Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

CPK
cpk,18,143890
Strona 73 z 114

Autor:  Grzenio1970 [ 21 Gru 2023 16:06 ]
Temat postu:  Re: CPK

Teza bzdura, jest miejsce na cargo w Polsce.

Problemem jest brak oferty (przewoźnik, lotnisko, itp.), o czym również mówi zalinkowany artykuł.
Z chęcią w pracy korzystałabym z bezpośredniej dostawy do PL, a nie przez FRA czy LEJ.

Poza tym przytoczone liczby podwoiły się.
W pierwszej połowie 2023 przewieziono prawie 97,4 tys. ton cargo, a druga połowa roku z reguły jest lepsza.

Oczywiście ponad wszystko popyt będzie zależał od tego czy gospodarka za nowej władzy będzie tak pędzić jak dotychczas.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/ne ... Id,7080858

Autor:  jaco027 [ 21 Gru 2023 16:49 ]
Temat postu:  Re: CPK

@Grzenio1970 No chyba jednak tylko przewoznik :-) Co stoi na przeszkodzie aby LO juz od razu zagospodarowal ten "kawalek tortu"?
Zakladajac nawet na dzisiaj podwojenie ilosci cargo z 200k ton... Dodatkowe 200k to jest w samolotach all-cargo okolo 5-6 operacji dziennie. Czy faktycznie WAW/KTW/RZE nie sa w stanie przyjac i obsluzyc takiego ruchu? Ile trzeba ew. wydac, aby jednak obsluzyly te 200k t? Czy koniecznie trzeba inwestowac 50mld PLN w CPK? Czy jednak mozna to zrobic ZNACZNIE taniej bez CPK?

Autor:  monroe [ 21 Gru 2023 16:53 ]
Temat postu:  Re: CPK

Grzenio1970 napisał(a):
Oczywiście ponad wszystko popyt będzie zależał od tego czy gospodarka za nowej władzy będzie tak pędzić jak dotychczas.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/ne ... Id,7080858

Miałeś na myśli: hamować jak za starej jeszcze władzy?
https://businessinsider.com.pl/gospodar ... ji/j4x1zmj

Autor:  FUX [ 21 Gru 2023 16:58 ]
Temat postu:  Re: CPK

jacek96 napisał(a):
W PL, na jeden miejsce jest.



Odważne.

Autor:  DMW [ 21 Gru 2023 17:02 ]
Temat postu:  Re: CPK

cyt. z linkowanego artykułu z BI:
"Produkcja przemysłowa przejściowo spadła w listopadzie. Ten efekt wynika jednak głównie z mniejszej liczby dni roboczych – przemysł wróci na ścieżkę wzrostu w kolejnych miesiącach."

Autor:  Anonymous [ 21 Gru 2023 17:03 ]
Temat postu:  Re: CPK

jaco027 napisał(a):
@Grzenio1970 No chyba jednak tylko przewoznik :-) Co stoi na przeszkodzie aby LO juz od razu zagospodarowal ten "kawalek tortu"?
Zakladajac nawet na dzisiaj podwojenie ilosci cargo z 200k ton... Dodatkowe 200k to jest w samolotach all-cargo okolo 5-6 operacji dziennie. Czy faktycznie WAW/KTW/RZE nie sa w stanie przyjac i obsluzyc takiego ruchu? Ile trzeba ew. wydac, aby jednak obsluzyly te 200k t? Czy koniecznie trzeba inwestowac 50mld PLN w CPK? Czy jednak mozna to zrobic ZNACZNIE taniej bez CPK?


Horała tak pewnie siedzi sobie, czyta ten temat i ma niezłą z niego bekę. Rzuci: "największy hub przesiadkowy w Europie" i już usłużni lecą w media udowadniać, że CPK jest musowo potrzebne, bo Polska będzie miała największy hub przesiadkowy w Europie i będzie zarabiać kokosy. Potem rzuci o hubie cargo i już rzesza usłużnych leci z narracją, że owszem, czemu nie, Polsce hub cargo też należy się. A jak to nie wypali to może chociaż lotnisko dla wojska, bo wojna w Ukrainie i nie można tak stale z Jasionki i Jasionki. Horała zapoda bita i rapopolo się nawija.

Tylko logiki, prawdy i Polski szkoda na te idiotyzmy.

Ja poproszę choć jeden, ale konkretny argument za CPK. Choć jeden. Ale nie, że "nam się wydaje", "być może CPK będzie miało szansę", "inni mają, my też możemy". Bez horałowskich bitów, ale z konkretami. I wiem, że już się nie doczekam. ;)

Autor:  Grzenio1970 [ 21 Gru 2023 17:13 ]
Temat postu:  Re: CPK

jaco027 napisał(a):
@Grzenio1970 No chyba jednak tylko przewoznik :-) Co stoi na przeszkodzie aby LO juz od razu zagospodarowal ten "kawalek tortu"?
…….
Czy jednak mozna to zrobic ZNACZNIE taniej bez CPK?


@jaco027 odpowiedziałem na bzdurną tezę, że w Polsce nie ma miejsca na cargo lotniczne, a nie na temat sensu budowania CPL specjalnie do tego zadania.

Tak jak sukcesem okazał się jedwabny szlak oraz DCT, tak również w tym przypadku jest duży potencjał. Nie ma statystyk ile towaru w takiej spedycji przechodzi do Polski przez porty zagraniczne.

Nie do mnie również pytanie dlaczego LOT działa byle jako z tym produktem.

Autor:  monroe [ 21 Gru 2023 17:14 ]
Temat postu:  Re: CPK

@DMW
Wydźwięk tego artykułu jest całkiem inny niż przytoczony przez Ciebie krótki fragmencik a wykres GUSu wskazuje, że ostatnio wcale nie "pędziła".
Bądźmy nareszcie rzetelni, ok? ;)

Specjalnie dla Ciebie źródło:
https://pie.net.pl/przemysl-powroci-na-sciezke-wzrostu/
Cytuj:
Przez większość tego roku obserwowaliśmy zastój w polskim przemyśle. W okresie od stycznia do października istotnie poprawiła się jedynie produkcja dóbr inwestycyjnych – wzrosła ona o 4,1%. To głównie efekt solidnych wyników inwestycji w naszym kraju oraz poprawy koniunktury w światowej motoryzacji. Nieznaczenie wzrosła także produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (+0,4%) – takich jak żywność czy środki czystości. Jednocześnie recesja konsumenta oznaczała spadki w produkcji dóbr trwałych (-5,1%) oraz zaopatrzeniowych (-4,9%). Obecnie jednak obserwujemy odwrócenie tej tendencji – wraz ze wzrostem płac realnych odbija popyt krajowy oraz konsumpcja. W konsekwencji spodziewamy się także zauważalnej poprawy koniunktury w przyszłym roku.

Autor:  rattaman [ 21 Gru 2023 17:18 ]
Temat postu:  Re: CPK

Nie chciałbym podpowiadać, ale jak będzie za mały wolumen cargo, to na przykład Orlen albo Poczta Polska mogłaby kupić samoloty i utworzyć jakieś tam narodowe cargo powietrzne.
Wtedy wszystkie państ... znaczy patriotycznie nastawione firmy zamawiałby tylko przez tego dostawcę, CPK by się zapełnił i.... aaa... tylko zapomnmiałem, że coś w tym stylu to już było i został po tym tylko ocet na półkach;)

Autor:  Anonymous [ 21 Gru 2023 17:23 ]
Temat postu:  Re: CPK

Problem w tym, że właśnie się okazuje, że Poczta Polska jest w stanie już nawet nie zawałowym, ale po prostu może zbankrutować. Za dużo nakupiła książek o CPK czy coś... :lol:

Autor:  jaco027 [ 21 Gru 2023 17:26 ]
Temat postu:  Re: CPK

@Grzenio1970 No to sie zgadzamy. Problemem nie jest brak CPL/CPK, tylko problem z narodowym przewoznikiem. Gdyby ta kasa z cargo tak szeroko lezala na ulicy, ze tylko sie po nia schylic, to przeciez narodowy moglby juz dzis zamowic/miec kilka maszyn all-cargo i ciagnac kase z rynku. Te kilka slotow dziennie (na caly kraj) do obsluzenia przewozow cargo nie jest problemem. Moze jakims tam problemem jest infrastruktura na lotniskach. Ale zdaje sie ze kilka lotnisk chetnie by zainwestowalo, aby tez kroic z tego tortu. Wiec wracamy do sedna sprawy - dla przypomnienia dla zwolennikow CPK - aby ten projekt (megalotniska) mial jakikolwiek sens nie trzeba tworzyc wizji, co bedzie dopiero za xxx lat po otwarciu CPK, tylko pokazywac/udowodnic, ze narodowy juz teraz dobrze sie rozwija, potrzebuje infrastruktury itp itd... A ostatnio ogloszona "strategia" narodowego raczej nie pokazywala jakiegos nawet w miare szybkiego rozwoju, tylko raczej wyjadanie wisienek tam gdzi sie da i koncentrowaniu sie na wzroscie organicznym i bycie linia "butikowa" :-)
Grzenio1970 napisał(a):
...Nie do mnie również pytanie dlaczego LOT działa byle jako z tym produktem.

Autor:  Przemm [ 21 Gru 2023 17:41 ]
Temat postu:  Re: CPK

jaco027 napisał(a):
@Grzenio1970 No chyba jednak tylko przewoznik :-) Co stoi na przeszkodzie aby LO juz od razu zagospodarowal ten "kawalek tortu"?


Każdy może zagospodarować. Dzisiaj rano na Okęciu (wg flightradar) wylądowały dwa samoloty towarowe: A300 DHL i B767 UPS. Ten drugi może przewieźć ok. 50 ton frachtu. Co stoi na przeszkodzie, żeby przyleciał zamiast niego B777F (zostawmy B747F skupiając się na tym, który miałby zapewnioną obsługę techniczną na Okęciu) albo i dwa? Każdy z nich mógłby przewieźć 2 razy tyle co B767-300F. Tyle że cóż, jest jak jest - dzisiaj były te dwa towarowe a jutro? Też będą czy niekoniecznie? Bo chyba nie przylatują codziennie? Jeśli będzie CPK, to zamiast ww dwóch przylecą cztery większe czy będzie tak, jak teraz? Na razie wg mnie nic nie wskazuje, że gdyby od nowego roku magicznym ruchem różdżki ktoś by wyczarował wielkie lotnisko w Baranowie, to zleciałoby się stado samolotów towarowych.
Lotowskie B787 w rejsach handlowych do USA mogą przewieźć 10 ton lub więcej frachtu. Gdyby Lot miał większa flotę (chce ją zwiększać, przynajmniej według swej strategii), to możliwości wzrosną. Emirates w rejsowym B777 jest w stanie przewozić kilkanaście ton frachtu i to jedyna opcja bezpośredniego, regularnego przewozu takich ilości towarów na tej trasie, gdyż Lot do Dubaju lata mniejszym samolotem, mniejszy planuje również na rejsy do Rijadu w przyszłym roku. Mając większa flotę B787 i ten typ planując na ww połączenia od razu wzrosłyby możliwości przewozu frachtu na tych trasach o ok. 10-12 ton na rejs.
Oczywiście, nie w każdym rejsie tyle się przewiezie. Kwestia popytu to jedno a drugie to objętość ładunku, ale wskazuję na możliwości samolotów.

Autor:  FUX [ 21 Gru 2023 18:41 ]
Temat postu:  Re: CPK

To, że Gdański kontenerowo dostał zapaści nie oznacza, że te kontenery można na CPK teleportować.
:mrgreen:

Są Małaszewicze i szału tam obecnie nie ma a było tak pięknie. Szerokie tory, cargo z Chin i po temacie.

Autor:  j_a [ 21 Gru 2023 20:25 ]
Temat postu:  Re: CPK

Będzie popyt na cargo, pojawi się podaż. Jeśli nie będzie popytu, to co da wybudowanie nawet 5 nowych lotnisk?

Radom ma możliwość obsłużenia tysięcy pasażerów dziennie. I co z tego wynika, poza stratami? Jest popyt?

Autor:  jabollus [ 21 Gru 2023 20:50 ]
Temat postu:  Re: CPK

To, co na pewno zostanie

Załączniki:
kdp Y.jpg
kdp Y.jpg [ 211.85 KiB | Obejrzany 766 razy ]

Autor:  Grzenio1970 [ 21 Gru 2023 22:41 ]
Temat postu:  Re: CPK

monroe napisał(a):
@DMW
Wydźwięk tego artykułu jest całkiem inny niż przytoczony przez Ciebie krótki fragmencik a wykres GUSu wskazuje, że ostatnio wcale nie "pędziła".
Bądźmy nareszcie rzetelni, ok? ;)

Specjalnie dla Ciebie źródło:
https://pie.net.pl/przemysl-powroci-na-sciezke-wzrostu/
Cytuj:
Przez większość tego roku obserwowaliśmy zastój w polskim przemyśle. ….


W imię rzetelności nie utożsamiajmy (lub mylmy z niewiedzy) przemysłu z gospodarką.
Przemysł to jeden z elementów gospodarki, który wnosi jakieś 17%-18% do polskiego PKB.
Przykładowo forum kręci się wokół elementów usługowego sektora gospodarki - turystyki i transportu.

https://businessinsider.com.pl/gospodar ... ja/hnvm0ml

Nic lepszego od PKB jako uniwerslanego miernika gospodarki nie wymyślono (prognozy lat przyszłych na razie można pominąć).
Image

Autor:  Anonymous [ 22 Gru 2023 10:07 ]
Temat postu:  Re: CPK

Po wczorajszym dniu mam jedną prośbę: żeby raport po audycie w CPK czytał Marek Czyż. :D

Życzę wszystkim miłego świętowania końcówki roku. ;)

Autor:  monroe [ 22 Gru 2023 11:46 ]
Temat postu:  Re: CPK

@Grzenio1970
Dziękuję za wyjaśnienia, jesteś nieocenioną skarbnicą wiedzy!
Oczywiście techniczna recesja z I połowy roku czy wzrost PKB w całym 2023 r. na poziomie ok. 0,4%, jak widać świadczy o tym, że nasza gospodarka ostatnio faktycznie "pędzi"... ;)

Autor:  jar188 [ 22 Gru 2023 11:53 ]
Temat postu:  Re: CPK

Grzenio1970 napisał(a):
Oczywiście ponad wszystko popyt będzie zależał od tego czy gospodarka za nowej władzy będzie tak pędzić jak dotychczas.

:lol: :lol: :lol:
Całe szczęście,że jedne ze źródeł dezinformacji zostało przejęte i wraca pomału do normy.
Piękny prezent na święta.

CPK niech budują tylko faktycznie realnie do potrzeb, ale nie do potrzeb na teraz tylko tych za XX lat.

Autor:  jaco027 [ 22 Gru 2023 12:08 ]
Temat postu:  Re: CPK

@Grzenio1970 podawanie danych o PKB bez KONTEKSTU jest... bezprzedmiotowe. Retorycznie: Co wnosza same cyferki dla Polski mowiace ze gospodaska pedzi? Niewiele lub nic w kontekscie CPK/hubu/cargo. Oczywiscie nalezy sie cieszyc ze Polska sie rozwija i jest coraz lepiej ale w otoczeniu Polski inne kraje "pedza" lepiej, vide PKB lub PKB/per capita...
https://data.worldbank.org/indicator/NY ... start=2000
https://data.worldbank.org/indicator/NY ... start=2000

Załączniki:
PKB.png
PKB.png [ 141.13 KiB | Obejrzany 970 razy ]
PKB per capita.png
PKB per capita.png [ 177.95 KiB | Obejrzany 970 razy ]

Strona 73 z 114 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/