Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Oman - bezpieczeństwo
oman-bezpieczenstwo,1216,148286
Strona 1 z 2

Autor:  jacenty114114 [ 19 Sty 2020 19:44 ]
Temat postu:  Oman - bezpieczeństwo

Witam serdecznie ,
może ktoś wie lub ma informacje w temacie bezpieczeństwa i sytuacji turystów w Omanie na dzień dzisiejszy jak to wygląda ?
Tak się składa , że mamy wykupiony pobyt ( biuro podróży Itaka ) w Omanie na ferie od 10 luty do 17 luty 2020 r .
Lecimy tam całą rodziną - Rodzice + 2 córki ( 5 i 10 lat ) . Trochę się zastanawiamy czy jest to dobry pomysł i czy za bardzo nie ryzykujemy ????
może ktoś się odezwie do nas :roll: kto obecnie tam dziś przebywa lub mieszka ?
pozdrawiam ,
Jacek

Autor:  Garmond [ 19 Sty 2020 19:59 ]
Temat postu:  Re: Ferie w Omanie luty 2020

Oman to jedno najbardziej bezpiecznych i przyjaznych państw arabskich.
Ludzie są przemili, życzliwi i chętni do pomocy.
W dodatku - jak się domyślam - lecicie do hotelu z którego nawet nie wyściubicie nosa.
Jeżeli zadajesz takie pytania - nie jedźcie.
Jeżeli się zdecydujecie - udanego urlopu.

Autor:  grawex [ 19 Sty 2020 20:14 ]
Temat postu:  Re: Ferie w Omanie luty 2020

jacenty, nie ma bezpieczniejszego kraju na świecie. Nawet gdybyś się zagubił lub stracił rozum, zaprowadzą cię tam skąd wyszedłeś, za darmo!!!

Autor:  jacenty114114 [ 19 Sty 2020 20:23 ]
Temat postu:  Re: Ferie w Omanie luty 2020

-- 19 Sty 2020 20:21 --

Grawex -dzięki bardzo za info .
a byłeś tam ostatnio jakoś ??? czy skąd masz takie informacje ?

-- 19 Sty 2020 20:23 --

Garmond -dzięki bardzo za info .
a byłeś tam ostatnio jakoś ??? czy skąd masz takie informacje ?

Autor:  Garmond [ 19 Sty 2020 20:28 ]
Temat postu:  Re: Ferie w Omanie luty 2020

Byłem w zeszłym roku.
To nie jest kraj fanatyków religijnych, pragnących krwi innowierców.
Spędziłem w nim 5 dni samotnie poruszając się po kraju.
Nigdy nie czułem się zagrożony.
Co najwyżej spaleniem przez słońce.

Autor:  Aga_podrozniczka [ 19 Sty 2020 20:51 ]
Temat postu:  Re: Ferie w Omanie luty 2020

Ja, samotna kobieta podroznik, bardzo sobie chwaliłam wizytę w Omanie, nawet dwa razy. Miejscowi byli mili, nikt nikogo nie zaczepial, itp. Jedyne co moze szokowac, to ilosc imigrantow z Indii, czego ludzie zwykle nie spodziewają sie po kraju arabskim.

Autor:  grawex [ 19 Sty 2020 21:02 ]
Temat postu:  Re: Ferie w Omanie luty 2020

Jacenty, byłem w ubiegłym roku, zjeżdziłem 3/4 kraju / oprócz Salalah/ wypożyczonym samochodem. Dwukrotnie złapałem "kapcia" i przejeżdżający tubylcy nie pozwolili mi zmienić koła, zrobili to sami. Z ich zachowania wynikało, że gdybym im zaproponował zapłatę za to, to byliby obrażeni. Jedż na ferie i wracaj tam na dłużej bo warto. Północna część moim zdaniem ciekawsza.

Autor:  marcino123 [ 19 Sty 2020 21:07 ]
Temat postu:  Re: Ferie w Omanie luty 2020

fajna ta relacja... ;)

Autor:  Garmond [ 19 Sty 2020 21:10 ]
Temat postu:  Re: Ferie w Omanie luty 2020

To taka relacja ala Head&Shoulders: 3 w 1.

Autor:  Kothson [ 19 Sty 2020 21:14 ]
Temat postu:  Re: Ferie w Omanie luty 2020

Aga_podrozniczka napisał(a):
Ja, samotna kobieta podroznik, bardzo sobie chwaliłam wizytę w Omanie, nawet dwa razy. Miejscowi byli mili, nikt nikogo nie zaczepial, itp. Jedyne co moze szokowac, to ilosc imigrantow z Indii, czego ludzie zwykle nie spodziewają sie po kraju arabskim.
Twój nick, parafraza w temacie.. brakuje jeszcze podpisu: pozdrawiam, Aga - podróżnik.

Autor:  cccc [ 29 Mar 2020 23:55 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

Bylem wiele razy, bardzo bezpieczny kraj oraz mili i pomocni ludzie.
Problemem moze byc fotografowanie kobiet arabskich, zabudowan militarnych i rzadowych, o czym wielu turystow moze nie zdawac sobie sprawy.
Oman to monarchia absolutna.
Tak na wszelki wypadek dla zainteresowanych, mimo iz Oman nalezy do krajow tolerancyjnych to homoseksualizm jest nielegalny w Omanie i wg. §§ 33 / 223 groza kary od 6 m-cy do 3 lat wiezienia. Zreszta nie tylko w Omanie, ale w 78 krajach na Swiecie uznany za nielegalny i w takich krajach jak np. Iran, Jemen, Afganistan, Sudan, Somalia czy Arabia Saudyjska grozi nawet kara smierci.
Latem temperatury moga osiagac +50˚, ryzyko udaru slonecznego.
Btw polecam Salalah i okilice.

Autor:  joael [ 30 Mar 2020 09:08 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

Ja wróciłem z Omanu 3tyg temu i byłem bardzo mile zaskoczony kulturą ludzi i zachowaniem w stosunku Europejczyków. Tylko w Wielkim Meczecie był rygor ubioru. Bardzo bezpieczny i przyjazny kraj. No i dużo tańszy od ZEA

Autor:  Kacper Szymanski [ 17 Lip 2024 00:04 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

Oman który zawsze pełnił rolę mediatora w regionie i był neutralny i całkowicie bezpieczny bez zamachów a tu proszę - info z dziś.

Co najmniej sześć osób zginęło w ataku na meczet w Omanie.

https://www.aljazeera.com/news/2024/7/1 ... ue-in-oman


W.Szewko

Oman. Co najmniej 4 osoby zginęły, a kolejnych 30 zostało rannych w zamachu w pobliżu szyickiego meczetu w stolicy Omanu, Maskacie.

Autor:  Tomo14 [ 13 Mar 2025 22:48 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

Po drugim tygodniowym pobycie w Omanie mogę napisać, że jest to niezwykle bezpieczny i przyjazny kraj.

Jedynym dyskomfortem dla kobiet (ale nie zagrożeniem) może być ew. przebywanie w miejscach gdzie wieczorami gromadzi się dużo mężczyzn z Pakistanu/Indii - ale nie ze względu na bezpieczeństwo a przebywanie samotnie wśród kilkuset wyłącznie mężczyzn.

Ruch uliczny bardzo cywilizowany, na autostradach z racji niezliczonej ilości fotoradarów raczej nikt nie przekracza dozwolonych 120 km/h.

Autor:  zorrondzombie [ 28 Lut 2026 21:21 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

Czy obecne wydarzenia mają wpływ na podróż do Omanu?
Ktoś jest teraz w Omanie i może powiedzieć jak to na miejscu wygląda?
No i co np. z lotami?

Autor:  Kothson [ 28 Lut 2026 21:34 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

zorrondzombie napisał(a):
No i co np. z lotami?


Zajrzyj na tablicę FR24 to się dowiesz.

Autor:  Przemm [ 28 Lut 2026 21:39 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

@zorrondzombie Żeby zobaczyć, co z lotami wystarczy zajrzeć do śledzenia lotów na popularnych stronach albo na stronę lotniska Muscat. Loty odbywaja się tak z jak i do Omanu, za wyjątkiem lotów z ZEA, Kataru czy Jordanii. Samoloty do Europy lecą jak widzę przez Arabię Saudyjską i Egipt. Lot z Koszyc zawrócił ale trudno ocenić z jakiego powodu: czy na wszelki wypadek, czy dlatego że nie mógł zmienić trasy z przyczyn formalnych albo operacyjnych (to był samolot średniego zasięgu B737). Oman nie uczestniczy w tym konflikcie czy działaniach wojennych, a wręcz apeluje do USA o natychmiastowe zakończenie działań. Poza tym w Omanie nie ma chyba amerykanskich baz wojskowych w przeciwieństwie do Kuwejtu czy ZEA a zatem jesli tak, to nie powinien być celem ataku Iranu.
To nie znaczy, że trzeba tam lecieć uważając, że nie będzie żadnych problemów, konsekwencje obecnej sytuacji i wzajemnych ataków na Iran i ze strony Iranu moga być.
W Omanie nie ma polskiej ambasady, ostrzeżenie na stronie rządowej jest ogólne w związku z możliwością odwołania lotów w rejonie Płw Arabskiego. Podobne ostrzeżenia sa na stronie brytyjskiego Foreign Office (ich MSZ) z dzisiejszą datą aktualizacji.
https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/oman
Czasem zaglądam na ich stronę, żeby poczytać ostrzeżenia. czesto aktualizują zawartość i bywali wiarygodni ale nikt nie jest wróżbitą.

Autor:  zorrondzombie [ 28 Lut 2026 22:47 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

O.K. Dziękuję. Ta strona brytyjska jest bardziej konkretna i zrozumiała niż naszego MSZ.

Autor:  koncentrator [ 01 Mar 2026 12:00 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

Z rana media donoszą o ataku na Port w mało turystycznym mieście Duqm w Omanie.

Autor:  meczko [ 01 Mar 2026 12:12 ]
Temat postu:  Re: Oman - bezpieczeństwo

Wg Times of Israel powołującego się na omańską państwową agencję prasową port zaatakowano dwoma dronami:
https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... ws-agency/

a amerykańska ambasada w Omanie wydała enigmatyczne ostrzeżenie przed "activity outside Muscat"
https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... de-muscat/

Strona 1 z 2 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/