Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Nepal - Annapurna - KIEDY?
nepal-annapurna-kiedy,1120,93651
Strona 1 z 1

Autor:  Smile [ 06 Maj 2016 19:33 ]
Temat postu:  Nepal - Annapurna - KIEDY?

Jak w temacie.
Na pewno podczas polskiej jesieni (lepsza przejrzystość po monsunie).
Ale ludzie polecają różnie - niektórzy październik, inni początek grudnia...
Ktoś coś więcej dopowie?

Autor:  maxikq [ 08 Maj 2016 17:23 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Chyba lepiej na forum spytać niż tutaj ;)

Autor:  Mar77 [ 23 Cze 2017 13:47 ]
Temat postu:  Poon Hill + Annapurna Circuit + ABC

Podepnę się pod temat...

Na wiosnę planuję podróż do Nepalu, a tam m.in. trekking Poon Hill + Annapurna Circuit + ABC. Nie jestem ograniczony jakimiś sztywnymi ramami czasowymi, ale chciałbym przeznaczyć na Nepal ok. miesiąca (lub miesiąc z hakiem). Zastanawiam się jednak nad terminem. Myślałem o wariantach: koniec marca - koniec kwietnia lub początek kwietnia - początek maja. Co polecacie?

I jeszcze kwestia kolejności. Co byście doradzili: PH -> AC -> ABC czy PH -> ABC -> AC? Czy w sumie bez znaczenia?

Autor:  kostek966 [ 23 Cze 2017 21:21 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

wszystko zależy od pogody, np. w tym roku w lutym było sucho a w marcu padało, w kwietniu jest szczyt sezonu i pełno ludzi, czym później tym cieplej i trudniej się chodzi, nam właściciel gh w EBC polecał czerwiec, ale wtedy jest monsun i chodzenie w deszczu i bez widoczności bez sensu,
gdybym jeszcze raz pojechał to pewnie w listopadzie albo koniec lutego,
poon hill i ABC są łatwe (poza schodami) i można się zaaklimatyzować, na AC lepiej też jak najpóźniej ze względu na leżący śnieg

Autor:  Mar77 [ 23 Cze 2017 22:46 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

No właśnie na pogodę głównie patrzę i nie wiem czy na początku maja nie będzie już za gorąco. Luty niestety odpada, w tym czasie będę w Indiach.

Autor:  kostek966 [ 24 Cze 2017 20:54 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

na pogodę nie mamy wpływu, a statystyki ostatnio zawodzą, byliśmy w lutym rok temu na Borneo i było sucho przez cały czas, a w tym lało często, podobnie w maju w Wietnamie mieliśmy szczęście i pogodę, po wyjeździe lało ciągle, a Nepalu w porze suchej w marcu w tym roku codziennie padało, a najgorsze, że jak pada to nie widać gór, a po to się tam jedzie, spotkani Rosjanie mówili, że widzieli ME raz a byli pod szczytem przez miesiąc, także warto na miejscu zmodyfikować swój plan do pogody i robić jako pierwsze np. AC w razie czego zrezygnować np. z Poon Hill jakby prognozy były niekorzystne,
gdybym musiał wybierać to wolałbym początek kwietnia niż maja

Autor:  S&P w podróży [ 25 Cze 2017 12:06 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

W tym roku w drugiej połowie lutego byliśmy na Poon Hill (pisaliśmy o tym tutaj: https://s-amp-p-w-podrozy.fly4free.pl/b ... nie-nepal/ ). Pogoda była bardzo dobra - w dzień wystarczyły koszulki z krótkim rękawem. W nocy temperatura nie spadała chyba poniżej zera. Nie było śniegu na trasie i kwitły już rododendrony,a miejscowi mówili, że wiosna przyszła wyjątkowo szybko. Spotkaliśmy też ludzi, którzy wracali z ABC i wymarzli na kość w wyższych partiach gór.
Jak mawiają nasi górale: "Z pogodą w górach, jak z babą - nigdy nic nie przewidzisz" :lol:

Autor:  bepaja1 [ 01 Lip 2017 15:00 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Ja bylem w Nepalu pomiedzy 06-29 stycznia tego roku.Pogoda byla wysmienita,taka jaka lubie do chodzenia.Szedlem AC .W dzien temperatura ok.+10, nocami ponizej zera ,w wyzszych partiach powyzej 4000m.ok -10 do-15C ,ale nie powiem ,zeby bylo mi zimno.
Tylko przez dwa dni niebo bylo zachmurzone ,ale bez zadnych opadow.Dopiero od Ledar 4200m, noca troche popruszylo sniegiem.podobnie nocy nastepnej na Thorung Phedi ok.4900m npm.Jednak dzien na przeleczy byl piekny,praktycznie bezchmurny.Bardzo dobra przejrzystosc powietrza.
W Pokharze i Katmandu temp.ok 25'C.
Polaczenie Indii w lutym z Nepalem w styczniu wydaje mi sie calkiem dobrym pomysle.na styczen tez mozna upolowac bilety z Pragi do katmandu za ok.400euro .

Autor:  Mar77 [ 01 Lip 2017 15:27 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

bepaja1 napisał(a):
Polaczenie Indii w lutym z Nepalem w styczniu wydaje mi sie calkiem dobrym pomysle.na styczen tez mozna upolowac bilety z Pragi do katmandu za ok.400euro .

Już kupiłem loty do Katmandu, tak więc być może tę opcję rozważę na następny raz, przy okazji EBC lub innego treku:)

Autor:  mmaratonczyk [ 18 Lis 2025 16:10 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Wiele źródeł podaje że wkoło Annapurny najlepiej w listopadzie. Zaczęliśmy trekking 8 listopada i po dziesięciu dniach marszu i przekroczeniu najwyższego punktu czyli przełęczy Thorang-la caly czas mamy piękną słoneczną pogodę. Przed nami jeszcze 8 dni i prognozy wciąż takie same czyli pełne słońce w ciągu dnia :D

Autor:  kostek966 [ 18 Lis 2025 18:22 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Luty, marzec i październik. listopad to optymalne miesiące ale trzeba pamiętać, że nawet w tych miesiącach może się zdarzyć gorsza pogoda, tak dla przykładu było na początku tego października

Autor:  h3rlitz [ 18 Lis 2025 18:41 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Pod koniec października i początek listopada w tym roku był cyklon - pogoda była fatalna. Na dole padał deszcz, na górze śnieg. Annapurna base camp w ogóle był zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe, do Lukli samoloty 4 dni nie latały.

Także zawsze się może zdarzyć, nawet jak jest najlepszy okres.

Autor:  kameander [ 18 Lis 2025 20:22 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Byłem na początku września i nie polecam. Pogoda była ok, padało jedynie w Katmandu - w górach ani kropli. Ludzi niewielu, więc większość noclegów za michę lub jakieś grosze. No i to, co chciałem, czyli przejść, w terminie, w którym mogłem. Więc dla mnie ok. A jednak chmury sprawiły, że widokowo sporo straciłem, więc dołączam się do opinii powyżej.

Autor:  meczko [ 18 Lis 2025 21:29 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Generalnie w październiku jest cieplej, ale za to większe ryzyko zawirowań pogodowych - cyklon znad Zatoki Bengalskiej i kilka dni opadów deszczu niżej, a śniegu w wyższych partiach, czasem intensywnie.
W listopadzie jest zimniej (mroźne noce w wyższych partiach), ale pewniejsza pogoda.
W tym roku takie załamanie pogody było później niż zwykle, bo na przełomie października i listopada, tak że to nie jest do końca przewidywalne.

Autor:  piotrgryz [ 19 Lis 2025 00:37 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Dla celów statystycznych mogę dodać, że 24 lata temu (2001) dokładnie w tym samym terminie od 8 listopada na całej trasie AC pogoda również była super "cały czas", do przełęczy i dalej też.
Może rzeczywiście jest tak, ze pomimo rzadkich anomalii w niektórych latach na początku listopada następuje jednak skokowa poprawa pogody.

Autor:  meczko [ 19 Lis 2025 11:53 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Poprawa nie jest skokowa, bo w październiku też jest z reguły dobra pogoda, tylko im później, tym dalej od monsunu i mniejsze ryzyko załamań.

Autor:  jaszon [ 19 Lis 2025 12:15 ]
Temat postu:  Re: Nepal - Annapurna - KIEDY?

Listopad pod względem pogody jest zdecydowanie najlepszym miesiącem. Faktycznie jest chłodniej niż w październiku, ale korzystne warunki zdecydowanie niwelują ten niewielki minus.

Jako ciekawostkowa - w 2012 roku pod raz drugi poszliśmy we dwójkę na szlak AC, tym razem w szczycie monsunu, tj. czerwie - lipiec. Zrobiliśmy prawie pełną pętlę (skończyliśmy w Tatopani). Wędrowaliśmy niespiesznie przez 22 dni.

W okresie monsunowym, a więc mniej więcej od początku maja do połowy października (maksimum opadów przypada na lipiec), Na AC istnieje coś co nazywają efektem "cienia Annapurny". Oznacza to, że w północnej części trasy panuje znośna pogoda. Masywu Annapurny tworzy zaporę powstrzymującą napływ monsunowych chmur. W naszym przypadku to się sprawdziło.

Czym się różni trek poza sezonem?
Pierwsze dni treku, tak do Dharapani były pochmurne z niewielka porcja deszczu. Potem była pogoda mieszana, najczęściej rano słońce, potem pojawiało się coraz więcej chmur.

Największą zaletą była liczba turystów. Było ich bardzo mało. Napotykaliśmy głównie pojedyncze osoby lub pary wędrowców. Zdarzały się dni, że nie widzieliśmy nikogo z trekerów. Nad jeziorem Tilicho w base campie było oprócz nas jeszcze trójka turystów. Jedyne duże skupisko ludzi napotkaliśmy w High Campie przed przełęczą Thorung. Zastaliśmy w niej 4 osoby, które z powodu złej pogody poprzedniego dnia nie zdecydowały się na przejście na drugą stronę. Potem przybyło jeszcze kilka osób. W sumie wieczorem w jadalni zebrało się nas rekordowe 12 osób. Trochę więcej turystów spotykaliśmy w dolinie Gandaki. Zwłaszcza na odcinku od Marphy do Kagbeni. To było zrozumiałem bo czerwiec i następne miesiące są wysokim sezonem dla Mustangu. Ale i tutaj tłoku nie było, a w lodge’ach byliśmy nadal jedynymi obcokrajowcami.

W niektórych miejscowościach czynna była tylko jedna „dyżurna” lodge’a. Tak było w Braga i Manang. Wyjątkowa sytuacja była Shree Kharka (w połowie drogi z Manang do BC Tilicho) gdzie wszystkie lodge były zamknięte.

Niekiedy były drobne kłopoty z ciepłą wodą. Pochmurne dni ograniczały działanie umieszczonych na dachach solarnych grzejników. W niektórych lodge’ach były dodatkowe łazienki z gazowym piecykiem. Coraz więcej też instaluje się solarów nowej generacji (oznaczonych jako 3G), które działają nawet przy chmurnej aurze.

Jeśli ktoś planuje część trasy w tym czasie przejechać (jeepem lub busem) to musi się liczyć z możliwymi kłopotami. W trakcie naszego treku na odcinku od Marphy do Tatopani droga była regularnie niszczona przez skalne osypiska. Tylko w jednym dniu drogę przed Tatopni zerwało w trzech miejscach.

Również loty z Pokhary do Jomsom bywają czasami zawieszone przez złą pogodę. Tak było przez cały tydzień na początku lipca. Część ludzi, którzy mieli zaklepany trek w Mustangu dojeżdżała jeepami wynajętymi w Pokharze, ale i to nie zawsze się udawało bo droga też bywała nieprzejezdna.

Okolice Manang - koniec czerwca
Image

W drodze do Tilicho - czerwiec/lipiec
Image

Tlicho - czerwiec/lipiec
Image

Więcej tutaj:
https://www.art-kozien.pl/trektoBraga12.html

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/