Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

[Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko
na-lotnisko,1277,844
Strona 2 z 3

Autor:  jabollus [ 10 Wrz 2017 21:18 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

dzięki @gizmo171; faktycznie, tak jak mówisz - bardzo łatwo kupuje się bilety w automacie. Aczkolwiek dla mnie ten schemat komunikacji jest trochę mało przejrzysty - patrząc na niego, jakoś nie widzę że lotnisko jest w strefie 3...

Autor:  gizmo171 [ 10 Wrz 2017 22:38 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Duże miasta​ w kantonie czyli (Zurich I Winterthur) licza się jaki dwie zony + lotnisko więc 3 łącznie. Schemat na początku trochę zakręcony ale jak się okazuje że możesz jeździć wszystkim w strefie na jednym bilecie to ciężko się przestawić do podróży Mpk/PKP we Wrocławiu

Sent from my ONE E1003 using Tapatalk

Autor:  worminfested [ 23 Lip 2018 16:00 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Czy w nocy da się jakoś dojechać na lotnisko komunikacją publiczną?

Autor:  obibok [ 23 Lip 2018 18:45 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Kiedyś to analizowałem i wyszło mi, że nie, co mnie zadziwiło w tak doskonałym komunikacyjnie kraju. O ile pamiętam, to nocny autobus kończy nieco wcześniej, a jeśli chodzi o S-Bahn, to akurat te linie w nocy nie jeżdżą. No chyba, że się mylę...

Autor:  _ralf [ 23 Lip 2018 20:21 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Ale w jakim celu miałaby być komunikacja w nocy na lotnisko skoro nic nie lata? Ostatni odjazd jest 2 godziny po ostatnim planowym przylocie a przyjazd godzinę przez pierwszym odlotem.

Autor:  spiggy [ 24 Lip 2018 13:46 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

w Szwajcarii nocne busy czy sbahny jezdza tylko w weekendy (pt-sb i sb-nd) oraz gdy sa jakis swieta (Zielone Swiatki np)
jesli chcialbys sie noca dostac na lotnisko, najlblizsze przystanki to Kloten, Balsberg i potem z buta

https://www.zvv.ch/content/dam/zvv/fahr ... gb.low.pdf

Autor:  worminfested [ 26 Lip 2018 10:50 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Stacja Kloten Balsberg jak najbardziej pasuje - jest niewiele ponad 1 km na piechotę od lotniska, co ważne chodnikiem, a nie autostradą :)
Moje pytanie stąd, że być może będę w grudniu wracał w nocy do Zurychu i będę tam ok. 2:30. Nie bardzo mi się chce zawracać głowę hotelem na 3 godziny snu, więc kombinowałem by pojechać od razu na lotnisko i tam poczekać / przekimać się do porannego lotu.

Autor:  klapio [ 12 Wrz 2019 08:12 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Czy za bilet 24h po Zurychu na 3 strefy za 13.60 CHF można zapłacić kartą? Czy bilet ten umożliwia jakieś rejsy statkiem w ramach komunikacji publicznej po Jeziorze Zuryskim?

Autor:  ms993 [ 12 Wrz 2019 08:48 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

@klapio
Wszystkie automaty mają terminale płatnicze.
Na dowolnym bilecie możesz podróżować dowolnym środkiem transportu (dowolny pociąg, autobus, tramwaj, łódka) w okresie jego ważności w ramach stref, w których obowiązuje.
W strefie 110 możesz pływać:
- łódką po Limmacie: https://www.zsg.ch/en/timetable-prices/ ... at-cruises
- statkiem między przystaniami Bürkliplatz, Zürihorn i Wollishofen: https://www.zsg.ch/en/timetable-prices/ ... dep-zurich
Mapa stref: https://www.zvv.ch/zvv-assets/abos-und- ... uerich.pdf

Autor:  xyrxis [ 06 Lip 2022 22:31 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Kojarzycie może czy w ZRH można nadać bagaż na wiele (9-10) godzin przed lotem LX? Tak na zdrowy rozum tam ciągle coś LX odlatuje więc check-in powinien pracować non stop tylko czy bez problemu przyjmie taki bagaż?

Autor:  malawita [ 07 Lip 2022 02:52 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

In combination with online check-in, you can drop off your baggage at Zurich airport from 23 hours before departure.

https://www.swiss.com/sg/en/fly/check-i ... y-check-in

Autor:  mexico [ 08 Kwi 2023 14:12 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Cześć wszystkim. Czy na bilecie h (przejazd tramwajem) uda mi się bez przeszkód pokonać trasę z lotniska do Hauptbahnhof Zurich? Jaka jest obecnie różnica w cenie pomiędzy biletem h a 24h?
Czy bilety na przejazdy opłacę za gotówkę?
Wesołych Świąt!

Autor:  obibok [ 08 Kwi 2023 15:49 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

http://www.zvv.ch

Wyszukiwarka pokazuje bilet na 3 strefy (jednorazowy 6,80 w drugiej klasie, dobówka dwa razy więcej) - 9 minut pociągiem lub 35 tramwajem.

Autor:  podruznik [ 12 Sty 2024 00:00 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

mam 6 godzin przesiadki w zurichu. Opłaca się kupić bilet na pociąg przez internet żeby nie tracić czasu na kupowanie na lotnisku czy nie ma sensu ? Który bilet najbardziej sie opłaca, jeżeli chce pojechac z lotniska na dworzec główny i z powrotem ?

Autor:  xyrxis [ 12 Sty 2024 00:25 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Zakup w automacie jest dosyć szybki ale jak chcesz mieć to z głowy to polecam aplikację ZVV na telefon.
Potrzebujesz biletu za 7CHF tam i 7CHF z powrotem. Bilet całodobowy kosztuje 14CHF w związku z tym zalecam zakup od razu całodobowego.

Autor:  krzysiekk86 [ 12 Sty 2024 00:34 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Jeśli dobrze rozumiałem bilety, które w grudniu kupowaliśmy na dokładnie taką samą trasę (lotnisko - dworzec główny), w biletomacie na lotnisku i wybierając opcję "bilet powrotny", od razu drukował się 24-godzinny. Czyli, jeśli kupisz w biletomacie to defacto zawsze będziesz miał 24-godzinny :)

Autor:  szsz [ 12 Sty 2024 09:02 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

@krzysiekk86 wygląda na to że system jest zaprogramowany w sposób uczciwy i wybiera najbardziej korzystną opcję za wrzucone do niego dukaty, co jest powszechną praktyką w Szwajcarii.

Autor:  obibok [ 13 Sty 2024 13:40 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

Ale przecież wiadomo, że jeśli cena biletu dobowego jest dwukrotnością jednorazowego (co jest dość standardowym rozwiązaniem w krajach niemieckojęzycznych w relacjach podmiejskich), to bilet powrotny jest automatycznie dobowym.

Autor:  ms993 [ 13 Sty 2024 14:53 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

szsz napisał(a):
@krzysiekk86 wygląda na to że system jest zaprogramowany w sposób uczciwy i wybiera najbardziej korzystną opcję za wrzucone do niego dukaty, co jest powszechną praktyką w Szwajcarii.

Nie, tutaj po prostu bilet 24h kosztuje dwukrotność biletu jednorazowego.

Systemy taryfowe w Szwajcarii wcale nie są aż tak przyjazne i uczciwe. Co prawda nie ma problemów z obowiązywaniem biletów w konkretnych środkach transportu, bo praktycznie zawsze każdy bilet działa wszędzie, ale za to podziały taryfowe i strefowe bywają przesadnie skomplikowane i nielogiczne. Często opłaca się znać cennik, a nie tylko polegać na automatach.
W wielu miejscach, szczególnie na stykach związków taryfowych albo przy kombinacji kolej+komunikacja miejska automatycznie czasem liczona jest mniej korzystna cena.

Przykład: przejazd z jakiegoś przystanku w Zurychu (strefa 110) autobusem/tramwajem, a potem podróż pociągiem do Bazylei
- bilet jednorazowy na strefę 110 to 4,60CHF
- bilet na pociąg Zurych HB - Bazylea SBB to 36 CHF
bilet na ten przejazd wspólnie to 39-40 CHF, w zależności jak daleko od dworca ruszamy - czyli pozornie taniej niż dwa osobne bilety.
I to jest prawda w przypadku przejazdu pociągiem IC bez przystanku w Zurychu Altstetten.
Ale jeśli pojedziemy pociągiem IR z przystankiem w Altstetten, to automatycznie wystawiony bilet będzie niekorzystny - bo Altstetten to ciągle strefa 110, więc biletu kolejowego potrzebujemy tylko na odcinek Altstetten-Bazylea, a system automatycznie wystawi go od HB.
Bilet kolejowy Zurych Altstetten - Bazylea SBB kosztuje już tylko 30 CHF, więc dodając do tego 4,60 CHF za bilet na strefę 110 mamy 34,60 CHF za przejazd z dowolnego miejsca w Zurychu do Bazylei. Kupując jeden bilet przy tej konkretnej kombinacji połączeń przepłacamy koło 5 franków, bo system jest głupi i nie sprawdza czy przystanki kolejowe są w strefie biletowej komunikacji miejskiej, tylko od razu wystawia bilet wg taryfy kolejowej na całą trasę. Oczywiście ten konkretny przykład działa tylko dla pociągów z przystankiem w Altstetten (czyli tylko wybranych IR), ale jest dobrym przykładem, że system taryfowy wcale przyjazny nie jest.

Inny przykład: masz bilet na strefę 110 (np. 24h) i chcesz pojechać na wycieczkę do Baden.
Niezależnie co wpiszesz do aplikacji SBB i jakie bilety masz podpięte w systemie, i tak spróbują ci sprzedać bilet Z-Pass A-Welle-ZVV na 5 stref za 14 CHF, w którym płacisz za strefę 110 ponownie.
A tak naprawdę taki bilet (z wliczoną strefą 110) potrzebny jest tylko przy przejeździe pociągiem bezpośrednim - wtedy nie można łączyć różnych biletów.
Za to gdy jedzie się podmiejskim z przystankami między Zurychem a Baden, to w tej sytuacji (mając inny bilet na strefę 110) wystarczy dokupić bilet Schlieren-Baden (czyli strefy 154, 570, 572) za 8,60 CHF.
A nawet jakbyś nie miał biletu na 110, to i tak taniej byłoby kupić dwa osobne - ZVV na strefę 110 za 4,60 CHF i Z-Pass A-Welle-ZVV na kolejne 3 strefy za 8,60 CHF, bo wtedy za trasę Zurych-Baden zapłacisz 13,20 zamiast 14 CHF.

Patologiczne przykłady są też np. przy przejazdach ZVV+OSTWIND - jadąc z Zurychu do Lottstetten domyślnie dostaniesz bilet Z-Pass OSTWIND-ZVV na 7 stref za 17,80 CHF.
A jak się kupi osobno ZVV na 5 stref za 11,20 CHF (Zurych - Hüntwangen-Wil) i OSTWIND na dwie strefy za 5 CHF (Rafz - Lottstetten), to wychodzi w sumie już tylko 16,20 CHF za bilet o dokładnie tym samym obszarze obowiązywania.

Oczywiście to nie są jakieś kolosalne różnice i niekoniecznie warto zaprzątać sobie nimi głowę podczas podróży, jednak jak ktoś się lubi bawić w analizowanie cenników, to w wielu przypadkach może znaleźć korzystniejszą opcję niż domyślnie generowany bilet.

Autor:  obibok [ 13 Sty 2024 15:17 ]
Temat postu:  Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko

To zupełnie jak w Kibellach Mazowieckich, gdzie bilet ZTM I strefy ważny jest do ostatniej stacji w I strefie, ale bilet II strefy do ostatniej stacji w II strefie, O ILE pociąg się na niej zatrzymuje.

Albo jak w PKP IC, gdzie najtańszy bilet z Katowic do Częstochowy kosztuje 9 zł, ale z Katowic do Wawiercia 4 zł i na ten sam pociąg z Zawiercia do Częstochowy też 4 zł.

Mnie w tej opowieści najbardziej zdziwiło, że bilety na pociągi nie są ważne w strefie 110.

Strona 2 z 3 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/