| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Buda+Peszt=Budapeszt buda-peszt-budapeszt,1508,187366 | Strona 1 z 1 |
| Autor: | KIA_80 [ 05 Lip 2016 11:11 ] |
| Temat postu: | Buda+Peszt=Budapeszt |
Miasto zrodzone z Budy i Pesztu położone nad „pięknym modrym Dunajem” oczarowało nas swoją urodą. Zachwyt był to niespodziewany, bo sprawą wiadomą jest fakt, że wolimy gapić się na góry, moczyć nogi w strumyku i leżeć na trawie, albo skałach kiedy zmęczy nas długi marsz tylko po to, by zbić się ponad poziom morza. Miasta nas męczą, czasem bardzo. A tu proszę, pojawiło się coś co sprawiło, że czeska Praga zeszła na zupełnie inne miejsce w naszym osobistym rankingu. ![]() ![]() Widok na Bazylikę Św. Stefana z przeciwległego brzegu Dunaju ![]() Budynek Parlamentu ![]() ![]() Widok na Basztę Rybacką na Placu Św.Trójcy na Starym Mieście ![]() Fragment Baszty Rybackiej ![]() Na Placu Św.Trójcy na Starym Mieście Polski Bus zaoferował nocny przejazd w dwie strony średnio za 18 zł od głowy, udało się całkiem tanio wynająć pokój w hostelu bardzo blisko centrum, więc żal było nie brać ![]() Kościół Św.Macieja znajdujący się na Planu Św.Trójcy na Starym Mieście ![]() Kościół Św.Macieja znajdujący się na Planu Św.Trójcy na Starym Mieście ![]() Węgierskie Archiwum Państwowe Nie będę się rozpisywać na temat historii zabytków, bo to nie moja specjalność. Informacji na ten temat jest tak dużo w Internecie, że dla chcących zgłębić historyczny przebieg dziejów, to przysłowiowa bułka z masłem. Moja pamięć jest zbyt ulotna, by gromadzić daty i nazwiska. Odsyłam więc do źródeł. Za to mnogość zabytków, przepięknych, starych kamienic jest tak liczna, że chodzimy po Budapeszcie w wysoko zadartą głową, nie dlatego że jesteśmy zarozumiali, lecz by cieszyć oczy tym stanem. Czy to noc czy dzień miasto jest piękne. Czasem tylko sen z powiek spędza widok bezdomnych, którzy "adoptują" sobie bramy, wejścia do metra i inne miejscówki. A przecież każdy zasługuje do dom, miejsce do którego można powrócić i schować się przed światem. W Budapeszcie każdy znajdzie coś dla siebie czy to w pobliżu Dunaju, czy na wzgórzach górujących nad miastem. Pieszo, metrem, tramwajem. Rowerem, promem czy segway-em. Wszędzie, w każdą część miast dostaniemy się bez najmniejszego problemu. Doradzam więc pozostawienie auta na parkingu, zakupienie biletu dobowego (najlepiej grupowego jeśli jest nas od 2-5 osób, cena ta sama ) i oddać się przyjemności zwiedzania. Bez zbędnego planowania - naprawdę szkoda czasu. Nogi same niosą tam, gdzie najpierw sięgają oczy. Od wzgórza Gellerta, Basztę Rybacką, po imponujący budynek Parlamentu, który warto zobaczyć za dnia i koniecznie nocą. ![]() ![]() ![]() ![]() Parlament nocą wygląda imponująco ![]() Widok na Wzgórze Zamkowe ![]() Jest jednak w Budapeszcie miejsce mocno szczególne i wzruszające. Znajduje tuż obok Parlamentu. Nie można przy nim tak stanąć i bez refleksji pognać przed siebie. To Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu. Rozrzucone, ciężkie, mosiężne buty kobiet, dzieci i mężczyzn upamiętniają tysiące Żydów zamordowanych tu podczas II Wojny Światowej. Faszystowscy fanatycy nakazali ludziom ściągnąć buty tuż nad brzegiem Dunaju a następnie zostali rozstrzelani wpadając do wody. Turyści zostawiają w tych butach kwiaty i palące się małe świeczki. Nikt się śmieje, panująca atmosfera zadumy udziela się chyba każdemu. Nie da się być obojętnym. ![]() Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu Przy dobrej pogodzie można odetchnąć w parku przy Placu Bohaterów, bądź popatrzeć na „śpiewające fontanny” na Wyspie Małgorzaty. ![]() Fragment Pomnika Tysiąclecia Na Placu Bohaterów ![]() Fragment Pomnika Tysiąclecia Na Placu Bohaterów Fragment Pomnika Tysiąclecia Na Placu Bohaterów ![]() Budynek Muzeum Sztuk Pięknych ![]() ![]() Zamek Vajdahunyad w Lasku Miejskim. ![]() Zamek Vajdahunyad w Lasku Miejskim. ![]() Fragment Pomnika Tysiąclecia na Placu Bohaterów ![]() W Lasku Miejskim ![]() W Lasku Miejskim ![]() Można otworzyć lokalne wino na Moście Wolności i siedzieć tak długo, bardzo długo. A potem wracać w to miejsce tyle razy, ile tylko przyjdzie ochota. ![]() Most Wolności ![]() Most Wolności ![]() Most Wolności ![]() Most Wolności ![]() Most Wolności ![]() Most Wolności Niedaleko mostu znajduje się Wielka Hala Targowa, najsłynniejsza w mieście. Trzeba tylko cierpliwości żeby drobnym krokiem (inaczej się nie da), jeden za drugim dreptać wśród stoisk z kiełbasami, paprykami i pamiątkami. Na pierwszym piętrze hali znajduje się mnóstwo małych restauracyjek, ale tłok jest taki, że rezygnujemy i szybko uciekamy z tego miejsca ;0). ![]() Węgry papryką stoją ![]() W Hali Targowej ![]() Wnętrze Hali Targowej ![]() W Hali Targowej ![]() W Hali Targowej Niewątpliwą atrakcją i frajdą jest przejażdżka żółtą linią metra. Taki powrót do minionej epoki. ![]() Stara stacja metra ![]() Stara stacja metra ![]() Hala Dworca Kolejowego Z głodu w Budapeszcie nie umrzemy jeśli dysponujemy trochę mniejszym budżetem. Można wejść do knajpki, baru albo stanąć przy budzie z fast-foodem i zjeść coś od tradycyjnej kuchni węgierskiej po zwyczajnego hamburgera. Odwiedzamy ze dwa miejsca polecane na forach, ale dużo lepiej odkryć coś samemu. Wejść do miejsca którego się nie zna znikąd i wyrobić sobie własną opinię. Tak może być znaczenie przyjemniej. ![]() ![]() Spędziliśmy tu 3 ciepłe, czerwcowe dni. To zupełnie wystarczy by nacieszyć oczy, nakarmić zmysły i wrócić w to miejsce z ogromną przyjemnością. >> Nasz hostel http://www.caterinahostel.com/ >> Poruszenie się po mieście ułatwi http://futar.bkk.hu/?layers=SVB >> Odnośnie biletów http://docelowo.pl/budapeszt/komunikacja.html * bilet dobowy uprawnia również do przeprawy promem, może więc sobie zrobić ponad godziną wycieczkę w jedną stronę po Dunaju. My tak zrobiliśmy, potem do centrum wróciliśmy kolejką. | |
| Strona 1 z 1 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |