Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Budapeszt
budapeszt,1229,11361
Strona 31 z 31

Autor:  klapio [ 19 Gru 2021 18:27 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Moim zdaniem 7 dni to dużo za dużo. Budapeszt jest fajny ale przy tylu dniach dodałbym. np. wypad na parę dni nad Balaton. Ewentualnie w okolicy jest jeszcze miejscowość Szentendre :)

Autor:  eskie [ 19 Gru 2021 18:49 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

W latach 1983-87 byłem na Węgrzech, w tym i Budapeszcie, jakieś 20 razy. Najpierw jako maskotka kupców (wtedy zwanych spekulantami i handlarzami) a potem jako samodzielny kupiec. Ostatnio trafiłem nawet na jakiś pierścionek z przemytu z tamtych lat i chyba jest tylko pozłacany, a to oszusty były madziarskie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ale wymyśliłem i praktykowałem sposób przemytu złota. Jakoś tak od maleńkości mnie ciągnęło do Au. Sposób, po czasie stał się popularny.

Na 2-3 dni przed wyjazdem kupowało się dużą bułkę i gruby plaster najtańszej mortadeli. Z bułki wydłubywało się to miękkie, smarowało obficie masłem, wkładało plaster mortadeli, robiło kanapkę i brało się solidnego gryza. Gryza się wypluwało, bo mortadela była ohydna. Nadgryziona kanapkę rozkładało się na części pierwsze, w to wydłubane pakowało się złoto zawinięte w kondona (aby nie miało kontaktu z mortadelą i masłem), następnie składało się kanapkę z powrotem (ale już ze złotym farszem). Całość zawijało się w papier śniadaniowy i kładło się gdzieś w cieple, aby masełko solidnie zjełczało a mortadela się lekko zaśmierdła. W pociągu pakowało się cały nabój do tego metalowego kosza na śmieci, w przedziale, w którym się jechało. Żaden, nawet najbardziej wścibski, celnik węgierski czechosłowacki czy polski, nie grzebał się w śmierdzącej kanapce w koszu.
Patent działał niezawodnie do czasu, aż jakaś wygłodniała dziewczynka, wyciągnęła taką "kanapkę" z kosza na śmieci i ugryzła - dokładnie w momencie wejścia celników do przedziału. Nie wiem, kto był bardziej zaskoczy, ja, celnik, czy dziewczynka której z ust zwisły złote łańcuszki i resztki kondona.

Autor:  malawita [ 16 Sty 2022 17:59 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

:arrow:
tmk napisał(a):
- czy 7 do 10 dni wystarczy na zwiedzenie Budapesztu ?

To zdecydowanie za dużo czasu na sam Budapeszt. Polecam wypady np. do Esztergomu i Wyszehradu.

Autor:  tmk [ 16 Sty 2022 20:57 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

No pewnie zahaczymy o Koszyce, Wyszehrad, itp. Zastanawiam się też nad odwiedzeniem miejscowości gdzie kręcono C.K. Dezerterów ;)

Autor:  Tomo14 [ 16 Sty 2022 22:27 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

No to musisz się wybrać do Modlina :D

Bo filmowe Satoraljaujhely było kręcone w Modlinie.
To rzeczywiste jest położne bezpośrednio na granicy ze Słowacją - granica przebiega torami kolejowymi.
Zwykle prowincjonalne miasteczko - za wiele tam nie ma (poza fotką przy tablicy z nazwą miejscowości).

Autor:  tmk [ 16 Mar 2022 21:00 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Jest tam ta uliczka na której kręcono scenę z aptekarzem którego złapali na ulicy, scena z majorem którego wieczorem legitymowali no i burdel tj. budynek w którym był gdzie przed wejściem powiesili czerwoną latarnię (w środku żadnych scen nie kręcono). Oglądałem o tym film dokumentalny, można go znaleźć na yt ;) A o Modlinie to wiem ;)

Autor:  Pudelek [ 17 Mar 2022 08:33 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Tylko, że sceny miasteczkowe kręcono w mieście Vac, a nie w Satoraljaujhely... -> http://pozabiurem.pl/ck-dezerterzy-w-xxi-wieku/

Autor:  tmk [ 20 Mar 2022 18:25 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

A czy ja pisałem o Satoraljaujhely? Nawet nie wymieniłem tej nazwy.

Autor:  xemi [ 16 Wrz 2022 19:17 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Mam pytanie, czy da się jakoś bezproblemowo dostać na taras Hotelu President? Celem zrobienia zdjęć budynkowi Skarbu Państwa (dawna Królewski Pocztowy Bank)? Widzę że można tam zrobić rezerwację w restauracji na tarasie w tym hotelu, ale może da się tam wejść jakiś inaczej? Zdjęcia do celów prywatnych.

Autor:  amphi [ 03 Sie 2023 16:09 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Czytam ten wątek i brakuje mi tutaj jeszcze jednej atrakcji: linii 1 metra. To najstarsze metro w kontynentalnej części Europy i szczególnie warto wejść do stacji metra Vörösmarty tér. Klimatyczne, zabytkowe i .. będziecie zaskoczeni, ale nic więcej nie powiem, żeby nie zepsuć niespodzianki. :lol:

Autor:  Shaq [ 16 Lut 2024 17:04 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

amphi napisał(a):
Klimatyczne, zabytkowe i .. będziecie zaskoczeni, ale nic więcej nie powiem, żeby nie zepsuć niespodzianki.


Jestem właśnie na tej stacji. Owszem, jest ładna, zabytkowa, podobnie zresztą jak inne. Ale jaka to niespodzianka to szukam, szukam i znaleźć nie mogę Image

Autor:  t13092109 [ 16 Lut 2024 22:05 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Ja do listy dorzucam dwie przepiękne biblioteki - Budapest University Library i Metropolitan Ervin Szabo Library.

Załączniki:
Ervin Szabo library.jpg
Ervin Szabo library.jpg [ 176.08 KiB | Obejrzany 4465 razy ]
university library.jpg
university library.jpg [ 272.97 KiB | Obejrzany 4465 razy ]

Autor:  Jeden2trzy [ 22 Lut 2024 23:43 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Shaq napisał(a):
amphi napisał(a):
Klimatyczne, zabytkowe i .. będziecie zaskoczeni, ale nic więcej nie powiem, żeby nie zepsuć niespodzianki.


Jestem właśnie na tej stacji. Owszem, jest ładna, zabytkowa, podobnie zresztą jak inne. Ale jaka to niespodzianka to szukam, szukam i znaleźć nie mogę

Też nie wiem o co chodzi z tą niespodzianką na tej stacji. Może chodzi o to że jest tam pamiątkowa tablica o wpisaniu kolejki na listę UNESCO.

Autor:  SPabisz [ 29 Maj 2024 15:42 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Cześć, czy ktoś w ostatnim czasie korzystał z rejsu statkiem linią D11 / D12? Większość linków przypiętych do tematu nie prowadzi do podanych informacji.

Autor:  MacGyver [ 29 Maj 2024 17:41 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Nie kursuje już.

Strona 31 z 31 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/