Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Offline
#1 PostWysłany: 22 Wrz 2024 17:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 712
niebieski
W lutym wybieramy się do Chile i Boliwii. Dwa tygodnie, trzy osoby: dwoje dorosłych i córka 11.5 roku. Wstępnie przygotowałem dwie wersje planu, w zależności czy uda się kupić bilety na Wyspę Wielkanocną w sensownym budżecie - to byłby priorytet, a jeśli się nie da, to ciągle atrakcyjna opcja czyli okolice Punta Arenas. Celowo pominąłem w wersji z południowym Chile niesamowite okolice El Calafate i El Chalten, bo już byliśmy w argentyńskiej Patagonii.

Wersja z Wyspą Wielkanocną:

PT o 8:00 wylot z CDG
PT o 23:40 przylot do SCL dojazd do centrum i nocleg.
SOB poranny przejazd do Valparaiso. Zwiedzanie Valparaiso
ND Valparaiso i Vina del Mar przejazd wieczorny do SCL
PON 9:10 do 12:35 przelot na Wyspę Wielkanocną, może pół dnia rowerów lub coś zbliżonego.
WT całodniowa wycieczka z przewodnikiem.
SR rowery od rana do ok. 13:00, potem 16:00 do 22:40 przelot powrotny .
CZW przelot do Calama. 14:41 do 16:48 nocleg w Calama.
PT autobus do Uyuni, 6:00 do 14:00
SOB wycieczka trzydniowa dzien 1
ND wycieczka dzien 2
PON wycieczka dzien 3 z przejazdem do San Pedro. wycieczka popołudniowa do Valle de La Luna.
WT Piedras rojas + lagunas
SR - geiser del tatio - no między 4/5 rano a 12. czyli ok. 6/7h, popołudniowy przejazd do Calama, nocleg w Calama
CZW powrót do SCL 7:45 do 9:50, zwiedzanie Santiago.
PT wylot z SCL 06:35

Wersja z południem Chile:

PT o 8:00 wylot z CDG
PT o 23:40 przylot do SCL dojazd do centrum i nocleg.
SOB poranny przejazd do Valparaiso. Zwiedzanie Valparaiso
ND Valparaiso i Vina del Mar, przejazd popoludniowy do SCL (ok. 12:00) przelot do Punta Arenas. 19:44 SCL do 23:08 PUQ
PON poranna wycieczka na Isla Magdalena , popołudniowy przejazd do autobusem do Puerto Natales
WT Puerto Natales - trek do Base Torres Del Paine.
SR Puerto Natales - objazd samochodem plus trek np. Salto Grande, przelot 19:30 Puerto Natales do 22:44 do SCL
CZW przelot do Calama. 14:41 do 16:48 nocleg w Calama.
PT autobus do Uyuni, 6:00 do 14:00
SOB wycieczka trzydniowa dzien 1
ND wycieczka dzien 2
PON wycieczka dzien 3 z przejazdem do San Pedro. wycieczka popołudniowa do Valle de La Luna.
WT Piedras rojas + lagunas
SR - geiser del tatio - no między 4/5 rano a 12. czyli ok. 6/7h, popołudniowy przejazd do Calama, nocleg w Calama
CZW powrót do SCL 7:45 do 9:50, zwiedzanie Santiago.
PT wylot z SCL 06:35

Komentarze i wskazówki mile widziane!
_________________
Let us live so that when we come to die, even the undertaker will be sorry
Mark Twain
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Gran Canaria first minute za 1986 PLN ☀️ Loty i hotel z basenem 🌊 Gran Canaria first minute za 1986 PLN ☀️ Loty i hotel z basenem 🌊
Warto 🔥Zamień chłodne dni na słoneczny relaks na Cyprze ☀️🤩 Loty i noclegi za jedyne 447 PLN 😎 Warto 🔥Zamień chłodne dni na słoneczny relaks na Cyprze ☀️🤩 Loty i noclegi za jedyne 447 PLN 😎
Offline
#2 PostWysłany: 22 Wrz 2024 18:19 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4704
Loty: 551
Kilometry: 1 234 871
Krajów: 131 / 61.2%
złoty
Radzę przemyśleć kwestie aklimatyzacji w Salar
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
ruda_laur lubi ten post.
 
      
Offline
#3 PostWysłany: 22 Wrz 2024 18:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 712
niebieski
Sensowna uwaga, tylko jak to w praktyce rozsądnie zrobić? Calama jest relatywnie nisko, a Uyuni już wysoko. Spędzić ekstra dzień w Uyuni nic nie robiąc? Mam poważne wątpliwości czy warto.. Ciężko powiedzieć jak zachowają się nasze organizmy, bo jak na razie najwyżej jak byliśmy to 3400 m npm, bezobjawowo, a tu już jest wyżej. Najlepiej byłoby pojechać do Uyuni zaraz po przylocie do Calamy, dodatkowa noc w Uyuni byłaby pomocna, ale widzę tylko autobus o 6:00 rano i nic ruszającego po południu.
_________________
Let us live so that when we come to die, even the undertaker will be sorry
Mark Twain


Ostatnio edytowany przez amphi, 22 Wrz 2024 19:48, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#4 PostWysłany: 22 Wrz 2024 19:46 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4704
Loty: 551
Kilometry: 1 234 871
Krajów: 131 / 61.2%
złoty
Aklimatyzacja w San Pedro, a po 3-4dniach wycieczka na Salar.
Ja robiłam właśnie tak. W naszej grupie był chłopak na codzień mieszkający w Santiago, przyleciał zrobić tylko wycieczkę na Salar. Ciężko ją zniósł
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
amphi lubi ten post.
amphi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#5 PostWysłany: 22 Wrz 2024 19:49 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 10221
HON fly4free
Na IPC, jeśli polecicie, rozważyłbym jednak dwa pełne dni a nie jeden - po pierwsze leci się tam najpewniej raz w życiu, po drugie to środek oceanu i pogoda bywa kapryśna - zdarzają się regularnie dni w pełni zachmurzone, z ciężką mgłą czy bardziej obfitym deszczem, a jeśli taki wypadnie akurat pechowo w ten jedyny pełny dzień to... Pierwsze pół dnia po przylocie jest w sam raz na spacer po HR (jest tam parę fajnych miejsc plus ewentualnie muzeum) i spokojną "aklimatyzację"; warto zwrócić uwagę, że loty bywają opóźnione - mój np. przyleciał godzinę po rozkładzie. 2 dzień na przewodnika, a 3 dzień na samodzielnie rowerowanie lub właśnie jako zapas, gdyby pogoda była kiepska drugiego dnia. Ostatnie przedpołudnie to tak na prawdę czas na jakieś zakupy, spokojną kawę i pożegnanie z wyspą, ewentualnie można zrobić np. wschód słońca jeśli interesuje was wczesne wstawanie. Nie zawsze jest lot o 16, w większość dni jest tylko ok. plus minus 14 - rozkład ulega pewnym roszadom dość często, więc nawet jak zabukujecie sobie 16 czyli drugą rotację ostatecznie może jej nie być i wszystkich paxow przeniosą na podstawową rotację o 14.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
amphi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#6 PostWysłany: 26 Wrz 2024 20:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 712
niebieski
Szczęśliwie były zmiany rozkładowe i wygląda na to, że system pozwala na przesunięcie powrotu o dodatkowy potrzebny dzień. Stąd mogę uwzgędnić uwagi @marek2011 i @maxima i powstałby następujący plan:

PT o 8:00 wylot z CDG
PT o 23:40 przylot do SCL dojazd do centrum i nocleg.
SOB poranny przejazd do Valparaiso. Zwiedzanie Valparaiso
ND Valparaiso i Vina del Mar przejazd wieczorny do SCL
PON 9:10 do 12:35 przelot na Wyspę Wielkanocną
WT wycieczka na wyspie calodniowa
SR całodzienne rowery
CZW zakupy etc. 13:00, potem 16:00 do 22:40 przelot powrotny do SCL
PT przelot do Calama. 14:41 do 16:48, przejazd do San Pedro de Atacama autobusem.
SOB Geiser del Tatio - między 4/5 rano a 12. , Valle de La Luna po 16:00
ND Piedras Rojas + lagunas to ok. 10h.
PON wycieczka Salar dzień 1
Wt wycieczka Salar dzień 2
Sr wycieczka Salar dzień 3
Czw wycieczka Salar dzień 4, powrót czwartego dnia ok. południa do San Pedro, przejazd do Calama
Pt powrót do SCL rano, zrzucic bagaze do hotelu (moze przy lotnisku) i pozwiedzac SCL.
Sob przelot poranny do CDG..

Podobnie dokonałbym zmiany do wersji z południowym Chile, wprowadzając identyczne modyfikacje do części związanej z Boliwią/północnym Chile.

I jak teraz? :)
_________________
Let us live so that when we come to die, even the undertaker will be sorry
Mark Twain
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#7 PostWysłany: 26 Wrz 2024 21:04 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 26092
Loty: 690
Kilometry: 902 191
Krajów: 85 / 39.7%
Nie jechałbym do centrum Santiago po przylocie, ale poszukałbym noclegu obok dworca autobusowego. Wiadomo, nie jest najlepiej tam, ale są ibisy i cos accorowego, więć szybciej się dostanie z lotniska i rano szybko do Valparaiso

Jedyni minus, to mały "zapas" między przejazd do Calamy i lotu do SCL. Jak byłem w 2019, odwołali mi przejazd z Calamy do Uyuni, bo "kierowca" zaspał i nie przyjechał i musiałem zostać dzień w CJC. Więc IMO, bardziej bezpieczniej jest z Calamy jechać do Uyuni i potem robić tour po SPdA.

Co do choroby wysokościowej, nigdy nie miałem ją. Były problemy np. z bieganiem przy +4k metrów, ale to normalka. Polecam liscie koki i tabletki Sorojchi
Góra
 Profil Relacje PM off
amphi lubi ten post.
amphi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#8 PostWysłany: 26 Wrz 2024 22:01 

Rejestracja: 27 Lip 2010
Posty: 321
niebieski
Wersja z południowym Chile jest oderwana od realiów. Z Puerto Natales do bramy PN TDP jest 120km, od bramy parku do Hotelu Las Torres 8km pieszo. Nie ma czegoś takiego jak baza TDP a spod hotelu iglic może nie być widać (chmury). Moim zdaniem szalona gonitwa, praktycznie nie do zrobienia.
Góra
 Profil Relacje PM off
ruda_laur lubi ten post.
 
      
Offline
#9 PostWysłany: 27 Wrz 2024 07:10 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4704
Loty: 551
Kilometry: 1 234 871
Krajów: 131 / 61.2%
złoty
Uwagi dot. Choroby wysokościowej lub jej braku jak się podróżuje z dzieckiem brałabym z dystansem. Brak empatii czy odpowiedzialności? Jeśli nigdy nie byliście na 4k+ to nie wiesz jak organizm Twój czy dziecka się zachowa. Z El Taito możesz uciec w dół w razie co, najwyżej nie zobaczysz albo wrócisz kolejnego dnia. Z Laguny Colorado nigdzie nie uciekniesz i będziesz zdychał w schronisku, gdzie są problemy z prądem i ciepła woda (chyba że przez 10lat to się zmienilo?)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#10 PostWysłany: 27 Wrz 2024 09:09 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 26092
Loty: 690
Kilometry: 902 191
Krajów: 85 / 39.7%
Nie napisałem nigdzie ze nikt nie miał, tylko ze ja ją nie miałem. @amphi chciał opinie to powiedziałem moją i jakie problemy ja miałem w Calamie.


Ostatnio edytowany przez Zeus, 27 Wrz 2024 13:27, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
amphi lubi ten post.
 
      
Offline
#11 PostWysłany: 27 Wrz 2024 10:45 

Rejestracja: 27 Lip 2010
Posty: 321
niebieski
Jeszcze warto dodać, bo z tego wielu ludzi sobie nie zdaje sprawy, że choroba wysokościowa (czy, generalnie, złe samopoczucie związane z wysokością) nie zależy bezpośrednio od poziomu sprawności ani wieku. Widziałem super wytrenowanych harpaganów regularnie biegających półmaratony którzy ledwo żyli na 4k i np. pana około 60tki, z nadwagą, nietrenujacego nic, na którym 5k nie zrobiło specjalnego wrażenia.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
#12 PostWysłany: 27 Wrz 2024 17:46 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4704
Loty: 551
Kilometry: 1 234 871
Krajów: 131 / 61.2%
złoty
Na Atacamie i Salar byłam 10 lat temu i wspominam to dobrze, Piedras Rojas to dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi :)
W listopadzie lecę na IPC - kupno biletów to loteria/cyrk ;) przez 4 miesiące obserwowałam RT, na forum pisali, że na 2 miesiące przed powinien się kalendarz ustabilizować. Tak się ustabilizował, że tanich lotów IPC-SCL było max 2 dni w tygodniu. czat w LATAM bardzo pomocny i twierdzili, ze jest mega popyt i te bilety po prostu szybko znikają, nawet premium nie było. W końcu musiałam totalnie wywrócić mój plan, żeby znaleźć te 4dni na IPC + extra doloty do SCL. Wiec radzę śledzić i jak tylko się pojawią na Wasz termin to brać, bo problemów ze znalezieniem terminów (u mnie chyba przed sezonem - początek listopada?) było co niemiara.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
amphi lubi ten post.
amphi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#13 PostWysłany: 29 Wrz 2024 08:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 712
niebieski
@maxima odnośnie biletów na IPC to na luty albo są Premium Business albo nie ma nic. Sprawdzam codziennie i cierpliwie czekam, ale właśnie dlatego tworzę dwie wersje planu wyjazdu. Obym nie przekombinował, bo może się skończyć tak, że IPC nie upoluję, a Calama i Punta Arenas pójdą w górę. :lol:

Z pozytywnej strony, po uwagach z tego wątku ewidentnie widać, że trzeba przedłużyć cały wyjazd o jeden dzień w obu wariantach i to właśnie robię.
_________________
Let us live so that when we come to die, even the undertaker will be sorry
Mark Twain
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#14 PostWysłany: 02 Paź 2024 22:20 

Rejestracja: 28 Paź 2011
Posty: 28
Pozwolę sobie podpiąć się pod ten wątek.
W listopadzie wybieram się do Chile - w planach główny nacisk na Patagonię (TdP to numer 1 na mojej liście marzeń podróżniczych), Atakamę oraz Valparaiso (z pewnych względów jedno z moich miast marzeń). Sprawy organizacyjne (noclegi, bilety na loty) ogarnięte więc i daty przedstawione poniżej są raczej nie do ruszenia.

W skrócie plan wygląda następująco:
6.11: przylot do Santiago
7.11: Santiago
8.11: przelot z Santiago do Puerto Natales
9.11 - 12.11: szlak W w Torres del Paine
13.11: przejazd do Punta Arenas
14.11 - 15.11 Punta Arenas
16.11: przelot Punta Arenas - Santiago - Calama i przejazd do San Pedro de Atacama
17.11 - 20.11: Atakama
21.11: przelot Calama - Santiago i przejazd do Valparaiso
22.11 - 24.11: Valparaiso i okolice
25.11: przejazd do Santiago i wylot powrotny

W tym momencie zastanawiam się co konkretnie robić prez 2 pełne dni będąc w Punta Arenas oraz przez 4 pełne dni bazując w San Pedro. Pewne swoje plany mam - jednak chciałbym poznać jakieś wskazówki, polecenia lub wręcz przeciwnie czy w jakieś miejsca nie warto się wybierać. Podróżuję samotnie, nie będę wypożyczał auta - stąd zapewne korzystać będę z usług zorganizowanych wycieczek. Raczej na pewno w Punta Arenas tak będzie, bo średnio widzę możliwość działania na własną rękę. Na Atakamie jeszcze biorę pod uwagę możliwość poznania i dołączenia do kogoś (współdzielenie kosztów) - czasami można kogoś poznać w hostelu, dawniej można też było tak działać przez couchsurfing. Jednak od dawna nie korzystam z CS i ogólnie wypadłem z większości portali i stron podróżniczych (jedynie F4F śledzę w miarę regularnie) - stąd jeszcze jedno pytanie: czy ktoś kojarzy w miarę sprawnie obecnie funkcjonującą społeczność bądź aplikację, gdzie można kogoś poznać do wspólnej podróży?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#15 PostWysłany: 02 Paź 2024 23:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 5612
złoty
W spa bierzesz wycieczkę 3 dniową do salar de uyuni i po drodze zobaczysz wszystko to co jest w okolicy spa i dużo więcej i oczywiście sam salar, zaraz po przyjeździe ją tzn wycieczkę kupujesz w jednym z licznych bp i następnego dnia rano już jedziesz, w sam raz na 4 dni pobytu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#16 PostWysłany: 02 Paź 2024 23:25 

Rejestracja: 31 Sty 2013
Posty: 892
niebieski
Na 3-4 dni to albo Salar albo gejzery plus laguna jeżeli mówimy o wycieczkach. Wybór w miasteczku jest ogromny generalnie na zmianę są knajpy i agencje turystyczne.

Odnośnie Punta Arenas to pogoda tam jest zmienna i weź pod uwagę że plany mogą się zmieniać dynamicznie. My np przez dwa dni nie dostaliśmy się na wyspę Magdaleny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#17 PostWysłany: 04 Paź 2024 09:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sie 2012
Posty: 712
niebieski
Po zakupie biletów na Wyspę Wielkanocną plan się wykrystalizował. Wygląda to tak:

Nd przelot CDG -> SCL 8:00 do 23:40
Pon poranny przejazd do Valparaiso. Zwiedzanie Valparaiso
Wt Valparaiso i Vina del Mar , przejazd popoludniowy/wieczorny do SCL
Sr poranny przelot do Calama., przejazd do San Pedro de Atacama autobusem. Kupno wycieczki na kolejny dzien
Czw geiser del tatio - między 4/5 rano a 12. , Valle de La Luna po 16:00
Pt Piedras rojas + lagunas
Sob wycieczka Salar dzień 1
Nd wycieczka Salar dzień 2
Pon wycieczka Salar dzień 3
Wt wycieczka Salar dzień 4, powrót czwartego dnia ok. południa do pda, przejazd do Calama, możliwe, że potrzebny transfer busikiem, bo samolot do SCL wylatuje 20:19 i jest w SCL 22:23
Sr 10:35 do 14:00 przelot SCL -> IPC
Czw wycieczka na wyspie calodniowa
Pt całodzienne rowery
Sob powrót do SCL 16:00 do 22:40
Nd zwiedzanie SCL
Pon 6.55 wylot z SCL,
Wt 6:00 przylot do CDG

Słabym punktem jest ten powrót we wtorek z Calamy do SCL, no ale liczę się, że trzeba będzie dopłacić do przejazdu busikiem bezpośrednio na lotnisko z San Pedro. Mam nadzieję, że wycieczka czterodniowa zakończy się w okolicach południa, im później tym trudniej będzie zdąrzyć.
_________________
Let us live so that when we come to die, even the undertaker will be sorry
Mark Twain
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#18 PostWysłany: 04 Paź 2024 10:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 2343
Loty: 418
Kilometry: 752 722
Krajów: 77 / 36.0%
HON fly4free
amphi napisał(a):
Wt Valparaiso i Vina del Mar , przejazd popoludniowy/wieczorny do SCL


Tu możesz polecieć wieczorem do Calamy i następnego dnia rano jechać do Uyuni. Potem Salar itd. W ten sposób będziesz spokojniejszy o powrót.
Góra
 Profil Relacje PM off
amphi lubi ten post.
amphi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#19 PostWysłany: 04 Paź 2024 10:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 5612
złoty
Mi się udało bez problemu po powrocie z salar pojechać busem do calamy jakość wczesnym popołudniem, powrót był dość wcześnie około południa
Góra
 Profil Relacje PM off
amphi lubi ten post.
amphi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#20 PostWysłany: 04 Lis 2024 13:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 2839
Loty: 231
Kilometry: 630 656
Krajów: 54 / 25.2%
złoty
Cześć,

wybaczcie pytanie "logistyczne", nie wiem w którym temacie je zadać... ;)
Czy w ramach "standardowego" zwiedzania Chile/Boliwii (czyli m.in. Atacama i wycieczka do Salar de Uyuni) należy zaopatrzyć się w jakiś duży, turystyczny plecak czy zestaw z którym zazwyczaj podróżujemy (mały plecak + mała walizka podręczna, ewentualnie jedna duża rejestrowana o ile w cenie biletu) nie sprawi nam większych kłopotów przy przemieszczaniu się i wycieczkach? ;)

Nie mam zamiaru wywoływać kolejnej kłótni typu lepsza walizka czy plecak ;) Po prostu dużego turystycznego plecaka aktualnie nie posiadamy więc nie wiem czy lecieć i kupować ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group