Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
Offline
#1 PostWysłany: 02 Sty 2014 21:53 

Rejestracja: 02 Kwi 2013
Posty: 408
niebieski
Za Gazetą Wyborczą:
"Wspólna europejska waluta zastąpi łotewskiego łata 1 stycznia 2014 r. Tuż po północy przy huku fajerwerków premier kraju Valdis Dombrovskis symbolicznie wypłaci z bankomatu kilka nowych banknotów. Za każde euro zapłaci 0,702804 łata"

Łatwiej, ale czy taniej?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wakacje w Tunezji 🌊☀️ 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 2057 PLN Wakacje w Tunezji 🌊☀️ 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 2057 PLN
Szarm el-Szejk na wakacyjny urlop 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu all inclusive za 2909 PLN Szarm el-Szejk na wakacyjny urlop 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu all inclusive za 2909 PLN
Offline
#2 PostWysłany: 02 Sty 2014 22:20 

Ceny zaokrąglane są w górę przy wymianie. Patrz przypadek Słowacji. Dla Polaków to dobrze, bo jeden krok przewalutowań mniej.
Góra
 PM off  
      
Offline
#3 PostWysłany: 06 Sty 2014 20:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 572
Loty: 511
Kilometry: 902 765
Krajów: 67 / 31.3%
niebieski
W sobotę wybieram się do Rygi i w piątek chciałem kupić łaty w kantorze. Nieźle się zdziwiłem jak mi pani w okienku powiedziała, że od 1 stycznia na Łotwie obowiązuje euro :-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#4 PostWysłany: 06 Sty 2014 20:11 

Rejestracja: 30 Cze 2011
Posty: 493
niebieski
Potwierdzam, byłem na weekend w Rydze i wszędzie ceny w Euro, ale wyglada ma to, że można płacić też w łatach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#5 PostWysłany: 06 Sty 2014 20:17 

Rejestracja: 20 Lis 2010
Posty: 173
to dobrze bo jeszcze mi troche zostało:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#6 PostWysłany: 06 Sty 2014 20:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1845
Loty: 93
Kilometry: 169 064
Krajów: 21 / 9.8%
niebieski
Gdzieś czytałem, że łaty mają być akceptowane w sklepach tylko do 14 stycznia. Potem tylko wymiana w banku.

EDIT: Znalazłem źródło
Cytuj:
do 14 stycznia w obiegu gotówkowym będzie łat łotewski i euro. Po zakończeniu tego okresu prawnym środkiem płatniczym będzie już jedynie euro. Po tym okresie wciąż będzie jednak możliwa bezpłatna wymiana łatów na euro m.in. w instytucjach kredytowych i bankach komercyjnych (przez 6 miesięcy po wprowadzeniu euro) oraz w banku centralnym Łotwy (przez czas nieokreślony).

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finan ... _count%3D1
_________________
Image
MOJE RELACJE Z PODRÓŻY
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#7 PostWysłany: 06 Sty 2014 21:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lut 2012
Posty: 119
Loty: 304
Kilometry: 478 759
Krajów: 50 / 23.4%
Potwierdzam. Byłem w Rydze na Sylwestra i własnoręcznie odczułem problem "euro"
Z dnia na dzień Łaty stały się "persona non grata" i pomimo, że sklepy mają obowiązek akceptować je do 14ego stycznia, robią to niechętnie, a resztę wydają w euro - i robią to dosłownie "wedle uznania" - nie przeliczają kursów na oczach klienta, dyktują własne ceny/kursy (pomimo zablokowania kursu na poziomie 0.7).

Sam doświadczyłem sytuacji, gdy (przykładowo) za pastę do zębów, wyceniona na 1 łata, ekspedientka na prośbę o podanie ceny w euro, mówi 1 euro drapiąc się przy tym po głowie... w tym przypadku zadziałała na swoją niekorzyść, ale z reguły działa to w drugą stronę. Na Łotwę już tylko z euro - z Łatami można tylko przepłacić - tak jak było płacąc euro przed 01.01.2014.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#8 PostWysłany: 06 Sty 2014 23:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2013
Posty: 267
Loty: 594
Kilometry: 1 010 827
Krajów: 78 / 36.5%
niebieski
Byłem w Rydze przed nowym rokiem i wtedy jeszcze bardziej opłacało się płacić w Łatach. W sumie czego innego można było się spodziewać, niż zmiana w drugą stronę i dalsze przeliczanie na niekorzyść kupującego? Swoją drogą zostało mi kilka sztuk, to już tak chyba na pamiątkę.
_________________
Moje strony: nowe technologie i tanie latanie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#9 PostWysłany: 10 Sty 2014 16:14 

Rejestracja: 17 Lip 2013
Posty: 39
Loty: 30
Kilometry: 37 264
Krajów: 12 / 5.6%
Lecę 18 stycznia zobaczymy jak to będzie:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group