Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Wilno - kompendium wiedzy
wilno-kompendium-wiedzy,1249,2036
Strona 1 z 8

Autor:  JWJ [ 24 Lut 2011 13:16 ]
Temat postu:  Wilno - kompendium wiedzy

Czy ktoś juz był w Wilnie z Simpleexpressem? Czy jeśli mam bilet z Zachodniego mogę wsiąśc na Centralnym?
Jadę 4.03
Czy na granicy można w nocy kupic lity ?
Może ktoś wie jak dojechac do Ecotel`u ?
Jakieś przydatne wskazówki z Wilna :)

Autor:  Murdock [ 24 Lut 2011 13:55 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Ja miałem bilet kupiony na Zachodni, a bez problemu wsiadałem na Centralnym. Co do wymiany waluty to polecam mbank i kartę mastercard (bezprowizyjna wypłata za granica w każdym bankomacie i po kursach lepszych od kantorów)

Autor:  JIK [ 09 Mar 2011 13:05 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Podbijam.
Ma ktoś jakieś uwagi co do Wilna, co tam można robić prze 3 dni

Autor:  Ziela [ 09 Mar 2011 16:15 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Byłem w Wilnie właśnie simpleexpressem i powiem, że nawet spoko :)
co do wymiany na lity to w Wilnie bez problemu można wymienić bo kantorów bardzo dużo i kurs lepszy niż w Warszawie, a na granicy się autobus nie zatrzymuje tylko w Kownie jakaś tam przesiadka jest dla tych co jadą do Rygi i dalej..

3 dni w Wilnie to bardzo dużo, ogólnie może nawet za dużo bo to dość małe miasteczko. Byłem tam 2 dni i w sumie dość dużo zobaczyłem -co można zobaczyć- i wszystko na piechotę bo jak się na mapie zobaczy to miasto ma 5 x 5 km.
Wilno to głównie kościoły, cmentarze, baszta Giedymina, wieża telewizyjna, muzea, jest też sporo restauracyjek. Ceny mniej więcej jak w Polsce tylko, że w litach czyli te 10-20% drożej wszystko wychodzi.

Autor:  Blackall [ 12 Mar 2011 02:20 ]
Temat postu:  Re: WILNO

JIK napisał(a):
Podbijam.
Ma ktoś jakieś uwagi co do Wilna, co tam można robić prze 3 dni

ze wszystkich miejsc w tych okolicach, najlepsze są Troki i zdecydowanie polecam tam jechać, zwłaszcza przy ładnej pogodzie.
A takto stare miasto Wileńskie na spokojnie. Szału nie ma, ale jest ładne.

Autor:  mucha86rj [ 01 Wrz 2011 18:02 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Witam

Czy był ktoś może w Trokach przy okazji wizyty w Wilnie? Jadę Simple Expresem do Wilna i przy okazji chciałbym odwiedzić zamek w Trokach. Orientuje się ktoś może jak jest z dojazdem z Wilna do Troków? A mianowicie: czy często kursuje autobus/pociąg, jaki mniej więcej koszt i czy zamek jest daleko czy też blisko od stacji/przystanku w mieście.

Pozdrawiam

Autor:  matys [ 01 Wrz 2011 18:22 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Ja właśnie tydzień temu wróciłem z Wilna.
Tak jak piszą poprzednicy popieram, iż 3 dni na Wilno to bardzo dużo czasu. My rozpoczynając zwiedzanie od rana od Ostrej Bramy, idąc głównym deptakiem wzdłuż którego jest większkośc atrakcji, zrobiliśmy je w jeden dzień. Oczywiście oprócz Ostrej Bramy polecam poszukanie śladów Mickiewicza... Pomnik oraz małe muzeum Mickiewicza gdzie jego szef świetnie opowiada on naszym wieszczu. Polecamy również zobaczyć cerkwie pzy głównym deptaku.
Jak jedziesz Simpleexpress rozważyłbym czy nie wysiąść w Kownie. To bardzo sympatyczne i ładne miasteczko jest również warte zobaczenia. Ładna starówka, baaardzo długi deptak, no i nasza szkolna lekturowa rzeka - Niemno.
Uważam że jeden dzień w Kownie i dwa dni w Wilnie w zupełności wystarczą.
Autobusy z Kowna do Wilna jeżdżą co 20 minut z tamtejszego dworca autobusowego. Koszt to 20 litów, podróż trwa nieco ponad godzinę. Autobusy jeżdzą do późnych godzin wieczornych.
Odnośnie pieniędzy to pełno kantorów, a zawsze w każdym bankomacie wypłacisz sobie lity.
Pozdrawiami życzę udanej podróży!

Autor:  student [ 03 Lis 2011 16:06 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Czy był ktoś może w Trokach przy okazji wizyty w Wilnie? Jadę Simple Expresem do Wilna i przy okazji chciałbym odwiedzić zamek w Trokach. Orientuje się ktoś może jak jest z dojazdem z Wilna do Troków?
jeżdzi tam jakiś autobus, bus, pks ? cenowo jak to wygląda ?

Autor:  piopen [ 04 Lis 2011 13:49 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Dojedziesz pociągiem do Trok. Tam jest krańcowa stacja. Odjazd z dworca kolejowego w Wilnie, nie pamiętam ale bilet coś ok. 8 ltl kosztował w jedną stronę, pociąg jedzie jakieś 45 min. Z dworca w Trokach pieszo do zamku masz do przejścia jakieś 3 km. Sprawdź na mapach, dworzec kolejowy jest na samym początku miasta 500 metrów od autobusowego na południe, niedaleko ronda Vilnius, Prienai, Alytus, Kaunas.

Autor:  nurneee [ 04 Lis 2011 16:48 ]
Temat postu:  Re: WILNO

matys napisał(a):
Ja właśnie tydzień temu wróciłem z Wilna.
Tak jak piszą poprzednicy popieram, iż 3 dni na Wilno to bardzo dużo czasu. My rozpoczynając zwiedzanie od rana od Ostrej Bramy, idąc głównym deptakiem wzdłuż którego jest większkośc atrakcji, zrobiliśmy je w jeden dzień. Oczywiście oprócz Ostrej Bramy polecam poszukanie śladów Mickiewicza... Pomnik oraz małe muzeum Mickiewicza gdzie jego szef świetnie opowiada on naszym wieszczu. Polecamy również zobaczyć cerkwie pzy głównym deptaku.
Jak jedziesz Simpleexpress rozważyłbym czy nie wysiąść w Kownie. To bardzo sympatyczne i ładne miasteczko jest również warte zobaczenia. Ładna starówka, baaardzo długi deptak, no i nasza szkolna lekturowa rzeka - Niemno.
Uważam że jeden dzień w Kownie i dwa dni w Wilnie w zupełności wystarczą.
Autobusy z Kowna do Wilna jeżdżą co 20 minut z tamtejszego dworca autobusowego. Koszt to 20 litów, podróż trwa nieco ponad godzinę. Autobusy jeżdzą do późnych godzin wieczornych.
Odnośnie pieniędzy to pełno kantorów, a zawsze w każdym bankomacie wypłacisz sobie lity.
Pozdrawiami życzę udanej podróży!


Gwoli ścisłości przez Wilno nie płynie Niemen, ani tym bardziej Niemno ;)
Przez miasto płynie Wilia (lit. Neris) i Wilejka(lit.Vilnia). Zrestą Wilejka wpada do Wilii przy Starym Mieście, pomiędzy Górą Zamkową, a Górą Trzech Krzyży.

pozdrawiam serdecznie,
Nurnee
mod
Grzegorz40 napisał(a):
Gwoli ścisłości matys pisał o Kownie, a tam jak najbardziej Niemen ;)

Autor:  JWJ [ 04 Lis 2011 17:44 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Jechaliśmy autobusem z dworca. Troki polecam

Autor:  sorajaola [ 18 Mar 2012 23:42 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Właśnie wróciłam z dwudniowej wycieczki do Wilna z SimpleExpresem- wyjazd w czwartek o 20.30. Na miejscu byliśmy w piątek o 6 rano. Autobus zapełniony w 30%. W samym Wilnie polecam chodzić wszędzie na piechotę- nie ma sensu kupować żadnych biletów bo wszędzie jest blisko. Jeden dzień intensywnego zwiedzania w zupełności wystarczy. Polecam również wycieczkę do zamku w Trokach. Autobus z dworca głównego kosztował 6lt i jechał ok 40 minut. Po przyjeździe na dworzec można wziąć z informacji autobusowej rozkład autobusów wilno-troki-wilno. Jeśli ktoś jest studentem warto we wszystkich zwiedzanych obiektach pokazywać legitymację- zniżki są wszędzie i to dosyć spore.

Autor:  momopoznan [ 29 Lip 2012 22:51 ]
Temat postu:  WILNO

Zaktualizuje trochę wpis poprzednika, obłożenie na rejsach do Wilna oraz z Wilna 100% tak było 24.07 i 29.07. Najbliższa informacja turystyczna znajduje sie w budynku dworca kolejowego który jest 5min drogi od dworca autobusowego.

Autor:  Vojtas [ 06 Sie 2012 17:52 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Dojazd
Autobusy Simple Express są nowe, a przez to komfortowe i wygodne. Genialną sprawą są tablety przed każdym pasażerem. Wgrane są w nie m.in.: filmy, muzyka, gry, dlatego podróż fajnie mija :) Trzeba mieć swoje słuchawki. Jeśli ktoś zapomniał można je kupić za 9 zł u kierowcy. Autobusy zatrzymują się na dworcu, czyli Stotis. Obok jest dworzec kolejowy, w którym znajduje się informacja turystyczna (darmowe mapki), a także McDonald`s. W budynku dworca autobusowego na górze jest supermarket Iki. Z przystanku Stotis rozpoczynają jazdę niemal wszystkie autobusy, dlatego dojazd wszędzie jest łatwy.

Zwiedzanie
Wszystko co interesujące w Wilnie można "zaliczyć" w jeden dzień na nogach. Darmowy przewodnik z mapką można ściągnąć sobie ze strony: http://www.vilnius-tourism.lt/pl/vtic/uslugi/wydawnictwa/

Troki
Odjazd z dworca autobusowego. Połączeń jest masa, również w niedzielę, dlatego do Trok dojedziemy bez problemu. Rozkład jazdy dostaniemy np. w informacji na dworcu. Przejazd to ok. 25-30 min. Cena biletu w jedną stronę - 6 litów. Po wyjściu z autokaru w Trokach kierujemy się w prawo i idziemy wzdłuż jeziora. Do zamku jest ok. 3 kilometry. Po kilku minutach spaceru miniemy informację turystyczną, gdzie możemy zaopatrzyć się w mapkę. Generalnie w Trokach nie da się zgubić. Zamek bardzo fajny. Wstęp dla studentów 6 litów. Jest sporo komnat do zwiedzania, można pocykać fajne zdjęcia. Przed mostami prowadzącymi do zamku są knajpki, beczki z pysznym kwasem chlebowym :), można wypożyczyć rowerek wodny i pływać po jeziorze (18 litów / h).

Autor:  skok [ 07 Sie 2012 22:51 ]
Temat postu:  Re: WILNO

W weekend wybieram się do Wilna i chciałbym od razu udać się do Trok, stąd moje pytanie czy w budynku dworca jest jakiś dobry kantor i czy w niedzielę będzie otwarty ok. 9-tej?

Autor:  Vojtas [ 07 Sie 2012 23:23 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Jest kantor, ale czy będzie otwarty o 9 w niedzielę to nie mam pojęcia.
Ja brałem pieniądze z bankomatu na dworcu (mam konto w mBanku).
Przelicznik wyszedł 1 lit = 1,28 zł, a w kantorach w Polsce było 1,3, więc jeden grzyb.

Autor:  mediolan [ 07 Sie 2012 23:24 ]
Temat postu:  Re: WILNO

skok napisał(a):
W weekend wybieram się do Wilna i chciałbym od razu udać się do Trok, stąd moje pytanie czy w budynku dworca jest jakiś dobry kantor i czy w niedzielę będzie otwarty ok. 9-tej?


jest - ale kursu nie miał najlepszego, po za tym tam obowiązuje na Litwie sztywny kurs lita, więc banki sprzedają w zbliżonym, po drugie obowiązuje prowizja przy wymianie od 2 -4,5 lita widziałem, na dworcu będzie było chyba 4,50 lita od transakcji

Autor:  skok [ 08 Sie 2012 20:47 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Dzięki za info, jednak odpuszczę kantory, bo sobie przypomniałem, że z konta w Deutsche Banku, też nie mam prowizji wypłacając za granicą;)

Autor:  George23 [ 28 Paź 2012 22:59 ]
Temat postu:  Re: WILNO

Obok dworca autobusowego jest bank, który wymienia walutę we wszystkie dni tygodnia od rana do nocy a być może przez całą dobę.

Autor:  AxiseMundi [ 18 Mar 2013 12:29 ]
Temat postu:  Re: WILNO

czy na dworcu autobusowym jest przechowalnia bagazu? nie usmiecha mi sie jechac z wszystkim na zwiedzanie Trokow (a w Wilnie bede przelotem wawa-tallinn)

Strona 1 z 8 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/