Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

samodzielny transport
samodzielny-transport,1105,174600
Strona 1 z 1

Autor:  maxima [ 06 Sty 2024 18:07 ]
Temat postu:  samodzielny transport

czy ktoś z Was ma doświadczenia w samodzielnym poruszaniu się między miastami? Najbardziej popularne trasy:
lotnisko Paro – Thimphu (65 km/ 1.5 hrs)
Thimphu – Punakha (77 km/2hrs)
Punakha – Paro (142 km/3 hrs)
Paro do Taktsang (Tiger’s Nest)

Czy funkcjonuje tam w miarę sprawny i częsty transport, żeby samemu to ogarnąć? na jakimś indyjskim forum znalazłam, że taxi np. z lotniska do Thimphu to koszt ok 1000 INR, więc przyzwoicie. Pytanie czy dla Europejczyka też są takie ceny :D

Autor:  cart [ 06 Sty 2024 19:04 ]
Temat postu:  Re: samodzielny transport

No ale jak chcesz się urwać od przewodnika i wjechać bez kupionego pakietu?
W Thimphu widziałem sporo busów na dworcu, ale turysta raczej nie wsiądzie.

Autor:  maxima [ 06 Sty 2024 20:45 ]
Temat postu:  Re: samodzielny transport

Pakiety nie są już obowiązkowe;) można samodzielnie podróżować. Teraz jest opłata SDF 100usd/dzień

Autor:  skubik [ 12 Cze 2025 21:03 ]
Temat postu:  Re: samodzielny transport

Samodzielnie nie polecam, potem do wielu miejsc może się okazać że nie wejdziesz bo będą się pytali o twojego przewodnika. Wyczytałem że czasami da sie czaić pod punktem z biletami i poprosic jakiegoś innego przewodnika zeby się "odbił" razem z tobą w kasie biletowej. Ale to jakiś dodatkowy mały stres moim zdaniem niepotrzebny. Przewodnik z kierowcą (2 oobnych ludzi) i auto typu SUV wynajęte przez mnie na 3 dni kosztowało mnie 5000 Ngultrum czyli jakieś 220zł na dobę (wozili nas od rana do wieczora według ustalonej przez mnie wcześniej trasy) jak dla mnie to śmieszne pieniądze. Jesli komuś nie wydają się śmieszne jak na ten kierunek to radziłbym zrewidowac plan wyjazdu bo się można zdziwić ile potrafią kasowac biura za pakietowe wycieczki :)

Autor:  puhacz [ 07 Kwi 2026 09:27 ]
Temat postu:  Re: samodzielny transport

maxima napisał(a):
Pakiety nie są już obowiązkowe;) można samodzielnie podróżować. Teraz jest opłata SDF 100usd/dzień


Jestem świeżo po powrocie i potwierdzam - można samodzielnie a opłata to obecnie 100 USD/noc (do końca br.). Z tym samodzielnym podróżowaniem trzeba jednak zrobić dużą gwiazdkę, bo system na miejscu w praktyce uniemożliwia zwiedzenie jakiejkolwiek świątyni-twierdzy (tzw. dzongi) czy wejścia na szlaki, bez człowieka z licencją, który się odmelduje ochronie na bramce. Jest to sprawdzane bardzo rygorystycznie i trudno mi sobie wyobrazić, żeby przewodnik wprowadził jakiegoś randoma czekającego na okazję, co zostało zasugerowane w jednym z powyższych postów.

Pomiędzy miastami nie podrożowalem ale skorzystałem z podmiejskiego busika z centrum Thimphu na obrzeża, gdzie był mój nocleg. Generalnie da się. Mój pobyt miał mniej więcje proporcję 50-60% z przewodnikiem (chętnie go polecę, jeśli ktoś szuka) a pozostały czas solo. O wizę aplikowałem samodzielnie, przez rzadową stronę.

Koszty dostania się do Bhutanu są porąbane (wiza i SDF to tak naprawdę dopiero początek wydatków) ale skusiłem się, bo wiem, że taniej dla mnie już nie będzie (loty spod nosa i obniżone SDF).

p.

Autor:  andrews4 [ 09 Kwi 2026 10:01 ]
Temat postu:  Re: samodzielny transport

właśnie wróciłem z Bhutanu z 6 dniowej wycieczki motocyklowej organizowanej przez agencję z Indii. Jechaliśmy z Puenthsholing na granicy z Indiami. Poruszanie się po Puenthsholing bez problemu, ale zaraz za miastem w stronę Thimphu są posterunki sprawdzające i tu nie ma możliwości przejechania bez przewodnika i pozwoleń. W Thimphu i Paro można się poruszać bez przewodnika i z tego co wiem to są jedyne miejsca w Bhutanie. Na drodze do Phunaka i Phobjikha nie ma aktywnych checkpoint, ale będzie problem z wejściem do klasztorów i dzonków.

Autor:  puhacz [ 09 Kwi 2026 10:49 ]
Temat postu:  Re: samodzielny transport

@andrews4 a to nie jest tak, że ta kontrola na wyjeździe z Phuntsholing jest kontrolą wyłacznie tego, czy nie opuszcza się stref zwolnionych z SDF (bodajże cztery przygraniczne miasteczka) bez opłaconego SDF? Słyszałem, że wtedy można się poruszć po tym przygranicznym obszarze właśnie najdalej do posterunku. Ale z Bhutanem to nie można wykluczyć, że to jednak bardziej restrykcyjna kontrola niż tylko dotycząca opłaty ?

p.

Autor:  andrews4 [ 09 Kwi 2026 20:26 ]
Temat postu:  Re: samodzielny transport

mnie sprawdzali oprócz wizy (eVizę dostaniesz jak opłacisz SDF) pozwolenie na przejazd motocyklem a przewodnik przedstawił listę grupy. Nie znam do końca zasad przebywania tylko w tych 4 przygranicznych miasteczkach.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/