| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy namibia-ocen-moj-plan-podrozy,352,180495 | Strona 2 z 3 |
| Autor: | jprawicki [ 22 Wrz 2025 16:28 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
W sumie coś w tym jest, teraz sobie przypomniałem, że jak jechałem "trochę" za szybko to dostałem sms-a, żebym pamiętał jaki jest limit prędkości i że ubezpieczenie może nie działać w takiej sytuacji. To samo miałem w RPA. Także, jeździmy przepisowo i w dzień | |
| Autor: | J.1 [ 30 Wrz 2025 07:42 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Czy orientujecie się może czy w tym obszarze znajdę jakieś autentyczne wioski Himba? Załącznik: Zrzut ekranu 2025-09-30 o 07.36.47.png [ 211.97 KiB | Obejrzany 1267 razy ] Z tego co się zorientowałem to dopiero pomiędzy Opuwo a Epupa są łatwiej dostępne. Niestety to dla mnie zbyt daleko i szukam bliżej. | |
| Autor: | tetr1s [ 06 Paź 2025 22:59 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Chyba nie było tutaj jeszcze info na forum, a warto wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży. Niestety 1/3 Parku Etoszy spłonęła Cytuj: At that point, according to the ministry, an estimated 775,163 hectares (1.9 million acres) of the park had been burned, equivalent to 34% of its total area, with another 171,098 hectares (423,000 acres) of land outside the park also affected. Źródło: https://edition.cnn.com/2025/09/29/afri ... -scli-intl W artykule dostępny film z samolotu oraz zdjęcia. | |
| Autor: | letadełko [ 07 Paź 2025 20:08 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
O rany ... A jadę za 3 tygodnie | |
| Autor: | Chan [ 10 Paź 2025 18:26 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
J.1 napisał(a): Czy orientujecie się może czy w tym obszarze znajdę jakieś autentyczne wioski Himba? Z tego co się zorientowałem to dopiero pomiędzy Opuwo a Epupa są łatwiej dostępne. Niestety to dla mnie zbyt daleko i szukam bliżej. Hej, Nie w rejonie o którym piszesz ale w okolicy wjazdu do Etoshy przez Anderson Gate (może będzie dla Ciebie też po drodze). Sprawdź Omapha Himba Village. Niestety strona im nie działa. Ale pisałem w sprawie rezerwacji na tego maila: reservations3@exclusive.com.na | |
| Autor: | iamdeszko [ 11 Paź 2025 09:21 ] |
| Temat postu: | Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
letadełko napisał(a): O rany ... A jadę za 3 tygodnie Lece za tydzien. Kontaktowalem sie zarowno z NWR jak i wypozyczalnia. Maja wszystko pod kontrola i w dalszym ciagu mozna sie swobodnie poruszac po parku. Ogolnie wydzwiek jest taki ze media troche koloryzuja, zobaczymy na miejscu. Wszystkie kempingi funkcjonuja normalnie wiec zostaje zachowany standardowy regulamin z wyjatkiem NWR, ktore postanowilo "isc na reke" i umozliwia zmiane daty na inna w ciagu najblizszych 12 miesiecy lub voucher wazny czasowo tyle samo. | |
| Autor: | J.1 [ 01 Lis 2025 14:04 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc przy planowaniu podróży. Dołączam zatem teraz do grona ekspertów:) Wróciłem tydzień temu z Etoshy i mogę się wypowiedzieć. Wjeżdżając przez bramę w Okaukuejo i kierując się w stronę Halali po prawej stronie była przez jakiś czas spalona ziemia ale bez większych strat. Pozniej krajobraz wraca do normy. Zwierzeta koncetrowały się po drugiej stronie drogi. Z miejscówek które wywarły na mnie największy wpływ to wizyta po zmroku przy wodopoju na campingu NWR w Halali ( koniecznie !) Najpierw spotkalismy 4 nosorozce (3 czarne i jednego białego) pozniej podeszly 3 hieny. Za chwile nastapila zmiana grupy nosorozców. Dodam tylko ze po południu idąc obczaić wspomniany wodopój spotkalismy tam dwa węże Generalnie zasada jest taka: ruszasz skoro swit na poszukiwanie kotów, po 10:00 spotkasz już głównie tylko antylopy, zebry, zyrafy, strusie, slonie, szakale i ptaki. Warto np. w sparze zakupić broszurke z Etoshy w ktorej znajdziecie wystepujace w parku gatunki zwierzat. Robicie ptaszka przy obrazku, dobra zabawa. Wieczorem gkoty się znowu aktywują więc warto wyskoczyć na małe kółeczko po okolicznych wodopojach.. Załącznik: IMG_5769 Duży Średni Mały.jpeg [ 22.7 KiB | Obejrzany 1017 razy ] | |
| Autor: | monroe [ 12 Sty 2026 00:11 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Wybaczcie, że podepnę się pod ten temat ale 2 pytania: 1. Czy podróżowanie po Namibii samochodem, jak to widziałem w wielu relacjach nie tylko na forum, wiąże się z nocowaniem głównie w namiotach na dachu? Jest szansa ogarnąć dwa tygodnie standardowej trasy śpiąc w lodge'ach (o ile nie jest to dużo droższe bo nie mam dużego budżetu)? 2. Czy termin na przełomie marca i kwietnia będzie w miarę odpowiedni? (wiem, że to przełom pory deszczowej i suchej) | |
| Autor: | tetr1s [ 12 Sty 2026 01:17 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
@monroe Ad. 1. Generalnie da się i my mając dwa takie auta (2x Ford Ranger z 2x namiot na każdym) spaliśmy czasem w hotelach / guesthousach. W dwóch miejscach będzie trudno / albo drożej: - Sesriem, gdzie śpiąc w Sesriem Campsite NWR, masz dostęp do wcześniejszego wjazdu na wschód i późniejszego wyjazdu (da radę być o zachodzie słońca), - Etosha - nocleg w Okaukuejo to super sprawa i moim zdaniem na tym kampingu jest jeden z najlepszych pkt obserwacyjnych (w nocy nosorożce, słonie, polujące lwy, żyrafy i mnóstwo innych mniej znaczących zwierząt). Poza tym nasi znajomi zrezygnowali z Mile 108, a Spitzkoppe i Epupa Falls da się zwiedzić robiąc wycieczkę na 1 dzień. Ad. 2. Pytanie, czy planujesz jechać zwykłym autem / sedanem, czy jednak jakimś 4x4? Byłem teraz na przełomie pory suchej i deszczowej i jedynem miejscem, gdzie zwykły sedan nie dał by rady, to Epupa Falls. Reszta trasy do zrobienia, ale trzeba wziąć pod uwagę jedno - jakakolwiek awaria auta może zatrzymać Was na 24h, bo są drogi, gdzie jest bardzo mały ruch. Te duże samochody 4x4 mają ten plus, że dostajesz 2 zapasowe koła. | |
| Autor: | snooka [ 12 Sty 2026 02:05 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
@monroe Da się ogarnąć lodge, choć w wielu miejscach cały fun polega na wstawaniu przed lub o wschodzie słońca (Etosha, Spitzkoppe, Deadvlei), więc lodge mało ekonomicznie wychodzą. Jeśli chodzi o porę deszczową to problemem będzie ona raczej na północy. Ja byłem w listopadzie i widziałem co nagła ulewa może zrobić ze zwykłą drogą (jechaliśmy z Epupa Falls do Opuwo). | |
| Autor: | OSK [ 12 Sty 2026 09:29 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
2 x laczek w 4x4 i brak zapasu do momentu zakupu nowej opony. Nie brałbym osobówki. Poza tym stracisz największy fun wyjazdu bez namiotów | |
| Autor: | monroe [ 12 Sty 2026 12:20 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Nie no, biorę pod uwagę tylko 4x4 Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Co do północy to czytałem, że w ubiegłym roku pojawiła się tam malaria a właśnie na północy jest Etosha... | |
| Autor: | bepa22 [ 12 Sty 2026 12:41 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Pisałeś o budżecie. No lodge są w Namibii obrzydliwie drogie. Więc poguglaj najpierw te które by Cię interesowały pod kątem ceny i czy Ci się to w Twoim budżecie spina. | |
| Autor: | malgorzata62 [ 15 Sty 2026 00:12 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Cześć. Proszę o weryfikację. Ameryki nie odkryłam - ale warto jednak się upewnić. Dzień 1 (29 maja) – Przylot do Windhoek o 8:10, odbiór auta 4x4, zakup karty SIM i prowiantu, wyjazd w kierunku Parku Namib-Naukluft trasą przez Rehoboth i Maltahöhe.. Nocleg – Nauams Namibia – Farmyard Chalets / Mountain Cabins / Campsite. Dzień 2 (30 maja) – Wjazd do parku, przystanek w Solitaire, zwiedzanie Sesriem Canyon, przejazd do Sossusvlei, wejście na Wydmę 45 i obserwacja zachodu słońca na wydmach. Nocleg – Sesriem / Sossusvlei. Dzień 3 (31 maja) – Wczesny wyjazd do DeadVlei, , następnie przejazd w kierunku wybrzeża do Swakopmund, po drodze McGregor’s Bakery w Solitaire oraz znak Zwrotnika Koziorożca. Nocleg – Swakopmund. Dzień 4 (1 czerwca) – Poranna wycieczka 4x4 do Sandwich Harbour (7:30–12:30), po południu Walvis Bay lub wizyta w kolonii fok (Cape Cross – jeśli czas pozwoli), spacer po Swakopmund. Nocleg – Swakopmund. Dzień 5 (2 czerwca) – Przejazd ze Swakopmund do Spitzkoppe, zwiedzanie formacji granitowych, Rock Arch i Bushman Paradise, zachód słońca na pustyni. Nocleg – Spitzkoppe Community Camp. Dzień 6 (3 czerwca) – Poranny wschód słońca w Spitzkoppe, przejazd do Twyfelfontein, zwiedzanie petroglifów (UNESCO), dalsza droga do Khorixas. Nocleg – okolice Khorixas Dzień 7 (4 czerwca) – Wczesny wyjazd do Otjitotongwe Cheetah Guesthouse (wizyta u gepardów), następnie przejazd do zachodniej części Parku Etosha, popołudniowe safari i wieczorna obserwacja zwierząt przy wodopoju w lodge. Nocleg – Dolomite Resort (lub Olifantsrus Campsite). Dzień 8 (5 czerwca) – Poranne safari w zachodniej Etoshy, przejazd przez wodopoje Reneb, Gemsbokvlakte i Olifantsrus, Nocleg – Halali Resort. Dzień 9 (6 czerwca) – Wczesna obserwacja zwierząt przy wodopoju, safari przez Goas i Etosha Pan Lookout, dojazd w okolice Namutoni, popołudniowy odpoczynek. Nocleg – Namutoni Camp. Dzień 10 (7 czerwca) – Wyjazd z Etoshy i przejazd do Waterberg Plateau,. Nocleg – Waterberg (lodge lub campsite). Dzień 11 (8 czerwca) – Przejazd do Windhoek, zwrot samochodu, odprawa i wylot o 19:00. | |
| Autor: | tetr1s [ 15 Sty 2026 03:25 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Fajny plan i już zazdroszczę Ad. Dzień 1. Jeśli będziecie kupować kartę SIM na lotnisku, to MTC, ma dwa pkt - na airside, gdzie odbiera się bagaże i na landside przy wyjściu. Ten drugi pkt jest tańszy. Odnośnie noclegu, to do Rehoboth jest dobry asfalt, więc równie dobrze można odpocząć oraz spać w Windhuk w lepszym hotelu i ruszyć z niego do Sesriem (trasa to 4-4,5h). Ad. Dzień 2. Uwaga na spóźnienie / zamkniętą bramę Ad. Dzień 3. Jeśli w atrakcyjnych cenach będzie nocleg w Walvis Bay, to nie będziecie mieli potrzeby wracać się ze Swakopmund. Uwaga na temperatury - może spadać poniżej 10 stopni C. Ad. Dzień 4. Cape Cross - jeśli nigdy nie widzieliście to spoko. Szału nie ma, ale za to jest niezapomniany smród Ad. Dzień 7. Otjitotongwe Cheetah Guestfarm - moim zdaniem strata czasu. Znajomi byli w listopadzie 2025 i farma to za dużo powiedziane - 1 gepard + nawalony Niemiec. My odpuściliśmy i jechaliśmy przez Mile 108 oraz Skeleton Coast NP. Dopytam jeszcze znajomych, czy dokładnie tutaj byli. Ad. Etosha. Brakuje mi Okaukuejo | |
| Autor: | Aglaia [ 15 Sty 2026 09:50 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Jeśli chodzi o gepardy poelcam Cheetah Conservation Fund - https://cheetah.org/ . Można ogarnąć po drodze z Etoshy do Waterberg. | |
| Autor: | jprawicki [ 20 Sty 2026 13:16 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
Po co lokalna karta? Nie lepiej e-sim? Ad. Cape Cross - takiego "zapachu" nie doświadczyłem nigdzie indziej, zostaje w pamięci na lata Pozdrawiam | |
| Autor: | tetr1s [ 20 Sty 2026 14:06 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
@jprawicki a każdy telefon obsługuje eSIM? Pomijam kwestę opłacalności, bo często oferty z Internetu da się kupić w fajnych promocjach. | |
| Autor: | bepa22 [ 20 Sty 2026 20:54 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
jprawicki napisał(a): Ad. Cape Cross - takiego "zapachu" nie doświadczyłem nigdzie indziej, zostaje w pamięci na lata A na włosach i ubraniach może nie na lata ale na dni a i owszem | |
| Autor: | jprawicki [ 21 Sty 2026 11:39 ] |
| Temat postu: | Re: Namibia - Ocen Moj Plan Podrozy |
tetr1s napisał(a): @jprawicki a każdy telefon obsługuje eSIM? Pomijam kwestę opłacalności, bo często oferty z Internetu da się kupić w fajnych promocjach. Teraz już raczej większość obsługuje (iPhone chyba od 11 w górę, nie wiem jak z telefonami z android). Opłacalność - wiadomo, że może być taniej wziąć lokalny sim, ale z drugiej strony można mieć włączony swój numer i korzystać normalnie z lokalnego internetu. Pozdrawiam | |
| Strona 2 z 3 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |