| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| UNESCO w Kosowie unesco-w-kosowie,1251,182077 | Strona 1 z 1 |
| Autor: | jasny63 [ 01 Cze 2025 15:32 ] | |||||||||
| Temat postu: | UNESCO w Kosowie | |||||||||
Dla miłośników obiektów z listy UNESCO w Kosowie są takie cztery, wpisane jako Średniowieczne Zabytki Kosowa, do wszystkich wstęp jest bezpłatny i we wszystkich obowiązuje zakaz fotografowania fresków (w Peć i Gračanicy bardziej przestrzegany): Monaster Gračanica – miejscowość oddalona o około 10km od dworca autobusowego w Prisztinie, można się do niej dostać lokalnymi busami, które odjeżdżają co około 20-30 min w dni robocze w kierunku miejscowości Gjilan, droga zajmuje około 20-40 min (jeżeli nie ma korków), należy powiedzieć osobie sprzedającej bilety wewnątrz autobusu, że się chce tam wysiąść, przystanek jest około 5 min spaceru od murów klasztoru, wchodzi się przez furtkę, przy której stoi strażnik, na miejscu poza cerkwią jest toaleta, sklep z dewocjonaliami oraz produktami klasztornymi Monaster Peć (Peje) – znajduje się około 30 min spacerem od centrum miasta Peć/ Peje, przed wejściem jest budka z żołnierzami, którym trzeba pokazać do wglądu dowód/ paszport, żeby można było wejść do środka, poza cerkwią jest mały sklepik z dewocjonaliami i pamiątkami Monaster Visoki Dečani – znajduje się koło 30 min spaceru od centrum miasta Decani, które jest mniej więcej w połowie drogi między Djakowicą a Peje, do miasta można dojechać lokalnymi autobusami, wysiada się na przystanku w centrum miasta, po wyjściu z osiedli idzie się pod górę w stronę lasu, mija się po drodze informację turystyczną, potem pierwszy posterunek KFOR, przy samym klasztorze jest kolejny posterunek, w którym aby wejść do środka zostawia się dowód/ paszport i otrzymuje przepustki, nie można wnosić dużych plecaków, w środku poza cerkwią jest sklep z pamiątkami, dewocjonaliami i wyrobami spożywczymi z klasztoru (w tym piwa i sery), w sklepie można płacić kartą, przy wyjściu oddaje się wejściówkę i otrzymuje dowód/ paszport z powrotem Cerkiew Bogurodzicy w Prinzrenie – około 15 min spaceru od dworca autobusowego i koło 5 min od ścisłego centrum miasta, otoczona drutem kolczastym, mimo wielu informacji o jej niedostępności okazało się, że można do niej wejść i to bez wcześniejszego umawiania, w środku pomocna i miła pani przewodniczka, można kupić dewocjonalia Będąc w Peć/ Peje poleciłbym jeszcze spacer nowo wybudowaną ścieżką wzdłuż rzeki, która jest po przeciwnej stronie niż klasztor z UNESCO, kończy się ona na granicy parku narodowego Bjeshket e Nemuna. Idąc drogą dalej lekko pod górę wchodzi się do kanionu Rugova (około godzinę spaceru od klasztoru jest znany punkt widokowy ze źródełkiem, restauracją i kilkoma kramami). W Prinzrenie jest wg mnie najciekawsza starówka Kosowa z licznymi meczetami, kilkoma cerkwiami, kościołami, wieżą zegarową (wstęp bezpłatny), zabytkowym kamiennym mostem i cytadelą górującą nad miastem (wstęp bezpłatny).
| ||||||||||
| Autor: | hiszpan [ 08 Gru 2025 23:08 ] |
| Temat postu: | Re: UNESCO w Kosowie |
Dodam do tego kilka fotek z Peć. Zajechałem pod monastyr, strażnik otworzył nam szlaban po uprzednim sprawdzeniu paszportów. Na parkingu żywej duszy - byliśmy sami. Brama opactwa otwarta, na dziedzińcu nikogo. Brama monastyru też otwarta, więc nie namyślając się za wiele weszliśmy a ja zacząłem robić zdjęcia. Dopiero wtedy z bocznej nawy wyszła zakonnica i uświadomiła mi, że zdjęć tu się nie robi. Ale 3 fotki zrobiłem w nieświadomości, widok w środku zapiera dech - polecam gorąco tu przyjechać A na zewnątrz jakieś dobre światło było do fotki... | |
| Autor: | cart [ 01 Cze 2026 17:00 ] |
| Temat postu: | Re: UNESCO w Kosowie |
Ten drut kolczasty w Prizren zdjęli. Nie udało mi się wejść do środka. Niby otwarte od 9, ale do 9:15 nikt się nie pojawił, a ja śpieszyłem się już na lotnisko. Decani - dojechałem o 18 i już było za późno. Pytałem żołnierza KFOR ale nie chciał wpuścić z kilku powodów (trwało nabożeństwo, zobaczył mój aparat i powiedział, że z profesjonalnym nie wpuszczają oraz miałem krótkie spodenki) Pec - spisali z paszportu. Przepiękny w środku. Ta czerwień z zewnątrz do mnie nie przemawia. Gracanica - piekny w środku i na zewnątrz. | |
| Autor: | Pudelek [ 01 Cze 2026 21:30 ] |
| Temat postu: | Re: UNESCO w Kosowie |
Ciekawe, bo ja kiedyś byłem w Decani to normalnie wszedłem z aparatem - lustrzanką, choć oczywiście w środku nie mogłem fotografować. Krótkie spodenki też miałem | |
| Autor: | kameander [ 01 Cze 2026 21:51 ] |
| Temat postu: | Re: UNESCO w Kosowie |
Ja się z kolei z grubsza owinąłem ręcznikiem plażowym i też było ok, więc chyba chodziło głównie o godzinę lub nabożeństwo. | |
| Strona 1 z 1 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |