Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2271 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 114  Następna
Autor Wiadomość
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1341 PostWysłany: 10 Lis 2023 22:14 

Rejestracja: 31 Lip 2016
Posty: 555
Loty: 55
Kilometry: 120 474
Krajów: 20 / 9.4%
niebieski
Odmowa:

Załączniki:
odmowa.jpg
odmowa.jpg [ 71.02 KiB | Obejrzany 1782 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Zakończenie wakacji w Grecji 🌊🇬🇷 Tygodniowe all inclusive w 4* hotelu na wyspie Samos za 2931 PLN 🏖️😎 Zakończenie wakacji w Grecji 🌊🇬🇷 Tygodniowe all inclusive w 4* hotelu na wyspie Samos za 2931 PLN 🏖️😎
Malta z widokiem na morze 🌊 Loty i hotel z basenem na dachu za 879 PLN 😍 Malta z widokiem na morze 🌊 Loty i hotel z basenem na dachu za 879 PLN 😍
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1342 PostWysłany: 13 Lis 2023 10:10 

Takie coś do poczytania i przeanalizowania:

Cytuj:
Po porażce tej partii w wyborach rządowa spółka Centralny Port Komunikacyjny prowadzi szeroką akcję propagandową. Stara się pozyskać jak najwięcej zwolenników wizji wielkiego hubu przesiadkowego w Baranowie między Łodzią a Warszawą, z prowadzącymi do niego szprychami kolejowymi z całej Polski – w sumie niemal 2 tys. km torów. Przekonuje, że tylko ten plan daje szanse rozwojowe Polsce i linii LOT.

(...)

Zwolennicy idei CPK próbują się przebić z przekazem o możliwych wpływach do budżetu państwa z cła na przewozach cargo w bliżej nieokreślonej przyszłości. A oprócz tego o możliwych stratach, gdyby wielkie lotnisko w Baranowie jednak nie powstało i nie wylądowały na nim materiały potrzebne do produkcji półprzewodników.

– Śledzę szum informacyjny wokół CPK, który trwa po wyborach. On jest po to, żeby przekonać opinię publiczną, że cały plan CPK nadaje się do realizacji bez żadnych poprawek i refleksji. Spółka ma duże możliwości, by prowadzić taką działalność medialną – mówi osoba, która dobrze zna jej kulisy.

– W CPK po prostu trwa teraz walka o utrzymanie stołków. W branży wiadomo, że tam mają wyjątkowo wysokie zarobki – ocenia urzędnik, który zajmuje się transportem. (...)

​Piotr Malepszak, ekspert transportowy, który w 2020 r. zrezygnował ze stanowiska prezesa spółki CPK, przekonuje, że pośpiech przy jej audycie nie jest wskazany: – Teraz musimy wejść w szczegóły projektu CPK, które medialnie nie będą może interesujące, ale od tego zależy, czy wydamy miliardy złotych na przeskalowane rozwiązania planowane w związku z budową centralnego lotniska i szprych kolejowych. Trzeba m.in. ustalić zasadność połączeń i dworca w węźle CPK. Tam przewidziano aż sześć peronów z 12 torami, dla tysiąca pociągów dziennie. Ogromne koszty, choć nigdy nie będzie tak dużego ruchu. Należy też poddać ocenie połączenia planowanych linii kolejowych z obecnymi. Główne nowe trasy są projektowane z założeniem, że pociągi będą po nich jeździć 350 km na godz., ale prędkość eksploatacyjna ma wynosić 250 km na godz. To oznacza dodatkowe koszty budowy, ale bez efektów dla pasażerów w postaci krótszej podróży.

​Malepszak uważa, że są ludzie i firmy, którzy mogliby się podjąć audytu CPK: – Niektóre firmy i konsultanci, którzy uczestniczyli w dotychczasowych analizach i projektowaniu CPK, przestrzegali przed jego przeskalowaniem zarówno na lotnisku, jak i na kolei. Przede wszystkim liczy się wiarygodność i rzetelność.

A tu zdarzały się dotąd spektakularne wpadki. Na przykład firma Arup (z jej usług korzystała też spółka CPK) przygotowała analizy, które dla polityków PiS były podkładką, by zbudować wielkie lotnisko w Radomiu z terminalem dla 3 mln pasażerów rocznie. Arup dwukrotnie zaniżył sumę potrzebną na tę inwestycję (skończyło się na ponad 800 mln zł), a trzykrotnie czas, w którym miała ona powstać. (...) W pierwszym pełnym roku będzie ok. 120 tys. pasażerów. IATA prognozowała 300 tys. Jakość analiz, studiów itp. – od tego zaczyna się marnowanie bardzo dużych publicznych pieniędzy" – komentował na Twitterze Piotr Malepszak.

– Czy to powinien być audyt zewnętrzny CPK? – zastanawia się Jakub Majewski z fundacji ProKolej. – Jeśli tak, to wtedy należałoby ogłosić i rozstrzygnąć kolejny przetarg, a to wymaga czasu. Zresztą dokumentację, którą dysponuje spółka CPK, też przygotowywały firmy zewnętrzne i teraz przy audycie część z nich byłaby w sytuacji konfliktu interesów. Dlatego uważam, że audytem powinien się zająć zespół międzyresortowy w nowym rządzie, być może nawet z udziałem premiera. Na pewno powinni w nim uczestniczyć ministrowie finansów, infrastruktury, rozwoju regionalnego, niewykluczone, że także obrony narodowej. Urzędnicy z pomocą ekspertów muszą ocenić, na ile realne są przychody dla budżetu państwa z budowy nowego lotniska, i określić rzeczywistą skalę wydatków.

Piotr Malepszak proponuje, by w wytycznych do audytu szczegółowo wyliczyć, które elementy CPK przejrzeć, żeby przygotować realne prognozy ruchu na poszczególnych liniach kolejowych: ilu pasażerów i ile pociągów by po nich jeździło.

– Z tych odcinków, dla których nie ma uzasadnienia, należy zrezygnować, bo ich budowa i późniejsza eksploatacja, utrzymanie oznaczają zmarnowanie miliardów złotych, które mogłyby zostać wykorzystane na naprawdę potrzebne inwestycje, także na istniejącej sieci kolejowej – uważa Piotr Malepszak.

W portalu Forsal.pl pytania w sprawie audytu stawia dr Wojciech Warski, przedsiębiorca, ekspert „Team Europe Direct", były wieloletni wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego oraz organizacji pracodawców, kandydat na posła Trzeciej Drogi w ostatnich wyborach. Pyta: „Czy stać nas na tak drogą inwestycję jak CPK, skoro może okazać się dramatycznie nadmiarowa? Czy w świetle współcześnie znanych, rzetelnie podanych faktów rozbudowa Okęcia do roli lotniska aglomeracyjnego i przesiadkowego jest fizycznie możliwa i opłacalna? Sprawdźmy to. Jeśli tak – przebudujmy Okęcie za ułamek kosztu CPK, wyprowadźmy ruch niskokosztowy do rozbudowanego Modlina, a jako nową inwestycję stwórzmy centrum logistyczne z pasem startowym, o wielokrotnie mniejszym koszcie finansowym i społecznym. Z uwagi na zaawansowanie CPK niech pozostanie co najmniej rezerwą terenu. Jeśli nie – koniec dyskusji, budujemy CPK. W urealnionym zakresie i ze zrewidowanym komponentem kolejowym.

Pomijam na tym etapie odpowiedzialność osób za podejmowane dziś pospieszne decyzje, biadolenie o zmarnowanym czasie, kasie ukradzionej Okęciu na rozbudowę Radomia i rozważania o duoporcie czy kondycji LOT-u. Pomijam też wiarygodność projekcji rzekomych setek milionów pasażerów przewijających się przez polskie lotniska. Też bym wolał mieć wielkie megalotnisko, zapełnione tysiącami startujących i lądujących maszyn pasażerskich, towarowych i wojskowych, ze śmigającymi pociągami i wielkim biznesem dokoła niego. Ale jestem realistą i wiem, że na najbliższe 50 lat to kosztowna utopia, której przykłady niechlubnego końca historia już zna".

(...)

W opinii szefa fundacji ProKolej spółka CPK zaplanowała niektóre szprychy kolejowe mocno na wyrost. – Na terenach o niskiej gęstości zaludnienia, np. z Lublina do Zamościa czy z Ostrołęki do Giżycka. Tam nie znajdziemy pasażerów, którzy wypełnią pociągi dużych prędkości. Chyba że zaczniemy myśleć w skali międzynarodowej i dogadamy się na wydłużenie tych tras na Ukrainę albo na Litwę – uważa Jakub Majewski.

Jego zdaniem zdecydowany priorytet ma linia dużych prędkości Warszawa–Łódź i jej przedłużenie do Wrocławia. Czy z odnogą do Poznania? Tu miałby już wątpliwości. – Jeśli zgodnie z rekomendacją CPK ograniczymy prędkość do 250 km na godz., to ten odcinek torów może okazać się mało efektywny. Kosztem kolejnych miliardów skróci czas przejazdu z Warszawy do Poznania o 20 minut w porównaniu z istniejącą trasą przez Kutno. Co innego, jeśli prędkość będzie wyższa, a linia stanie się częścią połączenia Warszawy przez Łódź i Poznań do Berlina, a najlepiej Rail Baltica z państw bałtyckich do Europy Zachodniej.

(...)

Przekonuje, że uzasadnienie miałoby też przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej z Krakowa i Śląska na północ. Jednak jej trasa bliżej Trójmiasta wymaga jeszcze przemyślenia, skoro według spółki CPK pociągi miałyby przed Tczewem wjeżdżać na zatłoczoną linię towarową. Sensowna byłaby budowa niektórych skrótów kolejowych, np. prostujących dojazd do Kielc czy wyjazd z Warszawy przez Legionowo do Nasielska, żeby pociągi dalekobieżne omijały ostre łuki koło Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina. Ten odcinek jest dziś przeciążony z powodu dużego ruchu pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych.

​https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,30380719,nowy-rzad-chce-audytu-cpk-ale-kto-i-jak-mialby-go-wykonac.html​​​
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1343 PostWysłany: 13 Lis 2023 12:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2018
Posty: 1050
Loty: 151
Kilometry: 254 156
Krajów: 46 / 21.5%
niebieski
@warsawreceiver , też ostatnio obserwuję wzmożenie w tym temacie, na różnych bardziej publicznych forach pojawiają się teksty w rodzaju "pis dobry nie był, ale CPK to musi powstać" i oczywiście argumentacja pomijająca jakiekolwiek potencjalne problemy, odwołując się za to do argumentów z rodzaju "no tak, niektórzy uważają, że skoro jest lotnisko w Berlinie, to nam już niepotrzebne". Więc poziom wyjściowy jest z reguły na tyle niski, że ręce opadają i się nie chce.

PS. Widziałem tu kłótnię o Bartosiaka. Moim zdaniem to nie jest ważne czy ten plagiat okaże się prawdziwy, czy nieprawdziwy (plagiaty, o ile nie są oczywiste, to naprawdę skomplikowana sprawa) oraz czy Bartosiak komuś podpadł czy nie podpadł. Najistotniejsze jest to, że w swoich książkach pisał on o rzeczach powołując się na własne pozakulisowe rozmowy z osobami na wysokich stanowiskach, które okazywały się być jednak wiedzą zaczerpniętą z innych książek. To sporo o nim mówi.
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1344 PostWysłany: 13 Lis 2023 12:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2919
Loty: 1053
Kilometry: 2 322 996
Krajów: 147 / 68.7%
HON fly4free
Ta inwestycja jest tak samo dobrze zaplanowana jak Lotnisko w Radomiu, przekop Mierzeji czy blok w Ostrołęce.
Zbudować można, znajomy królika zarobi, tylko co dalej.
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1345 PostWysłany: 13 Lis 2023 12:38 

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 48
Jak wiedzę, że dla tej "lepszej" części jedyne wartościowe źródła to wyboracza i maciej Lasek oraz wierzą, że Tusk to demokrata, który podejmuje decyzje na podstawie opinii ekspertów to dochodzę do wniosku, że dzieci wierzące w św. mikołaja są mniej naiwne.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
pablo1603 uważa post za pomocny.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1346 PostWysłany: 13 Lis 2023 12:44 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1432
niebieski
O, i to jest wlasnie merytoryczny argument nie do obalenia. Dyskusje mozna zakonczyc, szach mat!
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1347 PostWysłany: 13 Lis 2023 12:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2018
Posty: 1050
Loty: 151
Kilometry: 254 156
Krajów: 46 / 21.5%
niebieski
@Polbos , w sensie, że Maciej Lasek dołączył do grupy sztandarowych argumentów "TVN", "GW", "Tusk", "Niemcy"? Nawet nie zauważyłem kiedy.
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1348 PostWysłany: 13 Lis 2023 14:17 

ghostwriter napisał(a):
@warsawreceiver , też ostatnio obserwuję wzmożenie w tym temacie, na różnych bardziej publicznych forach pojawiają się teksty w rodzaju "pis dobry nie był, ale CPK to musi powstać" i oczywiście argumentacja pomijająca jakiekolwiek potencjalne problemy, odwołując się za to do argumentów z rodzaju "no tak, niektórzy uważają, że skoro jest lotnisko w Berlinie, to nam już niepotrzebne". Więc poziom wyjściowy jest z reguły na tyle niski, że ręce opadają i się nie chce.


Tak, o tym od dłuższego czasu mówimy. Do wyborów to był temacik niszowy, gdzie pomiędzy wiadomościami wklejaliśmy cyferki i wyliczenia (to była świetna rozrywka przejść ścieżkami wyliczeń @jaco027 ;) ). Czasami wpadał jakiś, który krzyczał, że stoimy tam gdzie ZOMO, Hitler i Stalin w jednym, ale po pierwszym zapytaniu o odniesienie się do szczegółów, znikał. Po wyborach to się nagle od jutubów zaroiło, że świat się zawali, gdy CPK nie będzie. Zero konkretów, zero wyliczeń, zero odniesień do merytoryki. Tylko narracja opierająca się na emocjach. Tak jakby rzeczywiście rację miał król Julian: "Prędko, prędko, zanim do nas dotrze, że to bez sensu".

ghostwriter napisał(a):
PS. Widziałem tu kłótnię o Bartosiaka. Moim zdaniem to nie jest ważne czy ten plagiat okaże się prawdziwy, czy nieprawdziwy (plagiaty, o ile nie są oczywiste, to naprawdę skomplikowana sprawa) oraz czy Bartosiak komuś podpadł czy nie podpadł. Najistotniejsze jest to, że w swoich książkach pisał on o rzeczach powołując się na własne pozakulisowe rozmowy z osobami na wysokich stanowiskach, które okazywały się być jednak wiedzą zaczerpniętą z innych książek. To sporo o nim mówi.


Tak, zgadzam się. uwypukliłem sprawę o plagiat, bo ona jest dość zerojedynkowa. Ogólnie sprawa z Bartosiakiem jest szeroka i jednocześnie bardzo podobna do sprawy z CPK. Na mitomanię Bartosiaka zwrócił uwagę ktoś, kto zainteresował się merytorycznie jedną z jego rzekomych rozmów. Popytał u źródła, zweryfikował dane. Nie zrobił tego nikt, kto gardłował, że geopolityka Bartosiaka jest mistrzostwem świata, bo takich ludzi nie interesują szczegóły, interesuje narzucenie ogólnej narracji. "Jak to Bartosiak nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca".

Z CPK jest dokładnie to samo. Jak nie zachwyca, jak zachwyca. Gdy ktoś usiądzie choć raz do danych z CPK i ma chęć policzyć czy to się spina, to muszą mu się pojawić pytania: jak to możliwe, że takie dane, które się kompletnie nie spinają, są podstawą wydawania publicznych miliardów PLN. Jak? No właśnie przez to, że nikt z tych, co dali sobie narzucić narrację, nie sprawdza czy Bartosiak CPK jest wiarygodny wiarygodne. Po prostu uznaje a priori, że jest.

Mieli 8 lat. 8 długich lat, by dać Polakom cyfry i wyliczenia, które pozwoliłyby wytłumaczyć, że to się spina, że CPK jest potrzebne. Nie zrobili nic. Teraz chcą histerycznie zakrzyczeć tych, którzy mówią wprost, że bez tych wyliczeń nie będzie dalszego ciągu. Na szczęście już nie będą o tym decydować.
Góra
 PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1349 PostWysłany: 14 Lis 2023 11:11 

Rejestracja: 07 Kwi 2014
Posty: 1365
srebrny
Dzisiaj po 18 w RNŚ będą rozmawiać o CPK. Gościem ma być Sebastian Mikosz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1350 PostWysłany: 14 Lis 2023 11:45 

Rejestracja: 07 Lip 2012
Posty: 846
niebieski
Robaku napisał(a):
A cxy ktoś ma dane albo jest w stanie pokazać gdzie szukać informacji o obsłużonych pasażerach ale z podziałem na low costy, czartery i resztę połączeń

Bo mam wrażenie że jakby się oddzieliło te loty to okazałoby się ze do maxa przepustowości Okęcia to jest jeszcze kilkadziesiąt procent


A na jakiej podstawie się "oddziela te loty" i jak to oddzielenie miałoby wpłynąć na przepustowość Okęcia?


Robaku napisał(a):
Przypominam że po wtopie z portem lotniczy w Gdynim chyba w zeszłe lato Gdynię przejęło wojsko.
I dokładnie przerzucenie wojska plus innych tanich linii zwolni nie tylko fizycznie miejsce ale też te sloty o które tutaj wielu gardłuje.


Znów - jak się "przerzuca" linie? Wychodzimy z Unii?
Na jakie sloty wpływa obecność wojska na Okęciu?

szpaczny napisał(a):
Problem Chopina polega na tym że ma ogarniczoną liczbę startów/lądowań i to ogranicza jego przepustowość.
Ile razy nie byłem po 14 po południu to tylko loty LOTu (pojedyńcze loty w ciągu 2h innych przewoźników) i wiatr chulejacy pośród pasażerów w strefie odlotów.


Buhahahahahahahahah, serio? Ale tak serio serio? A co chuleja po 14 przed południem?

j_a napisał(a):
@man4business dzięki za uznanie za eksperta, ale powiem skromnie że zrobiłeś to na wyrost, odróżnienie pługa od brony to nie jest wiedza ekspercka :mrgreen: Może w polityce wystarcza to otrzymania niezłego stołka, ale nie mam takich aspiracji :twisted:

Wracając do tematu, nie kupuję hasła "Okęcie się zapycha, trzeba zbudować nowe lotnisko". Po pierwsze co znaczy "zapycha się". Wiadomo, że przez ostatnie lata nie inwestowano w to lotnisko, przydałby się kolejny terminal czy rozbudowa istniejących dla usprawnienia obsługi, miejsce jeszcze jest. Ilość startów i lądowań też nie jest jakaś ogromna, zdarzają się kilkunastominutowe przerwy. Z czego wynika liczba slotów i czy to nie jest po prostu administracyjne ograniczenie?
Potrzeba po pierwsze rzetelnego audytu Okęcia z określeniem możliwości rozbudowy. Po drugie pokazania realnych kosztów CPK i wskazania źródeł finansowania. Kasa jak zwykle zdecyduje.


Nie kupujesz argumentu że Okęcie się zapycha, bo dziś są kilkunastominutowe przerwy między lądowaniami? Gdzie jest to "na luzie" miejsce na rozbudowę terminala czy tam wręcz dodatkowy?

Anonymous napisał(a):
Narracja, że WAW w ciągu następnych kilku lat czeka armagedon, jeśli nie będzie CPK, to była narracja Horały, który chciał się wzbogacić na sprzedaży działek i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Jeśli dodamy do tego Modlin, który na szczęście już nie będzie przez PiS blokowany, i Radom, którego PiS wybudował na złość mamie, to cały czas powstaje pytanie czy na najbliższe 20 lat CPK jest właściwie potrzebne. A czy jest potrzebne na później, to powinna odpowiedzieć ekspertyza (oby nie EY na podstawie danych IATA). I tyle.


Nawet zakładając horyzont tych 20 lat, to kiedy Twoim zdaniem należy rozpocząć prace nad projektem/budową? W Polsce.
Skąd Twoim zdaniem powinny pochodzić dane dla takiej ekspertyzy? Kto jest kompetentny do stworzenia takich wyliczeń? (poza forumowiczami)

abelincoln napisał(a):
lukaszlew7777 napisał(a):
Przemm napisał(a):
Druga droga startowa równoległa do 33-15 może i by się zmieściła ale jeśli operacje miałby być równocześnie na obydwu, to trzeba by sprawdzić, jakie jest kryterium minimalnej odległości między nimi zanim uznamy, że "się zmieści".

Coś mi się obija w pamięci bodajże z wątku na skyscrapercity (ale to do sprawdzenia), że zgodnie z przepisami musi być 1050m przerwy pomiędzy pasami. Tyle się zmieści.Aczkolwiek niewiele więcej.


Prosiłem już chyba tutaj, ale nikt mi nie odpowiedział: czy ktoś by mógł narysować na mapie ten drugi równoległy pas? Nawet w odległości 1050m od aktualnej 33-15. I potem dorysować do niego prostą do lądowania tak min. 25NM i jakieś procedury odlotu. Dla obu kierunków tego nowego pasa.
Bo może by się okazało, że nawet ta absurdalna dość koncepcja że wkopiemy obwodnicę w tunel etc i nad nią zrobimy tę nową DS, to byłby potencjalnie jeden z mniejszych problemów...

Ogólnie fajnie się czyta różne dość ocenne wypowiedzi w tym wątku, które potem są okraszone czymś a la "a z czego wynika liczba slotów?". Albo "dobudujemy nowy pas". To zawsze dodaje wartości i wiarygodności tym ocenom...

Niezły jest też poziom świadomości odnośnie wzajemnych zależności CPK z PKPem i ogólnie całego tego projektu w odniesieniu do komponentu kolejowego, co z czego wynika itp itd
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1351 PostWysłany: 14 Lis 2023 11:53 

Cytuj:
Felieton: Obrońcy niepokalanego CPK

Od kilkunastu dni trwa walka niezłomnych rycerzy z kłamstwami i mitami, które niczym potwory zagrażają niepokalanemu projektowi CPK. Czarne legendy o CPK są bezlitośnie cięte szablami, przebijane koncerzami i roztrzaskiwane nadziakami husarii pędzącej, z braku rumaków, na postach platformy X. Dzielni jeźdźcy demontują niebezpieczne mity i obalają absurdalne półprawdy. Wszystko ku czci i chwale CPK, bez którego Polskę czekają same nieszczęścia, a może nawet czwarte rozbiory, o niemożności stania się potentatem branży półprzewodników nawet nie wspominając.
(...)
I choć trudno przebić się przez zgiełk bitewny warto przypomnieć skąd wzięły się potwory, z którymi muszą dziś tak zażarcie walczyć piewcy niewzruszalności projektu CPK.

Potworem pierwszym jest megalomania, a tak naprawdę gigantomania, która ma CPK nie dotyczyć, bo to lotnisko zaledwie na 40 mln pasażerów, a więc o skali podobnej do Monachium. Obrońcy CPK nie chcą pamiętać, że pierwotnie mowa była o lotnisku na co najmniej 45 mln pasażerów z możliwością rozbudowy w ciągu 10 lat do 60 mln, a w perspektywie nawet do 100 mln pasażerów rocznie. Na początku projektu nikt nie ograniczał się do skromnych 40 mln, a do opinii publicznej przebiło się te nieszczęsne 100 mln. Decydenci odpowiedzialni za CPK jakoś nie mieli ochoty wyprowadzać społeczeństwa z błędu, a gdy zaczęli wreszcie to robić było już po zawodach. A propos megalomanii, to zgodnie z założeniami uchwalonymi przez Radę Ministrów kolej próżniowa (hyperloop) na odcinku Warszawa–CPK-Łódź powinna być gotowa za siedem lat.

Potworem drugim jest teza, jakoby CPK zagrażało portom regionalnym. W tym przypadku znów informacja budująca obawy poszła w świat, a jej źródłem był nie kto inny jak spółka CPK. Obrońcy świętego projektu zapomnieli o pierwszej prognozie IATA (z 2019 r.) zleconej przez rzeczoną spółkę. Zakładała ona, że lotniska regionalne stracą po otwarciu portu w Baranowie kilkanaście procent pasażerów i odrobią te spadki dopiero po dobrych kilku latach. Kolejne opracowanie IATA z 2021 r. tej tezy nie powieliło, ale mleko już się rozlało. Spadki w pierwszej prognozie IATA były konsekwencją innego dogmatu projektu CPK, czyli tezy, że Kolej Dużych Prędkości (KDP) zastąpi rejsy krajowe z wyjątkiem połączeń pomiędzy Warszawą a Szczecinem, Rzeszowem i Zielona Górą.

I tak dochodzimy do trzeciego potwora, który podważa wygodę podróżowania przez CPK w porównaniu z rejsami rozpoczynającymi się w portach regionalnych. Husarzy z platformy X na tej bestii posadzili samego Donalda Tuska, który stwierdził, że jest mu wygodniej wylecieć z lotniska w Gdańsku niż jechać do CPK i dopiero tam wsiąść do samolotu. Obrońcy CPK przekonują, że przecież szef Platformy Obywatelskiej poleci z Gdańska do Baranowa, a stamtąd w świat, więc w sumie wyjdzie na to samo, ergo były premier nie wie o czym mówi. Zapominają tylko, że zamiast rejsów z Gdańska do Warszawy jedyną opcją miała być KDP. Warto zauważyć, że nie tylko Tusk jest wygodny i nie zachwyca go perspektywa targania walizek do pociągu i z pociągu na lotnisko.

Czwartym potworem jest skandaliczna teza o niekorzystnym położeniu geograficznym CPK. W ramach anihilacji tego bezbożnego mitu rycerze stworzyli nawet specjalną broń w postaci mapek pokazujących, jak znakomicie Baranów może zostać skomunikowany z całym światem. Zapomnieli tylko, że CPK nie będzie jedynym centrum przesiadkowym i wypadałoby skonfrontować to rewelacyjne skomunikowanie z innymi portami lotniczymi, które już funkcjonują i, o zgrozo, nie zamierzają przestać nawet po otwarciu CPK.

Można by jeszcze długo wymieniać kolejne antycepekowskie maszkary, z którymi dzielnie potykają się rycerze zakonu z Baranowa, ale to jałowa robota. Pseudo-debata na platformie X nie ma bowiem na celu prowadzenia merytorycznej dyskusji, a jedynie stara się wpłynąć na decyzje polityków, bo to właśnie do nich adresowane są posty strażników nietykalności projektu CPK. Z przykrością należy walecznych rycerzy uprzedzić, że taka taktyka zamierzonych rezultatów nie przyniesie. Jest inna, bardziej skuteczna metoda.

Przede wszystkim należy dokonać katharsis, czyli otwarcie przyznać, że przy opracowywaniu projektu CPK popełniono kilka zasadniczych błędów. Wymieńmy pierwsze trzy z brzegu. Nieprawdziwa jest teza, że dzięki powstaniu KDP lotnicze połączenia krajowe przestaną istnieć i nie wpłynie to na konkurencyjność LOT-u, czyli głównego klienta portu nad Pisią Gągoliną. Inną pomyłką jest przekonanie, że ruch intermodalny kolej-samolot będzie odgrywał znaczącą rolę w obsłudze cargo, choć nikomu na świecie nie udało się tego osiągnąć. Wreszcie nieporozumieniem jest dogmat, że CPK powinien obsługiwać tylko regularne rejsy tradycyjnych przewoźników sieciowych, choć ponad 60 proc. polskiego rynku znajduje w rękach linii budżetowych i czarterowych.

Innymi słowy należy najpierw poddać projekt CPK wnikliwej krytyce w celu zidentyfikowania wszystkich jego mankamentów. Następnie można zaproponować remedium na trawiące tę inwestycję bolączki i wyprowadzić całość na prostą w nowej politycznej i gospodarczej rzeczywistości. Sama obrona projektu bez wskazania jego słabości musi być postrzegana wyłącznie, jako dalszy ciąg propagandy, której twarzą i niedościgłym mistrzem był wiceminister Marcin Horała. Brońmy projektu CPK, bo warto, ale róbmy to z otwartą głową i przyłbicą, bo już zbyt długo trwają starcia zakutych łbów.
https://www.pasazer.com/news/464288/felieton,obroncy,niepokalanego,cpk.html


Zapomniałem o hyperloopie. Ja chcę hyperloopa, Horała!
Góra
 PM off
j_a lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1352 PostWysłany: 14 Lis 2023 12:35 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 1150
niebieski
@QbaqBA Popatrz na #1293, wyraźnie jest pokazane jak można wykorzystywać lotnisko o mniejszej powierzchni niż WAW. Plus wyprowadzenie wojska z Okęcia, to powinno być oczywiste. Zresztą popatrz na mapę, ile zajmuje np. parking pod chmurką obok terminali. miejsca jest na drugie tyle terminali. Plus ogródki działkowe, ba, pola uprawne po przeciwnej stronie lotniska. Za ułamek kosztów CPK można to rozbudować.

Jedynym moim zdaniem problemem Okęcia są krzyżujące się pasy ograniczające ilość operacji lotniczych
Góra
 Profil Relacje PM off
FUX lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1353 PostWysłany: 14 Lis 2023 12:51 

Rejestracja: 09 Sie 2015
Posty: 283
niebieski
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news ... Id,7145900
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1354 PostWysłany: 14 Lis 2023 13:48 

Cytuj:
Centralny Port Komunikacyjny nie powstanie, ale możliwe, że kiedyś Lotnisko Chopina zostanie przeniesione do nowej lokalizacji – powiedział w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Dariusz Kuś, były wieloletni prezes portu lotniczego we Wrocławiu, który zaznaczył, że „od początku nie można było wierzyć w zaklęcia”, że CPK zostanie otwarty w 2027 roku. Zdaniem Kusia, nowa władza powinna dodatkowo zbadać, czy na tym etapie rozbudowa portu w Radomiu za kwotę prawie miliarda złotych była zasadna, gdyż środki inwestycyjne powinny być przeznaczone w pierwszej kolejności na modernizację Chopina i rozbudowę Modlina.
(...)
W przypadku PPL-u i dzisiejszego Lotniska Chopina, panowała dotąd jakaś taka dziwna wiara w zaklęcia. Skoro „ktoś” kiedyś powiedział, że CPK zostanie uruchomiony w 2027 roku, to wszyscy decydenci w tą przewodnią myśl uwierzyli i chyba przestali się zastanawiać: a co, jeśli tak się nie stanie. Ja bym się dzisiaj naprawdę przede wszystkim skupił na tym, jak niezależnie od wariantu CPK uzyskać lepszą operacyjność Chopina, aby warszawski port bez problemów mógł „dociągnąć” do roku na przykład 2035 i w oczekiwanych przez pasażerów i przewoźników standardach mógł obsługiwać rosnący ruch jeszcze przez te co najmniej 10-12 lat, a jak będzie taka potrzeba to dłużej.

Tu jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć. Jeśli przyjmiemy, że rzeczywiście kiedyś w przyszłości przepustowość Lotniska Chopina będzie ulegać powolnemu wyczerpaniu, to można i trzeba będzie się zastanowić czym przekonać przewoźników niskokosztowych aktywnych dziś na Chopinie do korzystania z infrastruktury innych portów w aglomeracji warszawskiej, a „uwolnioną” przepustowość Chopina zarezerwować dla przewoźników wykorzystujących jego funkcje tranzytowe, których przewoźnicy niskokosztowi co do zasady nie potrzebują. Czy takim argumentem mógłby być sensownie rozbudowany, tani, ale dobrze funkcjonujący, dopasowany do potrzeb przewoźników niskokosztowych i wygodny dla pasażerów Modlin? Z dobrym dojazdem drogowym i kolejowym?
https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosc ... 19200.html


To, co podkreśliłem, to jest 100% zbieżne z moim poglądem. CPK Horałowskie nie jest potrzebne i nie będzie budowane, ale już teraz trzeba będzie przeanalizować dogłębnie i biorąc realne dane czy i jeśli tak to kiedy Okęcie się zapcha, oraz czy (a jeśli nie to co dalej) dwulotnisko Modlin-Radom mogłoby odciążyć Okęcie na tyle, żeby jego zapchanie nie miało dużych reperkusji.
Góra
 PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1355 PostWysłany: 14 Lis 2023 16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2012
Posty: 2247
Loty: 392
Kilometry: 784 389
Krajów: 64 / 29.9%
srebrny
@QbaqBA
chyba na takiej, że nie kojarze hubu w Europie takiego do ktorego porownuje sie CPK - FRA, MUC, CDG,LHR ,BRU, z którego latałyby lowcosty.
Nawet Mikosz ostatnio mówił, że z CDG juz ostatecznie wywalono lowcosty.
Także, stad moje pytanie.

Wiadome jest to, że WAW obecnie akceptuje LCC bo ma miejsce, gdyby LOT zwiększyłby ilość połączeń w taki sposób, że zrobiłoby się naprawdę ciastno, szybko wywaliliby Wizza
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Online
 Temat postu: Re: CPK
#1356 PostWysłany: 14 Lis 2023 16:49 

Rejestracja: 29 Sie 2022
Posty: 986
Loty: 212
Kilometry: 330 735
Krajów: 65 / 30.4%
złoty
^^^ No to ciekawy ekspert z tego Mikosza skoro U2 to ma z kilkadziesiąt połączeń z CDG....
U2 lata z CDG, MUC, BRU. FR lata z BRU, pamiętam, że latał też z FRA.

Tak naprawdę z największych lotnisk w Europie to chyba tylko FRA i LHR są bez LCC.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1357 PostWysłany: 14 Lis 2023 17:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2012
Posty: 2247
Loty: 392
Kilometry: 784 389
Krajów: 64 / 29.9%
srebrny
No dobra no i nadal robią to bo mają miejsce.

Ale jakieś wątpliwości czy gdyby np. BRU potrzebował slotów dla SN to by "wyrzucił" jakiegoś lowcosta bo ja nie mam żadnych.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1358 PostWysłany: 14 Lis 2023 18:30 

Rejestracja: 07 Lip 2012
Posty: 846
niebieski
Ale pytanie jest proste z mojej strony - jak to się robi? Jak się „wywala” linie z lotniska. W unii europejskiej. Nie bajania pt „nie mam wątpliwości ze” etc
Góra
 Profil Relacje PM off
vincenz lubi ten post.
 
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1359 PostWysłany: 14 Lis 2023 18:45 

Rejestracja: 23 Wrz 2019
Posty: 1605
Loty: 51
Kilometry: 135 881
Krajów: 14 / 6.5%
niebieski
Kilka kierunków ostatnio rozpoznawałem i linie niskokosztowe jakoś in minus od lufy czy lotu w cenach nie odbiegały, więc jak to jest?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
 Temat postu: Re: CPK
#1360 PostWysłany: 14 Lis 2023 18:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 5597
platynowy
QbaqBA napisał(a):
Prosiłem już chyba tutaj, ale nikt mi nie odpowiedział: czy ktoś by mógł narysować na mapie ten drugi równoległy pas? Nawet w odległości 1050m od aktualnej 33-15. I potem dorysować do niego prostą do lądowania tak min. 25NM i jakieś procedury odlotu. Dla obu kierunków tego nowego pasa.
Bo może by się okazało, że nawet ta absurdalna dość koncepcja że wkopiemy obwodnicę w tunel etc i nad nią zrobimy tę nową DS, to byłby potencjalnie jeden z mniejszych problemów...

Moze nie pros, tylko sam wykonaj prace domowa? :idea:
Masz zapodane w skali, nalozwone WMI na WAW, na 700m od glownego pasa WAW. Zostaje jeszcze 300m do obwodnicy. Jest jeszcze miejsce na drogi kolowania, I terminale. Etiuda dla LCC, teren po wojsku, cargo (a ono do RDO/WMI), miejsce po parkingach. ogordkach...
Nigdzie nie jest powiedziane ze obydwa musza przyjmowac A380 :-)
A zdrugiej strony nie musi byc FULL parralel, a moze Near parallel...
https://wiki.ivao.aero/en/home/training ... operations
https://en.wikipedia.org/wiki/Runway
https://www.faa.gov/air_traffic/publica ... ion_8.html
https://simpleflying.com/parallel-runwa ... ontrollers
https://skybrary.aero/articles/simultan ... el-runways
https://skybrary.aero/airports/vvdn
DAD - centrum miasta - tylko 15mln pax i 2 pasy ale mix z wojskowym.


I jeszcze jeden kontrargument, no przeciez nie mozna na jednym pasie wiecej...
LIS - 31mln pax - w srodku miasta,
LGW (poza miastem) - ponad 46mln pax w 2019
https://en.wikipedia.org/wiki/Gatwick_Airport
https://en.wikipedia.org/wiki/Lisbon_Airport
https://en.wikipedia.org/wiki/Da_Nang_I ... al_Airport

Załączniki:
WAW-2pasy-a.png
WAW-2pasy-a.png [ 162.62 KiB | Obejrzany 1147 razy ]
CPH.png
CPH.png [ 569.07 KiB | Obejrzany 1147 razy ]
DAD.png
DAD.png [ 380.31 KiB | Obejrzany 1147 razy ]
LIS.png
LIS.png [ 527.47 KiB | Obejrzany 1147 razy ]
_________________
navigare necesse est
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2271 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 114  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group