| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Luźne gatki luzne-gatki,18,6784 | Strona 35 z 48 |
| Autor: | wtak [ 27 Sty 2022 20:42 ] |
| Temat postu: | Re: [Ryanair] zmiany w siatce lotów, nowe bazy itd |
Ten Brest we Francji jako Brześć , to niestety znak dzisiejszych czasów. Coraz mniej osób odróżnia penisa od tenisa. | |
| Autor: | Misiatek [ 27 Sty 2022 20:47 ] |
| Temat postu: | Re: [Ryanair] zmiany w siatce lotów, nowe bazy itd |
Tort penisowy! | |
| Autor: | Nikodem [ 27 Sty 2022 23:49 ] |
| Temat postu: | Re: [Ryanair] zmiany w siatce lotów, nowe bazy itd |
Po tym jak kilka lat temu usłyszałem Akwizgran rozmawiając o niemieckim Aachen to polskie nazwy zagranicznych miejscowości już mnie nie zaskakują | |
| Autor: | pemat [ 28 Sty 2022 00:13 ] |
| Temat postu: | Re: [Ryanair] zmiany w siatce lotów, nowe bazy itd |
akurat nazwa Akwizgran jest starsza niż Aachen Cytuj: Rzymianie zbudowali Akwizgran, jako miejscowość uzdrowiskową. Cenili lecznicze właściwości ciepłych źródeł siarkowych. Liczące ponad 2000 lat tradycje kultury zdrojowej przetrwały do dzisiaj. -„Nazwali to miejsce Wodami Granusa, czyli Aquae Grani albo Aquisgranum, stąd polska nazwa Akwizgran. Nazwa Aachen pochodzi z czasów Karola Wielkiego, chociaż jeszcze wtedy nazywano miasto Aquis, ale we frankońskim słowo `Ach` oznaczało wodę. A to jest jakby rdzeniem nazwy Aachen” - wyjaśnia Renata Thiele (która jest przewodniczką po tym historycznym mieście) Akwizgran - miasto w centrum Europy | |
| Autor: | adam1987 [ 28 Sty 2022 08:05 ] |
| Temat postu: | Re: [Ryanair] zmiany w siatce lotów, nowe bazy itd |
wtak napisał(a): Ten Brest we Francji jako Brześć , to niestety znak dzisiejszych czasów. Coraz mniej osób odróżnia penisa od tenisa. Zdaje się, że coś nie bardzo znak naszych czasów, bo to nazwa używana powszechniej w przeszłości, a nie obecnie. Po angielsku i francusku, zarówno białoruskie i francuskie, miasto to Brest. Również w języku polskim używano tożsamej nazwy. Ja rozumiem, że Rada nie rekomenduje tej nazwy, ale to nie znaczy, że przed 1994 ludzie nie używali nazw, które ostatecznie nie zostały zaakceptowane. Suazi też istnieje w świadomości ludzkiej nawet jeśli Państwo to zmieniło nazwę. Ludzie potrafią mówić Górna Wolta, a to przecież od ponad 30 lat Burkina Faso. Następnym razem jak ktoś użyje nazwy Brześć dla miasta we Francji, to naturalnie możecie się z nim o to pokłócić, ale przynajmniej będziecie wiedzieli o jakim mieście mowa. Ogólnie jak ktoś się poczuł urażony, to przepraszam. Z niewiadomego powodu odczuwałem potrzebę dalszego prowadzenia tej zupełnie nieistotnej dyskusji. | |
| Autor: | eskie [ 28 Sty 2022 11:10 ] |
| Temat postu: | Re: [Ryanair] zmiany w siatce lotów, nowe bazy itd |
wtak napisał(a): Coraz mniej osób odróżnia penisa od tenisa. E tam coraz mniej Turniej Penisa Zimnego | |
| Autor: | j_a [ 28 Sty 2022 12:29 ] |
| Temat postu: | Re: Koronawirus - ogólna dyskusja |
Rozmowa zrobiła się mniej więcej taka: - Ziemia nie jest okrągła. - Twierdzisz, że Ziemia jest płaska? - Nigdzie nie napisałem, że jest płaska. - Ale nie jest okrągła, więc twierdzisz, że jest płaska. - Pokaż gdzie napisałem, że jest płaska. - To jaka jest według ciebie? - Nie jest okrągła. - Czyli jaka? . . . (po tygodniu) - To jaka jest w końcu Ziemia? - W górach jest górzysta. - Co? Jaka? Przecież mówimy o Ziemi, nie krajobrazie. - Przecież piszę o Ziemi, gdzie są góry? Na Ziemi. Tu masz linka. - Ale link jest o górach, nie o tym czy Ziemia jest płaska albo okrągła. - Ale w linku nie ma nic o tym, że Ziemia jest okrągła, wyraźnie napisali że górzysta (cytat). I tak od jakiegoś miesiąca. | |
| Autor: | benedetti [ 28 Sty 2022 17:59 ] |
| Temat postu: | Re: Luźne gatki |
Akurat spolszczanie obcych nazw jest całkiem sensowne z logicznego punktu widzenia, szczególnie w mowie. Ciekawy jestem jak przeciwnicy spolszczania wymawiają nazwy francuskich miejscowości. Po francusku z francuskim akcentem, po francusku z polskim akcentem, czy po polsku z polskim akcentem? | |
| Autor: | Japonka76 [ 28 Sty 2022 18:01 ] |
| Temat postu: | Re: Luźne gatki |
benedetti napisał(a): Po francusku z francuskim akcentem, po francusku z polskim akcentem, czy po polsku z polskim akcentem? Podaj jakiś przykład | |
| Autor: | benedetti [ 28 Sty 2022 18:10 ] |
| Temat postu: | Re: Luźne gatki |
@Japonka76 Żeby było latwiej, to nie po francusku, a po angielsku. Gdy deliberujesz ze znajomymi o angielskiej poezji, to mówisz "szekspir" czy "szẹıkspıər"? Analogicznie, podejrzewam, że opowiadając o locie do Marsylii nie mówisz, że byłaś w "maʁ.sɛj". BTW Polecam stronę forvo.com, jeśli ktoś chciałby być poprawny w wymowie oryginalnej. | |
| Autor: | Abcn [ 28 Sty 2022 19:30 ] |
| Temat postu: | Re: Luźne gatki |
Marlowe | |
| Autor: | digger [ 29 Sty 2022 00:17 ] |
| Temat postu: | Re: Koronawirus - ogólna dyskusja |
j_a napisał(a): Rozmowa zrobiła się mniej więcej taka: Przecież ziemia nie jest okrągła - jest zbliżona do elipsoidy:) - Ziemia nie jest okrągła. - Twierdzisz, że Ziemia jest płaska? - Nigdzie nie napisałem, że jest płaska. - Ale nie jest okrągła, więc twierdzisz, że jest płaska. - Pokaż gdzie napisałem, że jest płaska. - To jaka jest według ciebie? - Nie jest okrągła. - Czyli jaka? . . . (po tygodniu) - To jaka jest w końcu Ziemia? - W górach jest górzysta. - Co? Jaka? Przecież mówimy o Ziemi, nie krajobrazie. - Przecież piszę o Ziemi, gdzie są góry? Na Ziemi. Tu masz linka. - Ale link jest o górach, nie o tym czy Ziemia jest płaska albo okrągła. - Ale w linku nie ma nic o tym, że Ziemia jest okrągła, wyraźnie napisali że górzysta (cytat). I tak od jakiegoś miesiąca. | |
| Autor: | BrunoJ [ 29 Sty 2022 01:26 ] |
| Temat postu: | Re: Koronawirus - ogólna dyskusja |
digger napisał(a): j_a napisał(a): Rozmowa zrobiła się mniej więcej taka: Przecież ziemia nie jest okrągła - jest zbliżona do elipsoidy:)- Ziemia nie jest okrągła. ... - W górach jest górzysta. Wcale nie, ziemia jest zbliżona do geoidy. Załącznik: geoida.png [ 180.61 KiB | Obejrzany 1495 razy ] Załącznik: geoida_elipsoida_pp.png [ 539.93 KiB | Obejrzany 1495 razy ] PS. Znam kilka kształtów, które mimo że nie są kulą, to stanowczo nazwałbym okrągłe, lub chociaż krągłe.... | |
| Autor: | cekace [ 29 Sty 2022 12:40 ] |
| Temat postu: | Re: Koronawirus - ogólna dyskusja |
@klapio powycinaeś OT i dobrze, a tak z ciekawości temat z płaską ziemią zostawiłeś jako związany z tematem koronawirusa? | |
| Autor: | wersus79 [ 01 Lut 2022 17:07 ] |
| Temat postu: | Re: Luźne gatki - Wizzair w Libii |
Przeglądam mapę kierunków Wizzair i już myślałem, że nowy, ciekawy kierunek do Maghrebu się trafił. https://wizzair.com/pl-pl/loty/mapa-planowania-podrozy/ Szkoda, że to Załącznik: LUZ_1.jpg [ 121.46 KiB | Obejrzany 1269 razy ] | |
| Autor: | sanchopan [ 01 Lut 2022 17:13 ] |
| Temat postu: | Re: Luźne gatki - Wizzair w Libii |
Nieprawda. Albo - to nie jest prawda. | |
| Autor: | potylika [ 01 Lut 2022 17:28 ] |
| Temat postu: | Re: Łotwa i covid |
thenytd napisał(a): Czy ktoś w ostatnich dniach leciał na Łotwę i może potwierdzić, że test jest obowiązkowy? Ale jaki test obowiązkowy? Na covid, na znajomość języka łotewskiego, ciążowy? I dla kogo? Zaszczepiony, niezaszczepiony? | |
| Autor: | pemat [ 01 Lut 2022 17:39 ] |
| Temat postu: | Re: Luźne gatki - Wizzair w Libii |
wersus79 napisał(a): Szkoda, że to akurat w tym przypadku pisownia rozłączna również jest uprawniona...Cytuj: A kiedy napiszemy nie prawda? Jeśli natomiast mamy do czynienia z sytuacją, gdy partykuła nie wprowadza wyraźne przeciwstawienie, z zaakcentowaniem wyrazu prawda, wówczas zapis będzie rozłączny (nie prawda), np.: To nie prawda, lecz kłamstwo. | |
| Autor: | sanchopan [ 01 Lut 2022 17:59 ] |
| Temat postu: | Re: Luźne gatki - Wizzair w Libii |
No i właśnie tutaj był ten z przypadków, kiedy nieprawda piszemy łącznie. Nie wiem czy jakoś nieudolnie, złośliwie czy z innego powodu usiłujesz udowodnić, że nie było, tak jak było. Jest takie słowo: przepraszam albo popełniłem błąd. Bardzo niepopularne w dzisiejszych czasach. | |
| Autor: | pemat [ 01 Lut 2022 18:08 ] |
| Temat postu: | Re: Luźne gatki |
sorki @sanchopan, nie masz racji | |
| Strona 35 z 48 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |