Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Ebola w Gwinei
ebola-w-gwinei,639,53477
Strona 1 z 1

Autor:  DMW [ 11 Sie 2014 23:58 ]
Temat postu:  Ebola w Gwinei

Ostatnio przewinął się na forum wątek dotyczący Eboli ale został wrzucony do kosza. ebola-na-swiecie,183,53371
Ponieważ jestem aktualnie w Gwinei (w Conakry) toteż w skrócie przedstawię sytuację w tym kraju. Chciałbym zaznaczyć, że nie jest moim celem nakłanianie nikogo do zaniechania niezbędnych środków ostrożności ale z drugiej strony nie należy popadać w panikę.
Do tej pory w Gwinei zmarło na Ebolę kilkaset osób. Byli to tylko i wyłącznie czarni mieszkańcy Gwinei, białych przebywa tutaj kilkanaście tysięcy osób i nikt z nich nie zaraził się wirusem (jak na razie). Choroba ma raczej charakter endemii i występuje w interiorze na wiejskich obszarach. Pierwotnym źródłem zakażenia jest spożywanie mięsa zakażonych/padłych zwierząt takich jak: małpy czy nietoperze. Natomiast podstawową przyczyną rozprzestrzeniania się są miejscowe zwyczaje nakazujące np. bezpośredni kontakt uczestników pogrzebu z ciałem osoby zmarłej, mycie i całowanie swoich zmarłych. Nagminne są przypadki wykradania chorych ze szpitali z powodu rzekomo złej opieki medycznej i opiekowanie się nimi w domu. To powoduje, ze kolejne osoby ulegają zakażeniu.
Przeniesienie wirusa Eboli następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej, a także drogą kropelkową.
Wystarczy więc zachować w tym zakresie odpowiednią ostrożność i prawdopodobieństwo zakażenia spada (prawie) do zera.
Moi tutejsi znajomi twierdzą, że problem jest wyolbrzymiony przez żądnych sensacji dziennikarzy świata zachodniego. Miejscowa prasa (francuskojęzyczna) porusza temat Eboli na pierwszych stronach ale głównie w aspekcie finansowym, chodzi o spore środki wyasygnowane przez różne państwa i organizacje na pomoc w zwalczaniu zagrożenia.
Na lotnisku można znaleźć ulotki informujące o chorobie i profilaktyce.
Zalecenia naszego GIS-u na podstawie wytycznych WHO:
http://www.gis.gov.pl/?go=news&id=184
Ciekaw jestem jak będzie wyglądał mój powrót do Europy, jak zareagują na lotniskach na informację skąd wracam…
http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/ ... olski.html

Autor:  DenisP [ 12 Sie 2014 00:23 ]
Temat postu:  Re: Ebola w Gwinei

Kolego pewnie jestem wścibski, ale mogę zapytać co robisz w Conakry?

Autor:  DMW [ 12 Sie 2014 00:26 ]
Temat postu:  Re: Ebola w Gwinei

DenisP napisał(a):
Kolego pewnie jestem wścibski, ale mogę zapytać co robisz w Conakry?

biznesowo ;)

Autor:  jacek96 [ 12 Sie 2014 13:22 ]
Temat postu:  Re: Ebola w Gwinei

DMW napisał(a):
....
Przeniesienie wirusa Eboli następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej, a także drogą kropelkowa.

Ta jedna informacja mija sie z prawda ;)
przynajmniej z ta, rozpowszechniana w Polsce.

Autor:  Anonymous [ 12 Sie 2014 13:32 ]
Temat postu:  Re: Ebola w Gwinei

DMW napisał(a):
Byli to tylko i wyłącznie czarni mieszkańcy Gwinei, białych przebywa tutaj kilkanaście tysięcy osób i nikt z nich nie zaraził się wirusem

dwie osoby z Hiszpanii zmarły, mezczyzna 75 lat i kobieta, ale fakt ze pracowali w szpitalu wiec przebywali wsrod chorych na okraglo
{ dopis mod: biały zakonnik i czarnoskóra zakonnica, o ile ma to znaczenie, ten pierwszy przewieziony z Liberii do Madrytu na eksperymentalne leczenie, niestety nieskuteczne...
Dopis 2- zmarł drugi zakonnik (62 lata), również po przewiezieniu do Hiszpanii - z Sierra Leone - w ciągu kilku dni nie doczekal się na eksperymentalny lek zmapp
Dwoje lekarzy ewakuowanych do Stanów ma dotychczas więcej szczęścia.
Nb Mówimy tu o ewakuowanych z Liberii}

Autor:  DMW [ 12 Sie 2014 16:34 ]
Temat postu:  Re: Ebola w Gwinei

To potwierdza fakt, że osoby mające kontakt z wirusem (a więc z chorymi) są wybitnie narażone na zarażenie. A już szczególnie personel medyczny.
Dzisiaj dowiedziałem się, że samych Francuzów jest tu około 15.000 osób a innych cudzoziemców - białych ( Rosjan, Amerykanów, Anglików ), kilkakrotnie więcej.

Autor:  DMW [ 27 Sie 2014 00:32 ]
Temat postu:  Re: Ebola w Gwinei

ciąg dalszy...
Podczas powrotu z Gwinei na lotnisku w Conakry mieli kamerę termowizyjną i trzeba było wypełnić prosty formularz nt swojego bieżącego stanu zdrowia. Na lotnisku w Casablance to samo. W Paryżu żadnych pytań.

-- 27 Sie 2014 00:34 --

Były też dostępne ulotki, wprawdzie tylko po francusku ale za to z sugestywnymi rysunkami

Załączniki:
ulotka 2.jpg
ulotka 2.jpg [ 115.69 KiB | Obejrzany 6174 razy ]
ulotka 1.jpg
ulotka 1.jpg [ 149.38 KiB | Obejrzany 6174 razy ]
ulotka.jpg
ulotka.jpg [ 140.3 KiB | Obejrzany 6174 razy ]
termowizja1.jpg
termowizja1.jpg [ 142.87 KiB | Obejrzany 6177 razy ]
termowizja2.JPG
termowizja2.JPG [ 110.88 KiB | Obejrzany 6177 razy ]

Autor:  szfarcjeger [ 17 Lut 2021 22:21 ]
Temat postu:  Re: Ebola w Gwinei

Gwinea ogłosiła stan epidemii
https://www.o2.pl/informacje/nietoperze ... 643447168a

Autor:  sko1czek [ 17 Lut 2021 23:55 ]
Temat postu:  Re: Ebola w Gwinei

W porównaniu z poprzednią epidemią różnica jest taka, że stworzono szczepionkę, zatwierdzoną w USA w 2019 a w Europie w 2020 roku:
https://www.fda.gov/news-events/press-a ... lic-health
https://www.ema.europa.eu/en/news/new-v ... pean-union

Autor:  szfarcjeger [ 14 Mar 2021 23:43 ]
Temat postu:  Re: Ebola w Gwinei

WHO poinformowała, że wybuch epidemii wirusa Ebola w Gwinei w Afryce Zachodniej mógł zostać wywołany przez nieświadome "ludzkie źródło"
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Eb ... j-epidemii

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/