| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Muzea w Asuncion muzea-w-asuncion,678,173902 | Strona 1 z 1 |
| Autor: | marek2011 [ 17 Lis 2023 02:55 ] |
| Temat postu: | Muzea w Asuncion |
Jest ich trochę i państwowe (publiczne) są generalnie: 1) bezpłatne 2) zamknięte w weekendy (ewentualnie czynne tylko w soboty rano) Z punktu widzenia poznania historii tego kraju najciekawsze / najważniejsze są IMO trzy miejsca: Casa de la Independencia - stary kolonialny dom z XVIII w., w którym w 1811 roku narodziła się idea niepodległości Paragwaju - dziś muzeum w ramach którego można obejrzeć poszczególne pomieszczenia domu wraz z medalami i różnymi przedmiotami z epoki. Museo de las Memorias - miejsce poświęcone historii i pamięci o ponurym okresie dyktatury Stroessnera (1954-1989) zlokalizowane w słynnym budynku przy Calle Chile 1066 - jednym z miejsc, do których zwożono i gdzie przetrzymywano / torturowano przeciwników systemu. Jeśli znacie hiszpański to można obejść całość ze starszym panem, który opowiada o tamtych wydarzeniach i z którym można porozmawiać na różne tematy, choćby wymieniając doświadczenia polskie równoległej epoki. Panteon Nacional de los Heroes - nie tyle muzeum, co zabytkowy gmach mieszczący trumny i urny z prochami bohaterów narodowych Paragwaju, czynny cały czas z wartą honorową (można podpatrzyć jej zmianę) - ciekawostką jest to, że budynek w dzisiejszym kształcie, ukończony w latach 30. XX w. był m.in. dziełem naszego architekta Brunona Paprockiego. Dla lubiących koleje z kolei obowiązkowa wizyta na starym (nieczynnym) dworcu kolejowym, gdzie zachowana jest pierwsza lokomotywa parowa w Paragwaju itp. Wstęp do środka dworca 10000 PYG. | |
| Strona 1 z 1 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |