Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 103 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Offline
#1 PostWysłany: 25 Lut 2023 23:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Mar 2012
Posty: 49
niebieski
Wszystkie zamieszczone poniżej informacje dotyczą wyjazdu z lutego 2023 r. na trasie Kair - Aswan - Luksor - Hurghada - Kair.

Przed wylotem - wiza do Egiptu

  • Polacy wyjeżdżający do Egiptu potrzebują uzyskać wizę. Z jej dostaniem nie ma problemu, ale jeśli podróżujemy na własną rękę, to trzeba nieco nakłamać w formularzu. Wizę można otrzymać na lotnisku (nie próbowałem) lub zamówić on-line pod tym adresem.
  • Podczas wypełniania formularza trzeba podać m.in. dane instytucji przyjmującej (np. hotelu), jego adres, e-mail i telefon. Większość z tych informacji znajdziecie podczas dokonywania rezerwacji na bookingu, ale czasem trzeba znaleźć też stronę internetową danego hotelu. Nie przejmujcie się, jeśli planujecie nocować w różnych miejscach podczas pobytu w Egipcie – tamtejsza biurokracja wymaga, aby wypełnić dane tylko jednego lokalu.
  • Po lądowaniu w Egipcie musicie jeszcze wypełnić karteczkę imigracyjną, na której również podajecie dane hotelu. Po jej sprawdzeniu jest zatrzymywana przez Straż Graniczną jeszcze na lotnisku.
  • Wiza była sprawdzane tylko raz, po przylocie – a przynajmniej nikt nas o nią więcej nie prosił.

Waluta i płatności w Egipcie

  • Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (EGP), natomiast w wielu miejscach turyści są formalnie zobowiązani do płacenia wyłącznie w dolarach. Obowiązek ten odnosi się m.in. do wszystkich hoteli, natomiast w praktyce bardzo często mogliśmy też płacić w EUR albo miejscowej walucie, czasem nawet i kartą.
  • Przed wyjazdem zaopatrzyliśmy się w konto i karty Wise, który oferował rachunek w EGP. W Wise był też dostępny najlepszy kurs wymiany PLN – EGP, natomiast każda wymiana podlegała też drobnej prowizji ze strony firmy (co finalnie trochę psuje rzeczywisty kurs). Korzystając z karty możecie wyciągnąć z bankomatu równowartość 200 EUR/miesięcznie w miejscowej walucie.
  • Alternatywnie możecie skorzystać z Revoluta i wydanej do niego karty. Za jej pomocą również wyciągnęliśmy gotówkę z bankomatu (z konta PLN), i finalny koszt był niewiele gorszy, niż w przypadku Wise.
    Płatności kartą w Egipcie są bardzo mało popularne, dlatego trzeba mieć przy sobie gotówkę (najlepiej EGP i USD). W większych miastach bez problemu znajdziecie bankomaty, z których można wyciągnąć miejscowe pieniądze. Korzystając z kart Wise + Revolut żaden z bankomatów nie pobrał od nas dodatkowej prowizji za wypłatę gotówki.
  • W Egipcie praktycznie o wszystko trzeba się targować. Finalna cena zależy od waszych umiejętności negocjacyjnych, ale zazwyczaj pierwsza cena podawana przez Egipcjanina jest mniej więcej o 40-50% wyższa niż ta, na którą zamierza się bez problemu zgodzić. O targowaniu w kulturze arabskiej można by napisać doktorat z ekonomii i psychologii, ale nie będę psuł Wam niespodzianki związanej z tym (często irytującym) zjawiskiem.

Transport i lotniska w Egipcie - połączenia krajowe

  • W kilku miastach w Egipcie bardzo dobrze działa Uber (np. w Kairze i Hurghadzie), co znacznie ułatwia dojazd z/na lotniska. Jest to na pewno najtańsza opcja transferu, chociaż znalezienie swojego kierowcy na parkingu w Kairze może chwilę zająć.
  • Przed zamówieniem Ubera musicie sobie jednak uświadomić, że eigpskie tablice rejestracyjne zapisane są cyframi arabskimi (tzn. w zasadzie to “cyframi arabskimi używanymi przez narody arabskie – w Egipcie obowiązuje wariant indyjsko-arabski, dokładnie taki). Warto się ich nauczyć przed przyjazdem albo wydrukować sobie małą ściągę.
  • Przejazdy z lotniska w Kairze do centrum kosztowały nas ok. 100-140 EGP (w zależności od pory dnia). Zalecam jednak spoglądać na trasę wybraną przez kierowcę – w drodze na lotnisko bez powodu postanowił nadrobić ok. 20 km (słownie: dwudziestu) robiąc sobie rundkę obwodnicą wokół lotniska. Oczywiście, podniosło to finalną opłatę dwukrotnie, ale Uber bez problemu zwrócił nam nadpłacone środki.
  • W Egipcie korzystaliśmy z połączenia krajowego na trasie Kair – Aswan. Najtańszy lot oferował EgyptAir. Ważne: podczas wyszukiwania warto zmienić lokalizację z “International” na Egypt – finalna cena potrafi być zauważalnie niższa. My zapłaciliśmy 4 060 EGP za 2 osoby wraz z bagażem. Poza EgyptAir połączenia krajowe realizuje jeszcze kilka innych linii – ich lista dostępna jest tutaj.
  • Siatka połączeń EgyptAir jest mocno absurdalna, bo w dniu naszego wylotu do Aswanu leciały planowo 4 rejsy, z czego 2 z nich na przestrzeni 20 minut. Co najdziwniejsze, obywa samoloty faktycznie odleciały i… doleciały na miejsce w tym samym czasie. Przed wyjazdem widziałem na forach kilka niepokojących doniesień, że wszystkie egipskie linie lotnicze bardzo lubią odwoływać swoje loty nawet na kilka dni przed datą wylotu. W naszym wypadku nic takiego nie miało jednak miejsca.
  • Z zupełnie nieznanego mi powodu na lotach krajowych nie można przewozić ze sobą (nawet w bagażu rejestrowanym!) otwartych butelek alkoholu. Moje napoczęte zapasy whisky zostały komisyjnie wylane do pojemnika na mycie podłóg, jak tylko ochrona zobaczyła na skanerze butelkę alkoholu w plecaku. Bardzo smutna historia. Podobno przepis ten nie dotyczy fabrycznie zamkniętych trunków.

Pociągi w Egipcie

  • Na trasie Aswan – Luksor korzystaliśmy z pociągu. Bilet kosztował nas 10 dolarów (albo 310 EGP, co wybraliśmy) od osoby, a pociąg trasę pokonał zgodnie z planem w równe 3 godziny.
    Cennik połączeń kolejowych zdawał się lekko absurdalny. Ta sama stawka obowiązywała z Aswan do Edfu, co z Aswan do Luksoru (znajdującego się zauważalnie dalej). Bilet do Kairu kosztował już jednak 15 USD od osoby.
  • Miejscowi mówili jednak, że wyłącznie na trasie Aswan – Luksor transport kolejowy ma jakikolwiek sens. Na pozostałych trasach egipskie pociągi są podobno mocno niepunktualne (zwłaszcza Kair – Aswan).
  • Próby znalezienia naszego pociągu w wyszukiwarkach internetowych spełzły na niczym. Dopiero z pomocą naszej gospodyni z jednego hostelu udało się znaleźć połączenie w języku arabskim (odjeżdżający z Aswanu o 10:00).
  • Władze Egiptu powoli zmierzają do narzucenia obowiązku turystom płacenia za jak najwięcej usług w zagranicznych walutach. Na dworcu w Aswanie informacja kolejowa po angielsku podawała ceny wyłącznie w USD, natomiast jeszcze można było płacić w miejscowej walucie. Rozkład jazdy na dworcu wspominał w ogóle tylko o 2 pociągach do Luksoru (odjeżdżających o 16:00 i 20:00).

Autobusy w Egipcie - GoBus

  • Na trasie Luksor – Hurghada i Hurghada – Kair korzystaliśmy z połączenia autobusowego, realizowanego przez GoBus. To miejscowy przewoźnik, prowadzący sprzedaż biletów również przez Internet (strona dostępna tutaj). Ogólnie polecam, GoBus ma dość rozbudowaną siatkę połączeń i niezłe ceny.
  • Stacje autobusowe GoBus znajdziecie bez problemu na Google Maps.
  • Trasa Luksor – Hurghada powinna zająć ok. 4 h, faktycznie jechał ok. 4,5 h. Bilet dla 2 osób wyniósł nas 420 EGP.
  • Trasa Hurghada – Kair powinna zająć ok. 7 h, na miejsce (okolice placu Tahrir) przyjechał punktualnie. Bilet dla 2 osób wyniósł nas ok. 440 EGP.
  • Teoretycznie bagaż nadawany jest wliczony w cenę biletu, natomiast Egipcjanie i tak próbują wyciągnąć dodatkowe EGP. Na trasie Luksor – Hurghada chciano ode mnie 5 EGP za duży plecak i w sumie nie uznałem tego za warte wykłócania się. Co ciekawe, piękna para z Hiszpanii przede mną zapłaciła za 3 walizki już 50 EGP, więc stawki są mocno uznaniowe. Z kolei na trasie Hurghada – Kair nie zapłaciłem nic, bo najwidoczniej ocena mojej zdolności kredytowej przez kierowcę wypadła wyjątkowo niekorzystnie.

Kair i Giza - zwiedzanie i porady

  • W Kairze nieźle działa metro. Stacje są dobrze oznaczone, a bilety są bardzo tanie (5 EGP od osoby za połączenia z centrum do np. Gizy albo na Kair koptyjski).
  • Z centrum Kairu pod piramidy w Gizie możecie dojechać też np. Uberem (za ok. 80-100 EGP).
  • Bilety na piramidy bez problemu kupicie w kasie, absolutnie nie ma konieczności płacenia za nie wcześniej jakiemuś pośrednikowi.
  • Jeśli chcecie kupić bilet na cokolwiek więcej, niż tylko wejściówkę na teren piramid oraz wejście do Piramidy Cheopsa, to musicie to bardzo wyraźnie zaznaczyć przy kasie. My kupując mówiliśmy, że chcemy “na wszystko”, a i tak dostaliśmy tylko na wspomniane atrakcje. Swoją drogą, może bardzo na tym nie straciliśmy, bo piramidy robią wrażenie wyłącznie z zewnątrz.
  • Absolutnie każda osoba, która Wam cokolwiek pokaże (nawet bez waszego pytania), będzie chciała za to pieniądze, a następnie będzie obrażona, że tak mało dostała. Uprzedzam z dziennikarskiego obowiązku.
  • Z mniej popularnych atrakcji warto odwiedzić dom doktora, zaraz przy wejściu od strony Sfinksa. Chyba tylko tam w całym kompleksie zachowały się jakiekolwiek płaskorzeźby na ścianach, niektóre dość hmmm, interesujące. Oczywiście, ochroniarz za wpuszczenie do środka będzie chciał jakiś bakszysz.

Aswan - transport z lotniska, zwiedzanie

  • Transport z lotniska w Aswan jest dość problematyczny, bo w mieście nie działa Uber, a lotniskowi taksówkarze to mała mafia. Z turystów zdzierają niewyobrażalne stawki (zaczynają negocjacje od 600 EGP za 15 km jazdy, podczas gdy w Kairze Uber kosztuje 120 EGP za 20 km), ale nie ma dla nich alternatywy. My przylecieliśmy w nocy i potrzebowaliśmy transportu w konkretne miejsce poza miastem (ok. 13 km) i po bardzo długich i nieprzyjemnych negocjacjach stanęło na 350 EGP za przejazd. Po drodze taksówkarz jeszcze się zgubił, zawiózł nas w złe miejsce i chciał więcej pieniędzy (bezskutecznie), ale w końcu dojechaliśmy.
  • W Aswanie nocowaliśmy na wyspie File, gdzie trzeba było się dostać łódką. Nasza “przystań” była tak naprawdę kawałkiem plaży tutaj, ale za dnia kursują z niej mniej lub bardziej regularne promy. W środku nocy potrzebowaliśmy prywatnej łódki, zamówionej tylko dla nas po 150 EGP za 2 osoby.
  • Nasza gospodyni zaproponowała też organizację taksówki z lotniska za 250 EGP, co z perspektywy czasu wydaje się bardzo dobrą ofertą.
  • Wyjeżdżając z wyspy mieliśmy trochę problemów, bo na pierwszą łódkę rano (ze wspomnianej przystani) czekaliśmy od 7:00 do 8:00, ale w końcu coś przypłynęło.
  • Z nocowaniem na File był ten problem, że dość trudno dostać się z niej do świątyni Philae – musieliśmy znowu zamówić prywatną łódkę spod hostelu na kilka godzin za absurdalną stawkę 500 EGP (na pewno da się taniej, ale akurat w miejscu naszego noclegu mieliśmy bardzo mały wybór).
  • Największa przystań promowa znajduje się tutaj, tu też jest zlokalizowana kasa biletowa świątyni Philae.
  • Transport po samym mieście albo jego okolicach jest za to bardzo tani – np. trasa ok. 15 km tuk tukiem kosztowała nas ok. 50 EGP, chociaż zawsze wiele zależy od konkretnego kierowcy. Za bilet autobusowy (przystanek znajduje się niedaleko przystani, na wojskowym punkcie kontrolnym – tutaj. Do centrum zapłaciliśmy 4 EGP za 2 osoby. Publiczna łódka na Elephantine to kolejne 5 EGP za 2 osoby.
  • Wielką Tamę zamykają o 17:00 i faktycznie po tej godzinie nie ma co liczyć na odwiedzenie atrakcji. Sprawdzone.

Luksor - zwiedzanie i transport

  • Przekraczanie Nilu w Luksorze jest bardzo urokliwe i jeszcze bardziej irytujące. Publiczny prom jest dość daleko od centrum (tutaj), więc zwykle trzeba korzystać z prywatnych łódek i za każdym razem targować koszt przejazdu. Najtaniej udało nam się przepłynąć za 20 EGP za 2 osoby, normą było 25 EGP, a jak bardzo nie chciało nam się wykłócać z miejscowymi, to 30 EGP było stawką bezproblemową.
  • Do zwiedzenia wszystkich grobowców na zachodnim brzegu najlepiej wynająć całodniową taksówkę. Cena zależy od wielu czynników, my zapłaciliśmy 400 EGP plus wymuszony bakszysz. Najlepiej na wstępie ustalić albo planowaną listę zabytków albo sztywne ramy czasowe, chociaż pewnie na koniec i tak Egipcjanin postara się was naciągnąć na więcej. Nam zwiedzanie zajęło od 8:30 do 15:00 bez przerw na obiad.
  • W Dolinie Królów w cenie biletu jest zwiedzanie 3 wybranych grobowców spośród ok. 10 aktualnie dostępnych. My odwiedziliśmy Merenptaha, Ramzesa IV oraz Ramzesa IX. Dwa pierwsze były super, natomias Ramzes IX robił najmniejsze wrażenie. Zdecydowanie polecam wykupić natomiast dodatkowy bilet, np. na Ramzesa V & VI – naszym zdaniem najciekawszy z odwiedzonych.
  • Odwiedzając świątynię Hatszepsut warto kupić dodatkowe bilety na dwa malutkie grobowce – chyba nazwane Al Asaseef i Babaza Tomb. Nie są w ogóle zaznaczone na Google, a ich znalezienie sprawa trochę problemu. Wejście do nich znajduje się tuż przy parkingu (niedaleko domu polskich archeologów) i jest słabo oznaczone. Ich największą zaletą jest jednak to, że są … zupełnie puste i zazwyczaj pozostają zamknięte, o ile turyści nie dobijają się do ich drzwi. Dopiero wtedy miejscowy Egipcjanin sprawdzi bilety, pobierze bakszysz i otworzył kłódkę. Po wejściu do środka mamy jednak całe grobowce (ok, może i średnio zachowane) tylko dla siebie.
  • Odwiedziliśmy jeszcze Medinat Habu i zdecydowanie polecamy. Byliśmy też w Dair el Madina, gdzie kolorowe malowidła robią świetne wrażenie dopóki… nie dojrzymy, że liczne kształty poprawione są czarnymi markerami.

Pozostałe porady

  • Jeśli macie zamiar zastosować się tylko do jednej porady, to gorąco polecam: przed wyjazdem zacznijcie stosować jakiś probiotyk (np. Enterol). My po raz kolejny uniknęliśmy (być może dzięki niemu) poważniejszych problemów żołądkowych. Oszczędzę Wam kloacznego humoru i powiem tylko tyle, że naprawdę wolicie zwiedzać egipskie świątynie, niż egipskie toalety.
  • W całym kraju ani razu nie spotkaliśmy się z otwartym wifi. Teoretycznie było jakieś na lotnisku w Kairze, ale i tak nie działało.
  • Po przyjeździe warto kupić lokalną kartę SIM wraz pakietem danych. Ja zapłaciłem 420 EGP za kartę od Orange z jakimś milionem GB, ale raczej bez problemów znajdziecie jakąś lepszą ofertę. Na brak danych nigdy nie narzekałem, natomiast z zasięgiem zwykle bywało średnio. Do rejestracji karty potrzebny będzie paszport.
  • Jeśli korzystacie z miejscowej karty SIM, to domyślnie większość operatorów blokuje wszystkie połączenia po WhatsApp (a na pewno robił to Orange). Nie ma za to problemów z wysyłaniem wiadomości tekstowych przez ten komunikator. Jak bardzo potrzebujecie, to jakiś VPN powinien załatwić sprawę, ale nie testowałem tego rozwiązania.
  • Jeśli nie macie Boga w sercu i zbyt wielu pieniędzy w portfelu, a jesteście za to w posiadaniu jakiejkolwiek (nawet przeterminowanej) legitymacji studenckiej, to możecie próbować kupić bilet studencki na każdą oficjalną atrakcję w kraju ze zniżką 50%. Właściciel legitymacji musi mieć jednak mniej niż 30 lat, co weryfikowane jest niekiedy z paszportem. Delikatnie zasugeruję, że mojej towarzyszce podróży udało się kupić na taką starą legitymację ulgowy bilet na każdą atrakcję poza piramidami (tzn. w piramidach też nam sprzedali bilet studencki, ale o tym nie powiedzieli i dodatkowe pieniądze zatrzymali dla siebie).
  • Cennik wszystkich “państwowych” atrakcji w kraju jest dostępny na tej stronie.
  • Większość atrakcji w kraju zamyka się o godz. 17:00 lub niewiele później.
_________________
Zapraszam na bloga All Exclusive, na którym znajdziecie kilka podróżniczych historii, przepisy na nalewki i wszystko, co akurat przyjdzie mi do głowy.
Góra
 Profil Relacje PM off
46 ludzi lubi ten post.
35 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Gran Canaria first minute za 1986 PLN ☀️ Loty i hotel z basenem 🌊 Gran Canaria first minute za 1986 PLN ☀️ Loty i hotel z basenem 🌊
Warto 🔥Zamień chłodne dni na słoneczny relaks na Cyprze ☀️🤩 Loty i noclegi za jedyne 447 PLN 😎 Warto 🔥Zamień chłodne dni na słoneczny relaks na Cyprze ☀️🤩 Loty i noclegi za jedyne 447 PLN 😎
Offline
#2 PostWysłany: 26 Lut 2023 09:13 

Rejestracja: 02 Cze 2014
Posty: 428
niebieski
Super wpis, szacunek za włożoną w to pracę i uwagę.
Od siebie mogę dodać tez radę w kwestii "zemsty faraona" : od razu po przyjeździe kupić w lokalnej aptece ANTINAL i mieć na wszelki wypadek przy sobie.. Wziąć od razu jak zacznie być niewyraźnie w brzuchu, a nie czekać na rozwój wypadków... :-). Ja tak kiedys zdusiłam w zarodku...:-)
Góra
 Profil Relacje PM off
ELBE lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#3 PostWysłany: 26 Lut 2023 11:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 2074
Loty: 362
Kilometry: 483 133
Krajów: 62 / 29.0%
niebieski
@dywyndydyfar

Super wszystko napisane, tego trzeba było tutaj w dziale dotyczącym Egiptu :)
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#4 PostWysłany: 15 Maj 2023 20:13 

Rejestracja: 23 Sie 2022
Posty: 334
Loty: 105
Kilometry: 231 322
Krajów: 30 / 14.0%
Pod względem tego licytowania to jest najgorszy kraj w którym byłem a już za chwilę 50 na liczniku. Aż smutno powiedzieć ale dla mnie od teraz Egipcjanin to będzie oszust i kłamca.

Na każdym możliwym kroku chcą wyciągnąć więcej, może są jakieś uczciwe osoby, ale przez doświadczenia z tymi oszustami odrazu patrzę na nich z góry i nawet nie mam ochoty rozmawiać z kimkolwiek.

Nawet na głupich lodach w sklepie są w stanie skasować kilka razy więcej niż rzeczywista cena.

Nie mówiąc o taksówkach, gdzie nie raz chcieli 5 razy więcej niż końcowa cena za którą potrafili zawieźć. W tym przypadku zawsze Uber, tam gdzie nie działa - Careem. Macie rozeznanie, jak się Egipcjanin dowie że macie Careema to może nawet trochę się uda urwać z tej ceny co się pokazuje w aplikacji.


Non stop kłamstwa - Uber nie przyjeżdża na lotnisko/w Luxorze - publiczna łódź odpłynęła, kolejną za godzinę złapiesz/nie ma już publicznych łodzi, tylko prywatne/tam jest zamknięte, chodź zabiorę cię na bazar/egipska cena, tylko dla Ciebie przyjacielu itd/Shisha kosztuje 60 funtów, plus napiwki dla gościa co zmienia węgielki - gdzie zazwyczaj ceny po 30 za shishe i napiwki to już Twoja sprawa.

W Dolinie Królów non stop by chcieli wpuszczać w miejsca gdzie teoretycznie zamknięte, i potem tylko daj kasę, ale raz fajnie chyba jakaś babka z Belgii załatwiła gościa, porobił jej zdjęcia, gdzieś tam wpuścił a na końcu powiedziała dziękuję i poszła sobie, brawo! Aż go kolega Egipcjanin wyśmiał.

Mnie to mega irytuje, myślę że 2 tygodnie by mi było ciężko tu przetrwać
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
#5 PostWysłany: 15 Maj 2023 23:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 5612
złoty
Bez przesady taka kultura są biedni a Europejczyków uważają za bogatych, więc myślą że powini płacić więcej, za drugim czy trzecim razem już się przyzwyczaisz i będzie ok, ja na takie próby patrzę z przymrużeniem oka i raczej uważam że to jest zabawne, ale też twardo negocjuję, bo tak tam jest przyjęte, podobnie jak dawanie bakszyszu za drobne uslugi, najlepiej mieć drobne funty, czasem wystarczy 10 czy 20 funtów
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Online
#6 PostWysłany: 16 Maj 2023 00:15 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 10223
HON fly4free
Oczywiście, to element kolorytu Egiptu; kto zna dobrze Egipt to traktuje to jako coś kompletnie zwykłego; przykładowa sytuacja z ostatniej wizyty parę dni temu: nie mogłem złapać na lotnisku ubera bo coś mi się wieszało w apce, więc gdy zagadał mnie "taksówkarz" zaproponowałem cenę 125 LE do mojego celu (tyle samo co Uber), pokręcił nosem, ale się zgodził, jedziemy, nagle daje mi swój telefon, a tam odzywa się jego "szef", który twierdzi że podróż podrożała do 300 LE bo są korki, opłata za wyjazd z lotniska i 100 innych rzeczy. Od razu dałem mu do zrozumienia że to mój n raz w Egipcie i znam doskonale te triki, więc zostajemy przy 125 i tyle. Dojechałem do celu, zapłaciłem, wszystko w serdecznej atmosferze.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
#7 PostWysłany: 16 Maj 2023 07:46 

Rejestracja: 18 Gru 2013
Posty: 1116
srebrny
Ja mam dokładnie takie same odczucia jak @Limapur.

Nawet przesiadka na lotnisku w CAI - zmiana terminala trwała 2h, bo Pan "celnik" wpisując dane z paszportu w zeszyt uznał, że ma dużo czasu. :lol:
Rozumiem, że podstawą jest "bakszysz" - i jest to próba wymuszenia owego bakszyszu, ale jeśli ktoś gdzieś pracuje i dostaje za to wynagrodzenie to wymuszanie od kogoś "napiwku" powoduje niechęć. A potem nawet jak ktoś Cię zagaduje na ulicy, a ma tylko dobre intencje - to i tak patrzysz na niego, jak na kogoś kto Cię chce oszukać.

Kiedyś chyba to bardziej akceptowałem, ew. nie widziałem tego w takim natężeniu - ale teraz Egipt strasznie zmiótł mi czapkę w tym kontekście :lol: W długim okresie to niestety nie działa na ich korzyść, bo wyjazd raczej nie jest od tego by się zastanawiać na czym to dzisiaj Cię oszukają :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off
Paolo_ lubi ten post.
 
      
Offline
#8 PostWysłany: 16 Maj 2023 09:23 

Rejestracja: 21 Lut 2011
Posty: 1204
Loty: 375
Kilometry: 757 002
Krajów: 80 / 37.4%
srebrny
My byliśmy z dziećmi na własną rękę na przełomie stycznia i lutego. To upierdliwe naciąganie widziałem tylko dookoła piramid w Gizie i nigdzie więcej. Także w Gizie próbowali nas naciągnąć w hotelu (pokój z tarasem i widokiem zmieniony na bez okien za zniżkę 30%). Wyszliśmy na tym dobrze, bo od ręki dostaliśmy znacznie lepszy hotel w cenie nieosiągalnej online.
Wręcz byłem pozytywnie zaskoczony, że nie jest tak źle jak się spodziewałem
W Asuanie za taxi z lotniska zapłaciliśmy chyba 400egp bez większego targowania, a byliśmy tam późno wieczorem i byliśmy jedyni z całego samolotu którzy biorą taxi, więc pozycja słaba do negocjacji.
W Asuanie umawialiśmy też już na miejscu rejs do Luxoru, bardzo dobry kontakt z lokalnymi pośrednikami, da się elastycznie zbudować pakiet taki jak się potrzebuje, a ceny wychodzą połowę tego za ile da się zarezerwować w sieci z wyprzedzeniem. Mało tego, miałem pewne obawy, że już w Asuanie umawiam w pakiecie balon w Luksorze i taxi na dolinę królów, bo w razie czego zostałbym z niczym, ale wszystko zadziałało perfekcyjnie - zero problemów. Goście z którymi to załatwiałem byli wręcz lekko wkurzeni widząc moją nieufność. Potem gdy sondowałem stawki w Luksorze okazało się, że stawki jakie wynegocjowałem w Asuanie są w Luksorze praktycznie nieosiągalne.
W Luksorze poruszaliśmy się dorożkami i taxi. Generalnie tam jest taka zasada, że jak korzystasz z usług to rozmawiasz i się integrujesz. Wymiana numerów telefonów to podstawa. Im więcej rozmawiasz, tym masz niższe ceny i zero presji. Stosowałem też zasadę, że targuję się za przejazdy, a na koniec i tak płacę więcej. Efekt świetny. Dla mnie niewielki koszt, a druga strona jest mega szczęśliwa i ze wszystkim Ci pomoże.
Zero problemów żołądkowych. Generalnie jakość jedzenia w restauracjach jest tam bardzo wysoka.
Dla chętnych nasza relacja: http://robertsadlowski.com/index.php?trip=egypt
_________________
Image
http://robertsadlowski.com <- zdjęcia i relacje z podróży
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#9 PostWysłany: 16 Maj 2023 10:23 

Rejestracja: 15 Mar 2021
Posty: 249
niebieski
W Egipcie trzeba mieć luz i wewnętrzny spokój. Wtedy wszystko idzie jak z płatka : :D
Cytuj:
Stosowałem też zasadę, że targuję się za przejazdy, a na koniec i tak płacę więcej. Efekt świetny. Dla mnie niewielki koszt, a druga strona jest mega szczęśliwa i ze wszystkim Ci pomoże

Postępowałem identycznie

Cytuj:
Na każdym możliwym kroku chcą wyciągnąć więcej, może są jakieś uczciwe osoby, ale przez doświadczenia z tymi oszustami odrazu patrzę na nich z góry i nawet nie mam ochoty rozmawiać z kimkolwiek.

To, że ktoś chce zarobić jak najwięcej, nie znaczy, że jest oszustem !
Po prostu stara się zmaksymalizować zysk ;)
W handlu rzecz normalna.

Paweł
PS. Limapur, zaskakuje mnie, iż przy pobycie w 50 krajach, dziwią Cię rzeczy oczywiste. Nie zdarzyło Ci się odwiedzić żadnego kraju arabskiego ? Nie byłeś w Azji ? Targowanie się to nie oszukiwanie, to koloryt
_________________
Paweł
https://sites.google.com/site/traveller ... haus-pawel
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
#10 PostWysłany: 16 Maj 2023 14:18 

Rejestracja: 23 Sie 2022
Posty: 334
Loty: 105
Kilometry: 231 322
Krajów: 30 / 14.0%
Dla mnie to oszustwo jak ktoś mówi że jest to najlepsza cena, egipska cena i wyskakuje z kwotą 5 razy większa. Jest to kłamstwo i mi się to nie podoba, a jestem serio osoba tolerancyjna i nigdzie nie miałem aż takiej kiepskiej opinii o ludziach jak o Egipcjanach.


Czy to w Tunezji czy Maroku, Turcja też chcieli zarobić więcej, ale wydaje mi się że nie aż tak, i nie byli aż tak nachalni.

W Azji - czy to Tajlandia, Wietnam, Filipiny, Malezja - podobnie, ale nie podbijali ceny aż o tyle.

W krajach typu Zjednoczone Emiraty, Katar trochę inaczej bo bogatsze kraje, więc aż tak wiele przebicia nie było.

Nawet dzisiaj kupuje magnesy, i gościu mi mówi że ostatnia cena, egipska, najlepsza, bo jestem dziś pierwszym klientem (o godzinie 14) tylko 200 funtów, mówię że dam 100, nie no co ty, za mało, odkładam i mówię rozejrze się jeszcze, dobra bierz, to po co ta gadka wcześniejsza że to egipska cena, mów po prostu że chcesz 200 i tyle, a nie kłam na każdym kroku.

Właściciel pensjonatu wydaje się spoko - chce mu dać zarobić, ile taxi na lotnisko? 20 dolarów, odpisuje tylko dzięki, a on - to kiedy chcesz? Nie dzięki, Uber kosztuje jakieś 6 dolarów.
Tak samo taksówkarze na ulicy, też chce dać gościowi zarobić, mówi egipska cena, super dobra, ja mówię no to ile? Mam Ubera w razie czego, więc znam cenę, no i rzuca X4 i jeszcze że on nie ma pojęcia jaka cena jest na ubierze, ehhh, ciężary.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
#11 PostWysłany: 16 Maj 2023 14:35 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 910
Loty: 209
Kilometry: 711 502
Krajów: 51 / 23.8%
niebieski
Zawyżanie cen, targowanie się to jedno - można powiedzieć element kultury tego regionu.
Ale oszukiwanie, że: wejście zamknięte, nie ma biletów, mam tu samochód i zawiozę tu i tu - to ewidentne oszustwo. W Polsce tez byli oszuści taksówkarze lub udający taksówkarzy.

A na próbę zmiany ceny w czasie jazdy, jak to opisał @marek2011 można ze spokojem i uśmiechem (to ważne, bo przecież nie jesteśmy dla siebie wrogami) powiedzieć, jak to zrobiłem kiedyś, gdy coś kupowałem na bazarze arabskim i sprzedawca chciał 100 funtów: "sadik, khamsa a aszriin" i dodać "khalas" czyli "przyjacielu, 25 i szlus"
Góra
 Profil Relacje PM off
wujekp lubi ten post.
 
      
Online
#12 PostWysłany: 16 Maj 2023 14:36 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 10223
HON fly4free
Limapur napisał(a):
Dla mnie to oszustwo jak ktoś mówi że jest to najlepsza cena, egipska cena i wyskakuje z kwotą 5 razy większa. Jest to kłamstwo i mi się to nie podoba, a jestem serio osoba tolerancyjna i nigdzie nie miałem aż takiej kiepskiej opinii o ludziach jak o Egipcjanach.


To żadne oszustwo, to tylko handel / biznes. Tak jak każdy inny. Ktoś ma towar / usługę i chce ją sprzedać za jak najwyższą cenę, a po drugiej stronie jest ktoś kto chcę ten towar / usługę nabyć za jak najniższą. Mechanizm stary jak świat, czy żeby było bardziej lokalnie, jak piramidy.

Idąc Twoim tropem jeśli sklep Y oferuje jogurt za 2,99 a sklep Z dokładnie ten sam za 3,49, albo fryzjer Y obetnie cię za 40, a Z za 60 powinieneś tych drugich zwyzywać od oszustów.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Offline
#13 PostWysłany: 16 Maj 2023 14:52 

Rejestracja: 23 Sie 2022
Posty: 334
Loty: 105
Kilometry: 231 322
Krajów: 30 / 14.0%
No nie do końca bo gościu mówi że to jest najlepsza cena, egipska cena, taniej sprzedać mu się nie będzie opłacało - a wcale taka nie jest, więc dla mnie kłamie, jak dla kogoś jest to element kultury i tak powinno być, to po prostu mamy inne zdanie.

A co do marketów to jest inna sprawa - cena jest oznaczona i się decydujesz czy chcesz kupić czy nie, wiemy że są różne marże, różne zarobki pracowników które trzeba z czegoś zapłacić.
Też by mogli wywieszać "egipskie" ceny i by było wszystko czarno na białym.


Mam nadzieję że jak oni lecą w świat - to też im ludzie starają się przypomnieć o ojczyźnie i podbijają stawki.


Najgorsze jest to że jest sporo starszych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy/nie znają języka i non stop płacą o wiele większe stawki za każdą możliwą usługę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#14 PostWysłany: 16 Maj 2023 14:56 

Rejestracja: 21 Lut 2011
Posty: 1204
Loty: 375
Kilometry: 757 002
Krajów: 80 / 37.4%
srebrny
@Limapur Weź pod uwagę, że tam nawet lokalsi nie płacą za ubera tyle ile jest w aplikacji. Obserwowałem to z ciekawości. Oni płacą lub dopłacają w gotówce i to jest dopiero prawdziwa cena.
W Indiach za cenę przy płatności automatycznej nikt Cie nawet nie obsłuży. Tylko gotówka i nie w kwocie z aplikacji ;)

Cytuj:
Najgorsze jest to że jest sporo starszych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy/nie znają języka i non stop płacą o wiele większe stawki za każdą możliwą usługę.

Ci starsi z PL bez biur podrózy praktycznie nie latają. A biura podróży skubią ich znacznie bardziej ;)
Starsi z europy zachodniej mają to gdzies, bo liczy się dla nich czas i fun, a i tak są często bardziej cwani od lokalsów.
Amerykanie przepłacają już na bilecie więc wszystko inne nie ma dla nich większego znaczenia.
_________________
Image
http://robertsadlowski.com <- zdjęcia i relacje z podróży
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Online
#15 PostWysłany: 16 Maj 2023 14:59 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 10223
HON fly4free
Limapur napisał(a):
No nie do końca bo gościu mówi że to jest najlepsza cena, egipska cena, taniej sprzedać mu się nie będzie opłacało


To samo mogę Ci powiedzieć jak będę miał na zbyciu towar, który będziesz chciał kupić. To się nazywa marketing a nie kłamstwo.
I tak samo jak w markecie - przecież ostatecznie to Ty decydujesz, czy ode mnie to kupisz i ile jesteś w stanie zapłacić.

@rob_sad: w Egipcie za Ubera się płaci dokładnie tyle ile woła Uber - ani funta więcej, nie ma też problemów z płatnościami automatycznymi.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Offline
#16 PostWysłany: 16 Maj 2023 15:01 

Rejestracja: 23 Sie 2022
Posty: 334
Loty: 105
Kilometry: 231 322
Krajów: 30 / 14.0%
To tym ciekawiej wygląda sytuacja że pokazuje gościowi że na ubierze powiedzmy 50 funtów, i on mnie jest w stanie zawieźć za 40. Bo Uber też jakiś procent ciągnie, więc wiadomo że kierowca mniej dostaje.


I w taksówce słuchanie że Careem to złodzieje bo mają elektryczne samochody i kradną prąd, a ja tu 40 letnim peugeotem bez lusterek i z powybijanymi reflektorami muszę płacić za droga benzynę.



Marek, jeśli będziesz mi wmawiał że to najlepsza cena i będziesz próbował mi coś wcisnąć kilka razy drożej to ja uznam Cie za oszusta, Ty możesz się uważać za marketingowca. Ale racja jest że od kupca zależy czy taką cenę zakceptuje czy nie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#17 PostWysłany: 16 Maj 2023 15:05 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1560
Loty: 1029
Kilometry: 1 596 894
Krajów: 130 / 60.8%
niebieski
Odróżnijmy targowanie się co jest naturalne i jak dla mnie to jest fun od oszukiwania typu "atrakcja jest nieczynna ale ja ci załatwię wejście". Innym takim krajem, w którym kłamstwa i oszukaństwa są na porządku dziennym są Indie.


Ostatnio edytowany przez DMW, 16 Maj 2023 15:07, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
wujekp lubi ten post.
 
      
Offline
#18 PostWysłany: 16 Maj 2023 15:06 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 524
niebieski
Limapur napisał(a):
Nawet dzisiaj kupuje magnesy, i gościu mi mówi że ostatnia cena, egipska, najlepsza, bo jestem dziś pierwszym klientem (o godzinie 14) tylko 200 funtów, mówię że dam 100, nie no co ty, za mało, odkładam i mówię rozejrze się jeszcze, dobra bierz, to po co ta gadka wcześniejsza że to egipska cena, mów po prostu że chcesz 200 i tyle, a nie kłam na każdym kroku.

Przecież to normalny rytuał targowania się. Przerabiałem to wiele razy nie tylko w Egipcie. Taki jest Lewant, taki jest Magreb, także w innych regionach świat. To element ich kultury, różnych od europocentrycznie postrzegania.


Ostatnio edytowany przez jaszon, 16 Maj 2023 16:33, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Offline
#19 PostWysłany: 16 Maj 2023 15:10 

Rejestracja: 21 Lut 2011
Posty: 1204
Loty: 375
Kilometry: 757 002
Krajów: 80 / 37.4%
srebrny
@marek2011 stawki z ubera są tak niskie, że naprawdę obciach tyle płacić ;)
Jeśli płacąc aplikacją nie dasz napiwku, będzie ok, jak go dasz to będzie przyjemniej.
Może miałem za ma małą grupę obserwacji, ale z tym płacących gotówką nigdy nie widziałem by lokalsom kierowca wydawał reszte.

Mnie nikt w Egipcie nie oszukiwał, że coś jest zamknięte. Mało tego, słyszeliśmy, że muzeum jest zamknięte i rzeczywiście było (google kłamało).
_________________
Image
http://robertsadlowski.com <- zdjęcia i relacje z podróży
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Offline
#20 PostWysłany: 16 Maj 2023 15:18 

Rejestracja: 15 Mar 2021
Posty: 249
niebieski
Special price only for you, my friend :D
Uwielbiam !

Cytuj:
Limapur napisał(a):
Nawet dzisiaj kupuje magnesy, i gościu mi mówi że ostatnia cena, egipska, najlepsza, bo jestem dziś pierwszym klientem (o godzinie 14) tylko 200 funtów, mówię że dam 100, nie no co ty, za mało, odkładam i mówię rozejrze się jeszcze, dobra bierz, to po co ta gadka wcześniejsza że to egipska cena, mów po prostu że chcesz 200 i tyle, a nie kłam na każdym kroku.


W Luksorze zbiłem cenę magnesu z 100 funtów do 20.... ale dałem 30, bo magnes śliczny, a gość był miły.
Targowaliśmy się z uśmiechem, ja wiedziałem, że sprzeda, on wiedział, że ja kupię, kwestia negocjacji...

Pawel
_________________
Paweł
https://sites.google.com/site/traveller ... haus-pawel


Ostatnio edytowany przez PawelSz, 16 Maj 2023 15:22, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 103 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group