Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Aktualizacja maj 2023 by @arturro

Lotnisko Sofia (IATA: SOF, ICAO: LBSF) (Летище София, nazywane również Враждебна [Vrazhdebna])

położone jest we wschodniej części miasta, około 5 kilometrów od centrum.

Lotnisko złożone jest z dwóch terminali - T1 i T2. Między terminalami przez całą dobę co 30-40 minut kursuje bezpłatny lotniskowy shuttle bus. https://sofia-airport.eu/en/access/tran ... huttle-bus
Terminal 1 - jest to stara część lotniska, obecnie obsługuje on tylko linie lotnicze WizzAir, easyJet oraz loty czarterowe (stan na maj 2023).

Terminal 2 - otwarty w 2007 roku, na nim odbywa się odprawa podróżnych korzystających z pozostałych linii.
Strona www lotniska https://sofia-airport.eu/en/


Terminal 1

Ta część lotniska obsługiwana jest tylko przez linie 84, 184 – obie odjeżdżają z ul. Gen Gurko (centrum).
Osoby chcące dojechać autobusem z centrum na lotnisko mają dwie możliwości:
- wysiąść na przystanku Р-Т Александрия [Restorant Aleksandriya] - pierwszy po zjeździe z blvd. Bruksel, wrócić do Бул. Брюксел [Blvd. Bruksel] i skręcić w prawo i iść prosto (budynek terminala będzie widoczny), odległość to ok. 800 metrów
- dojechać autobusem 84 do końca, tj. Terminal 2, i kontynuować podróż w kierunku centrum - Terminal 1 to trzeci przystanek.


Terminal 2

Terminal ten obsługiwany jest przez trzy linie autobusowe – 84, 184 (centrum) oraz 384 (Дружба 2 [Druzhba 2]) i metro - linię M4.

Autobusy z lotniska do centrum kursują od 5:00 do północy. Rozkłady można sprawdzić na stronie https://www.sofiatraffic.bg/en/transport/schedules.
Czas przejazdu wynosi co najmniej 30 minut. Koszt przejazdu 1,60 BGN https://www.sofiatraffic.bg/en/transpor ... 1393/fares

Bilety można kupić w automacie obok przystanku na lotnisku.
Można też użyć karty debetowej lub kredytowej w kasowniku wewnątrz pojazdu (1 karta na 1 pasażera) – w takiej sytuacji ceny przejazdów kumulują się do wysokości biletu całodziennego (4 BGN), a później jeździmy już „za darmo” (nadal należy jednak używać kasownika).

Metro – Terminal 2 jest krańcową stacją linii M4, kursującej przez osiedle Младост 1 [Mladost 1], centrum (Сердика [Serdika]) do dzielnicy Обеля (Obelya). Linia dzieli większość swej trasy z linią M1. Metro M4 zostało wydzielone w schemacie komunikacyjnym Sofii niedawno. Wcześniej do lotniska dojeżdżały niektóre kursy w ramach linii M1. Do tej pory można jeszcze w internecie (nawet na stronie sofiatrafic.bg) znaleźć nieaktualne informacje na ten temat.
Bilety dostępne są w automacie przed bramkami metra, cena jednego to 1,60 BGN i jest on ważny 30 minut od momentu wydrukowania (tzn. że przez 30 minut należy z niego skorzystać). Automaty wydają resztę - maksymalny akceptowany banknot to 10 BGN. Bilety na metro i autobusy są różne.
Na forach podróżniczych można znaleźć informację, że na bagaż o sumie wymiarów przekraczającej 140 cm należy kupić dodatkowy bilet. Jest jednak prawdopodobne, że ta zasada już nie obowiązuje (https://www.metropolitan.bg/en/informat ... egulations - w artykule 13 jest zapis o tym, że każdy pasażer metra może bezpłatnie przewozić do dwóch sztuk bagażu, nie ma wskazanych wymiarów).

Taksówki

Jedyną korporacją z licencją na usługi na terenie lotniska (i dworca kolejowego) jest OK Taxi. Tutaj oficjalny cennik: https://www.oktaxi.net/en
Postój legalnych taksówek jest po prawej od hali przylotów, przy przystanku autobusów 84 i 384. Jeśli ktoś postanowi wziąć taryfę z przed wyjścia z hali może się naciąć, bo krążą tam samochody do złudzenia przypominające te właściwe.
Legalne taryfy należą do korporacji OK Taxi Супертранс, samochody są żółte (jak prawie wszystkie w Sofii, z wyjątkiem Green Taxi),często oklejone są reklamami, jednego z banków, Fibank bądź Diners Club a numer telefonu to 973 21 21.

Nielegalne zaś mają logo np. CK Taxi Стилтранс (praktycznie takie same jak OK, trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zauważyć różnicę), reklamy (a w zasadzie pseudoreklamy) z logo Eibank lub Cibank (prawie Fibank), numer telefonu to 954 21 21. Stawki są jakieś dwa razy wyższe niż OK.

Logo OK Taxi można znaleźć na stronie http://www.adventureflair.com/taxi-bulgaria/ (by @krasnal).

Pociąg
Co prawda nie bezpośredni, ale osoby jadące z kierunku Plovdivu mogą skorzystać ze stacji kolejowej Искърско Шосе [Iskarsko Shose], która połączona jest ze stacją metra – czas jazdy z/do lotniska wynosi 5 minut. Na stacji Iskarsko Shose zatrzymują się wszystkie rodzaje pociągów.

Lotnisko nie jest obsługiwane przez autobusy dalekobieżne.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 123 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
Offline
#101 PostWysłany: 03 Sty 2024 12:27 

Rejestracja: 01 Lip 2020
Posty: 673
Loty: 281
Kilometry: 391 969
Krajów: 50 / 23.4%
niebieski
na pewno są automaty przy wejściu na stację metra; przyłożyć kartę można też do samej bramki;
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wakacje w Tunezji 🌊☀️ 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 2057 PLN Wakacje w Tunezji 🌊☀️ 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 2057 PLN
Szarm el-Szejk na wakacyjny urlop 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu all inclusive za 2909 PLN Szarm el-Szejk na wakacyjny urlop 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu all inclusive za 2909 PLN
Offline
#102 PostWysłany: 03 Sty 2024 12:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sty 2013
Posty: 766
Loty: 52
Kilometry: 133 086
Krajów: 23 / 10.8%
srebrny
@heide_berg wiem, że można płacić przykładając, ale to nalicza bilet zwykły, bilet zwykły i potem po przekroczeniu kwoty X bilet dzienny, a ja potrzebuje 24h a nie dzienny :(
To po pierwsze, a po drugie na jedną "kartę" (plastik/telefon) można tylko tak naprawdę osiągnąć dzienny limit dla 1 osoby, druga osoba musiałaby osobno sobie kupować.
_________________
Image Ibiza 2013
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#103 PostWysłany: 03 Sty 2024 12:59 

Rejestracja: 01 Lip 2020
Posty: 673
Loty: 281
Kilometry: 391 969
Krajów: 50 / 23.4%
niebieski
bilety są tak tanie, że nie warto kombinować tak po przekroczeniu limitu nie będzie pobierało więcej dla jednej karty; inaczej trzeba mieć raczej plastikową kartę miejską;
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#104 PostWysłany: 15 Sty 2024 13:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sty 2013
Posty: 766
Loty: 52
Kilometry: 133 086
Krajów: 23 / 10.8%
srebrny
Dobra, byłem wróciłem i mogę powiedzieć, że faktycznie jest prosta trasa do metra :) wystarczy wyjść z T2 i skręcić w lewo, a wejście do metra przez bramki odbywa się po przyłożeniu karty płatniczej do terminala i pobiera 1,6 BGN :)
_________________
Image Ibiza 2013
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#105 PostWysłany: 30 Kwi 2024 03:22 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2740
złoty
Uruchomili nową ekspresową linię autobusową z dworca na lotnisko. Operowaną przez autobusy dwupiętrowe.
Niby dojazd z centrum na lotnisko w 16 minut :shock:

Nie ma podanej ceny za przejazd.

https://www.novinite.com/articles/225506/
Góra
 Profil Relacje PM off
KL_user uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#106 PostWysłany: 12 Cze 2024 00:12 

Rejestracja: 02 Lip 2023
Posty: 100
niebieski
Czy po przyłożeniu karty/telefonu do bramki wejściowej w metrze/kasownika w busie dostajemy jakieś potwierdzenie zakupu (bilet/kwitek), czy pobiera nam pieniądze z konta i to tyle?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#107 PostWysłany: 12 Cze 2024 07:59 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2740
złoty
Pobiera i tyle.


Ostatnio edytowany przez Kashpir, 19 Sie 2025 20:56, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#108 PostWysłany: 26 Lut 2025 03:58 

Rejestracja: 19 Lut 2019
Posty: 82
Przylot po 1 w nocy na teminal 1, po wyjściu taksówki yellow - oficjalne lotniskowe. Można płacić kartą albo gotówką. Przejazd do centrum 20 BGN. Czas przejazdu 15 minut. Mają także aplikację.
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro lubi ten post.
 
      
Offline
#109 PostWysłany: 19 Sie 2025 21:09 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 12835
Loty: 617
Kilometry: 942 897
Krajów: 60 / 28.0%
Bilet na metro wciąż 1,60 BGN. Płatności zbliżeniowe bezproblemowo działały przez revolut Visa i Kantor Alior Mastercard, byłem jednak świadkiem jak pasażerowi obok mnie nie otworzyło bramki po przyłożeniu karty. Czas przejazdu do stacji Serdika niecałe pół godziny. Świetna opcja transportowa.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Offline
#110 PostWysłany: 02 Paź 2025 12:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 1709
Loty: 101
Kilometry: 94 804
Krajów: 17 / 7.9%
niebieski
Jakaś sprawdzona firma taxi z aplikacją do odbioru z lotniska? Poleci ktoś? Rozumiem, że Bolta i Ubera wciąż nie ma?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#111 PostWysłany: 03 Paź 2025 14:32 

Rejestracja: 18 Maj 2016
Posty: 529
niebieski
Od jakiegoś czasu na lotnisku oficjalną korporacją taxi jest Yellow Taxi.
Wychodząc na przylotach (terminal T2), trzeba pójść w prawo i do samego końca terminala. Przy wyjściu jest właśnie postój. Jeszcze w terminalu jest też stand, z pracownikiem korporacji.

Ceny normalne, jeżdżą z włączonym taksometrem. Trochę są niechętni do płacenia kartą, ale da się. Albo można dogadać się w EUR.
Do centrum wyszło 22 BGN, z powrotem podobnie (zamawiana przez ich aplikację). Z powrotem Pan kierowca nie miał wydać reszty, to wziął mniej - 20 BGN.

Załączniki:
sofia_taxi_.jpg
sofia_taxi_.jpg [ 138.05 KiB | Obejrzany 1417 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
Kri$ lubi ten post.
 
      
Offline
#112 PostWysłany: 18 Paź 2025 10:01 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 583
niebieski
Czy na lotnisku Sofia są przechowalnie bagażu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#113 PostWysłany: 18 Paź 2025 10:19 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 26072
Loty: 690
Kilometry: 902 191
Krajów: 85 / 39.7%
https://www.sofiaairport.bg/en/blog/tra ... ge-options
Góra
 Profil Relacje PM off
bronek40 lubi ten post.
 
      
Offline
#114 PostWysłany: 18 Paź 2025 10:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 1709
Loty: 101
Kilometry: 94 804
Krajów: 17 / 7.9%
niebieski
golen napisał(a):
Od jakiegoś czasu na lotnisku oficjalną korporacją taxi jest Yellow Taxi.
Wychodząc na przylotach (terminal T2), trzeba pójść w prawo i do samego końca terminala. Przy wyjściu jest właśnie postój. Jeszcze w terminalu jest też stand, z pracownikiem korporacji.

Ceny normalne, jeżdżą z włączonym taksometrem. Trochę są niechętni do płacenia kartą, ale da się. Albo można dogadać się w EUR.
Do centrum wyszło 22 BGN, z powrotem podobnie (zamawiana przez ich aplikację). Z powrotem Pan kierowca nie miał wydać reszty, to wziął mniej - 20 BGN.
Ja zamawiałem Yellow taxi przez aplikację I mialem podpięta kartę. Fakt że nie zamawiałem z lotniska tylko na mieście, ale można. Tylko długo czekałem na akceptację kursu. W Sofii super jest komunikacja - metro z lotniska rewelacja
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#115 PostWysłany: 11 Sty 2026 22:45 

Rejestracja: 23 Wrz 2018
Posty: 34
Loty: 57
Kilometry: 76 660
Krajów: 17 / 7.9%
Jakie zmiany zaszły po wprowadzeniu euro?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#116 PostWysłany: 11 Sty 2026 23:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2012
Posty: 2296
Loty: 327
Kilometry: 381 872
Krajów: 38 / 17.8%
złoty
@sharkinator, trochę smutne, że nawet Ci się nie chciało sprawdzić na oficjalnej stronie
https://webportal.sofiatraffic.bg/en/products
Wynika z niej, że - co dziwne - bilety nawet staniały. W grudniu płaciłem 0,82EUR za najtańszy przejazd a teraz są po 0,80EUR.
Po wprowadzeniu Euro nie należy się spodziewać dużych zmian (jeśli sprzedawcy są uczciwi) bo już od dawna kurs EUR/BGN był zablokowany a ceny były podawane w obu walutach.
_________________
//Bartek
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#117 PostWysłany: 27 Sty 2026 19:01 

Rejestracja: 25 Maj 2015
Posty: 9
23 stycznia 2026. Jechaliśmy do miasta taxi OK Supertrans. Facet włączył taksometr, który pokazywań dystans i cenę, ale napisy były cyrylicą (znam). Do hotelu Lion przy Lwim Moście wybiło 24 lewa z groszami. Facet powiedział, że tylko gotówka i zażądał 25....Euro! Upierał się, ze teraz u nich jest euro. Chyba nie przypuszczał, że umiem przeczytać co było na taksometrze. Powiedziałem, że nie zapłacę mu tyle i ostatecznie po krótkiej dyskusji zszedł do 15€. Teraz trochę żałuję, że nie postraszyłem go policją, ale było już późno, my głodni, a za chwilę mieli zamykać knajpkę koło której wysiadaliśmy, więc na tej kwocie stanęło. Dopiero co byłem w Dubaju i Baku i nie wyobrazam sobie tam takich sytuacji.
Jeśli chodzi o Bolt i Uber, to nie wożą ludzi, a Bolt rozwozi tylko żarcie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#118 PostWysłany: 02 Lut 2026 21:42 

Rejestracja: 07 Maj 2023
Posty: 123
Loty: 163
Kilometry: 294 595
Krajów: 46 / 21.5%
niebieski
Odjazd/przyjazd do Terminalu 1: autobus 84 z przystankiem bezpośrednio pod terminalem (po prawej stronie po wyjściu z hali przylotów).
Można kupić bilet przybliżając kartę płatniczą do czytnika, bez ponownego przykładania przy wysiadaniu. Koszt jednej podróży do centrum to 0,80 EUR. Warto wiedzieć, że dzienny limit za poruszanie się komunikacją miejską w Sofii to 2 EUR więc po dwóch następnych przejazdach po przylocie kolejne są za darmo.
Góra
 Profil Relacje PM off
xyrxis lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
Offline
#119 PostWysłany: 23 Mar 2026 18:22 

Rejestracja: 03 Lip 2018
Posty: 356
Loty: 89
Kilometry: 162 612
Krajów: 25 / 11.7%
niebieski
Wiki post już jest nieco nieaktualny, bo obecnie oficjalną korporacją taksówek obsługujących lotnisko jest Yellow! zresztą kilka osób już tu o tym wspomniało.
Wieczorem sprawdzałem w aplikacji kurs z centrum do Terminal 1 i koszt był 11,20€.
Zdecydowaliśmy się zamówić na 4:30 rano 3 taksówki poprzez infolinię +35924911109 pani mówiła po angielsku, rano taksówki faktycznie były. Taksometr w mojej pokazał 13,41€, w "najdroższej" 13,90 €.

Kontrola dosyć sprawna, szybko znaleźliśmy się w wolnocłówce. Tu były duże kolejki, większość ludzi miała po kilka wagonów papierosów, które nawet wewnątrz UE są w cenie lekko ponad 3€ za paczkę. Rakija 0,5l w cenie od 6€. Dużo kosmetyków z olejkiem różanym, był nawet dżem w cenie 7,5€ za słoik.

W okolicy Gate 1 jest poidełko, nie było jakichś dużych kolejek po wodę.

Dodam jeszcze, że pierwszego dnia korzystaliśmy z shuttle busa, który z częstotliwością około 20 minut w ciągu dnia i 40 minut w nocy jeździ za darmo pomiędzy terminalami.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Offline
#120 PostWysłany: 24 Mar 2026 00:25 

Rejestracja: 24 Maj 2013
Posty: 781
Loty: 186
Kilometry: 411 877
Krajów: 39 / 18.2%
srebrny
W wolnocłówce można wewnątrz uni kupić tylko 4 kartony fajek.

Można to łątwo obejść:) Kupujemy, wracamy za 30 minut i znów bierzemy 4 :) Albo prosimy jakaś napotkana osobęo kartę pokładową:) Korzystałem z obydówch opcji xD
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 123 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group