| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Kair / piramidy kair-piramidy,328,70498 | Strona 5 z 5 |
| Autor: | littleboy1989 [ 07 Gru 2025 16:53 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Czy sama Sakkara jest łatwo do zrobienia z Gizy ? Zastanawiam się nad dojazdem Uberem i z powrotem z jakimś napotkanym taxi driverem. Tylko zastanawiam się czy to jest wykonalne czy lepiej mieć po prostu kierowcę który zawiezie, poczeka i przywiezie. | |
| Autor: | lukket [ 07 Gru 2025 17:45 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Jak najbardziej jest do zrobienia uberem z Gizy, co więcej w Sakkarze też jest szansa na złapanie Ubera z powrotem, mi kiedyś udało się (ale to pewnie kwestia dużego szczęścia) złapać Ubera z Dahszur z powrotem do Gizy. Weź jednak pod uwagę że w samej Sakkarze bez kierowcy jest sporo dreptania, ale jakby coś na miejscu zawsze ktoś się znajdzie kto obwiezie między zabytkami. Do ciebie należy wybór czy lepiej dogadać się z jednym kierowcą który pojedzie na cały dzień, czy ew. negocjować każdy przejazd osobno. | |
| Autor: | marek2011 [ 07 Gru 2025 18:15 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
@littleboy1989: w Egipcie nie ma nie-da-się. Gdybyś miał problem z uberem z Sakkary (spod wejścia do nekropolii) to bierzesz chłopaczka z rikszą, który za parę drobniaków podrzuci cię kawałek do centrum wsi i tam bez problemu kogoś znajdziesz, kto cię zabierze do Gizy. Cena będzie pewnie z 1,5 razy wyższa niż Ubera i będzie wymagać negocjacji, ale to ciągle jest tanio z naszej perspektywy. | |
| Autor: | littleboy1989 [ 07 Gru 2025 18:34 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
@lukket no właśnie o to dreptanie się też rozchodzi. Ile tego jest bez auta ? Polecany w wątku pan Abdelfatah za wycieczkę Giza-Saqqara-Giza rzucił $40 co wydaje mi się sporo patrząc na to co poprzednicy pisali na jego temat. | |
| Autor: | marek2011 [ 07 Gru 2025 19:15 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Trzeba podejść kawałek od kasy do piramidy Dżesera (lub podrzuci cię kierowca na parking) i zlokalizowanych wokół niej grobowców a potem trochę dreptania do piramidy Tetiego plus tamtejszych mastab i potem w innym kierunku do Serapeum lub odwrotnie - zakładam, że tyle Ci wystarczy, to i tak sporo do zwiedzania. 10 tyś kroków wyrobisz | |
| Autor: | kostek966 [ 07 Gru 2025 23:09 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Jest tak jak pisze @marek2011, tylko ceny są raczej niższe niż w uberze, można stanąć przy drodze i ktos się zatrzyma, ew machnąć ręką, mówi się gdzie się jedzie i proponuje jak jest chętny 20, czy 50 funtów, taki zwykły Egipcjanin pojedzie za taką kasę, w przeciwieństwie do tych co stoją na lotnisku czy pod hotelami po za miastem i wołają 20$ | |
| Autor: | fdm [ 08 Gru 2025 01:04 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Odwaliłem numer i zakupiłem bilety do piramid w Gizie ze złą datą (na egymonuments.com). Wcześniej rezerwowałem bilety do świątyń w Luksorze i z rozpędu wklepałem tą samą datę (dwa dni wcześniej). Jest szansa, że z tym biletem wejdę, czy trzeba odżałować i kupić nowy? | |
| Autor: | Hose [ 08 Gru 2025 07:58 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
@fdm Logika podpowiada, że nie wiejdziesz. | |
| Autor: | Gosia Pieczykolan [ 09 Gru 2025 13:03 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Ja również polecam pana Abdela. Bardzo miły człowiek, zagaduję, trochę też opowiada o miejscach przez które przejeżdżaliśmy, a jak byliśmy w okolicy jakiegos ciekawe miejsca to pytał, czy chcemy się tam udać. Zrobiliśmy z nim wycieczkę Giza-Dashur-Memfis-Saqqara-Giza za 40 USD ? Wszystko zostało uzgodnione sprawnie przez whatuppa (+20 11 19226714). Jak szukałam kierowcy to trafiałam na oferty typu 60-70 USD takze naprawdę dobra cena, a bardzo komfortowe zwiedzanie. | |
| Autor: | Gruszka02 [ 15 Gru 2025 08:59 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Jak najbardziej można skorzystać z całodniowej objazdówki z Abdelem. Bardzo miły człowiek z komunikatywnym angielskim i co ważne, punktualny. Umówiliśmy się na Sakkarę i Dahszur, ale sam zaproponował, że w cenie zawiezie nas jeszcze do Memphis. Oprócz tego, po całym dniu zwiedzania, ogarnął jeszcze posiłek w super miejscu w Dahszur, gdzie posiłki przygotowywane są praktycznie tylko z tego, co miejscowa rodzina sama wyhoduje na farmie. Oczywiście zaprosiliśmy też Abdela, bo przecież głupio by było, żeby czekał na naszą czwórkę w samochodzie, zwłaszcza, że wywiązał się ze wszystkiego wzorowo. To co nam podali, to by się najadło 10 osób, zostawiliśmy na 5 osób 70$ i każdy był zadowolony. To był fajny dzień. | |
| Autor: | littleboy1989 [ 15 Gru 2025 17:52 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Również się podłączam do łańcuszka poleceń pana Abdela. Rzetelny, punktualny, ucziwy, nienahalny, a wręcz sympatyczny kierowca. Szybko odpisuje, więc kontakt wzorowy. Zmieściliśmy się do jego auta w pięć osób. Pewnie do złapanej taksówki na ulicy/Ubera też byśmy się zmieścili, ale jednak fakt, że ma się kierowcę, który zawiezie, poczeka, coś podpowie zdecydowanie ułatwił sprawę. | |
| Autor: | fdm [ 22 Gru 2025 00:39 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
fdm napisał(a): Odwaliłem numer i zakupiłem bilety do piramid w Gizie ze złą datą (na egymonuments.com). Wcześniej rezerwowałem bilety do świątyń w Luksorze i z rozpędu wklepałem tą samą datę (dwa dni wcześniej). Jest szansa, że z tym biletem wejdę, czy trzeba odżałować i kupić nowy? Jakby ktoś miał podobny problem - napisałem do supportu i po kilku dniach wymienili mi bilet na nowy, z poprawną datą. | |
| Autor: | leitoo [ 21 Sty 2026 22:44 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Dołączam jako kolejny zadowolony klient pana Abdela. Punktualny, miły, kulturalny. Dobra komunikacja przez WhatsApp. Komunikatywny angielski, można wypytać o lokalne kwestie i pan chętnie opowiada. Auto komfortowe, pan jeździ płynnie i bezpiecznie. Dopytuje, co chcemy zobaczyć, podpowiada co i jak, robi zdjęcia i jest elastyczny odnośnie planu zwiedzania. Zabiera też na kawę/herbatę oraz sam z siebie zakupił świeżo wyciskany sok z trzciny cukrowej. Wyspecjalizował się w jeżdżeniu z Polakami i jak sam powiedział, to są teraz jego jedyni klienci. Muzykę w aucie dopasował do pasażerów - jazda po Gizie i okolicach przy polskiej muzyce jest dość specyficznym doświadczeniem Ceny na chwilę obecną: objazdówka do Dahszur i Sakkary ze startem w Gizie za $40, z centrum Kairu za $45, chociaż i tak warto dać napiwek. | |
| Autor: | Pinapiman [ 26 Sty 2026 21:53 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
-- 26 Sty 2026 21:16 -- Witam Tym którzy nie dostaną się do Abdela polecam nowego młodego kierowcę. Spoko gościu, chętnie podpowie co i jak, pomorze kupić bilety, powie komu i gdzie nie dawać kasy ... Chętny do rozmowy po angielsku . Nasza objazdowa - Giza z hotelu- Sakkara (piramidy , Serapeum muzeum Imhotepa - polecam),Memphis ruiny koniec Cytadela Kair. Od nas chciał 45E, miałem 50 w jednym i nie wziąłem reszty. Nie wymusza kasy szczerze mówi ile chce , może takie mają stawki. Inny chcial100S potem zszedł na 70 -podziekowaliśmy mu. Szczerze polecam na taką wyprawę takie rozwiązanie. Uberem i wszędzie pieszo to spory wysiłek i dużo chodzenia . Nam zajęło to ok 5 godz. Pozdrawiam Wizyta 26.01.2026r +20 10 10498722 Ahmed | |
| Autor: | kojot_lubin [ 09 Lut 2026 20:29 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Kolejny zadowolony klient pana Abdela. Punktualny, miły, kulturalny. Dobra komunikacja przez WhatsApp. Z centrum Kairu objazd Dashur-Memphis-Sakkara - cały dzień ustaliłem na 40$ Od siebie kupił nam banany i mandarynki. Podwoził mnie nie tylko do tych znanych miejsc ale także wskazał zamknięte grobowce - które otwierali tylko dla mnie (dawałem za to tipa od siebie otwierającym) Na koniec byłem bardzo zadowolony, że od siebie podwyższyłem cenę o 10$. Abdel zawiózł mnie też na lotnisko SPX w nocy bo nie chciałem się bawić w Ubera, którym przemieszczałem się po mieście. pozdrawiam | |
| Autor: | bruce09lili [ 01 Cze 2026 19:06 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Nikt tutaj jeszcze nie wspomniał o muzeum cywilizacji egipskiej. To dość nowy obiekt w centrum Kairu. Wewnątrz jest całkiem pokaźna kolekcja robiących wrażenie mumii. Koszt dla obcokrajowców to 550/330 EGP Co do piramid to my zdecydowaliśmy się na hotel z widokiem na piramidy w Gizie, więc wieczorem kolacja i zachód słońca nad piramidami, a rano śniadanko ze Sfinksem i piramidami w tle**. Natomiast na bliższe spotkanie z wnętrzem wybraliśmy Dahshur. Stanowczo zgadzam się, z tym co tutaj napisano wcześniej - taniej, bez tłumów i na spokojnie wchodzi się do środka. Generalnie po wejściu do 2 mieliśmy już totalnie dość więc Sakkara tylko od zewnątrz. Zresztą ta z malunkami była zamknięta* *malunki później znaleźliśmy w GEM, więc możliwe, że już ich nie ma w piramidzie??? ** pod samymi piramidami byliśmy 6 lat temu, więc śmialiśmy się, że byliśmy jedynymi gośćmi hotelu, co w ogóle nie poszli oglądać piramid z bliska | |
| Autor: | marek2011 [ 01 Cze 2026 23:54 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Małe sprostowanie (egiptologiczne): w piramidach nie ma generalnie klasycznych "malunków", w niektórych są tzw. Teksty Piramid, czyli zbiory liturgiczne zapisane hieroglificznie. I są one dostępne w więcej niż jednej piramidzie - zasadniczo w mniejszym lub większym stopniu we wszystkich grobowcach tego typu z czasów VI dynastii oraz w piramidzie Unasa z V dynastii - czyli upraszczając sprawę dla laika - można je obejrzeć w więcej niż w jednum miejscu w nekropolii w Sakkarze. Samej Sakkary nie warto też pomijać ze względu na pięknie zdobione grobowce urzędników Starego Państwa i tam są już właśnie klasyczne "malunki" (niektóre świetnie zachowane), a nawet i zdarzają się rzeźby. Do Muzeum Cywilizacji jak najbardziej warto, bo tam spoczywają mumie królewskie (niemal wszystkie odnalezione dotąd) - przeniesione przy okazji otwarcia tego muzeum ze starego gmachu przy placu Tahrir - tam przez lata były eksponowane w specjalnej sali czasowo zamykanej lub otwieranej (za dodatkowym biletem) dla turystów. | |
| Autor: | kojot_lubin [ 02 Cze 2026 13:31 ] |
| Temat postu: | Re: Kair / piramidy |
Dodam, że w Narodowym Muzeum Cywilizacji Egipskiej (NMEC) można było oglądnąć film z przeniesienia mumii królewskich z Muzeum Egipskiego na Placu Tahrir do tego nowego budynku NMEC. Było to wyjątkowe wydarzenie bodajże w 2021 r. tzn. Złota Parada Faraonów - do obejrzenia także gdzieś w sieci na youtubie. W mojej ocenia w tym muzeum (nie licząc oczywiście wystawy mumii) niewiele jest. pozdrawiam | |
| Strona 5 z 5 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |