| Forum strony Fly4free.pl https://forum.fly4free.pl/ | |
| Budapeszt budapeszt,1229,11361 | Strona 31 z 31 |
| Autor: | klapio [ 19 Gru 2021 18:27 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
Moim zdaniem 7 dni to dużo za dużo. Budapeszt jest fajny ale przy tylu dniach dodałbym. np. wypad na parę dni nad Balaton. Ewentualnie w okolicy jest jeszcze miejscowość Szentendre | |
| Autor: | eskie [ 19 Gru 2021 18:49 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
W latach 1983-87 byłem na Węgrzech, w tym i Budapeszcie, jakieś 20 razy. Najpierw jako maskotka kupców (wtedy zwanych spekulantami i handlarzami) a potem jako samodzielny kupiec. Ostatnio trafiłem nawet na jakiś pierścionek z przemytu z tamtych lat i chyba jest tylko pozłacany, a to oszusty były madziarskie Ale wymyśliłem i praktykowałem sposób przemytu złota. Jakoś tak od maleńkości mnie ciągnęło do Au. Sposób, po czasie stał się popularny. Na 2-3 dni przed wyjazdem kupowało się dużą bułkę i gruby plaster najtańszej mortadeli. Z bułki wydłubywało się to miękkie, smarowało obficie masłem, wkładało plaster mortadeli, robiło kanapkę i brało się solidnego gryza. Gryza się wypluwało, bo mortadela była ohydna. Nadgryziona kanapkę rozkładało się na części pierwsze, w to wydłubane pakowało się złoto zawinięte w kondona (aby nie miało kontaktu z mortadelą i masłem), następnie składało się kanapkę z powrotem (ale już ze złotym farszem). Całość zawijało się w papier śniadaniowy i kładło się gdzieś w cieple, aby masełko solidnie zjełczało a mortadela się lekko zaśmierdła. W pociągu pakowało się cały nabój do tego metalowego kosza na śmieci, w przedziale, w którym się jechało. Żaden, nawet najbardziej wścibski, celnik węgierski czechosłowacki czy polski, nie grzebał się w śmierdzącej kanapce w koszu. Patent działał niezawodnie do czasu, aż jakaś wygłodniała dziewczynka, wyciągnęła taką "kanapkę" z kosza na śmieci i ugryzła - dokładnie w momencie wejścia celników do przedziału. Nie wiem, kto był bardziej zaskoczy, ja, celnik, czy dziewczynka której z ust zwisły złote łańcuszki i resztki kondona. | |
| Autor: | malawita [ 16 Sty 2022 17:59 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
tmk napisał(a): - czy 7 do 10 dni wystarczy na zwiedzenie Budapesztu ? To zdecydowanie za dużo czasu na sam Budapeszt. Polecam wypady np. do Esztergomu i Wyszehradu. | |
| Autor: | tmk [ 16 Sty 2022 20:57 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
No pewnie zahaczymy o Koszyce, Wyszehrad, itp. Zastanawiam się też nad odwiedzeniem miejscowości gdzie kręcono C.K. Dezerterów | |
| Autor: | Tomo14 [ 16 Sty 2022 22:27 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
No to musisz się wybrać do Modlina Bo filmowe Satoraljaujhely było kręcone w Modlinie. To rzeczywiste jest położne bezpośrednio na granicy ze Słowacją - granica przebiega torami kolejowymi. Zwykle prowincjonalne miasteczko - za wiele tam nie ma (poza fotką przy tablicy z nazwą miejscowości). | |
| Autor: | tmk [ 16 Mar 2022 21:00 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
Jest tam ta uliczka na której kręcono scenę z aptekarzem którego złapali na ulicy, scena z majorem którego wieczorem legitymowali no i burdel tj. budynek w którym był gdzie przed wejściem powiesili czerwoną latarnię (w środku żadnych scen nie kręcono). Oglądałem o tym film dokumentalny, można go znaleźć na yt | |
| Autor: | Pudelek [ 17 Mar 2022 08:33 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
Tylko, że sceny miasteczkowe kręcono w mieście Vac, a nie w Satoraljaujhely... -> http://pozabiurem.pl/ck-dezerterzy-w-xxi-wieku/ | |
| Autor: | tmk [ 20 Mar 2022 18:25 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
A czy ja pisałem o Satoraljaujhely? Nawet nie wymieniłem tej nazwy. | |
| Autor: | xemi [ 16 Wrz 2022 19:17 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
Mam pytanie, czy da się jakoś bezproblemowo dostać na taras Hotelu President? Celem zrobienia zdjęć budynkowi Skarbu Państwa (dawna Królewski Pocztowy Bank)? Widzę że można tam zrobić rezerwację w restauracji na tarasie w tym hotelu, ale może da się tam wejść jakiś inaczej? Zdjęcia do celów prywatnych. | |
| Autor: | amphi [ 03 Sie 2023 16:09 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
Czytam ten wątek i brakuje mi tutaj jeszcze jednej atrakcji: linii 1 metra. To najstarsze metro w kontynentalnej części Europy i szczególnie warto wejść do stacji metra Vörösmarty tér. Klimatyczne, zabytkowe i .. będziecie zaskoczeni, ale nic więcej nie powiem, żeby nie zepsuć niespodzianki. | |
| Autor: | Shaq [ 16 Lut 2024 17:04 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
amphi napisał(a): Klimatyczne, zabytkowe i .. będziecie zaskoczeni, ale nic więcej nie powiem, żeby nie zepsuć niespodzianki. ![]() Jestem właśnie na tej stacji. Owszem, jest ładna, zabytkowa, podobnie zresztą jak inne. Ale jaka to niespodzianka to szukam, szukam i znaleźć nie mogę ![]() | |
| Autor: | t13092109 [ 16 Lut 2024 22:05 ] | |||
| Temat postu: | Re: Budapeszt | |||
Ja do listy dorzucam dwie przepiękne biblioteki - Budapest University Library i Metropolitan Ervin Szabo Library.
| ||||
| Autor: | Jeden2trzy [ 22 Lut 2024 23:43 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
Shaq napisał(a): amphi napisał(a): Klimatyczne, zabytkowe i .. będziecie zaskoczeni, ale nic więcej nie powiem, żeby nie zepsuć niespodzianki. ![]() Jestem właśnie na tej stacji. Owszem, jest ładna, zabytkowa, podobnie zresztą jak inne. Ale jaka to niespodzianka to szukam, szukam i znaleźć nie mogę Też nie wiem o co chodzi z tą niespodzianką na tej stacji. Może chodzi o to że jest tam pamiątkowa tablica o wpisaniu kolejki na listę UNESCO. | |
| Autor: | SPabisz [ 29 Maj 2024 15:42 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
Cześć, czy ktoś w ostatnim czasie korzystał z rejsu statkiem linią D11 / D12? Większość linków przypiętych do tematu nie prowadzi do podanych informacji. | |
| Autor: | MacGyver [ 29 Maj 2024 17:41 ] |
| Temat postu: | Re: Budapeszt |
Nie kursuje już. | |
| Strona 31 z 31 | Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni) |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ | |