Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

[BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum
bukareszt-baneasa-centrum,1282,180436
Strona 1 z 2

Autor:  sharkinator [ 27 Sty 2025 17:31 ]
Temat postu:  [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Od niedawna na to lotnisko lata Wizzair z Krakowa. Lotnisko zostało reaktywowane, ale ruch na nim porównywalny jak w Radomiu (wg Wikipedii aktualnie latają tam tylko samoloty z Krakowa i Neapolu).
Hala przylotów jest wielkości poczekalni na dworcu autobusowym w mieście powiatowym. Przez to, że obsługiwany jest tylko jeden lot dziennie to 200 osób stoi w jednej kolejce do jednej bramki security.

Plusem lotniska jest jego położenie i łatwy dojazd do miasta. Po wyjściu z lotniska dochodzimy do ruchliwej drogi. Przystanek w stronę miasta jest po drugiej stronie wspomnianej drogi. Przy przystanku stoi buda, w której można kupić bilet, można płacić kartą. Wszystkie dostępne taryfy wraz z cennikiem wiszą na szybie budy. My zdecydowaliśmy się na bilet 72h (metro+tramwaj+autobusy) za jedyne 35 RON (ok. 30 zł), jest to kartonowa karta, na której wgrany jest bilet. Do miasta jeździ wiele linii np. 100, kursują często. Polecam mapy Google, dobrze wyszukują połączenia. W planach jest metro M6, którym będzie można dojechać na oba lotniska.

Cennik: https://visitbucharest.today/bucharest- ... rt/#ticket

Autor:  maczup [ 29 Sty 2025 00:50 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

W autobusie nr 100 można tez przyłożyć kartę płatniczą do terminala i po prostu jechać. A najlepiej wysiąść już przy parku Michała I, bo jest przepiekny :)

I tak jak napisał kolega wyżej, jest spora kolejka do security, ale wszyscy raczej zdążą przed lotem ;-)

Lotnisko jest słodkie, bardzo ładne, takie stylowe. Wiem, że nie po to są lotniska, ale to zrobiło wrażenie, szczególnie w odróżnieniu od OTP, które jest po prostu normalne:)

Autor:  tomaszl75 [ 29 Sty 2025 04:24 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

sharkinator napisał(a):
Od niedawna na to lotnisko lata Wizzair z Krakowa. Lotnisko zostało reaktywowane, ale ruch na nim porównywalny jak w Radomiu (wg Wikipedii aktualnie latają tam tylko samoloty z Krakowa i Neapolu).

Ponieważ główne lotnisko to OTP i tak pozostanie.

sharkinator napisał(a):
Hala przylotów jest wielkości poczekalni na dworcu autobusowym w mieście powiatowym. Przez to, że obsługiwany jest tylko jeden lot dziennie to 200 osób stoi w jednej kolejce do jednej bramki security.

A może wrzucisz fotkę tego dworca autobusowego? I od razu porównaj go do Modlina.

Cieszę się że BBU odżyło . Od paru lat odbywają się na nim pokazy lotnicze https://www.otopeniairshow.ro/
Po drugiej stronie lotniska przystanek autobusowy i bezproblemowy dojazd do centrum. Jak już wspomniano w autobusie można przyłożyć kartę bankową do czytnika . Warto sprawdzić czy transakcja przeszła bo byłem świadkiem ( kontrole są często) że koleżanka pomimo przyłożenia do czytnika pass karty nie przeszła płatność i przy kontroli był problem.
Przed lotniskiem jest przystanek z którego również dostaniemy się bezpośrednio na OTP.

Autor:  correos [ 24 Sie 2025 21:33 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

platnosc 3 RON , karta debetowa/kredytowa w pojezdzie

Załącznik:
dd.jpg
dd.jpg [ 100.81 KiB | Obejrzany 5110 razy ]

Załącznik:
aa.jpg
aa.jpg [ 142.52 KiB | Obejrzany 5110 razy ]
Załącznik:
bb.jpg
bb.jpg [ 133.47 KiB | Obejrzany 5110 razy ]
Załącznik:
cc.jpg
cc.jpg [ 79.18 KiB | Obejrzany 5110 razy ]

Załącznik:
xx.jpg
xx.jpg [ 181.79 KiB | Obejrzany 5095 razy ]
Załącznik:
yy.jpg
yy.jpg [ 135.49 KiB | Obejrzany 5095 razy ]

Autor:  jaco027 [ 25 Sie 2025 22:55 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

I pozamiatal.
Jak to sie teraz pisze... jasniej sie nie da

Autor:  yoahim [ 26 Sie 2025 12:53 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Jest jakaś lepsza opcja dojazdu komunikacją zbiorową z lotniska do Gara de Nord niż to co proponuje Google Maps, czyli autobus + 1 lub więcej autobus/metro?

Autor:  cart [ 29 Paź 2025 14:44 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Czy na lotnisku jest jakiś bankomat albo kantor?

Autor:  Qba85 [ 07 Lis 2025 00:24 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

@cart ja nie widziałem.
5 minut na piechotę od lotniska jest Banca Transilvania z bankomatem (możliwe, że czynny tylko w godzinach otwarcia banku, tego nie sprawdziłem). Trzeba przejść przez rondo przed lotniskiem do głównej ulicy i potem w lewo do pasów przy skrzyżowaniu. Jeśli przeczytacie to za pół roku, to sytuacja może wyglądać inaczej :) Aktualnie ta główna ulica jest w przebudowie i ruch pieszy wygląda trochę inaczej niż pokazują mapy google.

Warto też dodać, że w lewo od tego skrzyżowania jest ulica ze sklepami, knajpami itd. więc można się zaopatrzyć/posilić przed lotem. Na lotnisku niewiele można dostać.

Do transportu miejskiego polecam apkę Info TB. A płatność kartą zbliżeniową działa we wszystkich pojazdach.

P.S.
tak, to lotnisko mi też kojarzy się z dworcem autobusowym :D

Autor:  cart [ 07 Lis 2025 09:26 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Dzięki, już po fakcie ;). Jest budka kantoru ale chyba permanentnie zamknięta.
Odebrał nas gościu z wypożyczalni. W sumie to nawet gotówka w Rumunii za bardzo nie była potrzebna.

Autor:  jaco027 [ 07 Lis 2025 09:30 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

jak to w EU

Autor:  Qba85 [ 07 Lis 2025 11:15 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Czyli Niemcy nie są w EU? :)

Co do gotówki to potwierdzam - nie trafiłem na miejsce, w którym nie byłoby opcji zapłacenia kartą.

Autor:  bim-bam [ 27 Lis 2025 01:24 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Kiosk z biletami wciąż jest zamknięty i pozostaje płatność kartą w autobusie za jednorazowy przejazd.
Załącznik:
kiosk.jpg
kiosk.jpg [ 218.97 KiB | Obejrzany 3012 razy ]



W planach jest budowa linii metra M6 łącząca oba lotniska ze stacją 1 Maja (zielona linia M4).
Załącznik:
mapa metra.jpg
mapa metra.jpg [ 248.25 KiB | Obejrzany 3012 razy ]

Autor:  KL_user [ 02 Gru 2025 12:40 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Bilety można też kupować z pomocą aplikacji:
- 24pay - normalnie dostępna w sklepie Google,
- Bilet TB - trzeba zmienić w systemie telefonu kraj na Rumunię albo skorzystać z pośrednictwa APKPure itp.

Jeżeli chce się kupić dobówkę to ona występuje w dwóch wersjach. Tańsza jest tylko na autobusy, trolejbusy i tramwaje. Droższa o 100% obejmuje też metro.

Autor:  Gadekk [ 02 Gru 2025 12:44 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Dobę liczy do końca dnia czy 24h od momentu zakupu?

Autor:  michalgie [ 02 Gru 2025 13:03 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Ponoć 24h ale nie udało mi się kupić.
Tak jak wyżej - buda przy lotnisku nadal zamknięta. Aplikacja 24pay nie działa - nie przychodzi sms na numer telefonu aby aktywować. Sprawdzane na dwóch telefonach/numerach. W autobusie w czytniku można kupić tylko bilet jednorazowy i tylko jeden z danej karty, angielskiego brak. Ostatecznie brakło mi kart aby kupić bilety dla dzieci a już 5 latkowie ponoć potrzebują (ulgowe których i tak nie da się kupić w czytniku).
Na Piata Unirii widziałem otwartą jedną budę - sam plac rozkopany totalnie.

Autor:  KL_user [ 02 Gru 2025 13:34 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Gadekk napisał(a):
Dobę liczy do końca dnia czy 24h od momentu zakupu?
Tak, 24 godziny od momentu zakupu. Bilet aktywuje się automatycznie.
Ja korzystałem z aplikacji "Bilet TB" i tam w bilecie pokazuje ci się zegar odliczający czas do końca jego ważności.

Autor:  bim-bam [ 02 Gru 2025 13:39 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

@Gadekk bilet całodobowy uwzględniający metro liczony był od momentu odbicia na bramce i ważny przez następne 24h.

Autor:  KL_user [ 02 Gru 2025 13:40 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

michalgie napisał(a):
Na Piata Unirii widziałem otwartą jedną budę
W aplikacji "Info TB" wybierasz sekcję "Tariff titles" następnie "Ticket offices" i pokazuje ci się mapa tych budek z biletami. Niektóre są czynne tylko w dni robocze. Najbliższy punkt sprzedaży biletów od lotniska Baneasa (BBU) znajduje się...z drugiej strony pasa startowego. Punkt przy pętli autobusowej pod Ikeą jest czynny codziennie od 6 do 20.

Autor:  bim-bam [ 02 Gru 2025 14:45 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa <-> centrum

Dobrze wiedzieć, że linia 100 to linia lotniskowa/ekspresowa i nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach.
Przed wylotem chcieliśmy podjechać do galerii handlowej za lotniskiem aby coś zjeść i no się przejechaliśmy... prawie pod same lotnisko OTP do przystanku Primaria Otopeni.
Wróciliśmy na tym samym bilecie, który był ważny (z karty nie pobrało środków). Coś mi świta w głowie, że płacąc kartą bilet jest ważny przez 90min.
Image

Autor:  arturro [ 24 Sty 2026 13:10 ]
Temat postu:  Re: [BBU] Bukareszt-Baneasa centrum

Słodkie to lotnisko:)
Gdyby komuś się zdarzyło przyjechać w okolice autobusem 605 (albo z buta od strony parku), to od przystanku są dwie minuty, ale wszystko jest w tej chwili tak pogrodzone, że trzeba wiedzieć jak iść, żeby drogi nie nadłożyć. Google nie wiedzą. Na czerwono to zaznaczyłem:Image

Image

Image

Image

Strona 1 z 2 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/