| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Do Austrii lepiej z gotówką do-austrii-lepiej-z-gotowka,1494,178351 | Strona 1 z 1 |
| Autor: | meczko [ 02 Wrz 2024 14:25 ] |
| Temat postu: | Do Austrii lepiej z gotówką |
Drobne ostrzeżenie dla podróżujących z Revolutem i innych liczących głównie na płatności kartowe - w Austrii, przynajmniej na prowincji, daje się zauważyć wyraźny ruch w stronę gotówki i rezygnacji z przyjmowania kart. Wywieszki "Bares ist Wahres" i z przekreślonymi kartami płatniczymi są dość powszechne. Ktoś z polskimi przyzwyczajeniami do płatności bezgotówkowych albo liczący na zmieszczenie się w limitach darmowych wypłat Revoluta może się mocno naciąć. Warto wziąć ze sobą komfortowy zapas gotówki. Na podstawie dwóch tygodni na prowincji (tydzień w Gasteinertal, tydzień w okolicach Bad Mitterndorf w Styrii) mam następujące wnioski: - knajpy: pół na pół, w wielu miejscach wisiały wywieszki "cash only" - kawiarnie: to samo - schroniska w górach: w większości tylko gotówka - piekarnie: pół na pół, też często przyjmowały tylko gotówkę. Kartami można bez problemu płacić za: - wstępy do atrakcji turystycznych - w supermarketach - na stacjach benzynowych Za parkowanie w wielu miejscach można płacić aplikacją Easy Park. Co prawda dolicza 15% prowizji, ale płaci się dokładnie co do minuty, nie trzeba płacić w parkomacie "na wyrost", więc wychodzi na jedno, a jest wygodniej. | |
| Autor: | Zeus [ 02 Wrz 2024 14:34 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Dodałbym: przechowalnie bagażowe (skrytki/typ) -> gotówką | |
| Autor: | meczko [ 02 Wrz 2024 15:57 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Tego typu przypadków jest oczywiście więcej. Korzystaliśmy np. z pralni samoobsługowej, w której trzeba było płacić nie tyle gotówką, ale wyłącznie monetami. Szczęśliwie sprawdziliśmy to wcześniej i zaopatrzyliśmy się w kilkanaście euro w metalu. | |
| Autor: | Qba85 [ 02 Wrz 2024 17:34 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
meczko napisał(a): albo liczący na zmieszczenie się w limitach darmowych wypłat Revoluta może się mocno naciąć. To z bankomatami też problem ? | |
| Autor: | marcinkonra [ 02 Wrz 2024 18:15 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Myślę, że chodziło o limit wypłat z Revoult , a nie brak bankomatów:) 'Wypłaty z bankomatów Do 5 bezpłatnych wypłat z bankomatów lub 800 zł w miesiącu obrotowym (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Następnie naliczana jest opłata. Wynosi ona 2% wypłacanej kwoty, z zastrzeżeniem minimalnej opłaty w wysokości 5 zł za każdą wypłatę.' | |
| Autor: | meczko [ 02 Wrz 2024 19:29 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Chodziło mi głównie o limit 800 zł na miesiąc, bo to niecałe 200 euro. Dwie osoby pójdą 3 razy skromnie zjeść do knajpy i niewiele z tego zostanie. Jeżeli chodzi o prowizje w bankomatach, to w tym roku nie korzystałem, ale pamiętam, że już 3 lata temu bezprowizyjny znalazłem dopiero za trzecim czy czwartym podejściem. | |
| Autor: | Qba85 [ 02 Wrz 2024 20:11 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
@marcinkonra znam te limity, można mieć też wyższy W każdym razie pierwszy wpis @meczko można było odebrać jako problem z bankomatami, dobrze, że wyjaśniliśmy | |
| Autor: | Icek2024 [ 18 Wrz 2024 20:02 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Podepnę się pod temat. Jak to jest z prowizjami za wypłaty z bankomatów w Austrii? Oczywiście, wiem, że są | |
| Autor: | Icek2024 [ 17 Paź 2024 19:36 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Problem jest nie tylko na prowincji. W Wiedniu też trafiłem na sporo miejsc, w tym knajp, gdzie płatność tylko gotówką. Z bankomatami nie lepiej. Próbowałem chyba w pięciu i w każdym wywalało komunikat o prowizji... | |
| Autor: | tamtam [ 17 Paź 2024 22:42 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Nie znalazłem w Wiedniu bankomatu bez prowizji. Co więcej w niektórych mialem problem z wypłatą kartą visa infiniti PKO, po prostu po kilku przerwanych (z powodu oplaty za wyplate) przeze mnie próbach wypłaty PKO zablokował ją.... jak łatwo się domyślić w sobotę popołudniu dodzwonieniem się na infolinię łatwe nie było... | |
| Autor: | FUX [ 18 Paź 2024 06:55 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Tak z ciekawości, 200-300 euro przy sobie to jakiś problem? | |
| Autor: | Icek2024 [ 18 Paź 2024 07:59 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
A czy ktoś napisał, że to był problem dla niego osobiście? Albo czy ktoś napisał, że nie miał tej gotówki w kieszeni i nie dał rady zrobić wspomnianych zakupów za gotówkę? Zawsze mam jakąś określoną kwotę USD/EUR w kieszeni bez względu na to, czy to kraj strefy EUR, czy rupii indyjskich. Gdy ta kwota się kurczy, chociażby z powodów takich, jak w Wiedniu, to po prostu staram się ją uzupełnić w bankomacie, o ile to możliwe bez zbędnych kosztów. No i w Wiedniu okazało się to dla mnie niemożliwe, więc podzieliłem się swoim doświadczeniem na forum. Gdy to tylko możliwe, to płacę kartą. A że w Wiedniu w wielu miejscach się nie dało, to też podzieliłem się tym faktem na forum. Głównie skorzystają z tej informacji osoby, które w całości nastawiają się na płatności bezgotówkowe i/lub wypłaty z bankomatów. | |
| Autor: | lukket [ 18 Paź 2024 08:05 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Jakby ktoś szukał to całkiem niedawno bezprowizyjny w Wiedniu jeszcze był Vakifbank koło Stadtparku. Przetestowałem kilkukrotnie, bez problemów i niespodzianek. | |
| Autor: | Przemm [ 18 Paź 2024 08:25 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
FUX napisał(a): Tak z ciekawości, 200-300 euro przy sobie to jakiś problem? Jeśli musisz zapłacić 350 Euro to w pewnym sensie tak, to może być problem. Ale zgadzam się, że najważniejsze, to być wypłacalnym. | |
| Autor: | ms993 [ 04 Maj 2025 14:44 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
lukket napisał(a): Jakby ktoś szukał to całkiem niedawno bezprowizyjny w Wiedniu jeszcze był Vakifbank koło Stadtparku. Przetestowałem kilkukrotnie, bez problemów i niespodzianek. Vakifbank nadal wypłaca bez prowizji. Dostępne banknoty 10, 50 i 100€, można sobie wybrać dowolny zestaw. W bankomatach na poczcie za to nawet nie próbujcie - prowizja 4,90€. | |
| Autor: | ms993 [ 05 Kwi 2026 20:08 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Bankomaty: Bank Austria (UniCredit) - 6,95 EUR! VKB (Volkskreditbank) - za darmo | |
| Autor: | prz [ 20 Cze 2026 13:30 ] |
| Temat postu: | Re: Do Austrii lepiej z gotówką |
Ja trochę zbulwersowany, bo liczyłem że wypłata z polskiego erste w austriackim erste będzie bez prowizji. A proponowali 6 euro | |
| Strona 1 z 1 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |