Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Turcja post-covid
turcja-post-covid,1214,154387
Strona 3 z 33

Autor:  samaki9 [ 11 Paź 2020 23:43 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Moze zadzwoncie na polska infolinie turkisha,. numer telefonu 22 5048544

Autor:  Magda Mag [ 13 Paź 2020 16:48 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Ktoś się orientuje czy są jakiekolwiek ograniczenia, testy na połączeniach między Turcją a Polską?

Autor:  tropikey [ 13 Paź 2020 16:53 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Na razie - o ile mi wiadomo - nie, ani w jedną, ani w drugą stronę. Sam mam mieć lot 5.11 i pewnie może się coś jeszcze zmienić, ale liczę na to, że już tak pozostanie.

Autor:  siara [ 13 Paź 2020 20:34 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Potwierdzam, aby wrócić z Turcji do Niemiec, potrzeba testów. Sprawdzone dzisiaj.

Ps. Obłożenie na trasie Antalya - Rostock 10%

Autor:  tropikey [ 19 Paź 2020 18:00 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Zbliża mi się lot do Turcji i zastanawiam się, co myśleć o tym kraju. Patrząc na aktualne dane z WHO, wygląda tam całkiem przyzwoicie - kraj z ponad 80 mln ludności, a dzienny przyrost mają teraz na poziomie ok. 1800 przypadków. Pamiętam, że kwestionowano tamtejsze dane, poddając w wątpliwość ilość przeprowadzanych tam testów. Teraz jednak, gdy czytam sobie np. https://www.traveloffpath.com/istanbul-airport-pcr-test-everything-you-need-to-know/, gdzie bardzo wychwalają lotnisko IST za sprawność i ilość wykonywanych tam testów, zastanawiam się, czy faktycznie Turcja zakłamuje swoje statystyki, czy może jednak dobrze sobie radzi? A może po prostu do tureckich statystyk nie są wliczane pozytywne wyniki u pasażerów nie będących Turkami?
Oczywiście, lotnisko IST to nie cała Turcja, ale przemiał pasażerski (nawet w tych czasach) mają tam bardzo duży, więc jakieś tam wnioski pewnie z tej sytuacji wyciągnąć można?

Z drugiej strony, jeśli jest całkiem OK, to czemu np. Niemcy wymagają negatywnego wyniku testu od osób lecących tam z Turcji?

EDIT: chyba już wiem, o co biega. Otóż, okazuje się, że do niedawna Turcja raportowała do WHO jedynie objawowe przypadki osób, u których wykryto wirusa. Kilka dni temu zapowiedzieli jednak, że od 15.10 będą raportować również te bezobjawowe:
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-turkey/turkey-will-declare-asymptomatic-covid-19-cases-as-of-next-week-paper-idUKKBN26W0FF
No tak, ale mamy już 4 dni od tej daty, a patrząc na statystyki, skokowego wzrostu od 15.10 wcale nie ma.

Autor:  ghostwriter [ 20 Paź 2020 15:12 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Ciężko powiedzieć, ale... Gdy byłem w Turcji było tam 1600 zachorowań dziennie i w tym momencie Polska zaczęła wyprzedzać Turcję - początkowo tylko proporcjonalnie (w końcu to ponad dwukrotnie większy kraj), później nawet w liczbach bezwzględnych. U nas dopiero kilka dni temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek na ulicach, natomiast tam miało to miejsce cały czas, czyli wtedy jeszcze w lato, a na ulicach nie było widać ludzi z gatunku "nie wierzem w plandemie" i nosili je rozumnie, czyli z zakrytym nosem, a nie tylko żeby służby się nie przyczepiły. Dodajmy do tego, że w różnych miejscach publicznych skupiających wiele osób (dworce, centra handlowe) prowadzone są kontrole. No i jeszcze to, że wskaźniki higieny osobistej w Turcji są dużo lepsze niż w Polsce - tam ludzie myją ręce. Można uwzględnić też fakt, że w poszczególnych regionach jest tam cieplej i być może nie występuje tam jeszcze efekt jesiennej obniżonej odporności. W każdym razie wiele wskazuje na to, że jest tam bezpieczniej niż w Polsce i ja też się tam tak czułem (choć coś tam zarzucić też można).

Autor:  LA19 [ 20 Paź 2020 20:02 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Hej jestem obecnie na Erasmusie w Stambule. Polecam śledzić informacje o nowych zachorowaniach, ilości wykonanych testów na oficjalnej stronie mister stawa https://covid19.saglik.gov.tr/ (strona po turecku ale translate Google radzi sobie ;)

Co do sytuacji i obostrzeń to:
1.Jestem od 3 października w Turcji, dziennie jest około 2000 nowych przypadków.
2.Obowiązkowe maseczki na ulicy, na świeżym powietrzu, w komunikacji publicznej, muzeach, meczetach, w restauracjach czy barze (przy stoliku nie trzeba)
3.Na wejściu do restauracji mierzona jest każdemu temperatura oraz proszony jest o dezynfekcję rąk oraz na każdym stoliku stoi płyn do dezynfekcji, menu jest w postaci kodu QR do pobrania na telefon, sztućce są pakowane osobno w papierową torebkę, dostępne są mokre chusteczki również, stolik co drugi jest wyłączony z użytku

Wskaźniki higieny osobistej w Turcji są dużo lepsze niż w Polsce - ludzie myją ręce, dezynfekują po kilkanaście razy, każdy ma przy sobie płyn do dezynfekcji
Ja się tutaj czuje bezpieczniej niż gdybym teraz była w Polsce

Autor:  tropikey [ 21 Paź 2020 09:46 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

LA19 napisał(a):
Polecam śledzić informacje o nowych zachorowaniach, ilości wykonanych testów na oficjalnej stronie mister stawa https://covid19.saglik.gov.tr/ (strona po turecku ale translate Google radzi sobie ;)


Nawet tłumacza nie trzeba - u góry można wybrać również język angielski ;)

Edit: i jeszcze info z prasy tureckiej, że w ciągu najbliższych 2 tygodni mogą być wprowadzone nowe ograniczenia:

https://www.hurriyetdailynews.com/turke ... nx5LTjv0U4

Autor:  Visitor [ 28 Paź 2020 14:19 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Cześć,

Jest ktoś obecnie w Turcji najlepiej Stambule?
Jak sytuacja na miejscu? Mocno się zastanawiam nad ucieczką d Turcji ;)

Autor:  spejson911 [ 28 Paź 2020 14:43 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Visitor napisał(a):
Cześć,

Jest ktoś obecnie w Turcji najlepiej Stambule?
Jak sytuacja na miejscu? Mocno się zastanawiam nad ucieczką d Turcji ;)


Cześć. Byliśmy niedawno. Maseczki na ulicy i ludzie się tego trzymają. W uliczkach za bazarem sklepiki zamknięte w mocnej większości. Jak mówili nie otworzyło się to po covid. Przez to że lira poszła w dół bardzo tanio na miejscu ;)

Autor:  KondzikS [ 28 Paź 2020 15:42 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Jesteśmy od półtora tygodnia w Turcji. Raczej wszystko hula normalnie. Jedyny minus to zakaz shishy w knajpach, tylko w dwóch miejscach na razie udało nam się zapalić: w Goreme i nad morzem w Anamur. Balony w Kapadocji chyba potaniały, płaciliśmy 580 lir.

Autor:  Sudoku [ 28 Paź 2020 16:42 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Co do sytuacji epidemiologicznej, to obiło mi się gdzieś o oczy, ale teraz nie mogę znaleźć, że podawanie wyników jest sterowane centralnie, tj. władza decyduje o liczbie, która pójdzie w świat i jest ona, jak można się domyślać, zaniżona.
Dlatego należy raczej wziąć poprawkę na oficjalne dane.

Autor:  LA19 [ 28 Paź 2020 22:55 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Hej ja jestem na Erasmusie w Stambule do marca
Chętnie pomogę - piszcie tutaj albo na instagram - lalaura1901
Moge polecić też fajne miejsca, kawiarnie i restauracje
Visitor napisał(a):
Cześć,

Jest ktoś obecnie w Turcji najlepiej Stambule?
Jak sytuacja na miejscu? Mocno się zastanawiam nad ucieczką d Turcji ;)

Autor:  oskiboski [ 08 Lis 2020 13:02 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Jedyny problem jaki się pojawił to kod HES. Wymagany przy podróżach krajowych. Nie przyszedl wysylajac z polskiego numeru ( oficjalna strona też mówi ze musi byc turecki) na turecki numer w Polsce też nie. Krajówki można latać bez problemu wybiera się po prostu Im not turkish resident. Problem pojawia sie przy checi podrozy autobusem. Nie sprzedadza biletu bez kodu co potwierdzilem w 3 biurach sprzedazy i w jednym ogolnotureckim na livechacie. Trochę kwas bo jest niedziela a rano chcielismy ruszac dalej. Post bedzie aktualizowany. Sim card dla turystyow to 200 try i bedzie ostatecznoscia

Autor:  NBE322 [ 08 Lis 2020 13:06 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

W październiku 2020 bez problemu kupione bilety na autobus przez internet przez pośrednika obilet.com (przewoźnik: Nilüfer). Wszystko wskazywało na to, że sprzedaż biletów autobusowych bez kodu HES dla obcokrajowców jest dozwolona i działa bez problemu poprzez stronę obilet również na inne połączenia i innych przewoźników.

Krajówka pegasus bez kodu HES przez stronę flypgs.com też bez problemu zakupiona.

Autor:  oskiboski [ 08 Lis 2020 13:35 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Krajówki latałem nez problemu ale właśnie na obilet wymaga mimo kliknięcia,że nie jestesmy rezydentami

Autor:  LA19 [ 10 Lis 2020 22:25 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

EDIT : Hejka mam małe problemy z instagramem (nie przychodzą mi nowe wiadomości i powiadomienia), jeśli ktoś probował się przez niego ze mną skontaktować - proszę o wysłanie wiadomości ponownie na ig, napewno odpowiem :)

LA19 napisał(a):
Hej ja jestem na Erasmusie w Stambule do marca
Chętnie pomogę - piszcie tutaj albo na instagram - lalaura1901
Moge polecić też fajne miejsca, kawiarnie i restauracje
Visitor napisał(a):
Cześć,

Jest ktoś obecnie w Turcji najlepiej Stambule?
Jak sytuacja na miejscu? Mocno się zastanawiam nad ucieczką d Turcji ;)

Autor:  LA19 [ 11 Lis 2020 23:58 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

EDIT: Tyle się zmieniło, że od 3.11 restauracje,bary,kawiarnie,sklepy są otwarte do 22!
https://www.dailysabah.com/turkey/turke ... efined#big
Pozostałe restrykcje obowiązują - maseczka, dezynfekcja
o tym nie wspominałam, ale kod HES wymagany jest do podróżowania (przynajmniej ja otrzymałam taką informacje od tureckich znajomych zaraz pierwszego dnia po przyjeździe)

LA19 napisał(a):
Hej jestem obecnie na Erasmusie w Stambule. Polecam śledzić informacje o nowych zachorowaniach, ilości wykonanych testów na oficjalnej stronie mister stawa https://covid19.saglik.gov.tr/ (strona po turecku ale translate Google radzi sobie ;)

Co do sytuacji i obostrzeń to:
1.Jestem od 3 października w Turcji, dziennie jest około 2000 nowych przypadków.
2.Obowiązkowe maseczki na ulicy, na świeżym powietrzu, w komunikacji publicznej, muzeach, meczetach, w restauracjach czy barze (przy stoliku nie trzeba)
3.Na wejściu do restauracji mierzona jest każdemu temperatura oraz proszony jest o dezynfekcję rąk oraz na każdym stoliku stoi płyn do dezynfekcji, menu jest w postaci kodu QR do pobrania na telefon, sztućce są pakowane osobno w papierową torebkę, dostępne są mokre chusteczki również, stolik co drugi jest wyłączony z użytku

Wskaźniki higieny osobistej w Turcji są dużo lepsze niż w Polsce - ludzie myją ręce, dezynfekują po kilkanaście razy, każdy ma przy sobie płyn do dezynfekcji
Ja się tutaj czuje bezpieczniej niż gdybym teraz była w Polsce

Autor:  agencik [ 16 Lis 2020 13:08 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

W zeszłym tygodniu w Riwierze Tureckiej wszystkie sklepy otwarte, atrakcje turystyczne równiez. Miejscowi maseczki noszą, w przeciwieństwie do turystów-większość olewa temat, policja nie zwraca uwagi.
Przy wejściu do atrakcji turystycznych raczej zawsze sprawdzana jest temperatura i panuje porządek. Ogólnie czułem się bardziej bezpiecznie niż u nas ;)

Autor:  kostek966 [ 16 Lis 2020 14:18 ]
Temat postu:  Re: Turcja post-covid

Czy coś się zmieniło ostatnio w sprawie testów po przylocie z Polski do Turcji, rozumiem że do Antalyi bez problemu, a Stambuł?

Strona 3 z 33 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/