Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

UNESCO w Kosowie
unesco-w-kosowie,1251,182077
Strona 1 z 1

Autor:  jasny63 [ 01 Cze 2025 15:32 ]
Temat postu:  UNESCO w Kosowie

Dla miłośników obiektów z listy UNESCO w Kosowie są takie cztery, wpisane jako Średniowieczne Zabytki Kosowa, do wszystkich wstęp jest bezpłatny i we wszystkich obowiązuje zakaz fotografowania fresków (w Peć i Gračanicy bardziej przestrzegany):

Monaster Gračanica – miejscowość oddalona o około 10km od dworca autobusowego w Prisztinie, można się do niej dostać lokalnymi busami, które odjeżdżają co około 20-30 min w dni robocze w kierunku miejscowości Gjilan, droga zajmuje około 20-40 min (jeżeli nie ma korków), należy powiedzieć osobie sprzedającej bilety wewnątrz autobusu, że się chce tam wysiąść, przystanek jest około 5 min spaceru od murów klasztoru, wchodzi się przez furtkę, przy której stoi strażnik, na miejscu poza cerkwią jest toaleta, sklep z dewocjonaliami oraz produktami klasztornymi

Monaster Peć (Peje) – znajduje się około 30 min spacerem od centrum miasta Peć/ Peje, przed wejściem jest budka z żołnierzami, którym trzeba pokazać do wglądu dowód/ paszport, żeby można było wejść do środka, poza cerkwią jest mały sklepik z dewocjonaliami i pamiątkami

Monaster Visoki Dečani – znajduje się koło 30 min spaceru od centrum miasta Decani, które jest mniej więcej w połowie drogi między Djakowicą a Peje, do miasta można dojechać lokalnymi autobusami, wysiada się na przystanku w centrum miasta, po wyjściu z osiedli idzie się pod górę w stronę lasu, mija się po drodze informację turystyczną, potem pierwszy posterunek KFOR, przy samym klasztorze jest kolejny posterunek, w którym aby wejść do środka zostawia się dowód/ paszport i otrzymuje przepustki, nie można wnosić dużych plecaków, w środku poza cerkwią jest sklep z pamiątkami, dewocjonaliami i wyrobami spożywczymi z klasztoru (w tym piwa i sery), w sklepie można płacić kartą, przy wyjściu oddaje się wejściówkę i otrzymuje dowód/ paszport z powrotem

Cerkiew Bogurodzicy w Prinzrenie – około 15 min spaceru od dworca autobusowego i koło 5 min od ścisłego centrum miasta, otoczona drutem kolczastym, mimo wielu informacji o jej niedostępności okazało się, że można do niej wejść i to bez wcześniejszego umawiania, w środku pomocna i miła pani przewodniczka, można kupić dewocjonalia

Będąc w Peć/ Peje poleciłbym jeszcze spacer nowo wybudowaną ścieżką wzdłuż rzeki, która jest po przeciwnej stronie niż klasztor z UNESCO, kończy się ona na granicy parku narodowego Bjeshket e Nemuna. Idąc drogą dalej lekko pod górę wchodzi się do kanionu Rugova (około godzinę spaceru od klasztoru jest znany punkt widokowy ze źródełkiem, restauracją i kilkoma kramami). W Prinzrenie jest wg mnie najciekawsza starówka Kosowa z licznymi meczetami, kilkoma cerkwiami, kościołami, wieżą zegarową (wstęp bezpłatny), zabytkowym kamiennym mostem i cytadelą górującą nad miastem (wstęp bezpłatny).

Załączniki:
Visoki Decani.jpg
Visoki Decani.jpg [ 492.33 KiB | Obejrzany 1227 razy ]
Prinzren panorama z twierdzy.jpg
Prinzren panorama z twierdzy.jpg [ 318.51 KiB | Obejrzany 1227 razy ]
Prinzren most i meczet.jpg
Prinzren most i meczet.jpg [ 431.73 KiB | Obejrzany 1227 razy ]
Park narodowy w Peje.jpg
Park narodowy w Peje.jpg [ 455.8 KiB | Obejrzany 1227 razy ]
Monastyr Pec Peje.jpg
Monastyr Pec Peje.jpg [ 413.57 KiB | Obejrzany 1227 razy ]
Kanion Rugova.jpg
Kanion Rugova.jpg [ 304.26 KiB | Obejrzany 1227 razy ]
Gracanica.jpg
Gracanica.jpg [ 438.3 KiB | Obejrzany 1227 razy ]
Cerkiew Bogurodzicy Prinzren.jpg
Cerkiew Bogurodzicy Prinzren.jpg [ 393.44 KiB | Obejrzany 1227 razy ]

Autor:  hiszpan [ 08 Gru 2025 23:08 ]
Temat postu:  Re: UNESCO w Kosowie

Dodam do tego kilka fotek z Peć. Zajechałem pod monastyr, strażnik otworzył nam szlaban po uprzednim sprawdzeniu paszportów.
Na parkingu żywej duszy - byliśmy sami. Brama opactwa otwarta, na dziedzińcu nikogo. Brama monastyru też otwarta, więc nie namyślając się za wiele weszliśmy a ja zacząłem robić zdjęcia. Dopiero wtedy z bocznej nawy wyszła zakonnica i uświadomiła mi, że zdjęć tu się nie robi.
Ale 3 fotki zrobiłem w nieświadomości, widok w środku zapiera dech - polecam gorąco tu przyjechać

Image

Image

Image

A na zewnątrz jakieś dobre światło było do fotki...

Image

Autor:  cart [ 01 Cze 2026 17:00 ]
Temat postu:  Re: UNESCO w Kosowie

Ten drut kolczasty w Prizren zdjęli. Nie udało mi się wejść do środka. Niby otwarte od 9, ale do 9:15 nikt się nie pojawił, a ja śpieszyłem się już na lotnisko.

Decani - dojechałem o 18 i już było za późno. Pytałem żołnierza KFOR ale nie chciał wpuścić z kilku powodów (trwało nabożeństwo, zobaczył mój aparat i powiedział, że z profesjonalnym nie wpuszczają oraz miałem krótkie spodenki)

Pec - spisali z paszportu. Przepiękny w środku. Ta czerwień z zewnątrz do mnie nie przemawia.

Gracanica - piekny w środku i na zewnątrz.

Autor:  Pudelek [ 01 Cze 2026 21:30 ]
Temat postu:  Re: UNESCO w Kosowie

Ciekawe, bo ja kiedyś byłem w Decani to normalnie wszedłem z aparatem - lustrzanką, choć oczywiście w środku nie mogłem fotografować. Krótkie spodenki też miałem :D

Autor:  kameander [ 01 Cze 2026 21:51 ]
Temat postu:  Re: UNESCO w Kosowie

Ja się z kolei z grubsza owinąłem ręcznikiem plażowym i też było ok, więc chyba chodziło głównie o godzinę lub nabożeństwo.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/