| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| CPK cpk,18,143890 | Strona 79 z 114 |
| Autor: | Anonymous [ 12 Sty 2024 15:40 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
abelincoln napisał(a): IMHO bardzo dobry wywiad o CPK (mówiący by budować https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,30583868,zbudujmy-cpk-i-zamknijmy-wszystkie-lotniska-wokol-warszawy.html#S.TD-K.C-B.7-L.1.duzy i trzy małe cytaty Cytuj: Strategia LOT-u powinna być pierwotna, wykonana w pierwszej kolejności. Najpierw realnie oceniamy, jak LOT może się rozwijać w ciągu najbliższych 25 lat, mając na względzie m.in. zasoby, którymi dysponuje. I dopiero po tym możemy oszacować, jak i ile LOT może przewozić pasażerów. Dopiero wtedy będziemy mogli robić prognozy ruchu lotniczego dla CPK. Bo teraz mamy trochę taki odwrócony mechanizm - chcemy zbudować wielkie lotnisko i do tego dorabiamy ideologię. This! Co prawda nie zgadzam się z ogólnym wydźwiękiem poglądu pana Kloskowskiego (według niego powinno być tylko jedno lotnisko - myślę, że duoport Okęcie/CPK-zmodernizowany Modlin zadziała, a są plotki, że Radom jest przymierzany do cargo/rządowego - w końcu będzie cargo Zgadzam się z Tobą, że dobrze jest poczytać rzeczowe argumenty, nawet jeśli się z nimi nie do końca człowiek zgadza. | |
| Autor: | analyst_pl [ 12 Sty 2024 16:03 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
lendziro napisał(a): W swoich wyliczeniach ograniczyłeś się do ruchu pasażerskiego a tak naprawde gra jest tez o 1. Ruch Cargo . Do CPK beda przylarywać samoloty cargo takie jak UPC. 2. Strategiczna rola lotniska z punktu widzenia militarnego. Szczególnie drugi punkt jest dla nas must ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. | |
| Autor: | Anonymous [ 12 Sty 2024 16:09 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Taaak... Bo Rosji trudniej jest zbombardować jedno wielkie lotnisko niż kilkanaście mniejszych porozrzucanych po całej Polsce. Militarne znaczenie CPK to była druga faza paniki Horały i naprawdę zostało to już dawno skorygowane przez fachowców. Nie powtarzajmy tego bełkotu. | |
| Autor: | abelincoln [ 12 Sty 2024 17:52 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
@warsawreceiver Popatrz na to z drugiej strony - czy łatwiej jest ochronić jedno lotnisko czy kilka-kilkanaście? I tutaj jakiś sens ten argument może i ma Ale tak poważnie, wojskowa rola CPK dopiero się pojawiła jak się zaczęło robić gorąco wokół tego projektu... | |
| Autor: | boots [ 17 Sty 2024 12:44 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Odwołano radę nadzorczą Centralnego Portu Komunikacyjnego. https://www.money.pl/gospodarka/porzadk ... 7984a.html | |
| Autor: | Anonymous [ 17 Sty 2024 14:57 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Gdyby ktoś jeszcze zastanawiał się po co te przelewy na kościoły: Cytuj: Kamil Szymańczak – rolnik z terenów przeznaczonych pod budowę CPK i jeden z bardziej zaangażowanych aktywistów przeciwnych tej inwestycji – na platformie X napisał „UWAGA nie tylko na Parafii pw. św. Stanisława BM w Wiskitkach poszła wasza kasa: Wiskitki 400 000 PLN Kaski 600 000 PLN Baranów 970 000 PLN, a nie piszę o poprzednich latach jak np. 920 000 w Niepokalanowie itp. itd.” (...) Kamil Szymańczak na platformie X: „Ci księża chodzili po kolędzie, namawiając do sprzedaży nieruchomości po krzywdząco zaniżonych cenach, oszukując ludzi starszych. Robert Sierpniak proboszcz parafii Szymanów osobiście próbował mnie przekonywać, że na CPK będą potrzebne 7 kilometrowe pasy startowe. Ten sam miał pretensję do ludzi, bo mu biznes z #CPK zniszczyli, ponieważ po 16 grudnia 2021 roku i wydarzeniach z OSP Baranów, spółka CPK wycofała się z wynajmowania pomieszczeń parafialnych jako biur CPK!”. Tadeusz Szymańczak: „Na mszy mówił (ks. Sierpniak- red.), że ubyło mu dochodów, bo ma mniej parafian. Po kolędzie rozpowiadał o mnie różne rzeczy i mówił ludziom, aby się wyprzedali CPK”. Szymańczak junior przypomina ankietę, jaką wśród mieszkańców gmin objętych budową CPK przeprowadzała spółka. „Pytali ludzi, komu wierzą najbardziej: lokalnym aktywistom, władzom gminy czy proboszczowi” – pisze. Faktycznie – Mariusz Stefański, inny aktywista walczący z mega inwestycją rządu PIS – opisując na Komisji Sejmiku Samorządu Mazowieckiego metody CPK stosowane wobec mieszkańców, także cytował dokładnie ową ankietę (od 4 min 30 s. nagrania): Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK tłumaczy: „Powtarzamy te badania co roku, bo chcemy wiedzieć, skąd ludzie czerpią wiedzę o CPK”. Jednak to pytanie nie dotyczy źródeł wiedzy o CPK. https://oko.press/cpk-darowizny-kupowanie-przychylnosci-mieszkancow Wybadajmy komu wierzą mieszkańcy, przekupmy go, a on przekona/zmusi mieszkańców. Czy taką samą metodą (np. przekupmy standuperów na jutubie, Wilków i Wildów, a oni przekonają gawiedź) działali w innych mediach? Wielce prawdopodobne. | |
| Autor: | jabollus [ 19 Sty 2024 00:47 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Kradzież na placu budowy CPK i pościg z siekierą: https://www.money.pl/gospodarka/afera-na-placu-budowy-cpk-i-poscig-z-siekiera-sprawa-zajela-sie-policja-6986005729393344a.html | |
| Autor: | michzak [ 19 Sty 2024 14:46 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
j_a napisał(a): @michzak Czy te 90 mld zł to nie była czysto teoretyczna kwota założona w planach? Nigdy nie słyszałem o jakichś wypłatach systemowych, jedynie o procesach o odszkodowania, których rezultatów nie znam. Mieszkam na trasie podejścia pod ten krótszy pas, oczywiście mapka jest tak wyrysowana że mój budynek się nie mieści, mimo samolotów czasem przelatujących nad głowami. Jednak nigdy nie słyszałem o żadnych odszkodowaniach, na pewno zwróciłbym na to uwagę. Stary post, ale dopiero dziś miałem czas poszukać. W Warszawie szukając 3 minuty nie znalazłem informacji o wypłatach, ale w Poznaniu przez przebudowę lotniska wymagającej zmiany decyzji środowiskowej wypłacili sporo kasy po procesach o odszkodowania (artykuł z 2019, nie przebijałem się jeszcze przez późniejsze artykuły). Nie widzę powodu dla którego w Warszawie by przy zmianach DŚU sądy miały odrzucać podobne roszczenia. Cytuj: Port Lotniczy w Poznaniu wypłacił dotychczas, tytułem wszystkich odszkodowań, wraz z odsetkami i kosztami sądowymi, kwotę 70 mln zł. Warto zaznaczyć, że wartość inwestycji, od których te odszkodowania są liczone, wyniosła 260 milionów zł. Wybudowano nowy terminal, drogę kołowania i płyty postojowe dla samolotów. To były inwestycje oddane przed mistrzostwami Euro 2012. Niestety kwota odszkodowań może wzrosnąć nawet dwukrotnie, co spowoduje, że wartość inwestycji sztucznie wzrośnie do kwoty 400 mln zł. https://www.portalsamorzadowy.pl/inwest ... 34955.html | |
