Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
Offline
 Temat postu: Islandia
#1 PostWysłany: 01 Lut 2024 13:42 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 995
Loty: 106
Kilometry: 218 640
Krajów: 25 / 11.7%
srebrny
Wszyscy na tym forum wiemy, że wycieczka na statku kosztuje dużo więcej niż ta sama lub podobna kupiona na lądzie. Ze swojego doświadczenia mogę podzielić się opisem portów i możliwości zwiedzania na Islandii:

- Seyðisfjörður- ze statku jeśli dobrze pamiętam schodzi się przez szalupy. (TIP: Costa rozdawała bilety zejścia, na każdy port w którym rozładunek był szalupą. Polecam być pierwszym w kolejce jak to rozdają, bo później schodzi się z pokładu ok 10-11 co mocna utrudnia zwiedzanie jak ma się wycieczkę na godzinę). W samym Seydisfiordur nie korzystaliśmy z usług żadnego lokalnego biura, bo większość ciekawych widoków, wodospadów i krajobrazów była w zasięgu pieszej wycieczki. Jeśli mnie pamięć nie myli to w porcie był namiot gdzie można było załatwić sobie wycieczkę.

- Akureyri - statek cumuje normalnie przy nabrzeżu. Czasami jest kilka statków. My mieliśmy zarezerwowaną online wycieczkę na oglądanie wielorybów. Nabrzeże, z którego miał odpływać nasza łódź jest kilka minut na pieszo. Wycieczka trwa jeśli pamiętam ok 2,5h. Akurat ten port nie jest najlepszy pod względem wielorybów bo fiord jest bardzo długi i prawie godzinę trzeba płynąć żeby dostać się do otwartego morza, gdzie praktycznie zawsze trafia się wieloryba. Wszystkie wycieczki były pełne, więc polecam rezerwację on-line. Przed wypłynięciem mieliśmy sporo czasu na pokręcenie się po mieście, bo terminy to 10 i 13 (jest też 17 ale za późno na statek)

- Ísafjörður - tutaj też schodzi się na ląd szalupami. To jest ponoć lepsze miejsce na wieloryby, ale na nasz dzień nie było terminów. Ogólnie zeszliśmy na ląd bez grubszego planu. Pokręciliśmy się po wiosce w poszukiwaniu wycieczki. Było kilka biur organizujących różne wycieczki po okolicy. Chcieliśmy się gdzieś zaczepić, ale okazało się jakoś nie było zainteresowania wśród współpasażerów (większość miała wycieczki ze statku) i w końcu kupiliśmy w jednym z biur objazd okolicy. Okazało się że byliśmy totalnie sami.

- Grundarfjörður - tutaj również zejście na ląd szalupami. My mieliśmy wycieczkę kupioną on-line, ale na nabrzeżu stał namiot operatora gdzie można było od ręki kupić bilet. Generalnie wycieczka to było dokładnie to co reszta autobusów ze statku (dookoła wulkanu), tylko za pół ceny. Wyjazd był bodajże o 11 więc mieliśmy sporo czasu na spacery po wiosce.

- Rejkiawik - duży port więc nie trzeba bawić się w szalupy. Co zwiedzać? Każdy sam zdecyduje, ja tylko mogę podpowiedzieć, że poza standardowym w każdym biurze Golden Circle można popłynąć na puffiny. Nabrzeże z którego wypływają wycieczki jest dość daleko, ale da się dojechać komunikacją. Wybór terminów jest spory. My postanowiliśmy skondensować to wszystko i wypożyczyć auto (wypożyczalnie jest ok 15 minut z buta od portu - w pobliskim centrum marketowym w dzielnicy przemysłowej). Dzięki temu zrobiliśmy Golden Circle szybciej niż autokar. Na styk zdążylibyśmy jeszcze na czarną plażę, ryzyko obsuwy było za duże i zdecydowaliśmy się na powrót do miasta i puffiny. W ramach czekania na odpłynięcie całkiem nie daleko była słynna buda z hot-dogami.
Jeśli kiedyś jeszcze będziemy w Rejkiawiku, to pewnie spróbujemy dotrzeć na czarną plażę, lub zaliczyć któreś z gorących kąpielisk.
Góra
 Profil Relacje PM off
greg2014 lubi ten post.
greg2014 uważa post za pomocny.
 
      
Wakacje w Tunezji 🌊☀️ 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 2057 PLN Wakacje w Tunezji 🌊☀️ 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 2057 PLN
Szarm el-Szejk na wakacyjny urlop 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu all inclusive za 2909 PLN Szarm el-Szejk na wakacyjny urlop 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu all inclusive za 2909 PLN
Offline
 Temat postu: Re: Islandia
#2 PostWysłany: 11 Lut 2024 14:24 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1925
srebrny
To prawda, Islandia jest droga. Miałem okazję być w tych samych portach co @bruce09lili i okolice każdego z nich są warte zobaczenia.
Warto też wspomnieć, że praktycznie wszędzie sporo można zobaczyć na nogach jeśli dla kogoś kilkugodzinna wycieczka piesza nie jest problemem.
Więcej informacji na temat poszczególnych miejsc oraz wskazówek można znaleźć w mojej relacji z 2019 roku: ucieczka-od-upalu-czyli-rundka-wokol-islandii,1512,142680

Seyðisfjörður - post #35 - #42

Akureyri - post #43-#48

Ísafjörður - post #49-52

Grundarfjörður - post #53

Rejkiawik - post #56 - #61

Jeśli chodzi o zejście na ląd to trzeba się liczyć z tenderami bo nawet jeśli w jakimś porcie jest nabrzeże to zazwyczaj wystarcza ono tylko na jeden statek i przy dwóch któryś musi korzystać z szalup. Z tego powodu warto czytać gazetki i odpowiednio wcześnie postarać się o bileciki do wczesnych tenderów lub korzystać ze statusów, które zwykle dają prawo do osobnych tenderów lub korzystania z nich poza kolejnością. Inaczej pobyt w danym miejscu może być krótszy o 1-2 godzinę niż mógłby być. Bilety obowiązują wyłącznie w przypadku wczesnych kursów na ląd, po około 2-óch godzinach dostęp do tenderów jest bez ograniczeń podobnie jak przy powrocie na statek.
Góra
 Profil Relacje PM off
brzemia lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group