Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Ramadan w Omanie
ramadan-w-omanie,1216,129466
Strona 1 z 1

Autor:  Garmond [ 01 Cze 2018 09:36 ]
Temat postu:  Ramadan w Omanie

Czy w czasie trwania Ramadanu w Omanie poruszanie się po kraju (wynajętym autem) i żywienie się jest mocno utrudnione?
Ktoś był w czasie tego święta i ma jakieś wskazówki w tej kwestii?

Autor:  cccc [ 31 Paź 2018 03:14 ]
Temat postu:  Re: Oman - ramadan

@Garmond sporo lokalnych, poza hotelowych restauracji bedzie do wieczora zamkniete.
Sklepy w malych miasteczkach moga byc zamkniete.
Alkohol jest serwowany w hotelach z licencja, w niektorych dopiero po 19 oraz mozna zamowic do pokoju.
W okresie Ramadanu za spozywanie posilkow i napoi w miejscach publicznych wg. Art. 277 i 294 groza kary pozbawienia wolnosci do 3 m-cy czy kary pieniezne 100-300 OMR.
Btw zakaz dotyczy rowniez gumy do zucia i palenia.
Prawo dotyczy muzulmanow i niemuzulmanow. ;)
Cytuj:
“According to Article 277 of the Omani Penal Code, both Muslims and non-Muslims are bound to follow the same code of conduct,” said Dr. Mohammed Ibrahim Al Zadjali, Chairman of the Mohammed Ibrahim Law Firm.

Nawet spozywanie w aucie jest zabronione, gdyz auto stojace na oddalonym parkingu uwazane jest za miejsce publiczne. ;)
Oman to easy kraj, z reguly przymykaja oko na turystow niemuzulmanow, ale trzeba zdawac sobie sprawe, jesli lamiemy prawo lokalne to powinnismy liczyc sie z mozliwymi konsekwencjami. 8-)
Inny aspekt to respekt tamtejszej religii, kultury, zwyczajow i nalezy uszanowac, a jak ktos nie potrafi to lepiej odpuscic czy wybrac inny termin.
Take care!

Autor:  asikczek [ 10 Gru 2018 11:25 ]
Temat postu:  Re: Oman - ramadan

Spędziłam ostatni Ramadan w Omanie. Sklepy były otwarte, ale w godzinach późniejszych niż zazwyczaj, restauracje i coffee shopy otwarte dopiero na iftar (czyli od ok 7 wieczór). Trochę ciężko było się przestawić na popołudniowo-nocne życie. Wszystkie instytucje pracują krócej i wszystko wolniej działa. Nie wiedziałam nic o grzywnach za jedzenie i picie w aucie. Ale też starałam się tego nie robić żeby uszanować ich zwyczaje. Galerie handlowe otwarte normalnie. Niektóre restauracje w galeriach były otwarte. Ale witryna i wejście zasłonięte żeby nie razić widokiem jedzących.

Autor:  cccc [ 10 Gru 2018 16:54 ]
Temat postu:  Re: Oman - ramadan

asikczek napisał(a):
Nie wiedziałam nic o grzywnach za jedzenie i picie w aucie. Ale też starałam się tego nie robić żeby uszanować ich zwyczaje.

Dokladnie, przepisy w danym kraju nalezy przestrzegac.
Jesli nie mozemy sie naprawde oprzec, czy glod b. doskwiera to najlepiej wybrac bardziej ustronne miejsce, ktore nie powinno stanowic problemu w Omanie :D i starac sie konsumowac z papierowej torebki.
Btw Emiraty sa bardziej tolerancyjne, w Abu-Dhabi moj kierowca, de facto Muzulmanin powiedzial, ze moge spokojnie zjesc na publicznym parkingu w aucie, ale zapytalem czy mu to nie przeszkadza. ;)

Autor:  Szymon Grabowski [ 19 Kwi 2024 14:09 ]
Temat postu:  Re: Ramadan w Omanie

Cześć,
jesteśmy po podróży do Omanu w trakcie Ramadanu.
Wrażenia oczywiście bardzo pozytywne. Samo święto utrudnia jednak pobyt.
Nikt z miejscowych nie naciskał, żeby turyści pościli. Na wycieczce łódką (Dimaniya Island) były napoje, kanapki i przekąski. Nasz opiekun nie korzystał, ale nas częstował. Podobnie na targu daktyli w Nizwie - próbowaliśmy wszystkich pyszności swobodnie.
My i inni przypadkowo spotykani Europejczycy bez krępacji (choć zazwyczaj bez obnoszenia się) popijali i podjadali. Najpierw się trochę krygowałem, ale z czasem robiliśmy sobie lunche całkiem swobodnie, choć z zachowaniem pewnej dyskrecji. Nikt nam nie zwrócił uwagi.
Sklepy spożywcze, wielkie i małe są otwarte cały dzień.
Natomiast trudnością jest żywienie "na mieście". Restauracje i coffe shopy otwierane są po zachodzie słońca. Jeśli obozujesz na dziko, to masz problem, bo zwykle przed zmrokiem chcesz być w jakimś urokliwym, a więc ustronnym miejscu.
Ponad to ominęło nas tradycyjne częstowanie kawą i herbatą.
Podsumowanie - nie ma tragedii z tym Ramadanem, ale następnym razem wolałbym inną porę.

Autor:  Tomo14 [ 13 Mar 2025 22:56 ]
Temat postu:  Re: Ramadan w Omanie

Spędziliśmy tydzień podczas ramadanu.
Tak jak było pisane wcześniej jedzenie na mieście dopiero po zachodzie słońca.
W związku z tym wzięliśmy śniadania w hotelu.
W Lulu, który mieliśmy blisko hotelu kupowaliśmy jedzenie na wynos i kilka razy jedliśmy obiad przy basenie.
Ze względu na upały i tak w ciągu dnia jeść się bardzo nie chce, ale podziwiam muzułmanów, że dają radę cały dzień bez picia.

Jak w ciągu dnia coś przekąszaliśmy to staraliśmy się nie rzucać w oczy.

Sklepy otwarte w ciągu dnia z pełnym asortymentem.

Dla samego zwiedzania w zasadzie nie widać różnicy.

Autor:  ricinus78 [ 14 Mar 2025 01:23 ]
Temat postu:  Re: Ramadan w Omanie

Kiedyś w Muskacie w ciagu dnia chodziłem po galerii handlowej z reklamówką z jedzeniem rozglądając się za jakimś ustronnym miejscem. Nie robiłem tego wcale w jakiś wymowny sposób. Jak tylko zobaczył mnie przemiły Hindus, który tam mył podłogi, to od razu wiedział o co chodzi :D Bez słowa złapał za dwa wysokie roll-upy reklamowe, przystawił je do ściany tworząc z nich coś na kształ trójkątnej kabiny i zawołał do środka :mrgreen:

Autor:  jaco027 [ 14 Mar 2025 06:46 ]
Temat postu:  Re: Ramadan w Omanie

W samym Muskacie mozna znalezc knajpy/restauracje czynne w dzien. Np. tureckie. Mozna sie nawet w nich stolowac przed zachodem slonca. Obsluga zaprasza wtedy na pietro lub w jakiś inne ustronne/odgrodzone miejsce, aby nie "ranic" miejscowych. Wiec jedznie "na miescie" jest mozliwe w ciagu dnia, ale jednak utrudnione.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/