| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Torres del Paine (Chile) torres-del-paine-chile,672,50165 | Strona 1 z 2 |
| Autor: | Garuda88 [ 18 Cze 2014 20:36 ] |
| Temat postu: | Torres del Paine (Chile) |
Hej, Zakupiłem w dzisiejszej promocji bilety do Chile (Santiago) na grudzień. Bardzo chciałbym odbyć trekking po parku Torres del Paine. Czy ktoś był i może polecić jakieś szlaki? Jak najszybciej dostać się w okolice parku ze stolicy? Jak wygląda sprawa z noclegami? Czy na szlaku znajdują się schroniska, gdzie można rozbić namiot? Ile czasu przeznaczyć na spokojny trekking? Z góry dziękuję za odpowiedzi. | |
| Autor: | almukantarant [ 12 Lip 2014 21:51 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania znajdziesz na oficjalnej stronie Parku: http://www.torresdelpaine.com/ingles/index.asp | |
| Autor: | DAD [ 12 Lip 2014 22:28 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
To wszystko zależy ile czasu chcesz przeznaczyć na park. Jesli chodzi o namiot, to sa takie możliwości na specjalnych platformach drewnianych. | |
| Autor: | mecenat [ 12 Lip 2014 22:56 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Z namiotem nie ma żadnych problemów!Rozbijasz gdzie chcesz.Testowałem osobiście 2006 roku. | |
| Autor: | poncz [ 23 Lip 2014 19:32 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Namiot da się rozbijać po krzakach, ale jest to zabronione. Na całej trasie jest sporo kempingów - niektóre prowadzone przez CONAF są darmowe (http://www.torresdelpaine.com/img/portada/mapaPAINE.jpg - na mapie z zieloną obwódką) inne w różnych cenach, ale czasami bardzo drogie (w 32013 4-8 tyś peso). Wszystkie należą do dwóch firm i możesz sprawdzić ceny: http://www.fantasticosur.com/en/ oraz http://www.verticepatagonia.com. Jak dobrze zaplanujesz trasę, szczególnie tą najpopularniejszą część, to dasz rade obyć się tylko darmowymi kempingami. Pełna pętla to jakieś 5 dni, jak masz mniej czasu to możesz przejść tylko jej część. Do parku najprościej dojechać busami z Puerto Natales. Niestety dosyć droga sprawa (w zeszłym roku 18 tyś peso), ale dobrze funkcjonuje autostop. Do Puerto Natales zapewne najłatwiej dolecieć - lądowo szmat drogi i drogo (chyba, że jak wyżej - autostop) | |
| Autor: | prz [ 04 Kwi 2017 17:02 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Wrzucę tu krótki opis z mojej wycieczki po TdP: Wycieczka do Torres del Paine, w założeniu, miała się zmieścić w przerwie między zmianami w Paranal. Choć w końcu sytuacja zmusiła mnie do wzięcia urlopu i poleciałem tam prosto z Santiago, nadal plan obejmował okres Sobota-Czwartek, z uwzględnieniem wylotu do Paranal w piątkowy poranek (więc też zrobienia prania w domu w Santiago Oficjalną mapkę parku znajdziemy tutaj: http://www.parquetorresdelpaine.cl/... Na czerwono zaznaczony jest szlak okrężny, tzw. O, jego uproszczeniem jest szlak W, czyli Mirador bade de Las Torres - Mirador Britanico - Refugio Grey. Postanowiłem go zrobić, mniej więcej odwrotnie. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że czasy przejść na mapce są raczej zawyżone. Trzeba jednak zaznaczyć, że trafiłem na świetną pogodę - bez opadów i wiatru. Wiatry w tym rejonie potrafią osiągać 200 km/h i skutecznie unieruchamiać człowieka na kempingu/w schronisku Wybrałem też wersję leniwą - bez namiotu i kuchenki, stąd też droższą (choć biorąc pod uwagę, że musiałbym kupić/wynająć namiot, kuchenkę i większy plecak...). Mianowicie było tak: 1) Bilety Santiago - Punta Arenas - Santiago; kupione 23 Stycznia, w promocji "ultimo llamado". 65.000 CLP (1000 CLP = 6 PLN; ergo 400 PLN - trzeba zaznaczyć, że to jest tani bilet, żeby nie powiedzieć, że bardzo tani na tej trasie) 2) Bilety Punta Arenas Aeropuerto - Puerto Natales - przewoźnik Bus Sur. 14.000 CLP (84 PLN) 3) Noclegi w Puerto Natales - na pierwszą i ostatnią noc. Hostel Bitacora - 2x8.500 CLP (2x51 PLN) 4) Bilety Puerto Natales - Torres del Paine - przewoźnik Buses Gomez. 15.000 CLP (90 PLN) 5) Wstęp do parku - 6.000 CLP (36 PLN; dla obcokrajowców 'nierezydentów': 21.000 CLP - 126 PLN) 6) Noclegi. Wybór noclegów wynikał raczej z wolnych miejsc (rezerwowane dwa tygodnie wcześniej) połączonych z oceną potencjału piechurstwa -Schronisko Paine Grande - 32.500 CLP (195 PLN za nocleg w schronisku!) -Camping Frances - 16.000 CLP (96 PLN, z wypożyczeniem namiotu) -Camping El Chileno - 46.000 CLP (276 PLN z pełnym wyżywieniem, innej opcji nie było) 7) Katamaran - 18.000 CLP - decyzja wzięła się z tego, że uznałem, że pierwszego dnia, po dojeździe do parku ok. 11-12 (wcześniej się nie da autobusem), przed zmrokiem jestem w stanie obrócić z Paine Grande do Grey i z powrotem, a szczerze wątpiłem iż zdążyłbym obrócić z Las Torres na Mirador base de Las Torres. Dodatkowo koniec trasy w Las Torres pozwala na późniejszy powrót do Puerto Natales, co zakładałem jako potencjalnie potrzebne. 8) Do tego później doszła kolacja i śniadanie w Paine Grande - 21.000 CLP Koszt łączny (bez dojazdu na lotnisko w Santiago): 250.500 CLP = 1500 PLN. Jak za kilkudniowe zapieprzanie po "górach" - zdecydowanie drogo. Ale znowuż - ile razy tu przyjadę? UWAGA: Ceny w dolarach, choć niby zwolnione z VAT, są zawyżone. Zwłaszcza na campingu Chileno wyszłoby praktycznie 40% więcej Czy da się taniej? Oczywiście, nawet znacznie. Nosząc sobie jedzenie i kuchenkę (albo żyjąc tylko na liofilizatach, gorącą wodę zazwyczaj dostaniemy, zazwyczaj za darmo). Nosząc sobie namiot oszczędzamy koszt najmu, a niektóre kempingi są darmowe (Italiano, Torres na trasie W - ogólnie to, co na mapce na jasnozielono). Można też łapać stopa oszczędzając na transporcie. Dodatkowo dla większości osób jest to część większej podróży po obu stronach Patagonii. Przy dość ściśle ograniczonym terminie koszty transportu (zarówno finansowe, jak i czasowe - z uwzględnieniem pewnych zapasów) są jednak wysokie Plan dni był dość mocno determinowany przez noclegi, stąd: Niedziela: Paine Grande - Grey - Paine Grande Poniedziałek: Paine Grande - Italiano (zrzucenie plecaka) - Mirador Britanico - Italiano (wzięcie plecaka) - Frances. Pierwotnie planowałem spać w Los Cuernos, ale trochę obawiałem się 11h z mapki. Spokojnie bym to przeszedł Wtorek: Frances - Chileno - wg mapki trasa na 8,5 h, całość z plecakiem. O ile dobrze pamiętam zajęła mi jednak ok. 5 h, dołożyłem więc sobie Mirador Las Torres jeszcze tego samego dnia. Tu też zamiast 5h spokojnie wyrobimy się w 3,5-4. Po pierwsze siłę dało mi zrzucenie plecaka, po drugie informacja "A little tired? Horse ride to basecamp. 40.000 CLP". Na takie dictum nie można być zmęczonym. Środę w związku z tym miałem na luzie i tylko sobie zszedłem z Chileno do Base Campu. Jakby się uprzeć, zakładam że wyrobiłbym się w związku z tym na samolot ok. 2 w nocy ze środy na czwartek zamiast 14. pozdrawiam, Przemek | |
| Autor: | poncz [ 11 Lip 2017 19:51 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Czasy przejścia masz chyba trochę zawyżone. Myśmy robili pełne "O" (z wyjściami na miradory Britanico i Torres) i startowaliśmy z południowego wejścia, więc najpierw do "O" musieliśmy dojść. W sumie jakieś 160 km. Zajęło nam to 5,5 dnia, a piechurami jesteśmy przeciętnymi (chodzimy po górach itd., ale nie szczególnie wymagającego ). Poza tym bardzo fajny i przydatny opis. | |
| Autor: | kowalskichal [ 17 Lip 2017 19:17 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
@poncz, masz rację, może oceniłem czasy na wyrost, ale myślałem żeby trzymać się zasady "od campingu do campingu". Ja trasę odcinek "W" przeszedłem w 2,5 dnia, ale było to dość obciążające i starałem się odradzać wysokie tempo. Dodatkowo pogoda była przez dwa dni średnia i śnieg, deszcze i wiatr nie pomagały. Zmodyfikuję swój opis biorąc pod uwagę Twoje rady | |
| Autor: | poncz [ 18 Lip 2017 07:51 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
@kowalskichal - widzę, że jednak Cię okłmałem Czasami narzucaliśmy marszowe dni, żeby załapać się na darmowe kempingi. Masz rację, że tempo może być różne i nie każdy lubi napierać cały dzień. Ale często spotykałem w różnych przewodnikach informację, że "O" to co najmniej 8-9. Myśmy przez to dźwigali za dużo żarcia (nie chcieliśmy kupować w Parku), więc staram się prostować tę informację, dla przyszłych piechurów. | |
| Autor: | PanWojti [ 26 Lut 2019 16:38 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Hej, planuje pobyt w Chile w drugiej polowie wrzesnia. Czy ktos z was byl w Torres Del Paine w tym czasie? High season w parku oficjalnie zaczyna sie od 1 pazdziernika i w internecie czasem mozna trafic na informacje, ze przed tym terminem odradzaja trekking, bo warunki sa nieprzewidywalne, moze jeszcze lezec snieg, ktory przeszkadza w trekkingu. Zastanawiam sie ile jest w tym prawdy i czy nie sa to opinie leniwych turystow z USA | |
| Autor: | makdeb [ 26 Lut 2019 16:41 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Śnieg nagle 30 września nie stopnieje tak aby 1 października były już super warunki. | |
| Autor: | PanWojti [ 26 Lut 2019 17:07 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
makdeb napisał(a): Śnieg nagle 30 września nie stopnieje tak aby 1 października były już super warunki. ' Dobrze wiedziec, nie przyszlo mi to do glowy. Ale nie o to pytalem. | |
| Autor: | poncz [ 15 Mar 2019 19:50 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Jasne, że data graniczna nie oznacza nagłej zmiany warunków - jest to jakiś termin umowny. Może być lepiej we wrześniu niż w październiku, ale statystycznie, im dalej od lata tym większe prawdopodobieństwo na dupówę. A inna sprawa, że myśmy w styczniu walczyli tam ze śniegiem. | |
| Autor: | olajaw [ 29 Mar 2019 01:17 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Jeśli nie macie czasu/siły na trekkingi to nawet jednodniowa wycieczka do parku to coś niesamowitego | |
| Autor: | cypel [ 29 Mar 2019 09:22 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Powiem szczerze, że Chile to dla mnie trzecia albo czwarta dziesiątka krajów do odwiedzenia, ale Twoje zdjęcie @olajaw pobudziło moją ciekawość a Torres del Paine wrzucam na listę miejsc do odwiedzenia | |
| Autor: | olajaw [ 29 Mar 2019 11:26 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
@cypel i bardzo słusznie, bo to piękne miejsce | |
| Autor: | radko93 [ 29 Mar 2019 15:24 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Robiłem W trek i niestety sama część do wież była najmniej ciekawa widokowo. Widok na szyczcie już każdy może sobie obczaić na zdjęciach. | |
| Autor: | KondzikS [ 24 Gru 2019 14:31 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
Nigdzie nie widzę informacji: bilet do parku jest ważny tylko do momentu wyjazdu z niego czy umożliwia wjazd na teren parku np. przez 2-3 kolejne dni? Zastanawiam się jak rozegrać wizytę w parku. Trekking trasą "W" wydaje się niezły, ale nie planowaliśmy brać z Polski namiotu, śpiworów, materacyków. Będziemy wypożyczać auto, więc dojazd z Puerto Natales (bliżej parku chyba nie ma noclegów w rozsądnych cenach) i powrót do niego w kolejne dni byłby możliwy. Pytanie jeszcze czy jednodniowe wycieczki będą chociaż w połowie widokowo tak atrakcyjne jak przejście całego szlaku? | |
| Autor: | asnahtful [ 24 Gru 2019 14:43 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
KondzikS napisał(a): Nigdzie nie widzę informacji: bilet do parku jest ważny tylko do momentu wyjazdu z niego czy umożliwia wjazd na teren parku np. przez 2-3 kolejne dni? Zastanawiam się jak rozegrać wizytę w parku. Trekking trasą "W" wydaje się niezły, ale nie planowaliśmy brać z Polski namiotu, śpiworów, materacyków. Będziemy wypożyczać auto, więc dojazd z Puerto Natales (bliżej parku chyba nie ma noclegów w rozsądnych cenach) i powrót do niego w kolejne dni byłby możliwy. Pytanie jeszcze czy jednodniowe wycieczki będą chociaż w połowie widokowo tak atrakcyjne jak przejście całego szlaku? Niestety nie jesteś w stanie zrobić sensownie treku W jednodniówkami. Jeśli nie bierzesz ze sobą namiotów to... możesz albo je kupić/wypożyczyć na miejscu, albo zarezerwować nocleg w 'hostelu' (refugio) na miejscu. | |
| Autor: | makdeb [ 24 Gru 2019 16:48 ] |
| Temat postu: | Re: Torres del Paine (Chile) |
W jeden dzień na biegu można zaliczyć same wieże, pozostałe trasy wyznaczające szlak W będą niemożliwe do zrealizowania bez noclegu. | |
| Strona 1 z 2 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |