Forum strony Fly4free.pl
https://forum.fly4free.pl/

Budapeszt
budapeszt,1229,11361
Strona 21 z 31

Autor:  MeS [ 24 Maj 2014 11:16 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

moje impresje na temat Budapesztu, także fotograficzne:
http://80minutes4world.wordpress.com/20 ... ego-warto/
http://80minutes4world.wordpress.com/20 ... m-terroru/
http://80minutes4world.wordpress.com/20 ... je-cukier/

Autor:  easier travel [ 24 Maj 2014 13:59 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Budapeszt jest piękny ale nie idzie się dogadać z nimi za nic w świecie..mało kto zna angielski :/

Autor:  klayton [ 24 Maj 2014 14:10 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

easier travel napisał(a):
Budapeszt jest piękny ale nie idzie się dogadać z nimi za nic w świecie..mało kto zna angielski :/

Dogadasz sie po wegiersku.

Autor:  Anonymous [ 24 Maj 2014 19:26 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

byłam w Budapeszcie kilka razy i nigdy nigdzie nie miałam problemu z dogadaniem się po angielsku

Autor:  vivere [ 24 Maj 2014 20:40 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

z młodszymi i w centrum owszem - angielskim da radę
ale np. na węźle Kozvagohid w ichniejszym BOKu musieliśmy wyciągnąć panią z jej kantorka na zewnątrz żeby pokazać palcem ma plakacie jaki bilet chcemy kupić :)

Autor:  klayton [ 24 Maj 2014 20:44 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

vivere napisał(a):
ale np. na węźle Kozvagohid w ichniejszym BOKu musieliśmy wyciągnąć panią z jej kantorka na zewnątrz żeby pokazać palcem ma plakacie jaki bilet chcemy kupić :)

Czy cos w tym dziwnego? Oprocz oczywiscie tego, ze nie mieliscie ani slownika, ani rozmowek wegierskich...

Autor:  MeS [ 25 Maj 2014 09:09 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

[quote="77kylo"][quote="ziolo1988"]Szimpla !!!


jeszcze jedno polecam kupic bilet do opery wcześniej duzo taniej... zaplacilem 400ft za jeden (kupilem 2 daleko od siebie ale przyszlismy na styk i pani usadzila nas kolo siebie a my przesiedlismy sie na duzo drozsze miejsca - byly wolne moja polowka byla zachwycona ta opera...)


Opera jest wspaniała. Polecam wizytę w budynku głównym na Andrassi. Druga scena, Erkel, to duży, współczesny teatr bez klimatu
moja relacja:
http://80minutes4world.wordpress.com/20 ... podzianek/

Autor:  MeS [ 25 Maj 2014 09:13 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

mazzano napisał(a):
betib napisał(a):
Ja natomiast odradzam muzeum terroru.Ogólnie miejsce ponure dotyczące ludzi tam przetrzymywanych i torturowanych przez węgierskie "SB".Wszystko napisane po węgiersku i raczej historia dla Węgrów niż dla obcokrajowca


W każdej części masz kartki z tłumaczeniem po angielsku, do tego na niektórych filmikach są napisy angielskie. Moim zdaniem Terror Haza to obowiązek dla każdego, kto choć trochę zainteresowany jest historią Europy XX wieku. Jak kogoś historia nie interesuje to faktycznie będzie to dla niego stratą czasu.


Miejsca nie polecam dla ludzi wrażliwych, szczególnie zjazd windą oraz piwnice... ale zgodzę się, że z historycznego punktu widzenia, to muzeum jest nieźle zrobione.
Opisuję to tutaj:
http://80minutes4world.wordpress.com/20 ... m-terroru/

Autor:  obibok [ 25 Maj 2014 13:27 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

vivere napisał(a):
z młodszymi i w centrum owszem - angielskim da radę
ale np. na węźle Kozvagohid w ichniejszym BOKu musieliśmy wyciągnąć panią z jej kantorka na zewnątrz żeby pokazać palcem ma plakacie jaki bilet chcemy kupić :)

Można było jeszcze przeczytać, co jest na nim napisane. Oczywiście że angielski to tylko w centrum. Zakup piwa w klimatycznych knajpkach na świeżym powietrzu w zielonych dzielnicach, czy nawet zakupy w sklepie wymagają znajomości węgierskiego, tak samo jak u nas polskiego i nie ma w tym nic dziwnego. Czasem można trafić na znających niemiecki, ale nie jest to tak powszechne, jak wcześniej słyszałem.

Autor:  flus [ 25 Maj 2014 14:10 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Może w Budapeszcie niekoniecznie, ale na 'prowincji' węgierskiej zdecydowanie częściej można się dogadać po niemiecku, niż po angielsku. Zwłaszcza ze starszymi ludźmi >50.

Autor:  Robaku [ 25 Maj 2014 14:17 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Chyba nie tylko na prowincji i nie tylko ze starszymi + 50 :)
Spokojnie nad Balatonem w wiekszych czy mniejszych miescinach, jak Siofok, w Egerze. Z moim kontaktów z Węgrami dowiedziałem się, ze u nich niemiecki jest w szkolach tak popularny jak u nas angielski, wiec mimo wszystko tam preferowany jest niemiecki.
Choc pewnie w Budapeszcie spokojnie po ang też sie człowiek dogada. A, że z niemieckim bardziej moze to zasługa bliskiej granicy z Austrią.

Autor:  Krzysiekgd [ 10 Cze 2014 12:41 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

pola162 napisał(a):
Gdyby ktoś chciał przygotowałam krótki przewodnik odnośnie Budapesztu korzystając ze stron internetowych. Podajcie emaila chętnie się nim podzielę nie mogę go niestety dodać na stronę.

Oprócz tego wrzucam link do mojej mapki:

https://mapsengine.google.com/map/edit? ... ePsjYWxDC4


Witam!Wielkie dzięki za przesłany przewodnik,to skarbnica wiedzy i bardzo pomocny towarzysz w podróży do Budapesztu.Wszystko w jednym miejscu i w pliku pdf (wygodnie się go przegląda na tablecie i zawsze jest pod ręką).
Dziękuję za przesłanie przewodnika - jesteś the best Paulina!!! :D

Autor:  obibok [ 10 Cze 2014 13:06 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Robaku napisał(a):
A, że z niemieckim bardziej moze to zasługa bliskiej granicy z Austrią.

W końcu kiedyś byli jednym wielkim mocarstwem.

Autor:  marek.onet [ 19 Cze 2014 23:21 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Atrakcje polecane w Budapeszcie i ceny.

Promenada naddunajska (Duna-korzó) (po Dunaju można pływać turystycznym stateczkiem). Przepłynięcie amfibią przez Dunaj 107 zł.

Wyspa Małgorzaty

Wzgórze Gellérta (węg. Gellérthegy) to wzgórze w Budzie wznoszące się nad Dunajem

Baszta rybacka – (węg. Halászbástya) to wspaniała i charakterystyczna dla Budapesztu biała budowla, gdzie są piękne mury, wieżyczki, otwarte tarasy, schody i krużganki. Wstęp 9 zł.

Budapeszt Parlament i Zamek Królewski

Most Łańcuchowy – Długi na 380 m most jest niestety udostępniony dla ruchu kołowego, dlatego piesi i rowerzyści mają do dyspozycji jedynie dwa wąskie chodniki po bokach. To wspaniały punkt widokowy na słynne zabytki po obu stronach rzeki. Wstęp 15 zł.

Lasek Miejski (Városliget) znajdujący się zaraz za placem Bohaterów

Wzgórze zamkowe – (Várhegy) to najbardziej reprezentacyjne miejsce w Budzie. Długie płaskowzgórze, obciążone basztami, rezydencjami i ogromnym pałacem, panuje nad Wodnym Miastem leżącym poniżej.

Wielka Synagoga w Budapeszcie (Nagy Zsinagóga) – największa synagoga w Europie i druga największa na świecie (po synagodze Emanu-El w Nowym Jorku). Mieści aż 3000 osób. Wstęp 21 zł.

Autor:  paisas [ 03 Lip 2014 20:24 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

zna ktoś jakąś knajpę typowo sportową, gdzie w fajnej atmosferze można obejrzeć mecze ? Będę w Budapeszcie w czasie finału MŚ, i choć zdaję sobie sprawę że pewnie w co drugiej knajpie będzie on puszczany, to szukam czegoś bardziej z kibicowskim klimatem :)

Autor:  Anonymous [ 03 Lip 2014 20:38 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

paisas napisał(a):
zna ktoś jakąś knajpę typowo sportową, gdzie w fajnej atmosferze można obejrzeć mecze ? Będę w Budapeszcie w czasie finału MŚ, i choć zdaję sobie sprawę że pewnie w co drugiej knajpie będzie on puszczany, to szukam czegoś bardziej z kibicowskim klimatem :)

Obok Parlamentu na skwerze jest telebim i mega atmosfera, pelno ludzi a piwko i przekaski w przystepnych cenach. Od Spara 4 min drogi, prosto w strone przeciwną niz rzeka :)

Autor:  student [ 03 Lip 2014 23:21 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Anonymous napisał(a):
paisas napisał(a):
zna ktoś jakąś knajpę typowo sportową, gdzie w fajnej atmosferze można obejrzeć mecze ? Będę w Budapeszcie w czasie finału MŚ, i choć zdaję sobie sprawę że pewnie w co drugiej knajpie będzie on puszczany, to szukam czegoś bardziej z kibicowskim klimatem :)

Obok Parlamentu na skwerze jest telebim i mega atmosfera, pelno ludzi a piwko i przekaski w przystepnych cenach. Od Spara 4 min drogi, prosto w strone przeciwną niz rzeka :)

a jeszcze dokładniej to tutaj: https://www.google.pl/maps/@47.5036955,19.050282,18z
Super atmosfera, langosze i piwko w budkach obok
a wygląda to tak
Załącznik:
544440_SAM_5678.JPG
544440_SAM_5678.JPG [ 157.4 KiB | Obejrzany 1520 razy ]

Autor:  Muton [ 04 Lip 2014 10:32 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

student napisał(a):
Anonymous napisał(a):
paisas napisał(a):
zna ktoś jakąś knajpę typowo sportową, gdzie w fajnej atmosferze można obejrzeć mecze ? Będę w Budapeszcie w czasie finału MŚ, i choć zdaję sobie sprawę że pewnie w co drugiej knajpie będzie on puszczany, to szukam czegoś bardziej z kibicowskim klimatem :)

Obok Parlamentu na skwerze jest telebim i mega atmosfera, pelno ludzi a piwko i przekaski w przystepnych cenach. Od Spara 4 min drogi, prosto w strone przeciwną niz rzeka :)

a jeszcze dokładniej to tutaj: https://www.google.pl/maps/@47.5036955,19.050282,18z
Super atmosfera, langosze i piwko w budkach obok


Również polecam wspomniany Szabadság tér. Dodatkowo GRUND Bar mają większy ekran niż na Szabadsag.

Więcej miejsc możesz sprawdzić w poniższym linku:
http://welovebudapest.com/budapest.and. ... .world.cup

Autor:  Bankers [ 21 Sie 2014 16:37 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Czy zna ktoś fajne/wyjątkowe miejsce w Budapeszcie ? nie chodzi mi o restauracje czy knajpe, bardziej o miejsce, które robi wrażenie ze względów naturalnych. Miejsce skąd widać całe miasto, potok, rzeka, góra, cokolwiek. Będzie to podróż niespodzianka, gdzie chciałbym się oświadczyć.

Autor:  vivere [ 21 Sie 2014 17:12 ]
Temat postu:  Re: Budapeszt

Baszta Rybacka
Góra Gellerta

a jak chcesz bardziej religijnie to w podnóżu Góry Gellerta masz Kościół Skalny, z kopią Obrazu z Jasnej Góry - super miejsce - kościół w grotach

Strona 21 z 31 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/