| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Petra petra,1150,20771 | Strona 2 z 12 |
| Autor: | beyond [ 22 Lip 2014 21:07 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
+1 Marek. IMO to co najlepsze w Petrze zaczyna się za amfiteatrem. Spacer drogą do przez 'miasto' - czy raczej to co z niego pozostało, między skałami, z zaliczeniem kilku z wielu opustoszałych wykutych komnat, a na koniec wspinaczka na szczyt do swiątyni, to zdecydowanie coś czego nie warto pominąć. | |
| Autor: | cart [ 22 Lip 2014 21:24 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
Doszedłeś tylko do amfiteatru? Przecież to dopiero połowa atrakcji! Największe wrażenie robi monastyr na końcu szlaku (podobne do skarbca), skąd też rozciągają się piękne widoki na Ziemię Świętą. Dodatkowo trzeba zaliczyć przynajmniej z jeden szlak na okoliczny szczyt by podziwiać wszystko z góry. Przegapiłeś większość atrakcji. | |
| Autor: | luxyfer [ 23 Lip 2014 18:08 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
no to powiem szczęrze ze mnie zasmuciliście. doszliśmy tylko tam według rady taksówkarza który nas wiózł z akaby. w takim razie zdecydowanie musze tam wrócić, choć Jordania jako kraj mnie tak zachwyciła, że i tak chcemy do niej wrócić | |
| Autor: | jerome [ 12 Sie 2014 18:37 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
@luxyfer: Wiem, że to troche dla Ciebie musztarda po obiedzie, ale dosłownie 700-800m za amfiteatrem zaczynają się ruiny miasta w stylu rzymskim: kolumnady, stara droga, brama i ruiny świątyni. Warto wspiąć się na okoliczne wzgórza, powłóczyć się po wąskich ścieżkach, a już na pewno warto do Monastyru i dalej, zobaczyć "Best view" oraz "Top view" Czyli, pomimo upału idziemy dalej Bylem w czerwcu 2014, w razie czego mogę pomóc. | |
| Autor: | ziberro [ 05 Maj 2015 14:55 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
Właśnie wróciliśmy z objazdówki po Izraelu i Jordanii i delikatnie mówiąc - mam bardzo mieszane uczucia. 1) Brak jakiegokolwiek rozsądnego połączenia. Autobus z Akaby istnieje tylko w internecie, a busiki do Wadi Musy odjeżdżają gdy się zapełnią - może już zaraz, może za godzinę, może za dwie. Dojazd z Wadi Musy do Petry albo pieszo (nie tak daleko, choć w palącym słońcu średnio przyjemnie) albo taksówką za 2-3 dinary. 2) Wejściówka jednodniowa 50 JOD (ok. 265 zł) - nie wiem na co idą te kosmiczne pieniądze ale na pewno nie na poprawę infrastruktury czy rozwój całego interesu. Informacji, ciekawostek, czy tablic jak na lekarstwo - większość jest zniszczona przez samych beduinów, bo łatwiej potem wciskać swoje usługi przewodnicze. Zwierzęce odchody usuwane są dość prędko, ale i tak w niektórych miejscach trzeba chodzić slalomem. 3) Oszustwa i naciągacze. To, że nie ma chwili na zachwyt czy dokładniejsze przyjrzenie się kolejnym rzeczom, to dosyć normalna sprawa w tak popularnym miejscu. Ale sposób w jaki Beduini nagabują jest tak drażniący i upierdliwy, że przysłania całą radość ze spacerowania wśród ruin. Na dzień dobry konna przejażdżka w cenie biletu, za którą trzeba zapłacić mocno wygórowany napiwek, potem nachalne wciskanie wycieczek osłami, wielbłądami itp. Zatrzymaj się na chwilę zrobić zdjęcie a masz już tuzin "hello-my-friend'ów" wokół siebie. 4) Dręczenie zwierząt. Nie mogę pojąć jakim cudem UNESCO podpisuje się pod tak bestialskim procederem jakim jest wykorzystywanie beduińskich zwierząt. Większość wielbłądów ma powybijane zęby, konie są odwodnione i przemęczone, a osły taszczące towary do przydrożnych sklepików dosłownie zdychają na oczach turystów. Sposób w jaki beduińskie dzieci od małego uczą się się prowadzić konia sprowadza się do kopania po żebrach i przyciskania tchawicy. 5) Dzieci. Nie wiem w jaki wymusić na 3-latku siedzenie przez kilka godzin w bezruchu, ale cygańskie matki mogłyby się od beduińskich wiele nauczyć. Całe mnóstwo małych, zaniedbanych dzieci próbuje sprzedawać pocztówki albo dosłownie wpychać turystom jakieś kamyki i błyskotki do kieszeni, siedząc przy w pełnym słońcu bez wody i nakrycia głowy, podczas gdy ich rodzice czy wujkowie chowają się w pobliskich krzakach. Ogólnie, sama zaś Petra jakiegoś wielkiego zachwytu nie robi. Formacje skalne w Kapadocji, czy podziemne miasto w Derinkuyu są znacznie ciekawsze, a przy tym kilkunastokrotnie tańsze. Ruiny miast natomiast - jakich wiele w Europie. Byle spacer po Rzymie robi większe wrażenie, a wyjątkowy niby kanion to pikuś w porównaniu z Samarią czy Mascą. Niektóre miejsca mogą co prawda budzić zachwyt (skarbiec, monastyr), ale ciężko wytłumaczyć horrendalną cenę wstępu. Wydaje się, że Petra może być ciekawym miejscem jako cel jednodniowej wycieczki dla osób wypoczywających w Egipcie, które dopiero zaczynają podróżować i próbują połknąć bakcyla, ale ciężko mi sobie wyobrazić, żeby ktoś widzący już w świecie to i owo, zadowolony był z wydawania rekordowo wysokich (jak na bilet wstępu) pieniędzy, dostając w zamian smutne widowisko okupione cierpieniem słabszych. Niestety, nie wygląda też na to, żeby cokolwiek miało się pod względem zmienić - każdy wydany tu przez turystę dinar, zachęca zarządzających tym przedsięwzięciem do trwania w swojej spaczonej wizji prowadzenia raju turystycznego. | |
| Autor: | cyberpunk64 [ 05 Maj 2015 17:39 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
ziberro napisał(a): podziemne miasto w Derinkuyu są znacznie ciekawsze tutaj to trochę Cię poniosło, chyba, że miałeś tą atrakcję na myśli łącznie z Kapadocją i lub Doliną Ihlary | |
| Autor: | Biko [ 05 Maj 2015 17:45 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
Zawsze się możesz wybrać na Petra by Night / dodajże wtorki lub czwartki / , wprawdzie bez widoków / bo dojscie tylko do Hanzy / ale za to kliamtycznie i oldskolowo | |
| Autor: | becek [ 05 Maj 2015 17:47 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
tak w skrócie to jak widzę ze jak by było za darmo to byłoby pełne zadowolenie a tak.... | |
| Autor: | cart [ 06 Maj 2015 07:12 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
Byłem w roku 2001 za 10JD i było jeszcze ok. Potem wróciłem chyba w 2008 czy 2009 i cena już była 33JD, podwózka darmowa, chcieli napiwek, ale ich olałem. Do Petry trzeba iść o świcie, wtedy jest ok. Jak narzekasz na zaczepianie to pojedź do Egiptu, tam to dopiero jest masakra. | |
| Autor: | morówki [ 07 Wrz 2015 10:42 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
Odnalazłem informacje że dla dzieci do lat 15 jest zniżka 50 % - ktoś może to potwierdzić ? Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka | |
| Autor: | Biko [ 07 Wrz 2015 14:19 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
morówki napisał(a): Odnalazłem informacje że dla dzieci do lat 15 jest zniżka 50 % - ktoś może to potwierdzić ? Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka Dzieci do 12 lat wejście gratis a cennik tu : http://www.visitpetra.jo/VisitorsServices/TheFees.aspx | |
| Autor: | Arnoldx19 [ 08 Lis 2015 17:59 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
ponoć od 1 stycznia wejście do Petry ma być za 21 dinarów, a więc spora obniżka | |
| Autor: | sofizmat [ 08 Lis 2015 18:41 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
Arnoldx19 napisał(a): ponoć od 1 stycznia wejście do Petry ma być za 21 dinarów, a więc spora obniżka a jakies zrodla tego newsa? Coz, obawiam sie ze Jordanczykom to za bardzo nie pomoze. Spadek liczby turystow w Petrze ma nieco inne przyczyny niz zbyt wysoka cena ... | |
| Autor: | Arnoldx19 [ 08 Lis 2015 18:57 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
w tamtym tygodniu byłem w Petrze i tak mówił właściciel hotelu. Takie same info słyszał u siebie w hostelu chłopak, którego tam poznałem, więc może to prawda. Turystów było ogólnie dużo. | |
| Autor: | sofizmat [ 08 Lis 2015 19:01 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
Arnoldx19 napisał(a): w tamtym tygodniu byłem w Petrze i tak mówił właściciel hotelu. Takie same info słyszał u siebie w hostelu chłopak, którego tam poznałem, więc może to prawda. Turystów było ogólnie dużo. Ja bylam na Wielkanoc 2015. Turystow bylo dosyc niewiele - w piatek glownie lokalsi, w sobote juz luzniutko - do tego stopnia, ze przez jeden kanion szlismy 2 godziny zupelnie sami i nie spotkalismy zywej duszy. W Wadi Rum podobnie: bylismy jedynymi goscmi w campie. | |
| Autor: | michcioj [ 08 Lis 2015 19:11 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
cart napisał(a): Jak narzekasz na zaczepianie to pojedź do Egiptu, tam to dopiero jest masakra. m.in dlatego egipt i kraje arabskie omija sie szerokim lukiem... | |
| Autor: | sofizmat [ 08 Lis 2015 19:32 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
michcioj napisał(a): cart napisał(a): Jak narzekasz na zaczepianie to pojedź do Egiptu, tam to dopiero jest masakra. m.in dlatego egipt i kraje arabskie omija sie szerokim lukiem... Kto omija ten omija. Bliski Wschod to akurat moj ulubiony kierunek podrozy, bo ludzie sa tam pomocni, zyczliwi i czuje sie bezpiecznie, jak nigdzie indziej. Fakt, ze w Egipcie nigdy nie bylam i sie nie wybieram, bo kierunki mega-turystyczne sa daleko na mojej liscie. Natomiast polecam Algierie, Oman. Z nie-arabskich ale nadal Bliski Wschod - Iran. | |
| Autor: | chartsman [ 12 Lut 2016 21:33 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
A już się ucieszyłem, czytając Wasze komentarze o możliwości obniżki cen od stycznia, ale niestety na stronie internetowej dalej widnieje 50, 55 i 60 dinarów w zależności od liczby dni. Szkoda, bo jadę za miesiąc do Izraela i kusi mnie ta Petra, ale nie wiem, czy warto aż tyle za nią płacić. | |
| Autor: | Lord Sidious [ 12 Lut 2016 23:17 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
Czy warto? To właściwie zależy czego szukasz. Petra ma pewien problem związany z popularnością, po części wynikający z "Indiany Jonesa". Wokół Skarbca jest cała masa turystów i prawdę mówiąc wielu z nich kończy tam swoją przygodę. Skarbiec jest bardzo charakterystyczny, ale w pewien sposób (pomijając Monastyr - był w "Transformers") unikalny. Więc Petra może się wydać rozczarowująca. Mnie się tam podobało. Skarbiec bo Indy, a reszta też. Natomiast jest jeszcze jedna możliwość, którą warto rozważyć. Jeśli nie jesteś przekonany co do Petry możesz spróbować wbić na Petrę nocą. Impreza jest robiona dwa razy w tygodniu, po zmierzchu. Idzie się do Skarbca, wszystko jest ładnie oświetlone, ale kosztuje jak dobrze pamiętam koło 20-25 JODów. (Bilety do nabycia albo w hotelach, albo w budkach przy wejściu do Petry). Wychodzi taniej, szybciej i zaliczasz najważniejsze miejsce w Petrze, tyle że w nocy | |
| Autor: | frimerke [ 15 Lut 2016 22:35 ] |
| Temat postu: | Re: Petra |
chartsman napisał(a): A już się ucieszyłem, czytając Wasze komentarze o możliwości obniżki cen od stycznia, ale niestety na stronie internetowej dalej widnieje 50, 55 i 60 dinarów w zależności od liczby dni. Szkoda, bo jadę za miesiąc do Izraela i kusi mnie ta Petra, ale nie wiem, czy warto aż tyle za nią płacić. Jako jednodniowa wycieczka z Izraela - raczej nie warto, za pieniądze zaoszczędzone na uzyskaniu wizy, opłat wyjazdu z Izraela i Jordanii, biletu wstęp i dojazd będziesz mógł dużo więcej doświadczyć i skosztować w Izraelu i Palestynie. Co do kupowania biletów wstępu na więcej niż jeden dzień - również nie ma to większego sensu, spokojnie w ciagu jednego dnia można zobaczyć główne atrakcje. Myślę, ze niewiele osób chce wracać dnia następnego (i tak większość czasu trzeba poświecić na przebycie drogi z dnia wcześniejszego). Głównym czynnikiem oprócz cen jest istny bazar który sie tam odbywa, człowiek nawet nie jest w stanie przystanąć i pomyśleć kilka chwil o tym na co patrzy, co kilka sekund podjeżdża ktoś na koniu, ośle lub wielbłądzie z propozycją podwózki. Co kilka metrów stoją stragany z pamiątkami, obok których również nie da się przejść spokojnie. Wisienka na torcie to panowie w strojach rzymskich żołnierzy naciągający na zrobienie z nimi zdjęcia, żebrzące dzieci i sprzedawcy biżuterii z kieszeni. Wiem, ze świat arabski rządzi sie swoimi prawami, ale w biletowanej, największej atrakcji kraju mogliby to trochę ukrócić. | |
| Strona 2 z 12 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |