| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Chiny gotówkowo i offline - da się? chiny-gotowkowo-i-offline-da-sie,1135,182005 | Strona 1 z 1 |
| Autor: | PawelSz [ 23 Maj 2025 18:27 ] |
| Temat postu: | Chiny gotówkowo i offline - da się? |
Szanowni, przebrnąłem przez wątek, większości praktycznych informacji nie zrozumiałem Cytuj: w dobie darmowych pakietów/kart esim typu Roamless, esim.io, Roam, Eskimo, Kolet itp. a tym bardziej Firsty, Cytuj: generalnie bez Alipay albo WeChatPay to może być ciężko. te nazwy są mi obce... O Revolucie słyszałem, nic poza tym Zatem mam pytanie do bywalców.... Czy obecnie można zwiedzać Chiny bez aplikacji ? Na co dzień nie korzystam z żadnych, bowiem do niczego nie są mi potrzebne Poza tym w moim 15-letnim Podróżuję w starym stylu, z drukowanymi mapami i przewodnikiem w ręku. Mam zawsze ze sobą gotówkę na cały pobyt + Mastercarda. Żadnych innych tzw. udogodnień. Czy tak wyposażony mam szansę przetrwać w Chinach AD 2025 ? W 2013 byłem w Szanghaju i Pekinie i naówczas doskonale sobie poradziłem. Ale to było daaaawno We wrześniu planuję Chiny Płd, tym niemniej nie zamierzam się na siłę "unowocześniać". Zmienić kierunek ? Serdeczności | |
| Autor: | NBE322 [ 23 Maj 2025 18:44 ] |
| Temat postu: | Re: Bankomaty i koszty w Chinach |
Tak, przetrwasz. Nie sprawdzisz gmaila, nie zjesz w niektórych restauracjach, nie kupisz w niektórych sklepikach, nie zamówisz didi. Być może gdzieś nie dostaniesz reszty bo w danym miejscu brak gotówki. Ale przetrwasz. | |
| Autor: | aeonflux [ 23 Maj 2025 20:14 ] |
| Temat postu: | Re: Bankomaty i koszty w Chinach |
Skoro już byłeś w Chinach, to zakładam że znasz sytuację "lingwistyczną" na miejscu i bariera językowa nie będzie przeszkodą. Nie wiem, do której konkretnie prowincji na południu się wybierasz, ale w ciągu ostatnich 6 miesięcy byłem w Guangxi oraz w Yunnanie i ciężko mi sobie przypomnieć inny kraj, w którym tak mało ludzi mówiło w jakimkolwiek "wspólnym" obcym języku. Jeśli byłeś np. tylko w turystycznych częściach Pekinu i Szanghaju, to możesz mieć wrażenie że w Chinach da się bez problemu dogadać po angielsku. To wrażenie może się okazać złudne. Swoją kartą zapłacisz głównie na lotniskach, chociaż na dworcach kolejowych też powinno się dać. Resztę idzie ogarnąć z gotówką i dobrymi mapami w przewodniku (byle był aktualny). Ciekawa koncepcja, trzymam kciuki. | |
| Autor: | PawelSz [ 23 Maj 2025 22:04 ] |
| Temat postu: | Re: Bankomaty i koszty w Chinach |
Ahoj ! Dzięki za dotychczasowy odzew. Planuję 3-tyg. trasę (w skrócie): Chengdu - Lijang - Dali - Kunming - Guilin - Yanshou - Hongkong PS. Cytuj: Ciekawa koncepcja, to nie tyle koncepcja, ile po prostu wybór pewnej drogi życiowej, nie tylko podróżniczej. Generalnie nie odpowiada mi kierunek, w którym zdąża świat... i nie poddaję się presji posiadania najnowszych gadżetów. Dzieci (dorosły syn i nastoletnia córka) mówią o mnie "tata-dinozaur" | |
| Autor: | aeonflux [ 23 Maj 2025 22:18 ] |
| Temat postu: | Re: Bankomaty i koszty w Chinach |
Każdy ma swoją drogę | |
| Autor: | novart [ 23 Maj 2025 23:22 ] |
| Temat postu: | Re: Bankomaty i koszty w Chinach |
Co do płatności kartą na dworcach mam wątpliwości - próbowałem kilka razy, niestety bez pozytywnego rezultatu (MC Platinum PKO BP) - brak próby obciążenia mimo, że POS prosił o PIN. Może inna karta by przeszła... Bilety do atrakcji turystycznych przechodziły. Tak czy inaczej trzymam kciuki. | |
| Autor: | oskiboski [ 24 Maj 2025 00:34 ] |
| Temat postu: | Re: Bankomaty i koszty w Chinach |
Ja nie wierzyłem @aeonflux,że niezbędne są dwie appki pòki z @novartem nie odbiliśmy się od Placu T i statku w Tianjin. Wartownik miał przygotowană kartkę z napisem “wechat only” No nic pomijając wygodę osobiście uważam,że to jest doskonałe życie z tymi appkami pomimo kontroli państwa. No ale nie mam lewego dochodu i większość dochodu i tak wydaje kartą. Czekam na relację “jak przetrwać bez alipay/wechat w Chinach 2025” | |
| Autor: | aeonflux [ 24 Maj 2025 07:31 ] |
| Temat postu: | Re: Bankomaty i koszty w Chinach |
@novart No właśnie, pamiętam że na dworcach kolejowych przy kasach były znajome naklejki z logotypami Visa/MC, ale płaciłem Alipay. Za to w duty free na lotniskach bez problemu. @oskiboski Mnie się analogicznie nie chciało kiedyś wierzyć, że np. każdy sprzedawca na bazarze w CN ma swój kod QR, no ale u nas jest BLIK, dzięki któremu można płacić sprzedawcom jak kartą przy braku POSa. O ile go używają oczywiście. | |
| Autor: | adam1987 [ 24 Maj 2025 11:35 ] |
| Temat postu: | Re: Bankomaty i koszty w Chinach |
Przetrwałem nie tak dawno dziewięć dni w Chinach bez aplikacji i Internetu (choć sporo korzystałem z WiFi). Da się i nawet jakiejś wielkiej tragedii nie było. Gotówkę zawsze jakoś tam przyjęli. Kartą też w kilku miejscach dało się zapłacić. Choć przyznaję, że niektóre bilety do atrakcji kupowałem w aplikacji trip.com a do tego miałem cały czas mapy offline, które ogarniały jako tako rozkład komunikacji. No i trzymałem się jednak dużych miast. Uczyłem się też chińskiego, a to też pewnie ułatwia jakoś orientację, nawet jeśli podczas wyjazdu w ogóle nie porozumiewałem się z nikim po chińsku. @PawelSz dasz radę. Choć w sumie jakaś drobna rozpiska w chińskich znakach z nazwami potraw, adresem hotelu, nazwami miejsc do których chcesz się udać może się przydać. Z drugiej strony Chińczycy często sami włączają translatory na swoich telefonach. | |
| Autor: | rafafi [ 24 Cze 2025 23:56 ] |
| Temat postu: | Re: Pekin |
No dobra. Ale podsumowując tą wymianę walut - Ląduję w Pekinie, będę 3 tygodnie w sumie w 4 lokalizacjach. Jak rozegrać wymianę. Będę miał WeChat i AliPay. Na początek kilka dni w Pekinie. Wymieniać/wypłacać walutę na Lotnisku? Czy też w mieście? Za hotele będę płacił przez Booking za drobnicę ichnimi płatnościami. Ale wypadało by wymienić z 500euro. Jak to najlepiej zrobić? | |
| Autor: | pabien [ 25 Cze 2025 00:08 ] |
| Temat postu: | Re: Pekin |
W trakcie moich dwóch krótkich i jednego dłuższego pobytu nie użyłem gotówki ani razu | |
| Autor: | Szymon2020 [ 25 Cze 2025 23:40 ] |
| Temat postu: | Re: Pekin |
rafafi napisał(a): Wymieniać/wypłacać walutę na Lotnisku? Czy też w mieście? Za hotele będę płacił przez Booking za drobnicę ichnimi płatnościami. Ale wypadało by wymienić z 500euro. Jak to najlepiej zrobić? ja wyplacalem na lotnisku z bankomatow (kwiecien 2025) - najlepiej zawsze miec troche gotowki. Kursy kantorowe jak to zwykle na lotniskach, z tego co pamietam, byly niekorzystne | |
| Autor: | novart [ 26 Cze 2025 13:40 ] |
| Temat postu: | Re: Pekin |
rafafi napisał(a): No dobra. Ale podsumowując tą wymianę walut - Ląduję w Pekinie, będę 3 tygodnie w sumie w 4 lokalizacjach. Jak rozegrać wymianę. Będę miał WeChat i AliPay. Na początek kilka dni w Pekinie. Wymieniać/wypłacać walutę na Lotnisku? Czy też w mieście? Za hotele będę płacił przez Booking za drobnicę ichnimi płatnościami. Ale wypadało by wymienić z 500euro. Jak to najlepiej zrobić? Jeśli będziesz miał obie chińskie aplikacje płatnicze gotówka w zasadzie nie będzie Ci potrzebna. Ja gotówki przez 10 dni użyłem bodajże trzy razy - płacąc w autobusie za przejazd w Tai'an i 2 razy płacąc za riksze w Qufu. | |
| Autor: | pabien [ 26 Cze 2025 14:18 ] |
| Temat postu: | Re: Chiny gotówkowo i offline - da się? |
W sprawie płatnosci za bilety na dworcach to da się płacić kartą. Natomiast w Czongdżing przy zakupie biletów metra nie działały karty podpiete pod Wechat Pay. Rozwiazaniem było płacenie kartą w punkcie obsługi klienta. Z płatnością w autobusie było inaczej. Kiedy nie radziłem sobie z licznymi QR kodami w okolicach kasownika, kierowcy zawsze (3/3 przypadki) pokazywali mi, żebym sobie juz darował i wchodził Edit: na dworcach skuteczność użycia karty 2/2 | |
| Autor: | novart [ 26 Cze 2025 14:34 ] |
| Temat postu: | Re: Chiny gotówkowo i offline - da się? |
Z dworcami to radzę uważać - próbowałem kilkukrotnie i nie udało mi się ani razu zapłacić kartą. Musiałem skapitulować i płacić AliPay... | |
| Autor: | benedetti [ 19 Lip 2025 10:07 ] |
| Temat postu: | Re: Chiny gotówkowo i offline - da się? |
@PawelSz Daj koniecznie znać jak poszło. Ciekawe przedsięwzięcie - coś jak Himalaje bez tlenu. Właśnie łażę po Kantonie i żebracy uliczni przyjmują tylko WeixinPay xd. | |
| Strona 1 z 1 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |