania zamiast zumowania ;)

Autor:  stock [ 06 Mar 2014 00:29 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

na apsc od biedy tpo 35mm. Bo takie 50 to w zasadzie ciężki temat. Portrecik tym się ustrzeli ale krajobrazu, szerokiego planu, streeta to już nie da rady robić komfortowo.

Autor:  RaDiDaM [ 07 Mar 2014 01:11 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Ja korzystam z Canon EOS 600D + obiektyw 18-55 mm IS II. Obiektyw Canon EF 70-200 f/4.0 L USM mam do pracy, więc nie biorę go w podróż. :)

Autor:  elwirka [ 07 Mar 2014 13:16 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Joker napisał(a):
Mnie najgorzej męczy targanie tego wszystkiego na plecach podczas wycieczek.


Targanie na plecach, przystawanie co chwila, wyciąganie aparatu z plecaka, zmiana obiektywów. Reszta wycieczki marudzi, że ich spowalniasz. Znam to dobrze.
Ale zdjęcia potem każdy chce oglądać;-)

Autor:  stock [ 07 Mar 2014 13:21 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

dlatego trzeba klamoty zminimalizowac do absolutnego minimum. Aby nie nosic na plecach toni niepotrzebnych klamotów. Najlepiej miec to w ręce, na szyi lub w kieszeni. i gra :)

Ja np całe filipiny obleciałem tak:

Image

Autor:  cypel [ 07 Mar 2014 13:44 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

@stock co tam lansujesz na szyi, to Fuji X100S ?

Autor:  elwirka [ 07 Mar 2014 13:49 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

Może się nie znam, ale to mi nie wygląda na lustrzankę;-) Karku ci tez nie zgina, więc pewnie lekkie;-)

Autor:  stock [ 07 Mar 2014 13:56 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

nie lansuje - to sprzet do robiebnia zdjęc. Zgadza sie - x100s.
@elwirka - wyjazd z lustrem to jakas udręka - jeździłem wiele lat na dwa lustra i analoga z kompletem szkieł - plecak 11kg. Myślałem ze na trekingu w Maroku mi pklecy odpadna. Poza tym non stop trza tego pilnowac i mieć na oku. Teraz wybvieram wygodę i lekkośc - a lustrzance to nie ustępuje w zaden sposób a wręcz efekty są zdecydowanie lepsze od lustra :)

Autor:  cypel [ 07 Mar 2014 14:37 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

cudeńko, ale 4 klocki za kompakta to trochę, hmm, jakby to powiedzieć, rozrzutność ;)

nie chcę się wdawać w akademicką dyskusję, ale stwierdzenie
stock napisał(a):
a wręcz efekty są zdecydowanie lepsze od lustra :)
to mocne nadużycie
zależy co zapniesz do konkretnego lustra
przejrzałem foty z Filipin (wiem, że małe przeskalowane, ale mimo wszystko), bardzo przyjemne, ale dupy nie urwało jak za taką cenę
te pstryki z Malty też tym fujikiem robiłeś ?
do minimalizowania ilości sprzętu dojrzewa się z czasem, sam widzę po sobie, im dłużej tym mniej sprzętu

Choruję na takie maleństwo, jednak zastanawiam się nad lx albo NX1000 bo w rozsądnej cenie. Oprócz tego fujika brałeś coś innego pod uwagę ?

Autor:  stock [ 07 Mar 2014 14:48 ]
Temat postu:  Re: Obiektyw

z chęcia zobacze jpga z jakiegokolwiek lustra które da taka tonalnośc, kolory jak Fuji. nawet na maila. A uwierz mi luster trochę przerobiłem - nie mam na mysli budżetowych tylko aparaty zarobkowe. I wciąż mam służące do celów zarobkowych - ale nie biorę na wyjazdy bo duże.
Malta jest z Nex3 i 16/2.8 (mydlany jak cholera).
Ten Fuji mi odpowiada - cena odpowiednia do możliwości. Gdyby mnie było stac kupiłbym pewnie M9 na wyjazdy - ale mnie nie stać. Uważam ze aparacik jest idealny na wyjazd i do codziennego fotografowania - oczywiście dla osób które mają jakąs fotograficzną świadomośc. Bo faktycznie jak ktoś potrzebuje aparaciku na wypad by robić na auto - to wydanie 4klocków jest eweidentną głupotą. Natomiast dla kogoś kto wie co kupuje, wie co to może mu dac - zakup bardzo polecam :) Mały, ładny, ze swietnym obrazkiem i kolorami, tonalnością, cichy, niezauważalny niemal. Poza tym ja nie potrafię robić zdjęc bez wizjera - więc juz to niejako podnosi mi pułap cenowy :(

Strona 2 z 6 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/