| Autor: | Anonymous [ 19 Sty 2024 15:24 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Martwienie się o odszkodowania związane z ponowną decyzją środowiskową w przypadku tak skandalicznej i jednocześnie tak mglistej inwestycji to tak jakby martwić się o koszta zerwania umowy z agencją reklamową CPK. To naprawdę nie może być aż tak ważne, że aż decydujące o pozostawieniu poprzednich ustaleń. BTW: Lasek w Sejmie odpowiadał na pytania wiecie kogo? Horały. Cytuj: Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to dyskusja o przyszłości. To oznacza, że sytuacja może rozwijać się według różnych i to skrajnych scenariuszy. Wybór najlepszego scenariusza dla Polski zależy m.in. od sytuacji geopolitycznej i biznesowej na wschód od Polski, czy też potencjalnego wejścia lub jednego lub kilku ultratanich przewoźników na trasy międzykontynentalne – powiedział w Sejmie Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK. Rząd Donalda Tuska ma robić wszystko, aby tak duża inwestycja, jak CPK, była „odporna na możliwy, niekorzystny, a często wręcz czarny scenariusz”. – Decyzje skutkujące zaangażowaniem olbrzymich publicznych środków powinny być podejmowane roztropnie w oparciu o mocne podstawy – zaznaczył Maciej Lasek, który wyjaśnił, że program wieloletni, przyjęty uchwałami Rady Ministrów, przewiduje limit zaangażowania środków Skarbu Państwa. W latach 2020-2023 było to 9,2 mld złotych, podczas gdy w programie na lata 2024-2030 jest to już 66,1 mld złotych. – Tak szeroko zakrojone zaangażowanie środków publicznych wymaga uprzedniego sprawdzenia, czy planowane wydatki są w pełni uzasadnione. Dlatego właśnie niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowego audytu – poinformował Lasek. Pierwsze analizy audytu mają pokazywać, że dla części wydawanych środków publicznych trudno jest znaleźć uzasadnienie. Takimi wydatkami są tzw. środki z planu społeczno-gospodarczego. Na realizację „dotacji” zapisano na lata 2020-2023 prawie ćwierć mld złotych. Krytycznym elementem audytu będzie sprawdzenie wszystkich kontraktów, które zawarła spółka CPK. Sprawdzone zostaną umowy zrealizowane, jak i wciąż niezrealizowane. Będę także zmuszony podejmować opóźnione decyzje dotyczące rozwoju istniejących lotnisk – zaznaczył Lasek, argumentując swoje działanie świadomym i celowym blokowaniem przez rząd PiS rozwoju m.in. Lotniska Chopina czy portu w Modlinie, tak aby tylko uzasadnić budowę nowego lotniska w Baranowie. Dla Laska rozwój mazowieckich portów lotniczych jest „niezbędny i musi poprzedzić potencjalną budowę nowego lotniska centralnego”. Nazywanie dotychczas obowiązującego harmonogramu realizacji projektów CPK realistycznym, przypomnę pierwsze loty w 2028 roku, wymaga – łagodnie mówiąc – dużej odwagi cywilnej lub totalnego odklejania się od realiów realizowania takich wielkich inwestycji w Polsce, a szerzej w Europie w tych systemach prawnych. Rozwój istniejących portów regionalnych ma być uzasadniony zmianą rynku lotniczego i tym, że pasażerowie wolą latać point-to-point, a nie przez wielkie huby. – Nie możemy zamykać oczu na branżowe trendy – zaznaczył Lasek, który dodał, że „dogmatyczne podejście do sieci lotnisk krajowych bazujące na jednym wielkim porcie lotniczym, często kanibalizującym ruch wypracowany przez lotniska regionalne”. Pełnomocnik wyjaśnił, że Polska nie ma czasu czekać 8-10 lat na ukończenie nowego portu, dlatego rozbudowywana będzie infrastruktura wszystkich istniejących portów regionalnych. Ma być to działanie szybsze i bardziej efektywne. https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/lasek-harmonogram-cpk-to-totalne-odklejenie-od-realiow---19787.html Zauważyliście? Pierwszy raz w kontekście CPK padło zdanie, że to CPK jest dla ludzi, a nie ludzie dla CPK. Że CPK ma być budowane, żeby służyło pasażerom, a nie politykom. To jest oczywiste, ale do tej pory to pasażerowie mieli się dostosować, bo jak CPK nie zachwyca jak zachwyca. | |
| Autor: | Grzenio1970 [ 19 Sty 2024 15:47 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Unijnie Fit for 55 według analiz zmniejszy popyt na przeloty w 2035 o około 20%. Pikuś ponieważ Polska ma amibicje i nowa wiceministerka proponuje w Brukseli wdrożenie Fit for 90 do 2040. Przemysł już się cieszy, a CPL jeśli powstanie, będzie w takim przypadku obsługiwać przede wszystkim szybowce, pod warunkiem że zainstalują proce do startów. | |
| Autor: | Anonymous [ 19 Sty 2024 18:24 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Trochę zwlekał Lasek, ale w końcu: Prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny Mikołaj Wild został odwołany ze stanowiska. | |
| Autor: | j_a [ 20 Sty 2024 09:15 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
michzak napisał(a): ... W Warszawie szukając 3 minuty nie znalazłem informacji o wypłatach, ale w Poznaniu przez przebudowę lotniska wymagającej zmiany decyzji środowiskowej wypłacili sporo kasy po procesach o odszkodowania (artykuł z 2019, nie przebijałem się jeszcze przez późniejsze artykuły). Nie widzę powodu dla którego w Warszawie by przy zmianach DŚU sądy miały odrzucać podobne roszczenia. Nie sądzę, żeby miliardy o których pisałeś zostały komuś wypłacone bez jakiegoś śladu w mediach. Poznań to kwoty blisko o rząd wielkości mniejsze od tych, o których mowa w przypadku Okęcia. | |
| Autor: | michzak [ 22 Sty 2024 09:53 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
@j_a ale to szacunki ile mogłoby wyjść, przypadek Poznania pokazuje że w przypadku zmiany DŚU możliwe są zasądzenia wypłat odszkodowania - więc trzeba brać pod uwagę koszt dodania tych odszkodowań do całkowitego kosztu rozbudowy Okęcia. Przypadek jest o rząd mniejszy, ale samo lotnisko, miasto w którym jest lotnisko i sam zakres rozbudowy jest również o ten rząd mniejszy | |
| Autor: | FUX [ 22 Sty 2024 10:04 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Linia kolejowa Warszawa-Łódź z prędkościami do 260 km/h jest na końcówce projektowania. | |
| Autor: | Anonymous [ 22 Sty 2024 10:11 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Oficjalnie: pierwsze wnioski z audytu - koniec marca. | |
| Autor: | j_a [ 22 Sty 2024 10:49 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
michzak napisał(a): @j_a ale to szacunki ile mogłoby wyjść, przypadek Poznania pokazuje że w przypadku zmiany DŚU możliwe są zasądzenia wypłat odszkodowania - więc trzeba brać pod uwagę koszt dodania tych odszkodowań do całkowitego kosztu rozbudowy Okęcia. Przypadek jest o rząd mniejszy, ale samo lotnisko, miasto w którym jest lotnisko i sam zakres rozbudowy jest również o ten rząd mniejszy W moim odczuciu argument gigantycznych, tych miliardowych wypłat (porównywalnych z kosztem CPK) jest zwyczajnie naciągany. Nic takiego dotychczas nigdzie w Polsce nie nastąpiło. Nawet w tym artykule o Poznaniu napisano, że kwota 70 mln może wzrosnąć dwukrotnie. Moim zdaniem zakładane kwoty odszkodowań związane z pozwoleniem latania w nocy, o których napisałeś, wynoszące 90 miliardów są niczym nie uzasadnione. Zmieniając temat. Okęcie nie wróciło jeszcze do liczby pasażerów sprzed covid (choć jest blisko) (...)Okęcie jest jedynym portem transferowym w Polsce, nastawionym na obsługę ruchu linii tradycyjnych, w tym LOT-u, a ten segment pasażerski wraca wolniej niż klienci linii budżetowych. Duża liczba lotów czarterowych wykonana z Okęcia nie wystarczyła do zniwelowania przeniesienia części operacji LOT-u na inne lotniska oraz cieć oferowania dokonanych przez zagraniczne linie sieciowe. Poza czarterami ratunkiem dla Lotniska Chopina jest obecność na nim Wizz Aira, który rośnie szybciej niż Ryanair. https://www.pasazer.com/news/464198/rap ... 023,r.html Urok i zaleta tzw. tanich linii to loty na lotniska lokalne, nie huby. Ten segment jak widać ma się dobrze, a to pasażerowie decydują na co wydać swoje pieniążki na tym konkurencyjnym rynku. | |
| Autor: | michzak [ 22 Sty 2024 13:34 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
j_a napisał(a): W moim odczuciu argument gigantycznych, tych miliardowych wypłat (porównywalnych z kosztem CPK) jest zwyczajnie naciągany. Nic takiego dotychczas nigdzie w Polsce nie nastąpiło. Nawet w tym artykule o Poznaniu napisano, że kwota 70 mln może wzrosnąć dwukrotnie. Sprawdziłem konkretnie ten Poznań, rok temu (luty 2023) widzę że póki co nabite było 142 mln póki co wraz z kosztami sądowymi, więc w sumie wzrosło dwukrotnie od 70 mln zł. Więc nie jest to aż tak naciągane że coś takiego nie wystąpi w przypadku rozbudowy Okęcia https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,360 ... j-niz.html https://radiopoznan.fm/informacje/pozos ... e-lotniska Cytuj: Bykowski poinformował, że odszkodowania wraz z odsetkami, kosztami sądowymi, obsługą prawną i pozostałymi kosztami od 2015 do 2022 r. kosztowały lotnisko 142,3 mln zł. Zwłaszcza że jeszcze sądowe postępowania trwają Cytuj: Lotnisko czeka jeszcze na dwa kolejne rozstrzygnięcia w Sądzie Najwyższym w tej sprawie, dzięki którym wysokość odszkodowań ma być podobna do kwot wypłacanych w przypadku innych polskich lotnisk. | |
| Autor: | wiater [ 22 Sty 2024 14:14 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Co z mieszkańcami Podlasia, którzy będą mieć jeszcze dalej do lotniska? Notabene dużo osób właśnie lata z Warszawy. | |
| Autor: | Anonymous [ 22 Sty 2024 14:59 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
Spokojnie. A propos odszkodowań itp: Cytuj: – Wydano już pewne pieniądze, ale nie na tyle duże, żeby nie można było rozważać sprawy od zera – powiedział w programie „Publicystyka” w TVP Info Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK, https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/lasek-nie-chcemy-zaorac-cpk--19830.html | |
| Autor: | j_a [ 22 Sty 2024 17:43 ] |
| Temat postu: | Re: CPK |
michzak napisał(a): Sprawdziłem konkretnie ten Poznań, rok temu (luty 2023) widzę że póki co nabite było 142 mln póki co wraz z kosztami sądowymi, więc w sumie wzrosło dwukrotnie od 70 mln zł. Więc nie jest to aż tak naciągane że coś takiego nie wystąpi w przypadku rozbudowy Okęcia https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,360 ... j-niz.html https://radiopoznan.fm/informacje/pozos ... e-lotniska Nie wiem czy warto ciągnąć ten wątek, bo opiera się wszystko o oceny. Ja np. widzę taki cytat z ww artykułu Bykowski poinformował, że odszkodowania wraz z odsetkami, kosztami sądowymi, obsługą prawną i pozostałymi kosztami od 2015 do 2022 r. kosztowały lotnisko 142,3 mln zł. - To trzy razy więcej niż wszystkie inne lotniska w Polsce - podkreślał Jest też w tym artykule link do kolejnego, co bardziej gmatwa sprawę https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,360 ... B.1-L.2.zw | |
| Strona 79 z 114 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |