| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Co przywieźć? co-przywiezc,946,76139 | Strona 1 z 1 |
| Autor: | dzeeej [ 10 Lip 2015 21:04 ] | ||
| Temat postu: | Co przywieźć? | ||
Lubię zakładać takie tematy bo są skrajnie subiektywna... ale może słowiańska mentalność weźmie górę i się zgodzimy... Polecam: - karton fajek nawet jak sie nie pali (Marlboro 5,5zł za paczke) - litr oryginalnej uzbeckiej wódki - takie serowe, małe, białe lub smakowe kulki - NIE NIE NIE to nie Kumys - Gama suszonych owoców i bakalii - np bazar Samarkand - przyprawy itp lekkie, oryginalne i dobre! - i moje subiektywne, bo lubie rzeczy praktyczne - koszulka i kieliszek do wódki - oryginalne pazury (2zł), kły lub pazury wilka, olejki z wilka czyli WSIO - bazar w Samarkandzie szukaj dobrze starszej Pani moze jeszcze ją znajdziesz (patrz zdjęcie niżej)
| |||
| Autor: | Anonymous [ 24 Wrz 2018 11:31 ] |
| Temat postu: | Re: Co przywieźć? |
Można też przywieść miejscową ceramikę. Od czajników, po półmiski, talerze i talerzyki. Ceny różne i trzeba się bardzo mocno targować, a i tak generalnie polecam kupować w Taszkiencie na miejscowym bazarze (znacznie taniej). Przebitka w miejscach turystycznych jest ogromna - często wyjściowa cena jest 5x wyższa od rynkowej. Suzani - haftowane tkaniny, np. na obrusy, poszewki na pościel lub jako ozdoba ścian. | |
| Autor: | e-prezes [ 02 Gru 2018 20:22 ] |
| Temat postu: | Re: Co przywieźć? |
dzeeej napisał(a): - takie serowe, małe, białe lub smakowe kulki - NIE NIE NIE to nie Kumys - oryginalne pazury (2zł), kły lub pazury wilka, olejki z wilka czyli WSIO - bazar w Samarkandzie szukaj dobrze starszej Pani moze jeszcze ją znajdziesz (patrz zdjęcie niżej) Przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego jest zabronione. Spotkałem się z tymi kulkami, ale jak dla mnie śmierdzą. Natomiast przywóz produktów lub części wilka jest zagrożony surową karą na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (wilk w UE jest pod ochroną). | |
| Autor: | redan [ 03 Cze 2019 08:18 ] |
| Temat postu: | Re: Co przywieźć? |
dzeeej napisał(a): - takie serowe, małe, białe lub smakowe kulki - NIE NIE NIE to nie Kumys Kurut. Te kulki nazywane są w Azji Środkowej kurutem i znane są od Mongolii po Lewant również jako kaszk, a Ormianom jako czortan. We wszystkich językach (tureckich, perskim i ormiańskim) słowo oznacza tyle, co suchy albo szuszony i jest to w zależności od regionu suszony ser (twaróg), jogurt albo mleko ukwaszone. Oczywiście, wynalazek przypisują sobie Ormianie ale najbardziej rozpowszechniony jest właśnie w Azji Środkowej. Smak, który nie każdemu przypadnie do gustu bywa bardzo różny, zwłaszcza w przypadku wyrobów domowych sprzedawanych na targach i z przydrożnych straganów, którymi poczęstowanym można być niemal przez każdego i wszędzie. Np. przez taksówkarza podającego pojedyncze kulki z ręki po wydobyciu ich z kieszeni spodni. Podobnie jest z wielkością (od maleńkich kuleczek wielkości ziaren styropianu albo kulek do ASG po piłeczki do ping-ponga) i twardością/stopniem wysuszenia. Bezpieczniejszy, bo łagodniejszy (a i kulki są mniejsze) dostępny jest w sklepach konfekcjonowany jak cukierki i dostępny zwykle na półkach z łakociami lub przy kasach. Z mojego doświadczenia wynika, że barwiony na przeróżne kolory (z myślą o dzieciach) różni się od naturalnego wyłącznie kolorem, a jego smak pozostaje ten sam, co naturalnego. | |
| Autor: | emto [ 23 Kwi 2022 07:37 ] |
| Temat postu: | Re: Co przywieźć? |
Gdzie kupowaliście pamiątki? Chodzi mi np. o chusty jedwabne, ceramikę, rękodzieło. Ceny mogą być różne w Samarkandzie czy Chiwie czy Taszkiencie, jakość wyrobów podobnie. Jakieś doświadczenia i porady w tym temacie? | |
| Autor: | Sudoku [ 02 Lut 2026 16:53 ] |
| Temat postu: | Re: Co przywieźć? |
Zima w pełni, więc chwytam za łopatę i podbijam temat. Co polecacie do przywiezienia oprócz tego, co już było wymienione? | |
| Autor: | Zeus [ 02 Lut 2026 17:13 ] |
| Temat postu: | Re: Co przywieźć? |
Jak się ma bagaż rejestrowany, to polecam ichniejsze noże, pichak Oczywiście, Babaychiki, czyli ichniejsze lalki z gliny suszone owoce qurutob halva (ta chałwa jest inna od tej greckiej/ukrainskiej Przyprawy (do plow np) No i wino/brandy z Samarkandy | |
| Autor: | marimorena [ 02 Cze 2026 15:02 ] |
| Temat postu: | Re: Co przywieźć? |
Tkaniny i ubrania są super. Najchętniej przywiozłabym kilim, ale obrusy też są satysfakcjonujące. Polecam też herbaty. Ceny wg mnie najlepsze w Taszkencie, w Samarkandzie i Bukharze rzucają kosmicznymi kwotami (niby można się targować, ja nie lubię). Papierosy dalej 5-6 zł za paczkę | |
| Strona 1 z 1 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |