| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko na-lotnisko,1277,844 | Strona 2 z 3 |
| Autor: | jabollus [ 10 Wrz 2017 21:18 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
dzięki @gizmo171; faktycznie, tak jak mówisz - bardzo łatwo kupuje się bilety w automacie. Aczkolwiek dla mnie ten schemat komunikacji jest trochę mało przejrzysty - patrząc na niego, jakoś nie widzę że lotnisko jest w strefie 3... | |
| Autor: | gizmo171 [ 10 Wrz 2017 22:38 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Duże miasta w kantonie czyli (Zurich I Winterthur) licza się jaki dwie zony + lotnisko więc 3 łącznie. Schemat na początku trochę zakręcony ale jak się okazuje że możesz jeździć wszystkim w strefie na jednym bilecie to ciężko się przestawić do podróży Mpk/PKP we Wrocławiu Sent from my ONE E1003 using Tapatalk | |
| Autor: | worminfested [ 23 Lip 2018 16:00 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Czy w nocy da się jakoś dojechać na lotnisko komunikacją publiczną? | |
| Autor: | obibok [ 23 Lip 2018 18:45 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Kiedyś to analizowałem i wyszło mi, że nie, co mnie zadziwiło w tak doskonałym komunikacyjnie kraju. O ile pamiętam, to nocny autobus kończy nieco wcześniej, a jeśli chodzi o S-Bahn, to akurat te linie w nocy nie jeżdżą. No chyba, że się mylę... | |
| Autor: | _ralf [ 23 Lip 2018 20:21 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Ale w jakim celu miałaby być komunikacja w nocy na lotnisko skoro nic nie lata? Ostatni odjazd jest 2 godziny po ostatnim planowym przylocie a przyjazd godzinę przez pierwszym odlotem. | |
| Autor: | spiggy [ 24 Lip 2018 13:46 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
w Szwajcarii nocne busy czy sbahny jezdza tylko w weekendy (pt-sb i sb-nd) oraz gdy sa jakis swieta (Zielone Swiatki np) jesli chcialbys sie noca dostac na lotnisko, najlblizsze przystanki to Kloten, Balsberg i potem z buta https://www.zvv.ch/content/dam/zvv/fahr ... gb.low.pdf | |
| Autor: | worminfested [ 26 Lip 2018 10:50 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Stacja Kloten Balsberg jak najbardziej pasuje - jest niewiele ponad 1 km na piechotę od lotniska, co ważne chodnikiem, a nie autostradą Moje pytanie stąd, że być może będę w grudniu wracał w nocy do Zurychu i będę tam ok. 2:30. Nie bardzo mi się chce zawracać głowę hotelem na 3 godziny snu, więc kombinowałem by pojechać od razu na lotnisko i tam poczekać / przekimać się do porannego lotu. | |
| Autor: | klapio [ 12 Wrz 2019 08:12 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Czy za bilet 24h po Zurychu na 3 strefy za 13.60 CHF można zapłacić kartą? Czy bilet ten umożliwia jakieś rejsy statkiem w ramach komunikacji publicznej po Jeziorze Zuryskim? | |
| Autor: | ms993 [ 12 Wrz 2019 08:48 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
@klapio Wszystkie automaty mają terminale płatnicze. Na dowolnym bilecie możesz podróżować dowolnym środkiem transportu (dowolny pociąg, autobus, tramwaj, łódka) w okresie jego ważności w ramach stref, w których obowiązuje. W strefie 110 możesz pływać: - łódką po Limmacie: https://www.zsg.ch/en/timetable-prices/ ... at-cruises - statkiem między przystaniami Bürkliplatz, Zürihorn i Wollishofen: https://www.zsg.ch/en/timetable-prices/ ... dep-zurich Mapa stref: https://www.zvv.ch/zvv-assets/abos-und- ... uerich.pdf | |
| Autor: | xyrxis [ 06 Lip 2022 22:31 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Kojarzycie może czy w ZRH można nadać bagaż na wiele (9-10) godzin przed lotem LX? Tak na zdrowy rozum tam ciągle coś LX odlatuje więc check-in powinien pracować non stop tylko czy bez problemu przyjmie taki bagaż? | |
| Autor: | malawita [ 07 Lip 2022 02:52 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
In combination with online check-in, you can drop off your baggage at Zurich airport from 23 hours before departure. https://www.swiss.com/sg/en/fly/check-i ... y-check-in | |
| Autor: | mexico [ 08 Kwi 2023 14:12 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Cześć wszystkim. Czy na bilecie h (przejazd tramwajem) uda mi się bez przeszkód pokonać trasę z lotniska do Hauptbahnhof Zurich? Jaka jest obecnie różnica w cenie pomiędzy biletem h a 24h? Czy bilety na przejazdy opłacę za gotówkę? Wesołych Świąt! | |
| Autor: | obibok [ 08 Kwi 2023 15:49 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
http://www.zvv.ch Wyszukiwarka pokazuje bilet na 3 strefy (jednorazowy 6,80 w drugiej klasie, dobówka dwa razy więcej) - 9 minut pociągiem lub 35 tramwajem. | |
| Autor: | podruznik [ 12 Sty 2024 00:00 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
mam 6 godzin przesiadki w zurichu. Opłaca się kupić bilet na pociąg przez internet żeby nie tracić czasu na kupowanie na lotnisku czy nie ma sensu ? Który bilet najbardziej sie opłaca, jeżeli chce pojechac z lotniska na dworzec główny i z powrotem ? | |
| Autor: | xyrxis [ 12 Sty 2024 00:25 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Zakup w automacie jest dosyć szybki ale jak chcesz mieć to z głowy to polecam aplikację ZVV na telefon. Potrzebujesz biletu za 7CHF tam i 7CHF z powrotem. Bilet całodobowy kosztuje 14CHF w związku z tym zalecam zakup od razu całodobowego. | |
| Autor: | krzysiekk86 [ 12 Sty 2024 00:34 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Jeśli dobrze rozumiałem bilety, które w grudniu kupowaliśmy na dokładnie taką samą trasę (lotnisko - dworzec główny), w biletomacie na lotnisku i wybierając opcję "bilet powrotny", od razu drukował się 24-godzinny. Czyli, jeśli kupisz w biletomacie to defacto zawsze będziesz miał 24-godzinny | |
| Autor: | szsz [ 12 Sty 2024 09:02 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
@krzysiekk86 wygląda na to że system jest zaprogramowany w sposób uczciwy i wybiera najbardziej korzystną opcję za wrzucone do niego dukaty, co jest powszechną praktyką w Szwajcarii. | |
| Autor: | obibok [ 13 Sty 2024 13:40 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
Ale przecież wiadomo, że jeśli cena biletu dobowego jest dwukrotnością jednorazowego (co jest dość standardowym rozwiązaniem w krajach niemieckojęzycznych w relacjach podmiejskich), to bilet powrotny jest automatycznie dobowym. | |
| Autor: | ms993 [ 13 Sty 2024 14:53 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
szsz napisał(a): @krzysiekk86 wygląda na to że system jest zaprogramowany w sposób uczciwy i wybiera najbardziej korzystną opcję za wrzucone do niego dukaty, co jest powszechną praktyką w Szwajcarii. Nie, tutaj po prostu bilet 24h kosztuje dwukrotność biletu jednorazowego. Systemy taryfowe w Szwajcarii wcale nie są aż tak przyjazne i uczciwe. Co prawda nie ma problemów z obowiązywaniem biletów w konkretnych środkach transportu, bo praktycznie zawsze każdy bilet działa wszędzie, ale za to podziały taryfowe i strefowe bywają przesadnie skomplikowane i nielogiczne. Często opłaca się znać cennik, a nie tylko polegać na automatach. W wielu miejscach, szczególnie na stykach związków taryfowych albo przy kombinacji kolej+komunikacja miejska automatycznie czasem liczona jest mniej korzystna cena. Przykład: przejazd z jakiegoś przystanku w Zurychu (strefa 110) autobusem/tramwajem, a potem podróż pociągiem do Bazylei - bilet jednorazowy na strefę 110 to 4,60CHF - bilet na pociąg Zurych HB - Bazylea SBB to 36 CHF bilet na ten przejazd wspólnie to 39-40 CHF, w zależności jak daleko od dworca ruszamy - czyli pozornie taniej niż dwa osobne bilety. I to jest prawda w przypadku przejazdu pociągiem IC bez przystanku w Zurychu Altstetten. Ale jeśli pojedziemy pociągiem IR z przystankiem w Altstetten, to automatycznie wystawiony bilet będzie niekorzystny - bo Altstetten to ciągle strefa 110, więc biletu kolejowego potrzebujemy tylko na odcinek Altstetten-Bazylea, a system automatycznie wystawi go od HB. Bilet kolejowy Zurych Altstetten - Bazylea SBB kosztuje już tylko 30 CHF, więc dodając do tego 4,60 CHF za bilet na strefę 110 mamy 34,60 CHF za przejazd z dowolnego miejsca w Zurychu do Bazylei. Kupując jeden bilet przy tej konkretnej kombinacji połączeń przepłacamy koło 5 franków, bo system jest głupi i nie sprawdza czy przystanki kolejowe są w strefie biletowej komunikacji miejskiej, tylko od razu wystawia bilet wg taryfy kolejowej na całą trasę. Oczywiście ten konkretny przykład działa tylko dla pociągów z przystankiem w Altstetten (czyli tylko wybranych IR), ale jest dobrym przykładem, że system taryfowy wcale przyjazny nie jest. Inny przykład: masz bilet na strefę 110 (np. 24h) i chcesz pojechać na wycieczkę do Baden. Niezależnie co wpiszesz do aplikacji SBB i jakie bilety masz podpięte w systemie, i tak spróbują ci sprzedać bilet Z-Pass A-Welle-ZVV na 5 stref za 14 CHF, w którym płacisz za strefę 110 ponownie. A tak naprawdę taki bilet (z wliczoną strefą 110) potrzebny jest tylko przy przejeździe pociągiem bezpośrednim - wtedy nie można łączyć różnych biletów. Za to gdy jedzie się podmiejskim z przystankami między Zurychem a Baden, to w tej sytuacji (mając inny bilet na strefę 110) wystarczy dokupić bilet Schlieren-Baden (czyli strefy 154, 570, 572) za 8,60 CHF. A nawet jakbyś nie miał biletu na 110, to i tak taniej byłoby kupić dwa osobne - ZVV na strefę 110 za 4,60 CHF i Z-Pass A-Welle-ZVV na kolejne 3 strefy za 8,60 CHF, bo wtedy za trasę Zurych-Baden zapłacisz 13,20 zamiast 14 CHF. Patologiczne przykłady są też np. przy przejazdach ZVV+OSTWIND - jadąc z Zurychu do Lottstetten domyślnie dostaniesz bilet Z-Pass OSTWIND-ZVV na 7 stref za 17,80 CHF. A jak się kupi osobno ZVV na 5 stref za 11,20 CHF (Zurych - Hüntwangen-Wil) i OSTWIND na dwie strefy za 5 CHF (Rafz - Lottstetten), to wychodzi w sumie już tylko 16,20 CHF za bilet o dokładnie tym samym obszarze obowiązywania. Oczywiście to nie są jakieś kolosalne różnice i niekoniecznie warto zaprzątać sobie nimi głowę podczas podróży, jednak jak ktoś się lubi bawić w analizowanie cenników, to w wielu przypadkach może znaleźć korzystniejszą opcję niż domyślnie generowany bilet. | |
| Autor: | obibok [ 13 Sty 2024 15:17 ] |
| Temat postu: | Re: [Zurich/Szwajcaria] Na lotnisko |
To zupełnie jak w Kibellach Mazowieckich, gdzie bilet ZTM I strefy ważny jest do ostatniej stacji w I strefie, ale bilet II strefy do ostatniej stacji w II strefie, O ILE pociąg się na niej zatrzymuje. Albo jak w PKP IC, gdzie najtańszy bilet z Katowic do Częstochowy kosztuje 9 zł, ale z Katowic do Wawiercia 4 zł i na ten sam pociąg z Zawiercia do Częstochowy też 4 zł. Mnie w tej opowieści najbardziej zdziwiło, że bilety na pociągi nie są ważne w strefie 110. | |
| Strona 2 z 3 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |